Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Γεια σας! Το Σάββατο φέυγουμε 10μέρες για το Μαρόκο. Έχουμε κλείσει τα πάντα εκτός από τη διανυκτέρευση που θα κάνουμε το 6ο βράδυ ανάμεσα στην Μερτζούγκα και το Μαρακές. Να μείνουμε στην Ουαρζαζάτ ή υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή? Ξεκινάμε από τη Μερτζούγκα και θέλουμε να δούμε ό,τι έχει στο ενδιάμεσο μέχρι το Μαρακές και να σπάσουμε τη διαδρομή σε δύο μέρες.Τι προτείνετε?
 

Eli.k

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σ ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες lullu!!
Με βοηθας πολυ στη διαμονη γιατι ειχα ενα αγχος!
Οσο για τη Μερζουγκα μαλλον εχεις δικιο γιατι ειναι μεγαλες οι αποστασεις.. ισως πρεπει να κλεισουμε και ενα δωματιο πριν παμε στην ερημο για να αφησουμε τις αποσκευες;; Ποσα κιλα να αντεξει κ αυτη η καμηλα:haha:
Οσο για τις μεταφορες, αν ξερει καποιος αλλος θα με βοηθουσε πολυ!
Και κατι αλλο σημαντικο..τι κανουμε με ιντερνετ; Θα χρειαστει να παρουμε sim ή υπαρχει αλλος τροπος;
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Σ ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες lullu!!
Με βοηθας πολυ στη διαμονη γιατι ειχα ενα αγχος!
Οσο για τη Μερζουγκα μαλλον εχεις δικιο γιατι ειναι μεγαλες οι αποστασεις.. ισως πρεπει να κλεισουμε και ενα δωματιο πριν παμε στην ερημο για να αφησουμε τις αποσκευες;; Ποσα κιλα να αντεξει κ αυτη η καμηλα:haha:
Οσο για τις μεταφορες, αν ξερει καποιος αλλος θα με βοηθουσε πολυ!
Και κατι αλλο σημαντικο..τι κανουμε με ιντερνετ; Θα χρειαστει να παρουμε sim ή υπαρχει αλλος τροπος;
.. Η καμηλα αντεχει πολυ αλλα τα πραγματα σας θα τα μεταφερει μαλλον το τζιπ του πρακτορειου που θα κλεισεις για την ερημο..Και να ξερεις στη ερημο να κρατας ρουχα και υπνοσακο αν και εχουν αλλα πολυχρησιμοποιημενα, κοιμαστε ολοιιιιιιι μαζι και οι τουαλ'ετα εξω η λιγο πιο κατω στους αμολοφους αφου ειναι τιγκα οι αλλες... και μην νομισεις οτι σε πανε πολυ βαθια μεσα στη ερημο κανενα 20 λεπτο ολη η διαφρομη..επισης μπορεις να μεινεις σε ξενοδοχειο εξω απο τη ερημο και να κανεις βολτες με τζιπ η με καμηλες ολη τη επομενη μερα..
Ιντερνετ ελευθερο εχει παντου ..ακομη και στο πιο απομακρυμενο χωριο του Ατλαντα σε καθε καφενε και ξενοδοχειο ...και επισης κανουν το καλυτερο εσπρεσσο ΠΑΝΤΟΥ εκει..πολυ καλυτερο απο πολλα μαγαζια της πολης μου....

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Απενεργοποιηστε τα την ΣΙΜ στα κινητα σας γιατι μου χρεωσαν 7 ευρω μια προωθηση.....
 
Last edited by a moderator:

Eli.k

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Με ανακουφιζεις με το ιντερνετ και με τον εσπρεσσο!!
Αυτη η ερημος με εχει προβληματισει! Μαλλον θα συνεννοηθω με το riad που θα μεινουμε για να ξερω τι να περιμενω..
και παλι σ ευχαριστω!
 

bridgetjones

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σε όλους! Διάβασα πολύ όμορφες ταξιδιωτικές ιστορίες για το Μαρόκο και ανυπομονώ πραγματικά για το ταξίδι :)

Έχω κάποιες ερωτήσεις προς τα μέλη που έχουν ταξιδέψει εκεί, αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας είμαι ευγνώμων!
1. Χρειάζεται να κάνει κάποιος εμβόλια για να ταξιδέψει? Διάβασα κάπου ότι συστήνεται εμβόλιο για Ηπατίτιδα Ά και τέτανος οκ, καλό είναι να το κάνουμε έτσι κι αλλιώς.
2. Θα μείνω συνολικά 7 ημέρες περίπου. Το πλάνο είναι να πάμε πχ Μαρακές και να επιστρέψουμε από Φες (θα εξαρτηθεί από τις ώρες και τις τιμές εισιτηρίων) οπότε θα πρέπει να μετακινηθούμε προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση έτσι κι αλλιώς. Το σκεφτόμαστε επομένως:
- 3 μέρες Μαρακές
- 2 μέρες ταξίδι στην έρημο με κατεύθυνση Φες
- 2 μέρες Φες και επιστροφή

Το ερώτημά μου έιναι αν έχει κάνει κάποιος το αντίστοιχο ταξίδι 2 ή 3 ημερών από πχ Μαρακές προς Φες που οργανώνουν διάφορα τοπικά πρακτορεία όπως πχ αυτό http://www.morocco-excursion.com/ ή αυτό https://moroccanguides.com/? Οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπημένες ομολογουμένως καθώς για 2 άτομα θα πέσουμε στην κατηγορία των private tours, αλλά το θέμα είναι αν συμφέρει σαν εμπειρία, γιατί προτιμώ κάτι τέτοιο από το να πάω με τρένο προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

3. Τέλος, αν έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο riad σε Μαρακές και Φες.

Ευχαριστώ πολύ!

 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Γεια σε όλους! Διάβασα πολύ όμορφες ταξιδιωτικές ιστορίες για το Μαρόκο και ανυπομονώ πραγματικά για το ταξίδι :)

Έχω κάποιες ερωτήσεις προς τα μέλη που έχουν ταξιδέψει εκεί, αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας είμαι ευγνώμων!
1. Χρειάζεται να κάνει κάποιος εμβόλια για να ταξιδέψει? Διάβασα κάπου ότι συστήνεται εμβόλιο για Ηπατίτιδα Ά και τέτανος οκ, καλό είναι να το κάνουμε έτσι κι αλλιώς.
2. Θα μείνω συνολικά 7 ημέρες περίπου. Το πλάνο είναι να πάμε πχ Μαρακές και να επιστρέψουμε από Φες (θα εξαρτηθεί από τις ώρες και τις τιμές εισιτηρίων) οπότε θα πρέπει να μετακινηθούμε προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση έτσι κι αλλιώς. Το σκεφτόμαστε επομένως:
- 3 μέρες Μαρακές
- 2 μέρες ταξίδι στην έρημο με κατεύθυνση Φες
- 2 μέρες Φες και επιστροφή

Το ερώτημά μου έιναι αν έχει κάνει κάποιος το αντίστοιχο ταξίδι 2 ή 3 ημερών από πχ Μαρακές προς Φες που οργανώνουν διάφορα τοπικά πρακτορεία όπως πχ αυτό http://www.morocco-excursion.com/ ή αυτό https://moroccanguides.com/? Οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπημένες ομολογουμένως καθώς για 2 άτομα θα πέσουμε στην κατηγορία των private tours, αλλά το θέμα είναι αν συμφέρει σαν εμπειρία, γιατί προτιμώ κάτι τέτοιο από το να πάω με τρένο προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

3. Τέλος, αν έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο riad σε Μαρακές και Φες.

Ευχαριστώ πολύ!

1) δεν είχαμε κάνει κανένα εμβόλιο
2) δεν το γνωρίζω. Εμείς είχαμε ξεναγό στο Μαρακές και άξιζε πολύ
3) στο Μαρακές μείναμε στο riad dar nouba το οποίο το προτείνω ανεπιφύλακτα. Στη Φεζ ατυχήσατε όποτε δε το συστήνω

Καλά να περασετε
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Φεζ: ριάντ Rcif (ταξί μέχρι πλατεία Rcif και από κει αν δουλεύει το gps σου και καταφέρεις να το βρεις ποδαράτη ανάβαση 5-10', αλλιώς ζήτα να σε περιμένει άτομο απ' το ριάντ), πολύ καλό.
 

bridgetjones

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
1) δεν είχαμε κάνει κανένα εμβόλιο
2) δεν το γνωρίζω. Εμείς είχαμε ξεναγό στο Μαρακές και άξιζε πολύ
3) στο Μαρακές μείναμε στο riad dar nouba το οποίο το προτείνω ανεπιφύλακτα. Στη Φεζ ατυχήσατε όποτε δε το συστήνω

Καλά να περασετε
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας να μου απαντήσετε!

Φεζ: ριάντ Rcif (ταξί μέχρι πλατεία Rcif και από κει αν δουλεύει το gps σου και καταφέρεις να το βρεις ποδαράτη ανάβαση 5-10', αλλιώς ζήτα να σε περιμένει άτομο απ' το ριάντ), πολύ καλό.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!
 
Last edited by a moderator:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
2. Θα μείνω συνολικά 7 ημέρες περίπου. Το πλάνο είναι να πάμε πχ Μαρακές και να επιστρέψουμε από Φες (θα εξαρτηθεί από τις ώρες και τις τιμές εισιτηρίων) οπότε θα πρέπει να μετακινηθούμε προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση έτσι κι αλλιώς. Το σκεφτόμαστε επομένως:
- 3 μέρες Μαρακές
- 2 μέρες ταξίδι στην έρημο με κατεύθυνση Φες
- 2 μέρες Φες και επιστροφή

Το ερώτημά μου έιναι αν έχει κάνει κάποιος το αντίστοιχο ταξίδι 2 ή 3 ημερών από πχ Μαρακές προς Φες που οργανώνουν διάφορα τοπικά πρακτορεία όπως πχ αυτό http://www.morocco-excursion.com/ ή αυτό https://moroccanguides.com/? Οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπημένες ομολογουμένως καθώς για 2 άτομα θα πέσουμε στην κατηγορία των private tours, αλλά το θέμα είναι αν συμφέρει σαν εμπειρία, γιατί προτιμώ κάτι τέτοιο από το να πάω με τρένο προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.
Νοικιάστε αυτοκίνητο κ απολαύστε μόνοι σας τη διαδρομή --- απο Μαρακές προς Μερζούγκα κάντε μια στάση Ουαρζαζάτ ή Σκούρα --- θα δείτε Ait Ben Haddout κ κινηματογραφικά studios -- κ η 2η διανυκτέρευση στην έρημο. Η τιμη με αυτοκίνητο για παράδοση/παραλαβη σε διαφορετική πόλη δεν είναι τραγική στο Μαρόκο (κοιτάξτε στο economycarrentals)
 

bridgetjones

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Νοικιάστε αυτοκίνητο κ απολαύστε μόνοι σας τη διαδρομή --- απο Μαρακές προς Μερζούγκα κάντε μια στάση Ουαρζαζάτ ή Σκούρα --- θα δείτε Ait Ben Haddout κ κινηματογραφικά studios -- κ η 2η διανυκτέρευση στην έρημο. Η τιμη με αυτοκίνητο για παράδοση/παραλαβη σε διαφορετική πόλη δεν είναι τραγική στο Μαρόκο (κοιτάξτε στο economycarrentals)
Σε ευχαριστώ πολύ :) το θέμα είναι ότι θέλουμε να αποφύγουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο γιατί για να είμαι ειλικρινής θα είμαστε και δύο κοπέλες μόνες και δεν ξέρω κατά πόσον είναι ασφαλές να τριγυρίζουμε μόνες μας στις ερημιές.. για τα οργανωμένα ταξίδια από Μαρακές-Φες έχεις καθόλου άποψη? έχω βρει ταξίδια 2 ή και 3 ημερών, όπου σε περνάνε από τα σημαντικότερα αξιοθέατα και κάνεις διανυκτέρευση στην έρημο.. η τιμή βέβαια έιναι λίγο τσουχτερή, γύρω στα 310 ευρώ το άτομο..
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
θα ηθελα να μου πητε πωσ μπορω να βγαλω βιζα για μαροκο ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
θα ηθελα να μου πητε πωσ μπορω να βγαλω βιζα για μαροκο ευχαριστω
η βίζα είναι On arrival αν είσαι κάτοχος ελληνικού διαβατηρίου και είναι δωρεάν.ουσιαστικά μέσα στο αεροπλάνο συμπληρώνεις ένα έντυπο το οποίο παραδίδεις στον έλεγχο διαβατηρίων κατά την άφιξη
Καλά να περάσετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom