Μαρόκο Μαροκο - Απλες Καθημερινες Ερωτησεις :-)

maria koza

Member
Υπάρχει αεροδρόμιο στην Ερασίντια και από εκεί πάτε Μερζούγκα. Από Φεζ είναι απευθείας πτήση, από Μαρακές με κάποια στάση. Από Φεζ έχω την εντύπωση ότι είναι και εξαιρετικά φτηνή (τύπου 20-30 ευρώ). Μεδίνα είναι ας το ονομάσουμε έτσι, το ιστορικό κέντρο κάθε πόλης. Η μεδίνα της Φεζ είναι από τις πιο γνωστές, λαβύρινθος σωστός και πολύ μεγάλη. Είναι μνημείο της Ουνέσκο. Αν το βασικό σας αξιοθέατο για Mαρακές είναι οι κήποι, ίσως και να αξίζει να σκεφτείτε περισσότερο τη Φεζ. Πάντως θα μπορούσατε να κάνετε κάτι του τύπου: Μαρακές διαμονή την ίδια μέρα που θα φτάσετε - επόμενη μέρα πτήση για Φεζ και διαμονή μια μέρα - επόμενη μέρα πτήση για Ερασίντια και από εκεί οδικώς για έρημο, διαμονή εκεί και μετά οδικώς για Μαρακές και αναχώρηση οδικώςγια πίσω με διάφορες ενδιάμεσες στάσεις που αξίζουν. Ψάξτε τις εκδρομές και δείτε αν σας βγαίνει. Αυτό έκαναν κάποιοι φίλοι με τη διαφορά ότι είχαν μία μέρα παραπάνω από εσάς. ΑΝ δεν κάνω λάθος έκλεισαν την εκδρομή από tourRadar βρίσκοντας κάποιο οδηγό (ήταν 2 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά).
Φοβαμαι οτι με αυτον τον τροπο θα μας βγει πολυ κουραστικο το ταξιδι δηλαδη δυο μερες μαρακες μετα φεζ και μετα σαχαρα και μετα παλι πισω πιστευω θα ειναι πολυ κουραστικο και εχω μπερδευτει

Υπάρχει αεροδρόμιο στην Ερασίντια και από εκεί πάτε Μερζούγκα. Από Φεζ είναι απευθείας πτήση, από Μαρακές με κάποια στάση. Από Φεζ έχω την εντύπωση ότι είναι και εξαιρετικά φτηνή (τύπου 20-30 ευρώ). Μεδίνα είναι ας το ονομάσουμε έτσι, το ιστορικό κέντρο κάθε πόλης. Η μεδίνα της Φεζ είναι από τις πιο γνωστές, λαβύρινθος σωστός και πολύ μεγάλη. Είναι μνημείο της Ουνέσκο. Αν το βασικό σας αξιοθέατο για Mαρακές είναι οι κήποι, ίσως και να αξίζει να σκεφτείτε περισσότερο τη Φεζ. Πάντως θα μπορούσατε να κάνετε κάτι του τύπου: Μαρακές διαμονή την ίδια μέρα που θα φτάσετε - επόμενη μέρα πτήση για Φεζ και διαμονή μια μέρα - επόμενη μέρα πτήση για Ερασίντια και από εκεί οδικώς για έρημο, διαμονή εκεί και μετά οδικώς για Μαρακές και αναχώρηση οδικώςγια πίσω με διάφορες ενδιάμεσες στάσεις που αξίζουν. Ψάξτε τις εκδρομές και δείτε αν σας βγαίνει. Αυτό έκαναν κάποιοι φίλοι με τη διαφορά ότι είχαν μία μέρα παραπάνω από εσάς. ΑΝ δεν κάνω λάθος έκλεισαν την εκδρομή από tourRadar βρίσκοντας κάποιο οδηγό (ήταν 2 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά).
Πως πας απο Μαρακες Φεζ και ποση ωρα σου παιρνει περιπου γνωριζεις ?

maria koza

Member
Μιας και ψάχτηκα λιγο παραπάνω αποφασίσαμε εγω και οι φιλες μου να παμε Μαρακές φες chefchaouen και Μερζουγκα λεω μερζουγκα να παμε με το igomorocco που ειναι ομαδικά ταξίδια λεγαμε να παμε να μεινουμε σε σκηνές αλλα δεν ξέρουμε αν θα έχουν καμήλες σαφάρι κλπ καθημερινά γενικά δεν ξέρουμε πως ειναι η φαση ειχα ρωτήσει και το μεσημέρι απλα ψάχτηκα με λιγο παραπάνω ξερει κανεις Πως θα άξιζε πιο πολυ να παμε λέμε τελικά να ειναι 6 βραδια 7 ημέρες πως να ξεκινήσουμε και πως να τελειώσουμε μπορει κανεις να μου δώσει ιδέες;

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.070
Μέλη
35.722
Νεότερο μέλος
tsihlimpohli

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom