Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Magdakar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Πολλά πολλά συγχαρητήρια για το γάμο σας.
Η απάντηση από @marstay σου έδωσε, ήδη, ένα στίγμα. Οι 5-6 μέρες δε φτάνουν για όλα τα μέρη που αναφέρεις και θα πρέπει να κάνεις επιλογή βγάζοντας αρκετά.
Ο καιρός γενικά θα'ναι καλός δηλ. υποφερτός.
Αν λοιπόν θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο μέρος άφιξη - αναχώριση π.χ το Μαρακές, τότε μπορείς να κάνεις :
- Το Μαρακές - Φες - Μαρακες ή
- Το Μαρακές - Merzouga (έρημος) - Μαρακές
Εξάλλου γαμήλιο ταξίδι είναι, δε γίνεται να είσαστε και στους δρόμους ολημερίς !
Επίσης, είναι κατατοπιστικό να ρίξεις μια ματιά και στα προηγούμενα post εδώ και προπαντός δες στο χάρτη τα μέρη που θα ήθελες & τις αποστάσεις τους γιατί οι αποστάσεις μπορεί να μην είναι μεγάλες αλλά θέλουν χρόνο αφού δε βοηθά το οδικό δίκτυο.
Στειλε πμ για ό,τι άλλο, ενδεχομένως, θα ήθελες.
Καλημέρα σε όλους,

10/02 θα επισκεφτούμε το Μαρακές και την Σαχάρα με γκρουπ για 8 ημέρες.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος έχει πάει τέτοια περίοδο

1) Τι ρούχα να πάρουμε ιδανικά λόγω καιρού, το βράδυ έχει πολύ κρύο, την ημέρα; κάθεσαι με κοντομάνικο ; είδα στο acuweather ότι εκείνη ην περίοδο θα έχει 20-21 βαθμούς.

2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;

3) Διαμονή στη Σαχάρα, με ενημέρωσαν από το γραφείο ότι δεν έχουν θέρμανση οι σκηνές. Προφανώς και θα παρουμε ισοθερμικά μαζί, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο καθαρά είναι.

4) Από φαρμακείο τι πρέπει να έχουμε μαζί μας; Μας έχουν τρομοκρατήσει ότι δεν γλιτώνουμε γαστρεντερίτιδα

τι άλλο να προσέξουμε , κλπ

Ευχαριστώ!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;
Στην κεντρική πλατεία, κοντά στο καφέ Argana είχα αλλάξει ευρώ σε τοπικό νόμισμα σε πολύ καλή τιμή. 10 ευρώ δεν είναι μικρό ποσό για Μαρόκο, αφού υπάρχει χαρτονόμισμα του μονόευρου.
Άλλαξε τα ευρώ σου σε ντιρχάμ.
 
Last edited by a moderator:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλημέρα σε όλους,

10/02 θα επισκεφτούμε το Μαρακές και την Σαχάρα με γκρουπ για 8 ημέρες.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος έχει πάει τέτοια περίοδο

1) Τι ρούχα να πάρουμε ιδανικά λόγω καιρού, το βράδυ έχει πολύ κρύο, την ημέρα; κάθεσαι με κοντομάνικο ; είδα στο acuweather ότι εκείνη ην περίοδο θα έχει 20-21 βαθμούς.

2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;

3) Διαμονή στη Σαχάρα, με ενημέρωσαν από το γραφείο ότι δεν έχουν θέρμανση οι σκηνές. Προφανώς και θα παρουμε ισοθερμικά μαζί, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο καθαρά είναι.

4) Από φαρμακείο τι πρέπει να έχουμε μαζί μας; Μας έχουν τρομοκρατήσει ότι δεν γλιτώνουμε γαστρεντερίτιδα

τι άλλο να προσέξουμε , κλπ

Ευχαριστώ!!!!
Προτείνω να αλλάξετε πρακτορείο και να πάτε σε σκηνή με θέρμανση και μπάνιο φυσικά
Μερικά γραφεία είναι απαράδεκτα γιατί Κα ξεπαγιασετε;
Εμείς φάγαμε από παντού χωριά δρόμο εστιατόρια φούρνους και ΟΧΙ δεν παθαίνεις τίποτα
Η χώρα είναι καθαρή καμμία σχέση με Αίγυπτο πχ οι τουαλέτες στα εστιατόρια είναι πιο κάθαρες κι από τα σπίτια μας
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Καλημέρα σε όλους,

10/02 θα επισκεφτούμε το Μαρακές και την Σαχάρα με γκρουπ για 8 ημέρες.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος έχει πάει τέτοια περίοδο

1) Τι ρούχα να πάρουμε ιδανικά λόγω καιρού, το βράδυ έχει πολύ κρύο, την ημέρα; κάθεσαι με κοντομάνικο ; είδα στο acuweather ότι εκείνη ην περίοδο θα έχει 20-21 βαθμούς.

2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;

3) Διαμονή στη Σαχάρα, με ενημέρωσαν από το γραφείο ότι δεν έχουν θέρμανση οι σκηνές. Προφανώς και θα παρουμε ισοθερμικά μαζί, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο καθαρά είναι.

4) Από φαρμακείο τι πρέπει να έχουμε μαζί μας; Μας έχουν τρομοκρατήσει ότι δεν γλιτώνουμε γαστρεντερίτιδα

τι άλλο να προσέξουμε , κλπ

Ευχαριστώ!!!!
Ali hotel για συνάλλαγμα στην πλατεία jemaa el fna. Είχα μαζί μου ευρώ. Άλλαξα και λίγα ευρώ στο αεροδρόμιο του Μαρακές για τα πρώτα εξοδα. Στην έρημο είχε κρύο το βράδυ το Νοέμβριο. Προσέξτε να μην πιείτε νερό βρύσης. Φάγαμε πολύ street food και δεν παθαμε τίποτα. Καλό ταξίδι!
 

Magdakar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Προτείνω να αλλάξετε πρακτορείο και να πάτε σε σκηνή με θέρμανση και μπάνιο φυσικά
Μερικά γραφεία είναι απαράδεκτα γιατί Κα ξεπαγιασετε;
Εμείς φάγαμε από παντού χωριά δρόμο εστιατόρια φούρνους και ΟΧΙ δεν παθαίνεις τίποτα
Η χώρα είναι καθαρή καμμία σχέση με Αίγυπτο πχ οι τουαλέτες στα εστιατόρια είναι πιο κάθαρες κι από τα σπίτια μας

είναι αργά πλέον. Εχθές ενημερωθήκαμε για την θέρμανση.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Η χώρα είναι καθαρή καμμία σχέση με Αίγυπτο πχ οι τουαλέτες στα εστιατόρια είναι πιο κάθαρες κι από τα σπίτια μας
Έχω αντίθετη άποψη. Πολυ βρώμικη χώρα.

Πολλές κατσαρίδες στα φρέσκα ψωμιά στην γαλλική αλυσιδα supermarket στο κέντρο του Marrakesh και δεν ενοχλούσε κανένα.
Βρήκα τα εστιατόρια τους πιο βρώμικα από τα Αιγυπτιακά
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλημέρα σε όλους,

10/02 θα επισκεφτούμε το Μαρακές και την Σαχάρα με γκρουπ για 8 ημέρες.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος έχει πάει τέτοια περίοδο

1) Τι ρούχα να πάρουμε ιδανικά λόγω καιρού, το βράδυ έχει πολύ κρύο, την ημέρα; κάθεσαι με κοντομάνικο ; είδα στο acuweather ότι εκείνη ην περίοδο θα έχει 20-21 βαθμούς.

2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;

3) Διαμονή στη Σαχάρα, με ενημέρωσαν από το γραφείο ότι δεν έχουν θέρμανση οι σκηνές. Προφανώς και θα παρουμε ισοθερμικά μαζί, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο καθαρά είναι.

4) Από φαρμακείο τι πρέπει να έχουμε μαζί μας; Μας έχουν τρομοκρατήσει ότι δεν γλιτώνουμε γαστρεντερίτιδα

τι άλλο να προσέξουμε , κλπ

Ευχαριστώ!!!!

1) Ο καιρός αποδίδεται, για την περιοχή, με μηδαμινές αυξομειώσεις εδώ:
https://www.timeanddate.com/weather/@2542443/extΗ διαφορά θερμοκρασίας π.χ 23c μέρα με 5c νύχτα τα λέει όλα & η αντιμετώπιση είναι η ίδια όπως στη χώρα μας.
2) Λίγα μετρητά από ανταλλακτήριο για τα μικροπράγματα & τα άλλα με κάρτα (η πληρωμή - χρέωση από την τράπεζά σου).
3) Η διαμονή στη Σαχάρα "βγαίνει" με το ντύσιμο μιας αντίστοιχης μέρας, έτσι πάει και η όποια καθαριότητα περϊπατο, όχι δηλ. πυτζαμούλες & ανέσεις για ένα βράδυ (σιγά το πράγμα).
4) Φαρμακειο; Τι φαρμακείο ; Με γκρουπ θα είσαστε, όποτε Imodium & κανα παυσίπονο να βρίσκεται.
<< Τι άλλο να προσέξουμε, κλπ >> -Να περάσετε καλά.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Έχω αντίθετη άποψη. Πολυ βρώμικη χώρα.

Πολλές κατσαρίδες στα φρέσκα ψωμιά στην γαλλική αλυσιδα supermarket στο κέντρο του Marrakesh και δεν ενοχλούσε κανένα.
Βρήκα τα εστιατόρια τους πιο βρώμικα από τα Αιγυπτιακά
Χωρίς να έχω πάει ακόμα Αίγυπτο, το Μαρόκο το βρήκα πολύ καθαρό...
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σας! Με τον σύζυγο σκεφτόμαστε να πάμε Μαρόκο στον Μάιο. Ξέρουμε ότι τότε πέφτει το Ραμανταν. Εχει πάει κανείς περιόδο Ραμανταν να μας πει αν βρήκαν εύκολα φαί και αν προέκυψε κάποια άλλη δυσκολια?
 

maria koza

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις πιθανον να εχουν ξαναγραφτει αλλα ειναι πολλες οι ιστοριες που πρεπει να διαβασω..Λοιπον αρχικα σκεφτομαστε τελη σεπτεμβρη με αρχες οκτωβρη να παμε μαροκο με τις φιλες μου και εχουμε σκεφτει να παμε για 6 μερες 3 βραδια στην πολη και 2 βραδια στην ερημο μερζουγκα αρχικα θα παρω πτηση απο αθηνα μαροκο και θελω να ρωτησω 1) Αξιζει να μεινω μαρακες? η υπαρχει καποια πολη καλυτερη? 2) Αν παω μαρακες πρεπει να παρω την πτηση που λεει Μαρακες Μεναρα? 3) Εχουμε κοιταξει σπιτια που ειναι στις μαρακες αλλα ολα λενε απεχουν απο το κεντρο 1χλμ η 1.4 ,1.7 κλπ αν παρουμε ενα τετοιο με ποιον τροπο θα μπορουμε να πηγαινουμε στο κεντρο? 4) Πως απο μαρακες θα μπορεσουμε να παμε μερζουγκα? Υπαρχει καποιος τροπος? Καποιο πουλμαν ας πουμε. Η καποιος που να μας παει εκει επι πληρωμη? Θα ειμαστε 4 ατομα αλλα δεν οδηγει κανεις για να νοικιασουμε αυτοκινητο. Και τελευταια ερωτηση αν παμε μερζουγκα για να παρουμε πτηση για αθηνα πρεπει να ξαναγυρισουμε μαρακες?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
1. Αφού η πτηση της επιστροφης θα ειναι απο Μαρακές, να μεινετε εκει.Φυσικα και αξιζει.2. Ναι,Μεναρα ειναι το αεροδρομιο του Μαρακες.3. Κεντρο ειναι η πλατεια Jemaa el Fna. Η αποσταση 1χλμ ή 1,7 κλπ δεν ειναι πολυ για να την κανετε με τα ποδια.Φανταζομαι θα περπατατε στα ταξιδια σας, αλλιως πώς θα δείτε πράγματα? Αν επιμενετε ομως, υπάρχουν τα petit taxi για διαδρομες μεσα στην πολη. 4. Εμεις κλεισαμε οργανωμενο τουρ .Εχει πολλά sites με διάφορες τιμες, αλλά και απο κει επιτοπου μπορειτε να κλεισετε.Εχει πολλά γραφεία που διοργανώνουν.5. Ναι.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Γεια σας θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις πιθανον να εχουν ξαναγραφτει αλλα ειναι πολλες οι ιστοριες που πρεπει να διαβασω..Λοιπον αρχικα σκεφτομαστε τελη σεπτεμβρη με αρχες οκτωβρη να παμε μαροκο με τις φιλες μου και εχουμε σκεφτει να παμε για 6 μερες 3 βραδια στην πολη και 2 βραδια στην ερημο μερζουγκα
Αρχικά, με την όλη εξέλιξη των πραγμάτων που βιώνουμε, θα πρότεινα να μην κλείσετε από τώρα το ταξίδι σας αλλά να περιμένετε να δείτε πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση εδώ και στο Μαρόκο. Ο Σεπτέμβρης και ο Οκτώβρης απέχουν αρκετά, αλλά αυτό είναι επιχείρημα και για τις δύο προτάσεις... θέλω να πω ότι αν περιμένετε κανά-μήνα δύο ακόμα, δεν είναι ότι θα χάσετε τη σούπερ προσφορά και μετά δεν θα έχετε τη δυνατότητα να πάτε.

Δεύτερο, καλό είναι για το σχεδιασμό σας να βάζετε κάτω το χάρτη. Η έρημος δεν είναι η Μερζούγκα αλλά η Σαχάρα. Οι προσβάσεις στην έρημο είναι τέτοιες που η μία είναι κοντά στη Μερζούγκα. Υπόψη μου έχω δύο από τις πιο δημοφιλείς προσβάσεις (μπορεί να υπάρχουν και άλλες) : η μία είναι από Μερζούγκα και η άλλη από Ουαρζαζάτ και μετά Ζαγορά. Κοιτάζοντας το χάρτη, μπορείτε να δείτε ότι το Μαρακές είναι πολύ πιο κοντά στην Ουαρζαζάτ. Ενδεχομένως λοιπόν να σας βολεύει πολύ περισσότερο να πάτε από εκεί. Από την άλλη, αν έχετε εξερευνήσει το τοπίο και νομίζετε ότι από Μερζούγκα θα είναι πιο ενδιαφέρον έχετε τις εξής επιλογές:
1. πάτε Φεζ αντί για Μαρακές - αν δεν κάνω το αεροδρόμιο της Φεζ είναι το κοντινότερο διεθνές αεροδρόμιο προς Μερζούγκα. Η Φεζ είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα από Μαρακές. Από Φεζ έχετε δύο επιλογές: είτε κανονίζετε κάποια εκδρομή που να περιλαμβάνει και οδηγούς (αφού λέτε ότι δεν μπορείτε να ενοικιάσετε κάποιο αυτοκίνητο) και πηγαίνετε οδικώς είτε παίρνετε μια εσωτερική πτήση από Φεζ για Μερζούγκα για να κερδίσετε χρόνο. Και τα δύο έχουν τα καλά και τα κακά τους. Εγώ έκανα οδικώς και το Φεζ - Μερζούγκα και η διαδρομή έχει πάρα πολύ ωραία και ενδιαφέροντα πράγματα να δείτε και να ζήσετε. Βέβαια εγώ είχα και πολύ παραπάνω μέρες από εσάς. Άλλοι φίλοι το έκαναν αεροπορικώς και κέρδισαν παραπάνω μέρες.
2. πάτε Μαρακές και από εκεί κατευθείαν εσωτερικές πτήσεις (ίσως έχει και από Μαρακές για Μερζούγκα κατευθείαν? Δεν γνωρίζω).

Αξιζει να μεινω μαρακες? η υπαρχει καποια πολη καλυτερη? 2) Αν παω μαρακες πρεπει να παρω την πτηση που λεει Μαρακες Μεναρα?
To Μαρακές είναι ενδιαφέρον, αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ πιο ενδιαφέρουσες και ιδιαίτερες πόλεις *κατά την άποψη μου*. Θέλω να πω δλδ ότι αυτό το σχόλιο είναι πολύ υποκειμενικό. Μαρακές Μενάρα είναι το αεροδρόμιο του Μαρακές (νομίζω ότι έχει ένα).

3) Εχουμε κοιταξει σπιτια που ειναι στις μαρακες αλλα ολα λενε απεχουν απο το κεντρο 1χλμ η 1.4 ,1.7 κλπ αν παρουμε ενα τετοιο με ποιον τροπο θα μπορουμε να πηγαινουμε στο κεντρο?
1 χλμ είναι σα να λέμε 15 λεπτά με τα πόδια. Δεν ξέρω σε τί γειτονιές κοιτάτε και αν αυτές έχουν κάποιο θέμα, αλλά σαν απόσταση από το κέντρο μου φαίνεται πολύ κοντα.

4) Πως απο μαρακες θα μπορεσουμε να παμε μερζουγκα? Υπαρχει καποιος τροπος? Καποιο πουλμαν ας πουμε. Η καποιος που να μας παει εκει επι πληρωμη? Θα ειμαστε 4 ατομα αλλα δεν οδηγει κανεις για να νοικιασουμε αυτοκινητο. Και τελευταια ερωτηση αν παμε μερζουγκα για να παρουμε πτηση για αθηνα πρεπει να ξαναγυρισουμε μαρακες?
Όλα υπάρχουν. Εσείς επιλέγετε αλλά θα πρέπει να λάβετε υπόψη το χρόνο σας που είναι περιορισμένος. Δηλαδή 6 μέρες / 5 νύχτες να πάτε και να γυρίσετε οδικώς είναι δύσκολο. Υπόψη ότι το οδικώς σημαίνει ότι μάλλον θα διανυκτερεύσετε κάπου. Διαφορετικά ετοιμαστείτε για πολλέεεεεεςς ώρες. Στο maps μου το βγάζει μεταξύ 8 και 10 ωρών για αυτοκίνητο. Ίσως μπορείτε να νοικιάσετε ένα βανάκι με οδηγό. Υπάρχουν πολλές τέτοιες δυνατότητες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom