Αίγυπτος Μαρόκο Μαρόκο ή Αίγυπτος

souzy

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να πάω ένα εκτος Ευρώπης τέλη Οκτώβρη και είμαι ανάμεσα σε Μαρόκο ή Αίγυπτος. Τι μου προτείντε?

Ευχαριστώ.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να πάω ένα εκτος Ευρώπης τέλη Οκτώβρη και είμαι ανάμεσα σε Μαρόκο ή Αίγυπτος. Τι μου προτείντε?

Ευχαριστώ.
Αίγυπτος που πας με μια πτήση. Βάλε μέσα και το Σινά. Το Μαρόκο για αργότερα
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Δεν εχω πάει Μαρόκο αλλά η Αίγυπτος ηταν πολύ ωραία Λούξορ/ Ασουαν κρουαζιερα στο Νείλο φανταστικά!!!! Φοβερος αρχαιος πολιτισμός (ελπίζω να στέκουν όλα τα μνημεία στη θέση τους o_O ειχα πάει πριν το '11)
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Αιγυπτο και απο εμενα που μπορεις να συνδιασεις και σαρμ ελμ σειχ για εξωτικες διακοπες
 
Μηνύματα
37
Likes
10
Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για ένα ταξίδι στην Αιγυπτο θα ηθελα να ρωτησω ποσο επικίνδυνο ειναι αυτο το ταξιδι στις μερες μας?
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι και τα δυο πολυ αξιόλογα ταξίδια και κατα τη γνώμη μου, όχι επικίνδυνα. Μαρόκο είχαμε πάει road trip τέσσερις γυναίκες μόνες, κανένα πρόβλημα, δεν μας ενόχλησε κανείς και τίποτα, φαγητό καλό και έβρισκες άνετα τα πάντα. Το Μαρακες υπέροχο. Με alitalia είχαμε πάει, μέσω Ρώμης, μια χαρά...
Θεωρώ ότι για κάποιον που δεν έχει ξαναβγεί από Ευρώπη είναι μια πολύ καλή αρχή.
Η Αίγυπτος κατά τη γνώμη μου είναι πιο "Ανατολή". Ήταν ένα από τα δυο -τρία ταξίδια που έχω πάει με γκρουπ, γιατί προτιμώ σαφώς την ανεξαρτησία μου.
Είχαμε κάνει και την κρουαζιέρα, πιστεύω ότι και να μην έχει κάποιος ιδιαίτερο ενδιαφέρον για ιστορία -αρχαιολογία (εγώ προσωπικά εχω), αυτά που θα δει θα του δημιουργήσουν δέος...Είναι μνημεία που πρέπει να τα δεις μια φορά στη ζωή σου.
Είναι πολύ όμορφα ταξίδια και τα δυο, εξαρτάται από τα γούστα και τις προτεραιότητες σου...
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Η Αίγυπτος αυτήν την στιγμή είναι ασφαλής καθώς ο στρατός έχει υπό πλήρη έλεγχο όλες τις περιοχές της επικράτειας.
Έχω επισκεφθεί σχεδόν όλη την Αίγυπτο και θα σου πρότεινα τα εξής:
Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η αρχαιολογία θα πάς Κάιρο για Πυραμίδες και Λούξορ και Ασουάν.
Αναφορικά με τον Σινά θα έλεγα ότι είναι λίγο επίφοβη περιοχή..
Τώρα αν ψάχνεις για ταξίδι αναψυχής και ηρεμίας θα μπορούσες να κοιτάξεις τα εξής θέρετρα:
Σαρμ Ελ Σέιχ, Χουργκάντα και Ντάχαμπ.

Σε κάθε περίπτωση, αν συνδυάσεις δύο μέρη ή τρία... οι μεταφορές να γίνονται αεροπορικώς γιατί ορισμένοι δρόμοι δεν φημίζονται ιδιαίτερα για την οδική τους ασφάλεια.
Παράδειγμα (αναφορικά με την οδική ασφάλεια): Αλεξάνδρεια- Κάιρο : Ασφαλής δρόμος, Κάιρο- Λούξορ : Επίφοβος, Κάιρο- Όλα τα θέρετρα : Εξαιρετικά επίφοβος. Σκέψου ότι για να πάς στα θέρετρα ουσιαστικά περνάς μέσα από ερημικές περιοχές, άσε που είναι και 10 ώρες ταξίδι.
Αυτά...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom