Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Καλημέρα!Είμαι ένα βήμα πριν κλείσω για Μαρόκο και έχω έναν προβληματισμό.Άδεια από τη δουλειά μπορώ να πάρω αρχές Οκτώβρη και μέσα Νοέμβρη.Ποιά λέτε είναι η καλύτερη περίοδος να ταξιδέψω στη χώρα?
Any answer????
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
πριν περίπου 2 χρόνια πήγα Μαρόκο τον Οκτώβρη στα τέλη περίπου. Ο καιρός το πρωί ήταν ζεστός με κοντομάνικο δηλαδή αλλά το βράδυ το μπουφανάκι το χρειαζόσουν. Να διευκρινίσω ότι έμεινα Μαρακές, για τα άλλα μέρη της χώρας δε γνωρίζω.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
πριν περίπου 2 χρόνια πήγα Μαρόκο τον Οκτώβρη στα τέλη περίπου. Ο καιρός το πρωί ήταν ζεστός με κοντομάνικο δηλαδή αλλά το βράδυ το μπουφανάκι το χρειαζόσουν. Να διευκρινίσω ότι έμεινα Μαρακές, για τα άλλα μέρη της χώρας δε γνωρίζω.
Thanks giannoula !! :)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
έχω πάει αρχές Οκτώβρη. Μια χαρά ήταν ο καιρός βόρεια,νότια, ανατολικά, δυτικά , παραθαλάσσια, βουνίσια. Ε, πάρε και κανένα λεπτό μακρυμάνικο, μπορεί να χρειαστεί..
 

DRAVIS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΡΟΚΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΟΝΙΜΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΝΑ ΤΗ ΓΗ
Καλημέρα και απο μένα,
ετοιμάζω ταξίδι στο μαρόκο, ενοικίαση αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο της Καζαμπλάνκα και σκοπεύουμαι να κάνουμε το κύκλο Αεροδρόμιο-Μαρακες-Σαχάρα(Μερζούγκα)-(μέσω Άτλαντα)Φες -Αεροδρόμιο.
Προσγειωνόμαστε 10:00 το πρωί κυριακής και πετάμε για επιστροφή 8:30το πρωί της επόμενης της κυριακής.
Το πρόγραμμα το σκέφτομαι κάπως έτσι:
Κυριακή - Μαρακές
Τρίτη πρωί - αναχώρηση για.................( )
Τετάρτη μεσημέρι- αφιξη Μερζουγκα και αναχώρηση για διανυκτέρευση στην έρημο,
Πέμπτη-επιστροφή από σαχάρα, ταξίδι για Φες, άφιξη αργά το απόγευμα.
Σαββάτο μεσημέριαναχώρησ για καζαμπλάνκα, μόνο για διαμονή-διανυχτέρευση και αναχώρηση το Πρωί της κυριακής.

1)Τι λέτε βγαίνει το πρόγραμμα;;;

2) Με Peugeot 206 θα μπορέσουμε να τη βγάλουμαι τη διαδρομή Μαρακές-Μερζουγκα-Μερζουγκα-Φες (υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε κατά την ενοικίαση);;;

3)Για να γλυτώσουμε μια μέρα, προλάβουμε αν φύγουμε νωρίς το πρωί της Τρίτης από Μαρακές το απόγευμα της Τρίτηςνα είμαστε στη Μερζούγκ για το καραβάνι με διαμονή στην έρημο, αν όχι που προτείνεται για διαμονή τη Τρίτη το βράδυ;;;

Σας ζάλισα, αλλά είναι τα άγχη μου, πρωτη φορά θα νοικιάζουμε αυτοκίνητο και δε θα χρησιμοποιήσουμε το τρένο στο εξωτερικό..... :confused:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Έχω και εγώ μια ερωτησούλα... Αν πάμε τα Χριστούγεννα δυο κοπέλες Μαρόκο 5-7 μέρες και νοικιάσουμε αυτοκίνητο κινηθούμε στα συνηθισμένα μέρη πιστεύετε πως θα έχουμε κάποιο πρόβλημα;
Αλλιώς να το κοιτάξω με ταξιδιωτικό....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Για τόσες λίγες μέρες δεν ξέρω κατά πόσο θα σου είναι χρήσιμο το αυτοκίνητο. Εξαρτάται που θέλεις να κινηθείς, πες λίγο τι έχεις σκοπό να δεις και ποια πόλη θα έχεις ως βάση ώστε να σου πούμε.
Προσωπικά εγώ στο Μαρόκο δε θα οδηγούσα, ειδικά μέσα σε πόλεις, εδώ οδηγούσε ο φίλος μου και στην Καζαμπλάνκα παίζει να έψαλα και το ''τη Υπερμάχω''...:D
Με ταξιδιωτικό πάλι εγώ που το είχα ψάξει μου έβγαινε το διπλό κόστος και γενικά δε τη θεωρώ χώρα που χρειάζεται να πας οργανωμένα, οι συγκοινωνίες σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά με εξαίρεση την περιοχή του Άτλαντα, αλλά αν πας 5-7 μέρες δεν ξέρω αν προλαβαίνεις να της δώσεις την απαραίτητη προσοχή.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση. Να σου πω την αλήθεια δεν το εχω ψάξει πολύ απλώς θέλω τα Χριστούγεννα να πάω κάπου όχι με χιόνια και Αγιους Βασίληδες και σκεφτόμουν Β. Αφρική . Μαρόκο-Τυνησία- (Αιγυπτο πήγα) ισως Ισραήλ κάτι τέτοιο....
Η άδεια που θα μπορέσω να πάρω θα είναι περίπου 7-8 μέρες και το κόστος παίζει ρόλο.
Δεδομένου του οτι είναι Χριστούγεννα τα πάντα είναι πιο ακριβά οπότε είμαι στο ψάξιμο.
* Άμα έχεις καμιά καλή ιδέα πες μου γιατι και τα αεροπορικά που κοίταξα για Μαρόκο είναι φωτιά!!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Έχω πάει μόνο Μαρόκο και Ισραήλ, Αίγυπτο έχεις πάει, η Τυνησία προσωπικά δε μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον οπότε δε μπορώ να σου προτείνω να πας ή όχι.
Το Μαρόκο το λάτρεψα, ήταν το πρώτο ταξίδι μου εκτός Ευρώπης, από οργάνωση (δική μας) ολίγον μπάχαλο αλλά μια χαρά βγάλαμε άκρη. Θα μπορούσες να πας Μαρακές ή Φεζ και κάποιες κοντινές εκδρομές από αυτές τις πόλεις, π.χ Εσσαουίρα.
Τα αεροπορικά ναι όντως είναι ακριβά, εγώ πήγα Αθήνα-Μαδρίτη-Αθήνα με Aegean και από Μαδρίτη-Μαρακές με Ryanair και επιστροφή Μαδρίτη πάλι με Ryanair από Ταγγέρη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θέλεις να ταξιδέψεις με low cost.
Τώρα Ισραήλ παρά τις ιδιομορφίες του σαν ταξιδιωτική επιλογή έχει κι αυτό ενδιαφέρον αλλά έχε υπόψιν σου οτι το Τελ Αβίβ για παράδειγμα είναι μια καθαρά δυτική πόλη χωρίς το στοιχείο που έχει η υπόλοιπη Β.Αφρική. Η Ιερουσαλήμ μου άρεσε πάρα πολύ και αν έχεις αρκετό χρόνο ίσως θα μπορούσες να πας και μονοήμερη στην Πέτρα στην Ιορδανία, διοργανώνονται εκδρομές από Ισραήλ αλλά κοστίζει κάτι παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom