Μαρόκο Μαρόκο τον Αύγουστο

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Ως νέο μέλος στην ταξιδιάρικη παρέα, σας χαιρετώ!!! Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι στο Μαρόκο στα μέσα αυγούστου και έχω κάποιες αποροίες. Αρχικά να σας ενημερώσω ότι διάβασα όλα τα θέματα και τις ιστορίες σχετικά με το Μαρόκο. Ήταν όλα πάρα πολύ χρήσιμα. Ωστόσο η αβεβαιότητα με οδηγεί σε ορισμένες ερωτήσεις. Η περίοδος που σκοπεύω να πάω είναι κατάλληλη ή θα έχει υπερβολική ζέστη? Εννοώ θα παλεύεται ή είναι η χειρότερη δυνατή περίοδος. Στη συνέχεια να αναφέρω επιγραμματικά το πρόγραμμα μου και να μου πείτε αν γίνεται, τυχόν προσθήκες οι αφαιρέσεις.

1 διανυκτέρευση Μαδρίτη (αναγκαστική λόγω του connection)
από casablanca κατευθείαν fes εκεί 2 διανυκτρεύσεις σε riad(θα ζητήσω συμβουλές για καταλλύματα αργότερα). Μετά 2 διανυχτερεύσεις Marrakesh. Εν συνεχεία με λεωφορείο (supraκάτι, θα ήθελα κάποιες διυκρυνήσεις πάνω σε αυτό) πάω στη Essouiera όπου κάθομαι 2 βράδυα και τέλος casablanca 1 διανυκτέρευση και την άλλη μέρα πέρνουμε το αεροπλάνο για Αθήνα πάλι μεσω Μαδρίτης. Αυτάααα!

Α, το αεροδρόμιο casablanca anfa πόσο μακρια βρίσκεται από τα τρένα (casa voyeurs) και πως θα πάω εκεί? (φαντάζομαι με τρένο από το αεροδρόμιο ε?). Επειδή σκοπεύω να το πραγματοποιήσω μόνος μου(τελείως, σαν την ερημιά στον κάμπο που λέμε) το ταξίδι υπάρχει κάποιος κίνδυνος? Να αναφέρω ότι είναι το πρώτο ταξίδι εκτός ευρώπης και το πρώτο μόνος μου.

Ευχαριστώ για την υπομονή.....
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Καλησπέρα, αρχηγέ.
Δεν έχω κάποια πληροφορία να σου δώσω, θα μπουν λογικά οι παλιότεροι, μόνο να σου ευχηθώ να περάσεις τέλεια και να το απολαύσεις.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
[quote=

Καλό σου ταξίδι. Για τον καιρό δεν ξέρω γιατί πήγα χειμώνα. Μπορώ όμως να σε βοηθήσω σε ότι απορία έχεις. Δεν είναι επικίνδυνα. Θέλει πολύ προσοχή στην Καζαμπλάνκα, ιδίως αν κινηθείς στην περιοχή του λιμανιού το βράδυ, εμάς μας είπαν να κινηθούμε μόνο με ταξί. Στο Μαρακές κινούμαστε πολύ ελεύθερα καθώς και στη Φεζ. Πολύ ωραία χώρα.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Άσπα σίγουρα θα έρθουν κι άλλες ερωτήσεις στη πορεία οπότε θα χρειαστώ τα φώτα σου. Σχετικά με την iberia ξέρετε τίποτα κάτι είχα διαβάσει ότι πήγε να κλείσει ότι θα ακύρωνε πτήσεις...μιας και με την iberia προκειται να κλείσω για αύγουστο μη πάθουμε τίποτα είναι και νωρίς βλέπετε...
 

Mina G

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Δ.Κινα
Γεια σου και καλώς ηρθες

Διαλεξες μια πολυ ομορφη χωρα αλλα λαθος εποχη θα κανει πολυ ζεστη.
Το τρενο ειναι μεσα στο αεροδρομιο,μπορεις να το παρεις απο εκει για
το casa voyagers που ειναι σταθμος στο κεντρο της Καζαμπλακας
οπου θα αλλαξεις τρενο για ΦΕΖ.
Μπες στη ιστοσελιδα των τρενων του Μαροκου γραφει αναλυτικα
ωραρια και τιμες. oncf
Eγω δεν πηγα Καζαμπλακα οποτε δεν ξερω να σου πω το μονο να μην χασεις το μεγαλο τζαμι αξιζει.
Η Φεζ ειναι ομορφη και πολυ ευκολα να χαθεις δεν υπαρχει περιπτωση να μη χαθεις.
Παντα να ξερεις απο ποια πυλη θελεις να βγεις οποτε αν ρωτησεις
θα σου πουν ( εχει πολλες πυλες Bab).
Για διευκολυση των τουριστων εχουν βαλει σηματα ψηλα σε διαφορα χρωματα π.χ τα γαλαζια ειναι για τα μνημεια το μπλε για τα μαγαζια
θα σου τα πω ακριβως αλλη φορα
Προσοχη στα τοξακια που εχουν αυτα τα σηματα δεν ειναι ιδια αν τα κυττας μπρος και πισω σε οδηγουν σε διαφορετικα κατευθυνσεις και γραφουν και τις πυλες.
Εγω εμεινα στο Riad Jamai πολυ καλο με πολυ καλο πρωινο, εχει ιστοσελιδα.
Προσοχη στα πιτσιρικια οταν ψαχνεις για εστιατοριο μπορει να σου πουν οτι ειναι κλειστο αυτο που ζητας για να σε πανε σε αλλο για να παρουν προμηθεια.
Θα σου πω και που να φας καλα και φθηνα.

Απο Φεζ για Μαρακες μπορεις με τρενο και λεωφορειο εγω το εκανα με αυτοκινητο για πηγα στη ερημο και στα χωρια του Ατλαντα
Το Μαρακες ειναι πιο τουριστικοποιημενο και θα δεις διαφορά στους ανθρωπους, στη Φεζ ειναι πιο εξυπηρετικοι και καλοι.
Γενικα προσοχη στις μεδινες το βραδυ ειδικα στο Μαρακες.
Αποφευγουν να κλεβουν τους τουριστες γιατι κυκλοφορουν μυστικοι αστυνομικοι.

Η Εσαουιρα θα σου θυμισει Ελληνικο νησι, η θαλασσα καμμια σχεση με τις δικες μας, Ατλαντικος οχι Μεσογειος.
Μπορεις να πας με λεωφορειο απο το Μαρακες 3 ωρες ειναι πιο φθηνο το ταξι δεν σε συμφερει.
Επειδη θα εισαι μονος σου ,καλο ειναι να εχεις το τηλεφωνο της πρεσβειας μας στο Μαροκο.
Να αποφευγεις τις ωμες σαλατες και παντα εμφιαλωμενο νερο και φυσικα φαρμακειο μαζι σου με τα απαραιτητα.
Οτι αλλο θελεις να ρωτησεις πες μου.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Μιας και έθεσες το θέμα της υγείας θα μπορούσες να μου πεις αν χρειάζονται τίποτα εμβόλια ή χάπια πριν και κατά τη διάρκεια του ταξιδιου? Επίσης όταν λες ζέστη οκ, λογικό αλλά μιλάμε για 38+ ή για 43+ έχει κάποια διαφορά μιας και τα καλοκαίρια μας και εδ'ω δεν είναι και δροσερά...

Γεια σου και καλώς ηρθες

Διαλεξες μια πολυ ομορφη χωρα αλλα λαθος εποχη θα κανει πολυ ζεστη.
Το τρενο ειναι μεσα στο αεροδρομιο,μπορεις να το παρεις απο εκει για
το casa voyagers που ειναι σταθμος στο κεντρο της Καζαμπλακας
οπου θα αλλαξεις τρενο για ΦΕΖ.
Μπες στη ιστοσελιδα των τρενων του Μαροκου γραφει αναλυτικα
ωραρια και τιμες. oncf
Eγω δεν πηγα Καζαμπλακα οποτε δεν ξερω να σου πω το μονο να μην χασεις το μεγαλο τζαμι αξιζει.
Η Φεζ ειναι ομορφη και πολυ ευκολα να χαθεις δεν υπαρχει περιπτωση να μη χαθεις.
Παντα να ξερεις απο ποια πυλη θελεις να βγεις οποτε αν ρωτησεις
θα σου πουν ( εχει πολλες πυλες Bab).
Για διευκολυση των τουριστων εχουν βαλει σηματα ψηλα σε διαφορα χρωματα π.χ τα γαλαζια ειναι για τα μνημεια το μπλε για τα μαγαζια
θα σου τα πω ακριβως αλλη φορα
Προσοχη στα τοξακια που εχουν αυτα τα σηματα δεν ειναι ιδια αν τα κυττας μπρος και πισω σε οδηγουν σε διαφορετικα κατευθυνσεις και γραφουν και τις πυλες.
Εγω εμεινα στο Riad Jamai πολυ καλο με πολυ καλο πρωινο, εχει ιστοσελιδα.
Προσοχη στα πιτσιρικια οταν ψαχνεις για εστιατοριο μπορει να σου πουν οτι ειναι κλειστο αυτο που ζητας για να σε πανε σε αλλο για να παρουν προμηθεια.
Θα σου πω και που να φας καλα και φθηνα.

Απο Φεζ για Μαρακες μπορεις με τρενο και λεωφορειο εγω το εκανα με αυτοκινητο για πηγα στη ερημο και στα χωρια του Ατλαντα
Το Μαρακες ειναι πιο τουριστικοποιημενο και θα δεις διαφορά στους ανθρωπους, στη Φεζ ειναι πιο εξυπηρετικοι και καλοι.
Γενικα προσοχη στις μεδινες το βραδυ ειδικα στο Μαρακες.
Αποφευγουν να κλεβουν τους τουριστες γιατι κυκλοφορουν μυστικοι αστυνομικοι.

Η Εσαουιρα θα σου θυμισει Ελληνικο νησι, η θαλασσα καμμια σχεση με τις δικες μας, Ατλαντικος οχι Μεσογειος.
Μπορεις να πας με λεωφορειο απο το Μαρακες 3 ωρες ειναι πιο φθηνο το ταξι δεν σε συμφερει.
Επειδη θα εισαι μονος σου ,καλο ειναι να εχεις το τηλεφωνο της πρεσβειας μας στο Μαροκο.
Να αποφευγεις τις ωμες σαλατες και παντα εμφιαλωμενο νερο και φυσικα φαρμακειο μαζι σου με τα απαραιτητα.
Οτι αλλο θελεις να ρωτησεις πες μου.
 

Mina G

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Δ.Κινα
Δεν χρειαζονται εμβολια αναφερθηκα στο θεμα υγειας γιατι εισαι μονος σου.
Να εισαι προετοιμασμενος αν συμβει καποια διαροια ή καποιο κρυωμα.
Εγω πηγα Μαρτιο 2012 οποτε η ατμοσφαιρα ηταν ευχαριστη.
Γυρω στους 38 βαθμους να υπολογιζεις
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Δε χρειάζονται ούτε εμβόλια ούτε χάπια.
-Σχολαστική καθαριότητα των χεριών πριν φας οτιδήποτε
- προσοχή στα κλιματιστικά που συνήθως στα ξενοδοχεία είναι στο φουλ
- προσοχή στους πλανόδιους (αν π.χ. πιεις φρεσκοστυμένη πορτοκαλάδα στο Μαρακές, έχε μαζί σου ένα δικό σου μπουκαλάκι νερού και ζήτα τους να σου το γεμίσουν, χωρίς πάγο εννοείται)
- σταδιακή εξοικείωση με τα φαγητά τους, αν δεν είσαι συνηθισμένος,
κι όλα θα πάνε μια χαρά.

Περί ζέστης...εφόσον πας Αύγουστο, προετοιμάσου.
Στη Μερτζούγκα τύχαμε σε 47. Αν και βράδυ, ήταν αδύνατο να αγγίξεις οτιδήποτε...τα πάντα ακτινοβολούσαν θερμότητα.
Την ίδια μέρα στο Μαρακές είχε 45.
Παρόλα αυτά, αν έχεις τη σωστή διάθεση, και πάλι περνάς υπέροχα.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...47??? Μήπως να αποφύγω τελείως την έρημο? Ούτως η άλλως για ημερήσια από Μαρακές έλεγα αλλα αν είναι να πεθάνουμε μήπως να αφιερώσω καμία μέρα σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος εκτός από Εσσουειρα?Αλλά από την άλλη 2 μέρες σε κάθε πόλη έχω, ουφφφ μπερδεύτηκα. Βέβαια θεωρώ ότι στην Εσσουιερα θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα από άποψη ζέστης. Τα κλιματιστικά να τα αποφεύγω από άποψη ψύξης ή για μικρόβια και τέτοια.

Δε χρειάζονται ούτε εμβόλια ούτε χάπια.
-Σχολαστική καθαριότητα των χεριών πριν φας οτιδήποτε
- προσοχή στα κλιματιστικά που συνήθως στα ξενοδοχεία είναι στο φουλ
- προσοχή στους πλανόδιους (αν π.χ. πιεις φρεσκοστυμένη πορτοκαλάδα στο Μαρακές, έχε μαζί σου ένα δικό σου μπουκαλάκι νερού και ζήτα τους να σου το γεμίσουν, χωρίς πάγο εννοείται)
- σταδιακή εξοικείωση με τα φαγητά τους, αν δεν είσαι συνηθισμένος,
κι όλα θα πάνε μια χαρά.

Περί ζέστης...εφόσον πας Αύγουστο, προετοιμάσου.
Στη Μερτζούγκα τύχαμε σε 47. Αν και βράδυ, ήταν αδύνατο να αγγίξεις οτιδήποτε...τα πάντα ακτινοβολούσαν θερμότητα.
Την ίδια μέρα στο Μαρακές είχε 45.
Παρόλα αυτά, αν έχεις τη σωστή διάθεση, και πάλι περνάς υπέροχα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
- Σε ημερήσια εκδρομή από το Μαρακές, ΔΕΝ φτάνεις στην έρημο. Για να φτάσεις, πρέπει να ανεβοκατέβεις τον Άτλαντα, να περάσεις από Ουαρζαζάτ, να ξανα μανά ανεβοκατέβεις τον Αντιάτλαντα, να περάσεις από το Αγκντζ και να φτάσεις στη Ζαγκορά, απ' όπου ξεκινούν οι εκδρομές για Σαχάρα. (Ή να ξεκινήσεις από Φεζ, να διασχίσεις 500 τόσα χλμ και να φτάσεις στη Μερτζούγκα για να ξεκινήσεις από κει για τους αμμόλοφους του Εργκ Γκέμπι).
Αυτό που τα γραφεία πουλάνε για έρημο, είναι η περιοχή της Ουαρζαζάτ με τα κινηματογραφικά στούντιο, μια έκταση με πέτρες και χώμα, που ουδεμία σχέση έχει με τη Σαχάρα).

- Για τα κλιματιστικά, αναφερόμουν στην ψύξη. Με τις θερμοκρασίες που προανέφερα, τα ανοίγεις, δε μπορείς να τα χαμηλώσεις γιατί τα περισσότερα δουλεύουν στο φουλ, και την επόμενη έχεις τις γνωστές συνέπειες.

- Στην Εσσαουίρα θα κάνει δροσούλα έως και ψυχρούλα, οι άνεμοι του Ατλαντικού γαρ. Τόσο, που δυσκολεύεσαι να μπεις σε πισίνα το απόγευμα.
Τώρα, περί ζέστης, εσύ ξέρεις καλύτερα τι αντέχεις και πόσο σε κουράζει. Προσωπικά, αν και θα προτιμούσα πέντε (άντε, δέκα...) βαθμούς λιγότερους, πέρασα υπέροχα και η ζέστη δεν είναι κάτι που συμπεριλαμβάνω στις αναμνήσεις μου...
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Τέλεια μιας και έχω μόνο 7 διανυχτερεύσεις και οι μετακινήσεις μου μπορούν να είναι μόνο με τρένο ή λεοφωρείο δεν προλαβαίνω για έρημο. Φες, Μαρακές, Εσσουαιρα είναι πιστεύω μια καλή εκδρομή και μια καλή αρχή για Μαρόκο. Υπάρχει κάποια άλλη λύση να προτείνεται ίσως για να επισκευτώ την έρημο ή κάτι άλλο που ίσως να αξίζει με τους περιορισμούς φυσικά που έχω θέσει? Άλλη μια αποροία. Εισητήρια για τρένο βρίσκεις επιτόπου ή θέλει να κλείσεις καμια μέρα πριν? Το λέω γιατι θα φτάσω Καζαμπλάνκα και επιτόπου θέλω να φύγω για Φες. Είναι εφικτό ή θα πρέπει να βάλω και άλλη διανυκτέρευση στην Καζαμπλάνκα πέρα από τη τελευταία μέρα(θα ήθελα να το αποφύγω, σύμφωνα και μετα λεγόμενα σας). Ευχαριστώ πολυυυυ!!!


- Σε ημερήσια εκδρομή από το Μαρακές, ΔΕΝ φτάνεις στην έρημο. Για να φτάσεις, πρέπει να ανεβοκατέβεις τον Άτλαντα, να περάσεις από Ουαρζαζάτ, να ξανα μανά ανεβοκατέβεις τον Αντιάτλαντα, να περάσεις από το Αγκντζ και να φτάσεις στη Ζαγκορά, απ' όπου ξεκινούν οι εκδρομές για Σαχάρα. (Ή να ξεκινήσεις από Φεζ, να διασχίσεις 500 τόσα χλμ και να φτάσεις στη Μερτζούγκα για να ξεκινήσεις από κει για τους αμμόλοφους του Εργκ Γκέμπι).
Αυτό που τα γραφεία πουλάνε για έρημο, είναι η περιοχή της Ουαρζαζάτ με τα κινηματογραφικά στούντιο, μια έκταση με πέτρες και χώμα, που ουδεμία σχέση έχει με τη Σαχάρα).

- Για τα κλιματιστικά, αναφερόμουν στην ψύξη. Με τις θερμοκρασίες που προανέφερα, τα ανοίγεις, δε μπορείς να τα χαμηλώσεις γιατί τα περισσότερα δουλεύουν στο φουλ, και την επόμενη έχεις τις γνωστές συνέπειες.

- Στην Εσσαουίρα θα κάνει δροσούλα έως και ψυχρούλα, οι άνεμοι του Ατλαντικού γαρ. Τόσο, που δυσκολεύεσαι να μπεις σε πισίνα το απόγευμα.
Τώρα, περί ζέστης, εσύ ξέρεις καλύτερα τι αντέχεις και πόσο σε κουράζει. Προσωπικά, αν και θα προτιμούσα πέντε (άντε, δέκα...) βαθμούς λιγότερους, πέρασα υπέροχα και η ζέστη δεν είναι κάτι που συμπεριλαμβάνω στις αναμνήσεις μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom