Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Σας ευχαριστω πολυ πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας, φευγω το Σαββατο (08/03) για Μαροκο και θα σας πω τις εντυπωσεις μου, μολις γυρισω.
Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις (που θα περάσεις δηλαδή!!!!!). Καλή επάνοδο!:)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλο ταξιδι και στις δυο σας:pilot:και καλη επιστροφη:gr01:
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μολις σημερα εμαθα οτι ενας οικογενειακος φιλος και γειτονια παλια:)(η μανα μου με την μανα του κωλος και βρακι)αγορασε ενα ξενοδοχειο στο μαροκο!Αυτος πολιτικος μηχανικος στην Αγγλια!Λεπτομερειες ακολουθουν!Ωραια τσαμπα ξενοδοχειο:D:D
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Περασα καταπληκτικα στο Μαροκο. Πραγματι η Φεζ και ο Ατλας μου εκλεψαν την καρδια. Δεν προλαβα να παω στην ερημο , που ολοι λενε οτι ειναι το καλυτερο. Τετοια περιοδο ειχε ζεστη , αλλά υποφερτη. Μια μερα πατως εφτασε και τους 35 βαθμους κελσιου. Οι αγορες στα σουκς υπεροχες, αλλά η φτωχια του κοσμου ειναι απεριγραπτη. Δεν ξερω πως να κατεβαζω φοτογραφειες ,αλλά θα προσπαθησω.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Εχω μεγαλο προβλημα στη γραφη, μου ειναι αδυνατο να γραψω μια ιστορια,και δεν μπορω με τιποτα να κατεβασω φωτογραφιες:mad:.
Ισως αν υπηρχει κι ενας τροπος να λεμε προφορικα τις ιστοριες μας κι αυτες να ειναι ακουστικες αντι για γραπτες ! Θα βοηθουσε κι εμας τους δυσλεκτικους!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Tina μην αισθανεσαι ασχημα , μια χαρα γραφειs μεχρι τωρα , δε χρειαζεται να γραψειs κανενα κατεβατο , δυο λογακια με τιs γενικεs εντυπωσειs σου :).
Ο ξαδερφοs μου , μου ειχε πει οτι οι επισκεψειs που πηγαιναν ηταν βασικα σε συγκεκριμενα μερη για να ψωνισουν και οχι για να δουν μερη η αξιοθεατα και αυτο του την εσπασε αρκετα. Συνεβη κατι τετοιο στο δικο σου ταξιδι?
 

Roulita

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!!!
Παιδια εγω πηγα πριν 2 χρονια Μαροκο και περασα αξεχαστα!!!Οι ανθρωποι φιλοξενοι,το φαγητο πεντανοστιμο τα δοκιμασα ολα και γυρισα με 5 κιλα πανω,το Μαρακες αψογο φοινικες στους δρομους τελεια κτιρια, η Ουαρζαζατ(πυλη της Σαχαρας)υπεροχη με σπιτια φτιαγμενα απο λασπη κατακοκκινη και η βολτα με τις καμηλες ανεπαναληπτη!Η αγορα της Φεζ γεματη με καθε μικροπραγματα και δωρακια για αυτους που αγαπαμε και μας περιμενουν Ελλαδα!Και τελος,για τους ανδρες της παρεας ,ο χορος της κοιλιας απτα κοριτσια του Μαροκο,μοναδικος!!!Ζηλευτα σωματα με φιδισια κινηση!
ΑΞΙΖΕΙ!!!Οποιος δεν πηγε,να παει και οσο για τη βρομια και μυρωδιες που ανεφεραν αλλοι φιλοι πιο πανω ,,,εεεε ας κανουν λιγο υπομονη εχουν και γαιδουρακια στους δρομους οπως και μαιμουδακια και καμηλες τι να κανουμε???Ας τα απολαυσουμε...ετσι απλα!!!
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Λοιπον η Ρουλιτα τα ειπε καλυτερα απο εμενα!
Οχι ευτυχως ,εμας ,δεν μας πηγαιναν συνεχεια για να ψωνισουμε, αλλά αρκετοι απο το γκρουπ εκδηλωσαν τετοιο ενδιαφερον και τους πηγε ο ντοπιος ξεναγος που ειχαμε ,σε διαφορα γνωστα του μαγαζια. Οι λοιποι συνεχισαμε κανονικα το προγραμμα μας.

Το φαγητο ηταν τελειο!!!! Με το να μην εχουν ακομα ψυγεια σε αρκετα χωρια, ολα τα φαγωσημα ηταν φρεσκα , απο τα φασολακια εως το κοτοπουλο. Και γνησια γευση !

Αλλά αυτο με εντυπωσιασε μετα τα τοπια και τα χωρια, ηταν ο χορος! Ειδα διαφορα ειδη χορου παραδοσιακοι παντα, οχι μονο της κοιλιας, και πραγματικα ξετρελαθηκα.

Οσο για τις μυρωδιες εγω που πηγα Μαρτη δε με ενωχλησαν καθολου μα καθολου.
Γενικα ηταν αλλο ενα ωραιο ταξιδι, στην ζωη μου!
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Επειδή το ψάχνω για Μαρόκο έκανα μια έρευνα πτήσεων αρχικά μια που πιστέυω ότι είναι ένα μεγάλο έξοδο σε αυτό το ταξίδι. Βρήκα λοιπό τα εξής.
Αθήνα - Φρανκφούρτη με επιστροφή 98 ? www.lufthansa.gr
Φρανκφούρτη (Hahn) - Φεζ στα 50 ευρώ περίπου www.ryanair.com
Μαρακές - Φρανκφούρτη (Hahn) στα 60 ευρώ περίπου. www.ryanair.com
Σύνολο αεροπορικών 210 ευρω περίπου.

Μετά από Φεζ για Μεκνές - Ραμπάτ- Καζαμπλανκα - Μαρακές μπορείτε να πάρετε το τρένο που ακόμα και σε πρώτη θέση η ακριβότερη διαδρομή είναι γύρω στα 15 ευρω.

Το site των τρένων του Μαρόκου είναι http://www.oncf.ma/ (στα γαλλικά) και δίνει πληροφορίες δρομολογίων και κόστος διαδρομής. Ξενοδοχεία θα βρήτε σχετικά οικονομικά. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς αλλά δεν έχω πλήρη άποψη για να σας καθοδηγήσω.

Εγώ που δεν σκοπεύω να κανω μια εβδομάδα shopping για να πλουτίσω κανένα ξεναγό θα πάω έτσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom