Μαλαισία Μαλαισία για Μάρτιο.. να κλείσω?

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Καλημέρα καλημέρα σε όλους!!

μετά από αρκετό καιρό.. άρχισα να σκέφτομαι το επόμενο ταξίδι μας!! Και με γνώμονα πάντα τα "φθηνά" ή μάλλον φθηνότερα εισιτήρια.. προσανατολίζομαι προς Μαλαισία!! Αλλά διαβάζω και στα διάφορα σχετικά θέματα και οι απόψεις διίστανται!! Να πάω ή να μην πάω?? Και προς τα που να κινηθούμε..
Τα Perhentian μου έχουν κάνει κλικ.. ήδη.. αλλά δε βρίσκω και ξενοδοχεία.. που να ψάξω?? τα κλασσικά booking κλπ. γράφουν συνεχώς "εξαντλήθηκε".. Και έχουν και κάτι τιμές... λίγο άπιαστες.. να το πω?? Μη γλιτώσουμε από τα εισιτήρια και τα δώσουμε στα ξενοδοχεία!!
Ο Μάρτιος είναι ψιλοκαλός σαν μήνας?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εννοείται πως θα κλείσεις ... κλείσε μην φυγει η τιμη
Στη Μαλαισία έχει 1002 πράγματα να κάνεις, ζουγκλες, παραλίες, μεγαλουπόλεις, οτι γουστάρεις

Perhentian ΔΕΝ θα κλείσεις απο booking , τα περισσοτερα καταλυματα δεν εχουν μπει στο booking ενω αλλα δεν εχουν καν δικη τους ιστοσελίδα

Ψάξε σε ενα χάρτη να δεις που θέλεις να πας ... Αν θες backpacking φάση πας στο Kecil αλλιώς στο Besar
Όπως έχουν γράψει και άλλοι εδώ μέσα , στο μεγάλο νησί (Besar) θα προτιμήσεις την βορειοδυτική πλευρά του νησιού, είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις

Δώσε μερικά ευρώ παραπάνω κ κλείσε οπωσδήποτε Seaview δωμάτιο
Μπορείς να τσεκάρεις τα δωμάτια και reviews απτο tripadvisor
Προσωπικά θα σου έλεγα να δείς τα Coral View και τα Reef Chalets , είναι στην καλύτερη / βολικότερη περιοχή και πολυ όμορφα

Ωραία είναι και τα Abdul Chalets και το Tuna Bay , να ξέρεις όμως οτι απο άποψη παραλίας και γενικά απο τα γύρω γυρω δεν ειναι και οτι καλύτερο. Προτίμησε την απευθείας επικοινωνία μαζί τους για να σου πουν αν έχουν availability. Πολλά δεν δέχονται ακόμα πιστωτική, οπότε ίσως χρειαστεί να κάνεις έμβασμα, το οποίο δυστυχώς σου τρώει λεφτά. Αν βρείς το δωμάτιο που θέλεις , μπορείς να ρωτήσεις και σε μερικά γραφεία απέναντι στο Kuala Besut (πχ PerhentianTrans ) τα οποία συνεργάζονται με όλα τα καταλύματα και μπορείς να τους πληρώσεις με κάρτα και κανονίζουν και την μεταφορά σου στο νησί

Στα perhentian πρέπει να πας είναι ΟΝΕΙΡΟ
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... σας... Με ταξίδεψαν... αλλά....
Εννοείται πως θα κλείσεις ... κλείσε μην φυγει η τιμη
έφυγε και πάει.. πραγματικά δεν υπάρχει αυτό... άλλαξαν οι τιμές για όλες τις μέρες του Φεβ-Μαρτ-Απρ κατά 200 ευρώ... Αχ ρε turkish.. τα ονειρά μας περιπαίζεις!!
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ξεθάβω λοιπόν αυτό το thread για να μην δημιουργήσω καινούργιο.... εγώ δεν ρωτάω "Μαλαισία για Μάρτιο, να κλείσω...? "
Έκλεισα!!!!
Απόφαση του 10λεπτου και τα εισιτήρια κλείστηκαν! Είναι που με διακατέχει μια τρομερή αναποφασιστικοτητα (+μια φοβια για τα αεροπλάνα) που μονο έτσι θα γινόταν ένα τέτοιο ταξίδι.
Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω την οργανωση όμως. Ότι πληροφορίες λοιπόν έχετε είμαι ΟΛΗ αυτιά, δεν έχω ιδέα από μακρινά ταξίδια ειδικά προς Ασία ακόμα πιο ειδικά προς Μαλαισία.
Ξεκινάμε από Θεσσαλονίκη Παρασκευη15/3 βράδυ με Turkish, φτάνουμε Κουάλα Λουμπούρ 16/3 Σάββατο στις 17:00.
Επιστροφή 24/3 09:55 KUL - SKG
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το 'πες και το ΄κανες. :clap:
Με το καλό, ξεκίνα διάβασμα ιστοριών τώρα!
Ήταν καιρός πχια!
Άλλαξα βέβαια 5-10 πιθανούς προορισμούς, αλλαξα και την αρχική επιλογή του μήνα, ακύρωσα και κάτι εισιτήρια που είχα για Ευρώπη τις ίδιες μέρες....αλλά τα κατάφερα! 😅
Καιρός για διάβασμα τώρα, έχω ξεκινήσει!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν ξερω αν θα σε ενθουσιάσει η Μαλαισία. Aφόρητη ζέστη με υγρασία θυμαμαι Φλεβάρη καιρό. Στην Κουάλα Λουμπουρ αυτο που μου άρεσε ήταν τα σπήλαια Batu γιατί κατά τα άλλα μια σύγχρονη πόλη είναι. Θα πρότεινα Melacca και Georgetown, αμφότερα τα βρήκα συμπαθητικά. Η αλήθεια δεν αφιερώσαμε πολύ χρόνο στη χωρα που λειτουργησε περισσότερο σαν long stopover προς Βιετναμ. Για άλλα νησιά εκτός Penang δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη, παντως η παραλία στο Penang (monkey beach) ήταν μια μετριότητα.
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σ ευχαριστώ για την απάντηση!
Δεν έχω βρεθεί κάπου αλλού εκτός Ευρώπης, ο πήχης είναι χαμηλά επομένως και το θεωρησα καλή ευκαιρία να ξεκινήσω απο κατι τετοιο, οχι τοσο απαιτητικο απο άποψη χρόνου :)
Έχουμε λοιπόν 8 βράδια και σκεφτόμαστε τα 4 να ειναι σε καποιο/α νησάκι(α) - ψάχνω ακόμα το που - , τα υπολοιπα KL/ Melacca/ Georgetown (όλα ή καποιο απ αυτά)
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Ξεθάβω λοιπόν αυτό το thread για να μην δημιουργήσω καινούργιο.... εγώ δεν ρωτάω "Μαλαισία για Μάρτιο, να κλείσω...? "
Έκλεισα!!!!
Απόφαση του 10λεπτου και τα εισιτήρια κλείστηκαν! Είναι που με διακατέχει μια τρομερή αναποφασιστικοτητα (+μια φοβια για τα αεροπλάνα) που μονο έτσι θα γινόταν ένα τέτοιο ταξίδι.
Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω την οργανωση όμως. Ότι πληροφορίες λοιπόν έχετε είμαι ΟΛΗ αυτιά, δεν έχω ιδέα από μακρινά ταξίδια ειδικά προς Ασία ακόμα πιο ειδικά προς Μαλαισία.
Ξεκινάμε από Θεσσαλονίκη Παρασκευη15/3 βράδυ με Turkish, φτάνουμε Κουάλα Λουμπούρ 16/3 Σάββατο στις 17:00.
Επιστροφή 24/3 09:55 KUL - SKG
Βγήκαν οικονομικά τα αεροπορικά;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δεν ξερω αν θα σε ενθουσιάσει η Μαλαισία. Aφόρητη ζέστη με υγρασία θυμαμαι Φλεβάρη καιρό. Στην Κουάλα Λουμπουρ αυτο που μου άρεσε ήταν τα σπήλαια Batu γιατί κατά τα άλλα μια σύγχρονη πόλη είναι. Θα πρότεινα Melacca και Georgetown, αμφότερα τα βρήκα συμπαθητικά. Η αλήθεια δεν αφιερώσαμε πολύ χρόνο στη χωρα που λειτουργησε περισσότερο σαν long stopover προς Βιετναμ. Για άλλα νησιά εκτός Penang δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη, παντως η παραλία στο Penang (monkey beach) ήταν μια μετριότητα.
Συμφωνώ, το πιο αδιάφορο ταξίδι μου στη ΝΑ Ασία ήταν στη Μαλαισια. Όλες οι χώρες εκεί γύρω είναι μακράν καλύτερες.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Εγώ διαφωνώ...μου άρεσε πολύ η Μαλαισία..το αρχικό μου πρόγραμμα ήταν να κάτσω 8 μέρες κ κάθισα 4..έβγαλα το taman negara που θέλει 3μερο..εσύ να το κάνεις.. η Κουάλα Λουμπούρ είναι υπέροχη πόλη με πολύ ωραία κουζίνα.. επίσης έκανα εκδρομες στο Batu caves, Kuala Selangor κ μαγκροβιο δάσος με πυγολαμπίδες, στα getting highlands...επίσης μπορείς να κάνεις melaca , Cameron highlands , langawui ή το 3μερο στο Taman negara ...ανάλογα το τι ύφος θέλεις να δώσεις στο ταξίδι σου

Οπωσδήποτε θα ξαναπάω Μαλαισία...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom