Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Evmia

Member
Μηνύματα
5
Likes
13
Επιστρέψαμε με τον σύντροφο μου πριν λίγο καιρό από ένα road trip στο Μαρόκο. Πριν φύγουμε είχα διαβάσει τα πάντα νομίζω από τις ιστορίες των υπολοίπων και τους ευχαριστώ γιατί με βοήθησαν πολύ. Θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ κάποιες χρήσιμες πληροφορίες που ίσως φανούν χρήσιμές.

Το ταξίδι μας διήρκησε από 30-4-19 μέχρι 8-6-19 ο καιρός ήταν τέλειος και πήγαμε Μαρακές (2 διανυκτερεύσεις στο πολύ καλό και σε εξαιρετικό σημείο Les Sources Berberes Riad and spa), Ait Benhaddou, Ouarzazate, Gorges du Dades (στο πολυτελές και εξαιρετικό Auberge Chez Pierre -1 διανυκτέρευση), Merzouga (διαμονή στην έρημο 1 νύχτα στο HakimCamp με τον πιο τέλειο ιδιοκτήτη), Fes (2 διανυκτερεύσεις στο εξαιρετικό Riad Andalib με τέλειο μάνατζερ που μας βοήθησε πολύ), Meknes,Rabat Casablanca, Marrakesh (διανυκτέρευση στο Le medina Privilege & Spa μία καθόλου καλή εμπειρία δεν το συστήνουμε).

Στο αεροδρόμιο (πριν βγείτε έξω αμέσως μετά τον έλεγχο του διαβατηρίου και της βίζα) ακολουθήσαμε τις οδηγίες και βάλαμε στο κινητό μία κάρτα τοπική 10 ευρώ που διήρκησε σε ολόκληρο το ταξίδι και αποδείχθηκε εξαιρετικά χρήσιμη γιατί μετά πληροφορηθήκαμε ότι τα gps των αυτοκινήτων δεν είναι ενημερωμένα και δεν έδιναν σωστές οδηγίες.

Το αυτοκίνητο το νοικιάσαμε από το Yacout tours και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Απλώς να γνωρίζεται ότι τα email που είχαμε στείλει από Αθήνα δεν βοήθησαν πολύ!! Η ιδιοκτήτρια του πρώτου riad μια δυναμική Ιταλίδα που μιλάει 4 γλώσσες συνεννοήθηκε τελικά μαζί του και έφεραν το αυτοκίνητο στο Riad (δίπλα έχει παρκινγκ). Για να πραγματοποιήσετε αυτό το ταξίδι των σχεδόν 2000km χρειάζεται να οδηγείτε και οι δύο ώστε αλλάζοντας συχνά οδηγό στο τέλος να φθάνετε παντού ξεκούραστοι και να το απολαμβάνετε. Αν δεν θέλετε να το έχετε κανονίσει από την Αθήνα μπορεί αν σας το κλείσει εκεί η Ιταλίδα!!

Το σημαντικότερο στο ταξίδι μας ήταν τελικά τα μέρη που είχαμε επιλέξει να μείνουμε. Οι διευθυντές τους (με εξαίρεση το τελευταίο) μας έδωσαν όλες τις πληροφορίες, χάρτες και δεν χρειαστήκαμε πουθενά οδηγό. Θα σας προσεγγίσουν άπειροι να σας οδηγήσουν αλλά αν χαθείτε και θέλετε πληροφορίες καλύτερα ρωτήστε μέσα σε ένα κατάστημα. Εμείς πάντως με τις οδηγίες από τα Riad και το gps στο κινητό δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.

Όσον αφορά στο φαγητό επιλέξαμε φαγητό σε Riad και σε εστιατόρια μόνο και φυσικά εμφιαλωμένο νερό ακόμα και στο πλύσιμο των δοντιών και δεν είχαμε πρόβλημα κανένα (αν και είχα πάρει μαζί μου όλα τα απαραίτητα φάρμακα!). Η ιδιοκτήτρια του πρώτου Riad μας είπε να μην φάμε street food και ευτυχώς την ακούσαμε γιατί υπήρχαν άλλοι που αντιμετώπισαν πρόβλημα.

Οι Μαροκινοί όντως συμπαθούν τους Έλληνες και μόλις καταλάβαιναν ότι είμαστε «Unan» ήταν εξαιρετικά φιλικοί. Το μόνο μείον αυτού του ταξιδιού είναι η αίσθηση ότι σε αντιμετωπίζουν στο δρόμο ωε «ευρώ» και δεν μπορείς να μιλήσεις με ευχαρίστηση γιατί αμέσως ζητάνε χρήματα ή σε ακολουθούν παντού. Με σταθερή οριοθέτηση και συνεχίζοντας τον δρόμο σας δεν θα έχετε πρόβλημα.

Θα μου επιτρέψετε τώρα να δώσω κάποιες συμβουλές για εμάς τις γυναίκες που νομίζω θα φανούν χρήσιμες:

Όσον αφορά στο ντύσιμο οι τουρίστριες φοράνε ότι θέλουνε. Επειδή όμως θελήσαμε να περιπλανηθούμε στο Μαρακές και στη Φεζ στις περιοχές που ήταν μόνο ντόπιοι ένιωθα πιο άνετα με παντελόνα, ένα ελαφρύ μπλουζάκι και μία εσάρπα που κάλυπτε τους ώμους μου.

Στην έρημο καλό είναι να έχετε μαζί κι ένα μπουφανάκι γιατί εμείς ζήσαμε καταιγίδα πάνω στην καμήλα και η θερμοκρασία ξαφνικά είχε πέσει εξαιρετικά. Μην γελάσετε με το σαρίκι αγοράστε από τη Μερτσούγκα και δέστε το στο πρόσωπο και στο κεφάλι σας είναι όντως χρήσιμο. Να θυμάστε ότι τα ρούχα που θα φορέσετε στην καμήλα δεν θα τα ξαναφορέσετε γιατί η μυρωδιά είναι έντονη και χρειάζεται να πλυθούν στην Αθήνα πια!!

Μία αστεία οδηγία που ήταν επίσης εξαιρετικά χρήσιμη: Προμηθευτείτε αρκετά μωρομάντηλα!!!! Θα σας φανούν χρήσιμα παντού, στην τουαλέτα, στο πλύσιμο των χεριών καλύτερα να κρατήσετε την υγιεινή γιατί πραγματικά συναντήσαμε εξαιρετική βρωμιά.

Από όλο το ταξίδι απογοήτευση ήταν μόνο η Καζαμπλάνκα μία άσχημη μεγαλούπολη που δεν θα ήθελα να ξαναδώ.

Το Μαρακές και τα υπόλοιπα τα λατρέψαμε και μόνο η Φεζ είναι λίγο δύσκολη γιατί ακόμα και στο RIad που ήταν πολυτελές και ευτυχώς λίγο πιο μακριά από το ποτάμι η μυρωδιά από τα δέρματα ήταν αφόρητη κάποιες στιγμές.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Καλό ταξίδι στους φίλους που θα πάνε!!


 
Μηνύματα
26
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταιλανδη,ινδια,περου...
καλησπερα σας ταξιδιαρες ψυχες...μια ερωτηση,τελικα συναλαγμα απο ανταλλακτηριο η κατευθειαν αναληψη απο ατμ?εχω debit card της εθνικης...σας ευχαριστω εκ των προτερων...καλα ταξιδια και καλο καλοκαιρι σε ολους σας...:)
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Επειδη δεν ειμαστε και πολυ να ξεμακραινουμε μαλλον καποιο χαμαμ. Ολα ειναι safe σε χαμαμ η σπα; Πως συνεννοείται ο κοσμος; Αγγλικά θα ξερουν;
Σχετικα με τα τηλεφωνα ιντερνετ κλπ πρεπει να βάλω καποιο πακετο; Πως επικοινωνείς;
Δεν πήγα, θα πάω -----> http://www.heritagespamarrakech.com/ κλείνεις ραντεβού διαδικτυακά
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
καλησπερα σας ταξιδιαρες ψυχες...μια ερωτηση,τελικα συναλαγμα απο ανταλλακτηριο η κατευθειαν αναληψη απο ατμ?εχω debit card της εθνικης...σας ευχαριστω εκ των προτερων...καλα ταξιδια και καλο καλοκαιρι σε ολους σας...:)
Καλησπέρα!προτίμησε ανταλλακτήριο (Εγώ ήμουν ευχαριστημένη κ με του αεροδρομίου το rate)Χρειάστηκε να βγάλω από ATM αργότερα κ οι κρατήσεις ήταν πολλές!
 

panoskaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Παιδια αν θα πάμε σε μερικές μέρες μάταιες. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο dress code είτε για άντρα είτε για γυναικα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
καλησπερα σας ταξιδιαρες ψυχες...μια ερωτηση,τελικα συναλαγμα απο ανταλλακτηριο η κατευθειαν αναληψη απο ατμ?εχω debit card της εθνικης...σας ευχαριστω εκ των προτερων...καλα ταξιδια και καλο καλοκαιρι σε ολους σας...:)
Μην ακούς μπούρδες. Αν δεν έχεις Revolut, ανάληψη από τη debit της Εθνικής και μόνο. €3 θα χρεωθείς ανά ανάληψη, όταν στα ανταλλακτήρια ξεκινάς από 4-5% ενσωματωμένα στο rate.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η τιμή κλεισίματος στις 19/01/2017 ήταν 10.7MAD/€ σύμφωνα με το xe.
To πρωί στις 20/01/2017 αγόρασα από ένα απ' τα ανταλλακτήρια στη Jemaa el Fna με 10.522MAD/€.
Kάνοντας τους υπολογισμούς νομίζω ότι συμφέρουν περισσότερο τα ανταλλακτήρια στο Μαρόκο (λιγότερο από 2% χασούρα) με το πλεονέκτημα να μπορείς να αγοράζεις όσο συνάλλαγμα χρειάζεσαι και όχι να χρεώνεσαι τα τρίευρα της Εθνικής σε κάθε ανάληψη. Προϋπόθεση να έχεις μαζί σου ευρώ.
 

Tomi

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λουγκανο
Καλησπέρα σε όλους. Σκεφτόμαστε με τον σύζυγο μου για Δεκέμβριο στο Μαροκο. Η ερώτηση ειναι. Τι θερμοκρασίες εχει; Θα μπορέσουμε να κανουμε camp στην έρημο; Σιγουρα δεν θα εχει θερμοκρασίες Ελλάδας αλλα γίνεται και τέτοια εποχή;Εκανεβκαποιος Δεκέμβριο στην έρημο;
 

Maya901

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους ! Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες,αν κάποιος ξέρει θα ήθελα να μ πει ποσό κοστίζει η ζωή στο Μαρακές (φαγητό,κάποια ψώνια κλπ) δηλαδή θα ήθελα να μάθω ποσα χρήματα θα χρειαστώ περίπου για 4 ημερεσ εκτος από το ξενοδοχείο και τις μεταφορές μου. Ευχαριστώ !
 

Elen_a

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα σας,

κλείσαμε για Οκτώβριο 4 διανυκτερεύσεις Μαρακές. Επιλέξαμε ένα πιο light πρόγραμμα, δλδ μια μέρα Καζαμπλάνκα εκδρομή, μια μέρα στους καταρράκτες Ouzoud και την υπόλοιπο μιαμιση που μένει θα μείνουμε Μαρακές για χαλαρες βόλτες στη Μεδίνα και την αγορά. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?
 
Last edited:

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλημέρα σας,

κλείσαμε για Οκτώβριο 4 διανυκτερεύσεις Μαρακές. Επιλέξαμε ένα πιο light πρόγραμμα, δλδ μια μέρα Καζαμπλάνκα εκδρομή, μια μέρα στους καταρράκτες Ouzoud και την υπόλοιπο μιαμιση που μένει θα μείνουμε Μαρακές για χαλαρες βόλτες στη Μεδίνα και την αγορά. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?
Ναι, να μην πάτε Καζαμπλάνκα . Προτιμήστε Essaouira. Η Καζαμπλάνκα εκτός από το τζαμί δεν έχει και κάτι άλλο να δεις .Πολλα χιλιόμετρα χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου .
 

Elen_a

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ναι, να μην πάτε Καζαμπλάνκα . Προτιμήστε Essaouira. Η Καζαμπλάνκα εκτός από το τζαμί δεν έχει και κάτι άλλο να δεις .Πολλα χιλιόμετρα χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου .
Και άλλοι μου το είπαν αυτο, αλλά επιμένει ο σύντροφος! Προσπαθώ να τον μεταπείσω! :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom