Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρακές

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Το Μαροκο ειναι μια χωρα που καποτε θα την επισκεφτεις γιατι ειναι κοντα γιατι έχει χρωμα και αρωμα.
το Μαρακές ειναι πανεμορφο αρκει να το περπατήσεις,να αφεθεις στους ρυθμους του να εξερευνήσεις τα σοκακια του, να μιλήσεις με τους ανθρώπους και γενικα να το νιώσεις.

αυτο που δεν πρέπει με τίποτα να χάσεις ειναι η fez στον νοτο.ξεχωριστη -πρωτόγονη πόλη που αποφευγοντας τα τουριστικα σημεια νιώθεις πραγματικά οτι έχεις επισκευτει το γνήσιο μαρόκο.
την καζαμπλάνκα αποφυγε την σαν σταθμο δεν έχει ειλικρινά τίποτα που να αξίζει.
το να ταξιδεψεις απο τον βορά προς τον νοτο ειναι ευκολο η διαδρομη δεν ειναι αδιάφορη αλλα δεν γνωρίζω τις καιρικές συνθήκες εκει τον μηνα ιανουάριο.
καλο ταξίδι.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Αξίζει τον κόπο μια βόλτα στην έρημο - για μένα και την παρέα μου, που πήγαμε πέρισυ τον Ιανουάριο 17 μέρες στο Μαρόκο, η Σαχάρα αποτελεί την πιο δυνατή εμπειρία και ανάμνηση όλου του ταξιδιού. Εμείς πήγαμε με το γραφείο http://www.your-morocco-tour.com/ που είναι πραγματικά πολύ αξιόλογο και οι τιμές του μας φάνηκαν λογικές. Το Μαρακές επίσης είναι φανταστικό, αν ξέρεις βεβαίως τι ψάχνεις και πού πας. Το Μαρόκο δεν είναι δυτική χώρα και ούτε οφείλει να είναι. Δεν οφείλουν να ασπάζονται το σαβουάρ βιβρ και τις συνήθειες των Ευρωπαίων, ούτε να αλφαδιάζουν ολημερίς το γκαζόν σε αποστειρωμένα ξενέρωτα παρκάκια για να κάνουν βόλτα τα μη-μου-άπτου βλαστάρια τους. Οι άνθρωποι όμως είναι χαμογελαστοί, αλληλέγγυοι και πολύ ζεστοί. Εύχομαι οι εντυπώσεις σου να επιβεβαιώσουν τις (θετικότατες) δικές μου.

Α, ο καιρός στο Μαρακές τον Ιανουάριο - αν δεν πέσεις σε βροχές - ξεπερνάει πολλές φορές τους 20 βαθμούς (εμείς είμασταν 5 μέρες με κοντομάνικα μέχρι να βραδιάσει). Η Σαχάρα επίσης είναι ζεστή, αλλά η θερμοκρασία πέφτει απότομα το βράδυ (πάρε sleeping bag). Καλό ταξίδι!
 

renad

Member
Μηνύματα
25
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βιρμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ολα
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας! Ελπιζω να πανε ολα καλα αν και θα παμε μονο για 4 μερες!:p
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Krazykat said:
Το Μαρόκο δεν είναι δυτική χώρα και ούτε οφείλει να είναι. Δεν οφείλουν να ασπάζονται το σαβουάρ βιβρ και τις συνήθειες των Ευρωπαίων, ούτε να αλφαδιάζουν ολημερίς το γκαζόν σε αποστειρωμένα ξενέρωτα παρκάκια για να κάνουν βόλτα τα μη-μου-άπτου βλαστάρια τους.
Δεν μπορεί θα φταίει η επερχόμενη πανσέληνος...

Sent from my iPod using Travel stories
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Krazykat μια χαρά τα λες. Βέβαια εάν σου τύχαινε και εσένα να προσπαθούν να σου πάρουν το καρότσι με το μωρό από τα χέρια για να το τσουλάν για 5 ? ήθελα να ξέρω τι θα έλεγες.
Αφού δεν το έδειξα του τύπου τι θα πει σαβουάρ βίβρ πάει καλά. Δεν ήθελα μπλεξίματα με αστυνομία, και στο παρά 5 τη γλύτωσε να μην του σκάσω ένα Ευρωπαϊκό μπουκέτο στα μούτρα.
ίσως κάποτε ξαναπάω γιατί έχω και γνωστούς εκεί. Πάντως για οικογένεια σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Όχι, ευτυχώς δε μου έτυχε και εννοείται ότι δεν το θεωρώ ούτε αστείο ούτε χαριτωμένο. Και φυσικά και δεν απευθύνομαι σε συγκεκριμένους συμφορουμίτες όταν εκφράζω γενικές κρίσεις για μια χώρα που (θεωρω ότι) γνωρίζω. Αυτό που μου έχει τύχει όμως αρκετές φορές και με εκνευρίζει, είναι διάφοροι δυτικοί τουρίστες, οι οποίοι επιστρέφουν από τέτοιες χώρες κυριολεκτικά σοκαρισμένοι από τη βρωμιά, τους χοντροκομμένους τρόπους και τις συνήθειες των ντόπιων. Ε, αυτό εμένα προσωπικά με ενοχλεί - όχι γιατί πρέπει όλοι αναγκαστικα να ειμαστε ανοιχτοί στο διαφορετικό, αλλά γιατί θεωρώ ότι ζούμε σε εποχές που αν μη τι άλλο μπορείς να ενημερωθείς για το πού θα πας και τι να περιμένεις. Ε, και ίσως το Μαρόκο δεν είναι για τουρίστες εθισμένους σε Πράγες και Βιέννες. Εννοείται βέβαια ότι ο καθένας μετά από μια άσχημη εμπειρία σε μια συγκεκριμένη χώρα έχει κάθε δικαίωμα να θέλει να την αποφύγει. Εμένα, για να πω πάντως την αλήθεια, μου έδωσε την εικόνα ασφαλέστατου προορισμού για οικογένειες σε γενικές γραμμές. Καλά ταξίδια σε όλους!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλα θα κανετε να ξέρετε που πατε απο πριν.
να γνωριζετε μερικα πραγματα για την κουλτουρα τα έθιμα το οικονομικο επιπεδο την θρησκευτικη και πολιτιστικη συνειδηση καθε λαου.
να μπορειτε να δεχτειτε την διαφορετικοτητα σε καθε μορφη της.
να θελετε πραγματικα να ζησετε το πρωτογνωρο και το αγνωστο.
αν τιποτα απο τα παραπανω να παραμεινετε στην χωρα σας και να κανετε ταξιδια εντος των ορίων που ήδη γνωρίζετε.
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
όταν ταξιδεύεις με παιδιά πάντα ψάχνεις τις λεπτομέρειες πριν πας. Τη διαφορετικότητα την αποδέχεσαι (αλλιώς κάθεσε και σπίτι σου). Έχουμε ταξιδέψει στην Ασία χωρίς κανένα πρόβλημα. Και οι χώρες εκεί δεν είναι και τόσο "καθαρές" όμως το ξέρεις και είσαι προετοιμασμένος. Δυστυχώς όμως κανένας δεν με είχε προετοιμάσει γι αυτό που μου έτυχε. Από τη στιγμή που δεν αισθανόμουν ασφάλεια οι διακοπές πήγαν περίπατο...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Από τη στιγμή που δεν αισθανόμουν ασφάλεια οι διακοπές πήγαν περίπατο...
το θεμα ασφάλειας ειναι το πρωτο που λαμβάνομε υπ οψιν.κακες στιγμες ομως μπορει να συμβουν παντου ακομα και δίπλα στο σπιτι μας.σημασια εχει οπως λες και συ ποσο σε χαλουν ..
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Για θέματα ασφαλείας δεν πήγαμε Νότιο Αφρική ενώ ήμασταν έτοιμοι. Είναι κάποιο προορισμοί που για μένα απλά δεν πας με μικρά παιδιά. Ινδία επίσης για μένα δεν πας ούτε για πλάκα. Η Βρωμιά πιστεύω χτυπάει κόκκινο εκεί

Για άτομα που τους αρέσει η περιπέτεια το Μαρόκο ίσως να είναι πολύ καλό.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Για θέματα ασφαλείας δεν πήγαμε Νότιο Αφρική ενώ ήμασταν έτοιμοι. Είναι κάποιο προορισμοί που για μένα απλά δεν πας με μικρά παιδιά. Ινδία επίσης για μένα δεν πας ούτε για πλάκα. Η Βρωμιά πιστεύω χτυπάει κόκκινο εκεί

Για άτομα που τους αρέσει η περιπέτεια το Μαρόκο ίσως να είναι πολύ καλό.
Δεν εχουμε παει Μαροκο αλλα δεν το θεωρω και μερος για περιπετεια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.794
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom