Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρακές

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
@Giorgos67890, θα σου είχα απαντήσει, αλλά θάλασσα και Δεκαπενταύγουστος. Δύσκολα κάθεσαι στον Η/Υ.

Το αεροδρόμιο του Μαρακές είναι υπερσύγχρονο και πεντακάθαρο. Βέβαια μου έκανε εντύπωση, ότι από το αεροπλάνο πήγαμε στο αεροδρόμιο με τα πόδια. Βολικό. Ήταν πολύ μικρή απόσταση.
@gelf Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Αν έχεις τίποτα tips η πληροφορίες θα βοηθούσαν πολύ. Σε ευχαριστώ
 

alexandra_m

Member
Μηνύματα
9
Likes
33
@Giorgos67890 Από τη δική μου εμπειρία στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο, θα συμβούλευα όποιον πρόκειται να φύγει από εκεί, να πάει αρκετά νωρίτερα απ'ό,τι πηγαίνει συνήθως πριν από μια πτήση. Ταξίδεψα στο Μαρόκο τον Απρίλιο και έφυγα από το αεροδρόμιο του Μαρακές κάπου στα μέσα του μήνα. Συνάντησα κάποια πράγματα που δεν μου έχουν ξανατύχει και χρειάζεται να υπολογίζει κανείς περισσότερο χρόνο.
Αρχικά, υπάρχει ένας πρώτος έλεγχος για να μπεις στον χώρο του αεροδρομίου.
Στη συνέχεια, πρέπει να πας στα γκισέ της αεροπορικής ακόμα και αν δεν έχεις να παραδώσεις αποσκευή, για να σου βάλουν σφραγίδα στην κάρτα επιβίβασης. Επίσης δεν δέχονται mobile boarding pass, οπότε πρέπει να το έχεις εκτυπωμένο(τουλάχιστον όσοι ταξιδεύουν με Ryanair όπως εγώ τότε)
Κοντά στα γκισέ θα βρεις και τις κάρτες που συμπληρώνεις τα στοιχεία σου για την έξοδο από τη χώρα, θα πρότεινα να έχεις μαζί σου στιλό, απ'όσο θυμάμαι εκεί δεν είχε.
Μετά ακολουθεί ο κλασικός έλεγχος και στο τέλος ο έλεγχος διαβατηρίων.
Εμείς μάλλον πετύχαμε περίοδο και ίσως και ώρα αιχμής, τρελές ουρές παντού, 3 ώρες νωρίτερα που πήγαμε μας έφτασαν οριακά(είχαμε ενημερωθεί με email από την αεροπορική για καθυστερήσεις), αλλά και με νορμάλ κίνηση νομίζω καλό είναι να τα έχει κανείς αυτά υπόψιν.
Αν κάποιος πήγε πιο πρόσφατα και γνωρίζει εάν έχει αλλάξει κάτι, ας μας πει.
 

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
@alexandra_m Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολυτιμες πληροφορίες. Έτσι διάβασα κι εγώ. Το θέμα ότι η απευθειας πτήση της Ryanair από Μαρακες είναι 6 το πρωί. Το εντυπέ που λες ότι συμπληρώνεις, τι το κάνεις μετά??? Άρα μας βλέπω αεροδρόμιο από νωριν τα ξημερώματα.
 

alexandra_m

Member
Μηνύματα
9
Likes
33
@Giorgos67890 Το δίνεις στον έλεγχο των διαβατηρίων. Θα συμπληρώσετε το αντίστοιχο και με την άφιξή σας στο Μαρόκο. Καλό ταξίδι!
 

franki kiko

New Member
Μηνύματα
2
Likes
8
Καλημέρα. θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία που έζησα αρχές δεκέμβριου στο μαρακές του μαρόκου. Ξεκινήσαμε από θεσσαλονίκη 3 άτομα και μέσω αθήνας αφιχθήκαμε στο αεροδρόμιο του μαρακές. Κατά την άφιξη και πριν το διαβατηριακό έλεγχο μας δώσανε να συμπληρώσουμε ένα έντυπο στο οποίο αναγράψαμε τα πλήρη στοιχεία μας,επάγγελμα και που θα μείνουμε, δεν χρειάζεται βίζα. Εκεί μας περίμενε το βανάκι που νοικιάσαμε(από και προς αεροδρόμιο) στην τιμή των 20 dhs. Συνάλλαγμα να ΜΗΝ κάνετε από ελλάδα, εμείς την πατήσαμε, γιατί η ισοτιμία εκεί ήταν καλύτερη( 1 ευρώ προ 11 περίπου) ενώ στο βενιζέλος το κάναμε 1 προς 9.
Προτείνω διαμονή σε δικα τους riad και όχι σε ξενοδοχείο. Εμείς μείναμε μεσα στη medina( παλια πόλη τους-αγορά) στο Riad Jnane Magador καλό, καθαρό, καθημερινά αλλάζανε πετσέτες και καθαρίζανε.
Προσοχή στους δρόμους γιατί οι οδηγοί εκεί είναι τρελοί στην κυριολεξία!! Σχεδόν πουθένα δε δέχονται κάρτα δεν έχουν P.O.S οπότε καλύτερα να έχετε μαζί σας ρευστό. Ιδιαίτερη προσοχή στα πράγματά σας και στα χρήματα γιατί έχει πολύ κόσμο και τα περιστατικά κλοπών είναι αυξημένα. Τις ημέρες που ήμασταν εμείς υπήρχε αστυνομία παντού, σε κάθε τετράγωνο , μέσα και έξω απο την Medina, ποτέ δεν αισθανθήκαμε φόβο στους δρόμους. Παρόλο που είχα διαβάσει πριν πάω ότι πουθενά δεν μιλάνε αγγικά εμείς δεν το συναντήσαμε σχεδόν πουθενά. Φουλ τουρισμο κατά βάση ισπανούς, οι ντόπιοι εξυπηρετικοί. Φθηνή χώρα, στα φαγητά τους βάζουν πολλά μπαχάρια.
Πόλη με πολλά πάρκα,πράσινο. Θα επισκεφτείτε το CYBER PARK που βρίσκεται εντός πόλης(ανευ πληρωμής). Βγαίνοντας από την παλιά πόλη συναντάτε το τζαμί κουτούμπια. Επίσκεψη στα παλάτια BAHIA και EL BADI με είσοδο από 70 DHS το καθένα. Στους κήπους MAJORELLE επίσης είσοδο στα 70 ενώ αν θέλετε να εππισκεφτείτε και το μουσείο του YVES SAINT LAURENT θα πρέπει να διαθέσετε άλλα 100 DHS.Το ταξί από παλιά πόλη μέχριν τους κήπους κοστίζει 50 DHS( θα συνεννοηθείτε πρώτα με τον οδηγό για την τιμή).
Για βράδυ θα πρέπει να δείτε την φλοκλορική βραδιά τους εντυπωσιακό θέαμα στο CHEZ ALI κόστος 450 DHS έρχεστε σε συνεννόηση με το ξενοδόχο και το κανονίζει αυτός. Εμείς κάναμε και ημερήσια εκδρομή στο όρος Ατλας στην Ουρίκα όμορφα ήταν και μετά φάγαμε πολύ καλά σουβλάκια κατω στο χωριό.Κόστος 650 DHS τα 3 άτομα.
Είχα διαβάσει καλές κριτικές για το καφέ HENA CAFE ART κατά την γνώμη όχι καλό. HAMMAM κάναμε στο δικό μας RIAD όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Θα έλεγα ότι ήταν ένα όμορφο ταξίδι με ωραία μέρη και οικονομικό.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Μαροκο ενας ωραιος προορισμος..
 

Panos Kapitanos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μπορείτε να προτείνετε κάποιο site(γραφείο-ξεναγό) στο Μαρακές που οργανώνει βόλτα με καμήλες ή κάτι άλλο που να αξίζει?Ευχαριστώ!!
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σας. Είναι καλή ιδέα να ταξιδέψει κανείς με μικρά παιδιά στο Μαρακές; Η ηλικία τους είναι περίπου 7 και 5 ετών. Είναι ασφαλής προορισμός;
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για το wi-fi στο Μαρακές; Μπορείς να συνδεθείς όταν βρίσκεσαι στην πόλη ή μόνο σε μαγαζιά και ξενοδοχεία, γιατί δεν θα έχουμε roaming.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα σε όλους!Τον Μάρτιο θα επισκεφτώ το Μαρακές δυστυχώς για λίγες μέρες.Τις πρώτες μέρες θέλω να τις αφιερώσω να γνωρίσω την πόλη και με πέρνει να κάνω έστω μία μονοήμερη από το Μαρακές .Ποιά μου προτείνετε?Σκέφτομαι την ouazarte με το ait ben haddou.Αν ξέρετε κανά καλό πρακτορείο με καμμία καλή τιμή θα χαιρόμουν να μου το πείτε
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλησπέρα σε όλους!Τον Μάρτιο θα επισκεφτώ το Μαρακές δυστυχώς για λίγες μέρες.Τις πρώτες μέρες θέλω να τις αφιερώσω να γνωρίσω την πόλη και με πέρνει να κάνω έστω μία μονοήμερη από το Μαρακές .Ποιά μου προτείνετε?Σκέφτομαι την ouazarte με το ait ben haddou.Αν ξέρετε κανά καλό πρακτορείο με καμμία καλή τιμή θα χαιρόμουν να μου το πείτε
Πολύ καλή η ιδέα σου! Εγώ είχα κλείσει από το get your guide μαζί με αυτά που λες και διανυκτέρευση στην έρημο. Πόσες μέρες θα είσαι εκεί;
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Πολύ καλή η ιδέα σου! Εγώ είχα κλείσει από το get your guide μαζί με αυτά που λες και διανυκτέρευση στην έρημο. Πόσες μέρες θα είσαι εκεί;
Για διανυχτέρευση στην ερημό δεν μπορούμε καν καθώς θα έχουμε μόνο 3 ολόκληρες μέρες στο Μαρόκο και λέμε να επικεντρωθούμε στο Μαρακές όπου θα ειναι και η βάση μας.Την τρίτη μέρα σκεφτόμαστε λέμε μόνο μπας και βγούμε λίγο εκτός .Ενναλακτικά αν είναι τελείως σκότωμα το ait ben haddou υπάρχει και η ιδέα για Εσσαουίρα αλλά και κάτι ακόμα πιο κοντινό που είναι και εντός Μαρακές σχεδόν η βόλτα με τις καμήλες στο Palmeraie (αν το γράφω καλά).To ταξίδι ήταν λίγο τελευταίας στιγμής με φτηνή πτήση που βρήκαμε από Σεβίλλη.Ετσι κι αλλιώς με τις τιμές της Ράιαν αν μας αρέσει θα ξαναεπιστρέψουμε για έρημο και το υπόλοιπο κομμάτι που δεν θα προλάβουμε στο πρώτο ταξίδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom