Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Και αν τελικα το κάνουμε μόνο Μαρακες, γνωρίζεις (θα ψαξω και εγω) με τι αλλο μπορεί να συνδυαστεί?
Επίσης, αυτο για τον οδηγο. Πιστευεις ότι χρειάζεται? Διαβασα σε αρκετά σημεία ότι πολλοί είχαν οδηγό.
Συγγνώμη για το λαθος, παραπάνω εννούσα να συνδυάσεις Μαρακές με Εσαουίρα.
Οδηγό εννοείς ξεναγό; Εμείς ειχαμε ξεναγό για μια μέρα στην Φες αλλα απογοητευτήκαμε γιατι κύριος στόχος του ήταν να πάρει προμήθεια απο τα μαγαζιά που μας πήγαινε, ανάμεσα στα αξιοθέατα. Αν εννοείς κυριολεκτικά οδηγό, εμείς κινούμασταν με τα μέσα μεταφοράς και με ταξί απο πόλη σε πόλη.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Συγγνώμη για το λαθος, παραπάνω εννούσα να συνδυάσεις Μαρακές με Εσαουίρα.
Οδηγό εννοείς ξεναγό; Εμείς ειχαμε ξεναγό για μια μέρα στην Φες αλλα απογοητευτήκαμε γιατι κύριος στόχος του ήταν να πάρει προμήθεια απο τα μαγαζιά που μας πήγαινε, ανάμεσα στα αξιοθέατα. Αν εννοείς κυριολεκτικά οδηγό, εμείς κινούμασταν με τα μέσα μεταφοράς και με ταξί απο πόλη σε πόλη.
Ψαχνοντας τωρα για Μαρακες και Φες, μαλλον υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να επικεντρωθουμε στη Φες και απο εκει να κανουμε οτι κανουμε. Ξερω, μιλαμε για στροφη 180 μοιρων!!
Να μεινουμε Φες και να παμε μια μερα με αμαξι ή ταξι στο Μαρακες.
Νομιζω καλυτερα ετσι.
Αν το κανουμε ετσι τελικα, απο τις 4 γεματες μερες η μια θα παει Μαρακες. Πιστευεις οι αλλες 3 φτανουν για να χωσουμε και λιγο ερημο μεσα ή μπαααα.. απλα ονειρο?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καταρχάς τσέκαρε ότι πράγματι υπάρχει βραδινό τρένο Μαρακές-Φεζ-Μαρακές, νομίζω ότι το βράδυ έχει μόνο λεωφορεία.
Το πλάνο σου βγαίνει αν και καλύτερα να φεύγατε με πρωινό τρένο για Μαρακές από Φεζ την επόμενη μέρα για να έχετε μια ολόκληρη μέρα στη Φεζ, να δείτε τη διαδρομή (όχι κάτι συγκλονιστικό αλλά προτιμότερο απ' τη νύχτα) και να φτάσετε Μαρακές απογευματάκι ακριβώς πριν βγείτε στη συγκλονιστική βραδινή Jemaa al-Fnaa.
Αν δεν πας πουθενά αλλού δύο ολόκληρες μέρες είναι μια χαρά για Μαρακές.
Για τις μέρες που έχεις δε θα βάλεις καμιά άλλη εκδρομή, θα δεις μόνο Φεζ και Μαρακές. Προτείνεται μια στάση 2-3 ωρών για μια βόλτα στο όμορφο παραθαλάσσιο Ραμπάτ αν ταξιδέψεις μέρα.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Καταρχάς τσέκαρε ότι πράγματι υπάρχει βραδινό τρένο Μαρακές-Φεζ-Μαρακές, νομίζω ότι το βράδυ έχει μόνο λεωφορεία.
Το πλάνο σου βγαίνει αν και καλύτερα να φεύγατε με πρωινό τρένο για Μαρακές από Φεζ την επόμενη μέρα για να έχετε μια ολόκληρη μέρα στη Φεζ, να δείτε τη διαδρομή (όχι κάτι συγκλονιστικό αλλά προτιμότερο απ' τη νύχτα) και να φτάσετε Μαρακές απογευματάκι ακριβώς πριν βγείτε στη συγκλονιστική βραδινή Jemaa al-Fnaa.
Αν δεν πας πουθενά αλλού δύο ολόκληρες μέρες είναι μια χαρά για Μαρακές.
Για τις μέρες που έχεις δε θα βάλεις καμιά άλλη εκδρομή, θα δεις μόνο Φεζ και Μαρακές. Προτείνεται μια στάση 2-3 ωρών για μια βόλτα στο όμορφο παραθαλάσσιο Ραμπάτ αν ταξιδέψεις μέρα.
Καλημέρα. Με ξενερωνει που η αποσταση Μαρακές - Φες ειναι κάπως μακριά, 5μιση ώρες το βγαζουν οι χάρτες με αμάξι. Το βραδινό τρένο το είδα σε site στο internet. Στην επίσημη ιστοσελίδα των σιδηροδρομικών γραμμών δεν έβγαλα ακρη γιατί δε σκαμπαζω γρι από γαλλικα.. Μετά, σκεφτήκαμε και το ενδεχόμενο να μεινουμε μονο Φες και από εκεί να κανουμε εκδρομή σε 1-2 μερη, χωρίς να βαλουμε το Μαρακές μέσα αλλά βαζοντας λιγο έρημο εκτός και αν πραγματικά δε "χωράει" σε τόσο λίγες μερες.

Η γνώμη η δική σου για ξεναγο?
Αυτό που λεει ο φίλος παραπάνω, ότι θα μας πάει "συστημενους" σε μαγαζιά για την προμήθεια του, το ψιλοφοβαμαι και εγώ.
Το να χαθείς λίγο στην πόλη, δε πειράζει. Το να χάσουμε την μπάλα εκεί μέσα θα πειραξει. Σκέφτηκα αντί για ξεναγό να πάρω μια τοπική SIM και να έχω συνέχεια ιντερνέτ και GPS απ' το κινητό, νομίζω έτσι θα είμαστε οκ, όπως επίσης και αν νοικιάσουμε αμαξι για την οποιαδήποτε εκδρομή.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Καλημέρα. Με ξενερωνει που η αποσταση Μαρακές - Φες ειναι κάπως μακριά, 5μιση ώρες το βγαζουν οι χάρτες με αμάξι. Το βραδινό τρένο το είδα σε site στο internet. Στην επίσημη ιστοσελίδα των σιδηροδρομικών γραμμών δεν έβγαλα ακρη γιατί δε σκαμπαζω γρι από γαλλικα.. Μετά, σκεφτήκαμε και το ενδεχόμενο να μεινουμε μονο Φες και από εκεί να κανουμε εκδρομή σε 1-2 μερη, χωρίς να βαλουμε το Μαρακές μέσα αλλά βαζοντας λιγο έρημο εκτός και αν πραγματικά δε "χωράει" σε τόσο λίγες μερες.

Η γνώμη η δική σου για ξεναγο?
Αυτό που λεει ο φίλος παραπάνω, ότι θα μας πάει "συστημενους" σε μαγαζιά για την προμήθεια του, το ψιλοφοβαμαι και εγώ.
Το να χαθείς λίγο στην πόλη, δε πειράζει. Το να χάσουμε την μπάλα εκεί μέσα θα πειραξει. Σκέφτηκα αντί για ξεναγό να πάρω μια τοπική SIM και να έχω συνέχεια ιντερνέτ και GPS απ' το κινητό, νομίζω έτσι θα είμαστε οκ, όπως επίσης και αν νοικιάσουμε αμαξι για την οποιαδήποτε εκδρομή.
Προσωπικά πιστεύω οι διαθέσιμες μερες σου ειναι πολύ λιγες για να πας και στην έρημο, η διαδρομή ειναι κουραστική και θες τουλαχιστον 2 διανυκτερεύσεις εκει και πάλι οριακά θα ειναι.
Keep it simple!!
Οσο για την sim ειναι καλή ιδεα απλα εχε στον νου σου πως στις medinas δυσκολα βγαζει ακρη το gps, αλλα για μια γενική αίσθηση ειναι πολύ χρήσιμο.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Προσωπικά πιστεύω οι διαθέσιμες μερες σου ειναι πολύ λιγες για να πας και στην έρημο, η διαδρομή ειναι κουραστική και θες τουλαχιστον 2 διανυκτερεύσεις εκει και πάλι οριακά θα ειναι.
Keep it simple!!
Οσο για την sim ειναι καλή ιδεα απλα εχε στον νου σου πως στις medinas δυσκολα βγαζει ακρη το gps, αλλα για μια γενική αίσθηση ειναι πολύ χρήσιμο.
Μαλλον μας βλεπουμε για Μαρακες και Φες ''μονο''. Γιατι αλλιως με τις μερες που εχουμε νιωθω κατι τετοιο:
Ερχεται ο Γαλλος, Αγγλος, Αμερικανος 10 μερες Ελλαδα, με ρωταει που να παει και του λεω να πας Σαντορινη, Ακροπολη, Σουνιο, Σαλονικα, Κρητη, Κερκυρα. Ε, δε βγαινει..

Για τον ξεναγο, θα το σκεφτουμε περισσοτερο. Απο θεμα ασφαλειας, να φανταστω οτι ειναι οκ? Θα εχουμε πανω μας φωτογραφικες μηχανες και οι δυο, κατι που φανταζομαι θα τραβαει τα βλεμματα και οσο να ναι ψιλοφοβαμαι. Αν και εχω διαβασει οτι σε γενικες γραμμες ειναι ηρεμα τα πραγματα. ΟΚ, μικροαπατεωνες υπαρχουν παντου.

Επισης σκεφτομαι το Μαρακες-Φες πως να το κανουμε.. Με αμαξι και να οδηγαω εγω? Με τρενο? Αν εχεις (ή καποιος αλλος) εμπειρια απο ενοικιαζομενα αμαξια εκει ας μου πεις τιποτα σχετικο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Βάζεις google translate για τους σιδηρόδρομους. To τρένο κάνει γύρω στις οκτώ ώρες, το βραδινό λεωφορείο εννιά. Το τρένο το χρησιμοποίησα πρόσφατα, φτηνό (206Dh) και άνετο.

Το να πάρεις ξεναγό είναι προσωπικό γούστο αλλά δε χάνεσαι τόσο εύκολα.
Στη Φεζ υπάρχουν στην ουσία κάποιες πύλες εισόδου στο λαβύρινθο της παλιάς πόλης (Βab Boujloud, Bab Rcif κτλ) και κάποιοι κεντρικοί δρόμοι (Talaa Kebira, Talaa Sghira). Όπως είναι χτισμένη η πόλη όταν ανεβαίνεις βγαίνεις απ' το λαβύρινθο και κατευθύνεσαι προς μια έξοδο και όταν κατεβαίνεις μπαίνεις πιο βαθιά στην πόλη. Επίσης υπάρχουν πινακίδες προς τις βασικές πύλες μέσα στην πόλη οπότε και να χαθείς είτε ανεβαίνεις προς τα πάνω για να βγεις προς μια πύλη είτε ακολουθείς τις πινακίδες προς μια πύλη.
Στο Μαρακές είναι πιο δύσκολο να χαθείς γιατί το τουριστικό κομμάτι στην ουσία βρίσκεται κατά μήκος μιας κεντρικής 'οδού' η οποία διακόπτεται απ' τη μεγάλη κεντρική πλατεία.

Kυκλοφορούν πολλοί τουρίστες ειδικά στο Μαρακές, όσο για τους ντόπιους πέρα απ' το πρήξιμο για να μπεις στο μαγαζί τους ή για να σου δείξουν το δρόμο μέσα στις παλιές πόλεις δε θα σε ενοχλήσουν περαιτέρω. Αν μάθεις και καμιά φράση αραβικά ή και γαλλικά ότι δε θέλεις κάτι, σε αφήνουν ευκολότερα ήσυχο.

Για δωμάτια θα ξέρεις πιστεύω ότι εκεί λέγονται riad και είναι παραδοσιακά μαροκινά σπίτια ή παλάτια με δωμάτια και εσωτερικό κήπο ή αυλή. Θα σου προτείνω αυτά που έμεινα τα οποία ήταν πολύ καλά, στη Φεζ το Riad Rcif και στο Μαρακές το Riad les jardins mandaline.
 

Attachments

  • 63,6 KB Προβολές: 0
  • 67 KB Προβολές: 0
Last edited:

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-αστραπή-στο-Μαρόκο.50152/

Καλημέρα. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στην παραπάνω ιστορία. Τις ίδιες ακριβώς απορίες είχαμε και μεις πριν να πάμε.
Πήγαμε ένα ζευγάρι τον Ιούνιο του 2014. Είχαμε ξεναγό στο Μαρακές και το συνιστώ. Τη διαδρομή από Μαρακές για Φέζ την κάναμε με τρένο, κατά τη διάρκεια της ημέρας, γιατί βραδινό τρένο δεν υπήρχε τότε. Κάναμε στάση στη Καζαμπλάνκα, την οποία μπορείτε και να παραλείψετε, κατά την άποψη μου και να πάτε κατευθείαν στη Φεζ. Συνοψίζοντας, θα πετούσα και πάλι από την Ελλάδα προς τη μία πόλη και θα έφευγα από την άλλη (όπως και κάναμε). Θα διάλεγα να έχω ξεναγό στη μία από τις 2 πόλεις, όπως και κάναμε. Θα παρέλειπε τη Καζαμπλάνκα. Θα το έψαχνα για ένα βράδυ στην έρημο (δεν το είχα ψάξει γιατί εμείς κάτσαμε μόνο 3 γεμάτες μέρες). Δεν αισθανθήκαμε πουθενά ανασφάλεια.
Καλά να περάσετε. Το Μαρόκο εμάς μας μάγεψε, έστω και για τόσο λίγο.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Λοιπον, ισως τελικα καταφερουμε να βαλουμε αλλη μια μερα, δλδ στο συνολο 5 καθαρες και σκεφτομαστε, 2 μερες Φες, 1 μερα στην ερημο και μετα 2 μερες Μαρακες. Ψαχνοντας βρηκα καποια μερη κοντα στο Μαρακες, περιπου 1 ωρα αποσταση που ειναι μεσα στην ερημο. Νταξ, οχι στην καρδια της.. απλα θα μπορεσουμε να κανουμε βολτες σε αμμολοφους. Ετσι πιστευω δηλαδη, θα το ψαξω και αλλο βεβαια. Αν εχετε καποι μερος κοντα στο Μαρακες ή στη Φες να προτεινετε οπου μπορουμε να ζησουμε λιγο απο ερημο, ας το πειτε για να κοιταξω και αυτο.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Θα ηθελα και ακομα μια βοηθεια.. Μερη για να μεινουμε δυο βραδια στην ερημο απο την πλευρα της Φες. Εχετε κατι να προτεινετε?
 

Eli.k

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα παιδιά,
Προγραμματίζω ταξίδι στο Μαρόκο με δυο φίλες και οι απορίες είναι πολλές!!!
Θα μείνουμε 10 γεμάτες μέρες με άφιξη και αναχώρηση από Μαρακές.

Σκεφτομαι 3 διανυκτερευσεις στο Μαρακές
Διανυκτέρευση στην έρημο Μερζούγκα με πέρασμα απο Ουρζαζάτε
Και μετα 3 διανυκτερευσεις Φεζ με εκδρομη Σεφχαουεν
Επιστροφη απο Ραμπατ και Καζαμπλανκα με διαμονή όπου προκύψει

Πως σας φαινεται;; Να προσθέσω ή να αφαιρέσω κατι;
ΑΠΟΡΙΕΣ!!
1. Σε Μαρόκο και Φεζ ποια περιοχή να προτιμήσουμε για διαμονη;
2. Για Μερζούγκα όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη γιατί έχω πολλά κενά:cry: να προτιμήσουμε πρακτορείο ή να τα κλείσουμε μόνες μας;
3. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να μετακινούμαστε απο πόλη σε πόλη; Τρένα; Λεωφορεία ή κάτι οργανωμένο;

Απο όσα έχω διαβασει στο φορουμ και γενικα νομιζω οτι δεν υπαρχει θεμα κινδυνου.. Όποια συμβουλή ή βοηθεια καλοδεχουμενη! Ξενοδοχεια πρακτορεια κλπ!
:trekker:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
κατα αρχη καλο σου ταξιδι..
στο Μαρακες η διαμονη μεσα στη Μεδινα κοντα στη πλατεια Τζεμάα ελ Φνα για να εισαι στη καρδια της πολης.
Στη Φεζ θα νιωσεις πιο ανετα και αερατα αν μενεις στη νεα πόλη αλλα ειναι μακρια απο τη Μεδινα που κυριως πας γιαυτη στη Φεζ...προσωπικα μεσα σε εκεινα τα στενα με επιανε κατιτις, αναμεσα στο σκοταδι μυρωδιες και αποπροσανατολισμου...
Οσο για την ερημο ,...μια διανυχτερευση δεν φτανει.. Ακομη και με διανυκτερεσυη στη Ουρζαζατ οι αποστασεις και οι δρομοι ειναι τετοιοι που θα φτασεις απογευμα στη Μερζουγκα γι;α να φυγεις ενωρις το πρωι για Φεζ που απεχει 350 χιλιομετρα περιπου... Θα αξιζει να μεινεις παραπανω μια στη ..
Το Σεφσαουεν ειναι χαρακτηριστικο και πολυ ομορφο χωριο με πολους τουριστες επισης...
Για τις μετακινησεις με τα ΜΜΜ τωρα δεν ξερω πολλα γιατι ειχαμε νοικιασει αυτοκινητο ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom