Μαρόκο Μαρόκο,έρημος Μerzouga

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλησπέρα
θα είμαστε Μαρακές τέλη Μαρτίου,έχουμε 6 ημέρες και σκεφτόμασταν τις 2 να τις εκμεταλευτούμε για να πάμε Οurzazate κ έρημο της Merzouga .
Ξέρω οτι τέτοιες έκδρομες οργανώνονται απο τουριστικά γραφεία στο Μαρακές,έχετε κάτι να μου προτείνετε?

Θα πρέπει να το κλείσω απο πριν ή είναι εύκολο να το οργανώσω απο εκεί?

Έχει κάνει κάποιος αυτή τη διαδρομή για να μου πει εντυπώσεις?

Ευχαριστώ!:rolleyes:
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ολα κανονιζονται πολυ ευκολα απο κει κι ειναι μαλλον καλυτερα να αφησετε ανοιχτο το προγραμμα σας- στο Μαρακες θες να κινεισαι με αργους ρυθμους. Ακομα και το ξενοδοχειο η το ριαντ που θα μεινετε θα σας δωσει τηλεφωνα ντοπιων οδηγων που αναλαμβανουν εκδρομες. Εμεις δεν πηγαμε ανατολικα -ενω το υπολογιζαμε- αλλα καναμε μονοημερη στην Εσαουιρα που ειναι απ'τις πολυ ωραιες πολεις πανω στον Ατλαντικο.

Office National Marocain du Tourism: 044 436131 στο Gueliz στην καινουρια πολη.
Για ριξε μια ματια και σ'αυτo :
http://atlasvoyages.com
http://saharaexpe.ma
 
Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Λίγες οι 6 μέρες, πολύ λίγες, αλλά ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...Η συμβουλή μου είναι να μη χάσεις με τίποτα την έρημο , και τη διαδρομή να την κάνεις μόνος σου. Θα σου πρότεινα να υπολογίσεις 2 διανυκτερεύσεις στη Μερτζούγκα, για να μη σας φάει η κούραση απ' το χιλιόμετρο....

Έχουμε και λέμε:

α) την πρώτη μέρα ξεκινάς (νωρίς...) από Μαρακές, κατεβαίνεις τον Άτλαντα, φτάνεις Ουαρζαζάτ, την προσπερνάς καθότι (πέρα από το τουριστικό Αίτ Μπενχαντού) δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο να δεις, στρίβεις βόρεια και χώνεσαι στο δρόμο με τις 1.001 κάσμπες. Περνάς έξω από δυο εκπληκτικά φαράγγια, του Νταντές και της Τόντρα, που αξίζουν μια στάση, αλλά είναι χρονοβόρα, γι αυτό καλύτερα να δεις ένα από αυτά στην επιστροφή. Στη συμβολή με την Αρ Ραχίντια, στρίβεις ανατολικά προς Ερφούντ. Ακολουθείς το δρόμο ως Μερτζούγκα, είναι ήδη αργά το απόγευμα και φτάνεις στο ξενοδοχείο http://www.auberge-sahara-merzouga.com/. Έχεις ήδη κλείσει δωμάτιο κι έχεις ζητήσει από τον Χασάν ή τον Λαχσάν να σου 'κλείσουν' καμήλες για την επομένη, όπως και να σου έχουν έτοιμο δείπνο.

β) τη δεύτερη μέρα ξυπνάς με το πάσο σου κι απολαμβάνεις το τσάι μέντα στον πίσω κήπο του ξενοδοχείου σου, μες στον οποίο έχουν ήδη χωθεί οι αμμόλοφοι. Βρίσκεσαι στην αρχή της Σαχάρας και δε μπορείς να το πιστέψεις. Ζητάς από τον Ομάρ, ή όποιον πιτσιρικά δουλεύει εκεί, να σου κάνει μια βόλτα στο χωριό, για να ακούσεις μουσική γκνάουα. Βλέπεις τους μαύρους απόγονους των σκλάβων από το Μάλι και τη Σενεγάλη να παίζουν την υπνωτική μουσική τους, και χορεύεις κι εσύ μαζί στην καλύβα τους, πάνω στο χωμάτινο δάπεδο. Κάνεις μια σύντομη βόλτα στο φοινικώνα, αγοράζεις καλού κακού ένα τουρμπάνι για την άμμο, τρως μεσημεριανό και περιμένεις τον Ομάρ υπ αριθμ. 2 να έρθει με τις καμήλες. Νωρίς το απόγευμα, φοράς το τουρμπάνι σου, και ξεκινάτε. Μετά από 2,5 με 3 ώρες, φτάνεις στην 'κατασκήνωση', στη μέση της ερήμου. Βρίσκεσαι στους πρόποδες του ψηλότερου αμμόλοφου, των 170 μέτρων. Μες στην τιμή (30 ευρώ το άτομο, τιμή 2008), περιλαμβάνεται η καμηλάδα κι ο καμηλιέρης, το δείπνο που θα σου ετοιμάσει και οι υπνόσακκοι που θα σου δανείσει. Μπορείς να κοιμηθείς στις σκηνές, αλλά είναι σίγουρο ότι θα προτιμήσεις την ξαστεριά και τη μαλακή άμμο. Απολαμβάνεις το νόστιμο ταζίν σου και απορείς που δεν ακούς κανένα ήχο...Απορείς επίσης με τα αστέρια, που είναι τόσο λαμπερά, και το φεγγάρι, που αστράφτει από πάνω σου σα να είναι μέρα...Δεν κοιμάσαι....

γ) Σηκώνεσαι ξημέρωμα και παίρνεις το δρόμο της επιστροφής. Αργείς στο δρόμο γιατί οι αμμόλοφοι έχουν βαφτεί κατακόκκινοι και δεν ξέρεις τι να πρωτοφωτογραφήσεις...Φτάνεις στο ξενοδοχείο, όπου σε περιμένει πρωινό κι ένα καλό ντουζ. Με βαριά καρδιά παίρνεις το δρόμο της επιστροφής για το Μαρακές κι ορκίζεσαι να ξαναγυρίσεις μια μέρα...
 
Last edited by a moderator:

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αχ! σας ευχαριστώ πολύ,ανυπομονώ να τα ζήσω όλ'αυτα! Σκοπός είνα να πάρουμε μια μυρωδιά απο Μαρακές και έρημο, με μελλοντικό στόχο να ξαναγυρίσουμε για να δούμε τα υπόλοιπα...
 

levisedno

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Μερζούγκα Μαρόκο

Έχω επισκεφθεί δύο φορές το Μαρόκο. Την πρώτη, πριν 10 χρόνια πήγα στις δούνες της Μερζούγκα και έμεινα σε ένα κάτάλλυμα που είχε εκεί, για δέκα μέρες. Με θεωρούσαν τρελό που έμεινα τόσο..
Είναι μαγευτικό το μέρος το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Προσπάθησε να βρείς την auberge yasmine πού ήταν στο καλύτερο σημείο σε σχέση με τις άλλες. ¨Ηταν και η πιο απομακρυσμένη, αλλά τώρα, με τον δρόμο που φτιάξανε δε θα σου προκαλέσει προβλήματα.

Όπως λέει και η Ροζα, να πας μόνη σου. Εναν οδηγό lonely planet χρειάζεσαι και αυτό είναι όλο.

Καλό ταξίδι
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Έχω επισκεφθεί δύο φορές το Μαρόκο. Την πρώτη, πριν 10 χρόνια πήγα στις δούνες της Μερζούγκα και έμεινα σε ένα κάτάλλυμα που είχε εκεί, για δέκα μέρες. Με θεωρούσαν τρελό που έμεινα τόσο..
Είναι μαγευτικό το μέρος το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Προσπάθησε να βρείς την auberge yasmine πού ήταν στο καλύτερο σημείο σε σχέση με τις άλλες. ¨Ηταν και η πιο απομακρυσμένη, αλλά τώρα, με τον δρόμο που φτιάξανε δε θα σου προκαλέσει προβλήματα.

Όπως λέει και η Ροζα, να πας μόνη σου. Εναν οδηγό lonely planet χρειάζεσαι και αυτό είναι όλο.

Καλό ταξίδι
Έχεις πάει και στους αμμόλοφους της Zagora? Εμείς φτάσαμε μέχρι το Agdz, όπου βρήκαμε τον επίγειο παράδεισο και ξοδέψαμε τη μέρα μας εκεί, με μια επίσκεψη στην Tamnougalt. Σκέφτομαι μήπως από άποψη χιλιομέτρων τους συμφέρει καλύτερα η Zagora από τη Merzouga, αλλά δεν έχω την εμπειρία...
 

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
[
Όπως λέει και η Ροζα, να πας μόνη σου. Εναν οδηγό lonely planet χρειάζεσαι και αυτό είναι όλο.

Καλό ταξίδι[/quote]


Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά! Νομίζω οτι λόγω χρόνου και απειρίας στο τιμόνι, θα προτιμήσω να παω οργανωμένα . Αν είχα απο βδομάδα και πάνω θα χα το χρόνο να πειραματιστώ, τώρα όμως φοβάμαι οτι μέχρι να διάβασω το χάρτη κ ν'αποφασίσω σε πιο δρόμο να στρίψω, θα'χουν περάσει οι 3 μέρες!!! Αλλά 10 μέρες στην έρημο? Πρέπει να μας πεις εντυπώσεις!!
 

avenus89

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ?
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου!
Γεια σας , τελη Μαρτιου θέλουμε κι εμεις να πάμε στο Μαροκο 8 μερες. Φυσικα θελουμε να επισκεφτούμε και την ερημο Μερζουγκα. Οποιος έχει πάει θα μπορέσει να μου δώσει πληροφορίες? Είναι εύκολο να κανονισει μια τετοια οργανωμενη εκδρομη στο Μαρακες?Μηπως πρεπει να την κλεισω απο πριν?Που ακριβως πρεπει να ψαξω και επισης ποσες μερες θα διαθεσω?Μια διανυκτερευση ειναι αρκετη ή πρεπει σιγουρα να υπολογισω 2 διανυκτερευσεις? Όλες οι πληροφοριες δεκτες.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Γεια χαρά! Νομίζω ότι δε χρειάζεται να κλείσετε τίποτα από πριν. Ίσα ίσα από εκεί θα έχετε και τη δυνατότητα να το διαπραγματευτείτε (μη δεχτείτε τίποτα χωρίς παζάρι!!).

Εμείς κανονίσαμε το όλο θέμα από τη Fes. Βρήκαμε κάποιον οδηγό και κανονίσαμε να συναντηθούμε μερικές μέρες αργότερα στο Risani. Εκεί κλεδιώσαμε το αυτοκίνητο μας σε μια αποθήκη και μας πήραν με 4x4 και μας πήγαν μέσα στην έρημο και μείναμε μια μέρα σε μια κάσμπα. Την επόμενη γυρίσαμε σε διάφορα μέρη με το 4x4 (σε ένα χωριό στην έρημο, στην όαση, στη Μερζούγκα, σε μια λίμνη) και το μεσημέρι ξεκινήσαμε με καμήλες και μπήκαμε πιο βαθιά μέσα στην έρημο. Εκεί μείναμε σε ένα βερβερικό καταυλισμό και φύγαμε την επόμενη μέρα.

Morocco_Apr15__by_kingmouf-232.jpg
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλημέρα. Χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Είμαι στην Φες αλλά ακόμα δεν εχω βρει τρόπο να κατέβω στο Μαρακες μέσω Μερτζούγκα. Είμαστε τρεις αλλά δεν θα ήθελα να οδηγήσω στο Μαρόκο οπότε η ιδέα της ενοικίασης απορρίπτεται. Έχει καποιος να προτείνει κάποιο πρακτορείο (ή κάποιον οδηγό που να επικοινωνήσω απευθείας), είτε για ομαδικό ειτε για customised πρόγραμμα; Περίμενα να βρω πρακτορεία που οργανώνουν τετοιες εκδρομες στην Μεντίνα αλλα δυστυχώς βρήκα μόνο ενα που προσπαθησε να μας ξεγελάσει και ευτυχως μας "έκοψε" στο παρατρίχα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως εχει μόνο ενα λεωφορείο την μέρα για Μερτζουγκα απο Φες και δεν εχει διαθεσιμότητα.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει αυτούς: https://www.tripadvisor.com/Attract...e_Morocco_Tours-Fes_Fes_Boulemane_Region.html

αλλά είχαμε δικό μας αυτοκίνητο. Απλα μας πήραν από το Risani και μετά μας πήγαν στην έρημο για δύο μέρες. Επικοινωνήστε μαζί τους για τα υπόλοιπα. Ελπίζω να βρείτε κάτι βολικό!
 

Taslab

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα και από εμένα, Χρειάζομαι και εγώ λίγη βοήθεια . Έχω κανονίσει να πάω με την οικογένεια τον Δεκέμβρη για έντεκα ημέρες. Έχω κλείσει ήδη τις πρώτες 4 ημέρες να μείνω στο Μαρακές και τις υπόλοιπες ακόμα τις επεξεργάζομαι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μου προτείνεται να νοικιάσω αυτοκίνητο γενικά στο Μαρόκο και να κάνω τις διαδρομές μου με αυτό π.χ για Φες, Ραμπάτ κ.α. ,είναι επικίνδυνο το θεωρείτε ή όχι ; Επίσης σκέφτομαι να αφιερώσω και δύο ή τρεις μέρες για την Έρημο (Zagora ή Merzouga) και να έχω μαζί και τα παιδιά, είναι ασφαλές ή να το αφήσω;;

Ευχαριστώ…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom