Μαλδίβες Μαλδίβες και Χριστούγεννα...

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Τοσο καιρο κρατιέμαι και κρατιεμαι να μην ανοίξω ακόμα το θέμα μιας και έίναι ακόμα Αύγουστος....αλλα τελικα αποφάσισα να αφεθώ στα χέρια σας...:bleh:

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξης...
Τον Σεπτέμβρη είναι ο γάμος μου και για διάφορους λόγους (κυρίως επαγγελματικούς)
το γαμήλιο ταξίδι μεταφέρεται τον Δεκέμβρη...Μάλλον γύρω στις 14 με 29/12.
Εχουμε πει λοιπόν με τον μέλλοντα σύζυγο οτι θα πάμε Μαλδίβες...
Εννοείται οτι θέλω να περάσουν οι μέρες και ο γάμος για να μπορέσω επιτέλους να ηρεμήσω και να οργανώσω το ταξίδι...:clap:
Το θέμα είναι οτι εγώ ειμαι λάτρης των Χριστουγέννων! Λατρεύω τους στολισμούς, την μουσική και γενικά το όλο κλιμα...Και δεν ξέρω μήπως μου λείψουν τα Χριστούγεννα και οι όλες προετοιμασίες σε ένα μέρος εξωτικό....

Μήπως θα έπρεπε να στρέψω το ταξίδι προς κάποιο άλλο μέρος? Απο την άλλη σκέφτομαι οτι αν δεν πάμε τώρα Μαλδίβες δεν νομίζω οτι θα πάμε ποτε άλλωτε...:(
Θα καλύψει η ομορφιά που θα αντικρίσω το "Χριστουγεννιάτικο παθος" μου...?.......
Κάποιοι σίγουρα θα με περάσετε για παιδί αλλα...δυστηχώς ή ευτυχώς ετσι νιώθω!!! :bleh:
Ευχαριστώ πολύ
Μαριλένα
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
φίλη μου με το καλό ο γάμος σου και βίον ανθόσπαρτο σου εύχομαι. Μόλις γύρισα από Μαλδίβες και τολμώ να σου πω ότι ψιλοφρίκαρα τις 5 μέρες που μείναμε εκεί. Δεν πρόκειται το τοπίο να σε αποζημιώσει, οι ελληνικές θάλλασες είναι ασυγκρίτως καλλίτερες και κρατώ μια μικρή επιφύλαξη γιατί χειμώνας εδώ καλοκαίρι εκεί είναι πρόκληση το γυρίσεις μαυρισμένη. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Στη διάθεση σου για λεπτομέρειες
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
φίλη μου με το καλό ο γάμος σου και βίον ανθόσπαρτο σου εύχομαι. Μόλις γύρισα από Μαλδίβες και τολμώ να σου πω ότι ψιλοφρίκαρα τις 5 μέρες που μείναμε εκεί. Δεν πρόκειται το τοπίο να σε αποζημιώσει, οι ελληνικές θάλλασες είναι ασυγκρίτως καλλίτερες και κρατώ μια μικρή επιφύλαξη γιατί χειμώνας εδώ καλοκαίρι εκεί είναι πρόκληση το γυρίσεις μαυρισμένη. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Στη διάθεση σου για λεπτομέρειες

Σ'ευχαριστώ πολύ David....
Οι διακοπές για τις Μαλδίβες θα περάσουν απο σκέψη πρρωτού πραγματοποιηθούν...
Αν δεν ήταν περίοδος Χριστουγέννων δεν θα το σκεφτόμουν. Απλα τώρα φοβάμαι
μην γυρίσω απογοητευμένη...
Αν δεν σε αποζημιώσει η θάλασσα και η ηρεμία τοτε τι?....... :(
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γιατί δεν πάτε λίγο νωρίτερα Μαλδίβες για να επιστρέψετε λίγο νωρίτερα να καταλάβεις και λίγο Χριστούγεννα τότε; Δε γίνεται; Δε σας παίρνουν οι μέρες; Αν πάτε 12-24...νομίζω 12 μέρες είναι υπερ-αρκετές για Μαλδίβες, αν και δεν έχω πάει.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Προσωπικά είναι και δικό μου όνειρο να πάω Μαλδίβες κάποια στιγμή οπότε στο θέμα της επιθυμίας του προορισμού είμαι μαζί σου, ωστόσο από τη στιγμή που είσαι τόσο δεμένη με τα Χριστούγεννα και το κλίμα τους, ίσως θα έπρεπε να προσπαθήσεις να τα συνδυάσεις, τι καλύτερο από το να είσαι φρεσκοπαντρεμένη, ερωτευμένη και σε μία όμορφη πόλη με χριστουγεννιάτικο κλίμα; Σκέψου ότι θα είναι και τα πρώτα Χριστούγεννα με το σύζυγό σου, ίσως δε θες να τα χάσεις...

Από την άλλη σκέφτομαι και το εξής, ίσως να είναι λίγο παράξενη η μετάβαση από το κρύο στη ζέστη, από τα χειμωνιάτικα στα κοντομάνικα, από τη βροχή στον ήλιο. Δεν ξέρω, πιστεύω ότι εμένα θα με ξένιζε λίγο μια τόσο απότομη αλλαγή και θα μου φαινόταν εκτός εποχής. Κατά τη γνώμη μου, θα ήταν καλύτερο να κάνετε μια λίστα προορισμών που θέλετε να δείτε με τον άνδρα σου και να καταλήξετε σε κάποια που να συνδυάζει σε κάποιο βαθμό και τα δύο. Δυστυχώς δεν έχω πάει Μαλδίβες να σου πω την άποψή μου, αλλά ελπίζω έστω και λίγο να βοήθησα.
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Αντώνη μάλλον αυτές τις μέρες που είπες θα παμε. Υπολογίζω γύρω στις 10/12 με 25/12 το πολύ. Εξαρτάται βέβαια και πότε θα μπορέσω να πάρω την άδεια μου. Τις μέρες των εορτών μου βγαίνει η άδεια περισσότερη γιατι κολάω και τις αργίες.... :bleh:

Ισως θα πρέπει να ψαξω μήπως μπορω να συνδιασω Μαλδίβες με καποιον άλλο προορισμό....
Και γω φοβάμαι μήπως μου φανεί περίεργη η αλλαγή του κλίματος τετοια εποχή! Αλλα σκέφτομαι οτι σε λίγα χρόνια μπορεί οι Μαλδίβες να μην υπάρχουν καν και ισως αυτή να είναι η πρωτη και η τελευταία μου ευκαιρία για να τις επισκεφτώ!!!
Ειμαι παντελώς μπερδεμένη............ :(
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Αλλα σκέφτομαι οτι σε λίγα χρόνια μπορεί οι Μαλδίβες να μην υπάρχουν καν και ισως αυτή να είναι η πρωτη και η τελευταία μου ευκαιρία για να τις επισκεφτώ!!!
Ειμαι παντελώς μπερδεμένη............ :(
Πωπω, αυτό που το πας, το είχα ξεχάσει εντελώς! Να φανταστώ ότι όταν λες ότι ίσως είναι η μοναδική σου ευκαιρία να πας εννοείς λόγω έλλειψης χρόνου, σωστά; Γιατί από άποψη χρημάτων δεν είναι και από τους απίστευτα ακριβούς προορισμούς πλέον με ταξιδιωτικό πρακτορείο. Κάποτε θυμάμαι άκουγες ότι κάποιος είχε πάει και έλεγες "έχει φράγκα", τώρα αρκετοί που θέλουν να δουν τις παραλίες τους και να γευτούν το τροπικό τους κλίμα τις επιλέγουν πολύ πιο εύκολα. Δεν είναι πια απρόσιτες.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εννοεί οτι μπορεί να μην υπάρχουν επειδή εξαφανίζονται και καλά λόγω της θάλασσας και των πάγων που λιώνουν και όλα αυτά...Ε, μιλάμε αυτό θα αργήσει μάλλον λίγο ακόμα...

Δεν ξέρω όμως τι προορισμό μπορείς να συνδυάσεις με Μαλδίβες για να νιώσεις και λίγο χειμώνα, όλα πέφτουν Νότια εκεί...
Οπότε οι επιλογές αφού θές (και φαίνεται ότι θές-το χεις αποφασίσει και καλά κάνεις αφού θες) είναι να πάς, να γυρίσεις ακριβώς πρίν ή αμέσως μετά τις 25/12 και κάνεις και εδώ μερικές μέρες Χριστουγεννιάτικες. Βέβαια, οι ημερομηνίες πρίν τα Χριστούγεννα που μπορεί να πάς, δεν έχουν αργίες, οπότε δε πολυβολεύει απο θέμα άδειας, ε; Εννοώ, δεν μπορείς να κολλήσεις αργίες. Εκτός τις 24/12 που είναι ημιαργία νομίζω-δε θυμάμαι...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Αφού έχεις τόσο μεγάλη λατρεία στα Χριστούγεννα και έχεις συνδυάσει εκείνη την εποχή με χειμωνιάτικο τοπίο, γιατί δεν κρατάτε τα λεφτά σας και να πάτε Μαλδίβες αργότερα?
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
προτείνω αν τόσο πολύ επιθυμείτε Μαλδίβες να το συνδιάσετε με ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ, η απόσταση είναι 1 ώρα και 15 λεπτά Κολόμπο-Μάλε και το κόστος με AIR LANKA 233 ευρώ.Η Σρι Λάνκα είναι φανταστική από τη βόρεια πλευρά της στο Πολιτιστικό τρίγωνο μέχρι τη νότια στο Galle
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Αφού έχεις τόσο μεγάλη λατρεία στα Χριστούγεννα και έχεις συνδυάσει εκείνη την εποχή με χειμωνιάτικο τοπίο, γιατί δεν κρατάτε τα λεφτά σας και να πάτε Μαλδίβες αργότερα?
Το ταξίδι του Δεκεμβρίου θα είναι ταξίδι σταθμός στη ζωή μου.... Μακάρι να μπορούσα να πάω μέσα στο 2010 για παράδειγμα αλλα μάλλον δεν θα γίνεται....
Λέμε να βάλουμε μπροστά για κανένα μπεμπέ το 2010 οπότε θα περάσουν πολλά χρόνια για να μπορέσουμε να ξαναταξιδέψουμε... :mad:
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Εννοεί οτι μπορεί να μην υπάρχουν επειδή εξαφανίζονται και καλά λόγω της θάλασσας και των πάγων που λιώνουν και όλα αυτά...Ε, μιλάμε αυτό θα αργήσει μάλλον λίγο ακόμα...

Δεν ξέρω όμως τι προορισμό μπορείς να συνδυάσεις με Μαλδίβες για να νιώσεις και λίγο χειμώνα, όλα πέφτουν Νότια εκεί...
Οπότε οι επιλογές αφού θές (και φαίνεται ότι θές-το χεις αποφασίσει και καλά κάνεις αφού θες) είναι να πάς, να γυρίσεις ακριβώς πρίν ή αμέσως μετά τις 25/12 και κάνεις και εδώ μερικές μέρες Χριστουγεννιάτικες. Βέβαια, οι ημερομηνίες πρίν τα Χριστούγεννα που μπορεί να πάς, δεν έχουν αργίες, οπότε δε πολυβολεύει απο θέμα άδειας, ε; Εννοώ, δεν μπορείς να κολλήσεις αργίες. Εκτός τις 24/12 που είναι ημιαργία νομίζω-δε θυμάμαι...
Ναι αυτό ακριβώς εννοώ....Οτι σε μερικά χρόνια θα λέω <<Τι χαζή που ήμουν...Δεν πήαγα τότε που υπήρχαν οι Μαλδίβες τωρα.....>>
Και πίστεψέμε δεν θα αργίσουν να χαθούν δυστηχώς.... :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom