Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Γειά σας!
είμαι νέος στο forum,το ανακάλυψα τυχαία στο google και το βρίσκω πολύ inspiring αλλα και χρήσιμο ταυτόχρονα!
Μιας και σκοπεύω να παω μεσα στο Νοεμβριο στο Μαρόκο, θα ηθελα να ρωτησω καποιον που εχει ηδη παει πως ειναι περιποου το κόστος ζωης εκει!ΠΠόσο εχει πχ ενα δικλινο δωματιο??(αυτο κυριως)Γινετε να πηγαινουμε εκεινη τη στιγμη και να κλεινουμε (με το που φτανουμε σε καθε πολη) η πρεπει να τα εχουμε βρει απο πριν?(μηπως ειναι high season δηλαδη!)
Τελος θα ηθελα καποιες προτασεις για προορισμους!Εχω κλεισει πτηση απο Λονδινο για Μαρακες και απο Ταγγερη για Μιλανο και απο εκει βλεπουμε!Προς το παρον σκεφτομαι για Φεζ Μαρακες και Ταγγερη!Εχω 10 μερες!

Thanks a lot!
 

andriangr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Γειά σας!
είμαι νέος στο forum,το ανακάλυψα τυχαία στο google και το βρίσκω πολύ inspiring αλλα και χρήσιμο ταυτόχρονα!
Μιας και σκοπεύω να παω μεσα στο Νοεμβριο στο Μαρόκο, θα ηθελα να ρωτησω καποιον που εχει ηδη παει πως ειναι περιποου το κόστος ζωης εκει!ΠΠόσο εχει πχ ενα δικλινο δωματιο??(αυτο κυριως)Γινετε να πηγαινουμε εκεινη τη στιγμη και να κλεινουμε (με το που φτανουμε σε καθε πολη) η πρεπει να τα εχουμε βρει απο πριν?(μηπως ειναι high season δηλαδη!)
Τελος θα ηθελα καποιες προτασεις για προορισμους!Εχω κλεισει πτηση απο Λονδινο για Μαρακες και απο Ταγγερη για Μιλανο και απο εκει βλεπουμε!Προς το παρον σκεφτομαι για Φεζ Μαρακες και Ταγγερη!Εχω 10 μερες!

Thanks a lot!
Γεια σου varis 81
πριν απο 10 μερες επεστρεψα απο νοτιο μαροκο με μαλλον αναμικτα συναισθηματα και εντυπωσεις....Σιγουρα ειναι μια χωρα που αξιζει να την επισκεφτει καποιος...το προβλημα ηταν οι ανθρωποι κυριως στις τουριστικες περιοχες.
οσο γιαφτα που ρωτας μπορω να σου δωσω πληροφοριες για μαρακες, ουαρζαζατ, φεζ,εσαουιρα, ταρουνταντ και καζαμπλανκα.
1. κοστος ζωης αρκετα πιο χαμηλο απο την ελλαδα . υπηρχαν εστιατορια αξιοπρεπη που ετρωγες με 8-9 ε (πληρες γευμα)και αλλα πιο χλιδατα με 30ε+.Ενδεικτικα 1 μικρο νερο απο μαγαζακι στο δρομο κοστιζε 30 λεπτα και το μεγαλο 65. τα petit taxi ειναι πολυ φτηνα αρκει να επιμεινεις να χρησιμοποιησουν ταξιμετρο( μεγαλοι κλεφτες!!) μεσα σε πολεις δεν εδωσα πανω απο 1.5ε. το εισιτηριο με τραινο Α θεση μαρακεσ-φεζ 26ε, φεζ καζαμπλανκα 16ε. Βεβαια αλκοολ δε θα βρεις πουδενα εκτος απο τα μεγαλα ξενοδοχεια και ειναι αρκετα τσουχτερο!Απο καφε εχουν μονο μαυρο και ασπρο( με γαλα) γυρω στο 1 ε Βεβαια οταν κινησαι σε πολυ τουριστικες περιοχες οι τιμες διπλασιαζονται.....
2 Ξενοδοχεια: δικληνο στο μαρακεσ σε 3 αστερων 55ε, στη φεζ σε 2 αστερων 45ε, στην καζαμπλανκα σε 3 αστ. 55ε.Σε καθε πολη υπηρχαν και φτηνοτερα αλλα χωρις κλιματισμο,με κοινη τουαλετα που τα εβρισκες μεχρι και 7-8ε
Σε καμια απο τισ πολεις δεν εκλεισα δωματιο απο πριν, ηταν πολυ ευκολο να βρω. ααα και μην εμπιστευεσαι τους ταξιτζηδες και διαφορους τυπους που θα προσφερθουν να σε πανε σε ξενοδ.Καλυτερα να παρεις χαρτη της πολης να εντοπισεις που ειναι τα πιο πολλα αξιοθεατα (λογικα και τα ξενοδ) και να ψαξεις μονος σου
Τελος, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στους καθε λογης απατεωνες που θα σε πλησιασουν, ειναι απιστευτο το τι μηχανευονται για λιγα ευρουδακια:mad:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Γεια σου varis 81
πριν απο 10 μερες επεστρεψα απο νοτιο μαροκο με μαλλον αναμικτα συναισθηματα και εντυπωσεις....Σιγουρα ειναι μια χωρα που αξιζει να την επισκεφτει καποιος...το προβλημα ηταν οι ανθρωποι κυριως στις τουριστικες περιοχες.
οσο γιαφτα που ρωτας μπορω να σου δωσω πληροφοριες για μαρακες, ουαρζαζατ, φεζ,εσαουιρα, ταρουνταντ και καζαμπλανκα.
1. κοστος ζωης αρκετα πιο χαμηλο απο την ελλαδα . υπηρχαν εστιατορια αξιοπρεπη που ετρωγες με 8-9 ε (πληρες γευμα)και αλλα πιο χλιδατα με 30ε+.Ενδεικτικα 1 μικρο νερο απο μαγαζακι στο δρομο κοστιζε 30 λεπτα και το μεγαλο 65. τα petit taxi ειναι πολυ φτηνα αρκει να επιμεινεις να χρησιμοποιησουν ταξιμετρο( μεγαλοι κλεφτες!!) μεσα σε πολεις δεν εδωσα πανω απο 1.5ε. το εισιτηριο με τραινο Α θεση μαρακεσ-φεζ 26ε, φεζ καζαμπλανκα 16ε. Βεβαια αλκοολ δε θα βρεις πουδενα εκτος απο τα μεγαλα ξενοδοχεια και ειναι αρκετα τσουχτερο!Απο καφε εχουν μονο μαυρο και ασπρο( με γαλα) γυρω στο 1 ε Βεβαια οταν κινησαι σε πολυ τουριστικες περιοχες οι τιμες διπλασιαζονται.....
2 Ξενοδοχεια: δικληνο στο μαρακεσ σε 3 αστερων 55ε, στη φεζ σε 2 αστερων 45ε, στην καζαμπλανκα σε 3 αστ. 55ε.Σε καθε πολη υπηρχαν και φτηνοτερα αλλα χωρις κλιματισμο,με κοινη τουαλετα που τα εβρισκες μεχρι και 7-8ε
Σε καμια απο τισ πολεις δεν εκλεισα δωματιο απο πριν, ηταν πολυ ευκολο να βρω. ααα και μην εμπιστευεσαι τους ταξιτζηδες και διαφορους τυπους που θα προσφερθουν να σε πανε σε ξενοδ.Καλυτερα να παρεις χαρτη της πολης να εντοπισεις που ειναι τα πιο πολλα αξιοθεατα (λογικα και τα ξενοδ) και να ψαξεις μονος σου
Τελος, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στους καθε λογης απατεωνες που θα σε πλησιασουν, ειναι απιστευτο το τι μηχανευονται για λιγα ευρουδακια:mad:
Thanks αρχικά!
Έχω κανα δυο ερωτησούλες!
Επειδη θα παω πιο πολυ on a budget η Β θέση των τρενων ειναι υποφερτη?
Δευτερον,χαρτη της πολεις στους σιδ σταθμους και στα αεροδροόμια εχει ετσι?
Το φαγητο τρωγεται?(Μην παθουμε τπτ μονοι στο μαροκο!!)Εννοωκαι του δρόμου και τα εστιατόρια!Εχω διαβασει διαφορα για αυτο ρωταω!
Οσο για τα ξενοδοχεια το χωρις κλιματισμο φανταζομαι το Νοεμβριο δεν θα ειναι προβλημα,για την κοινη τουαλετα φανταζομαι μια συνηθεια ειναι μετα απο τοσα hostel!Βεβαια δεν ξερουμε και ποσο συχνα τα καθαριζουν εκει!Anyway!
Αυτα!
Thanks again!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδη θα παω πιο πολυ on a budget η Β θέση των τρενων ειναι υποφερτη?
Εμείς βρήακμε ότι τα λεωφορεία ήταν πολύ φτηνότερα και με περισσότερες αναχωρήσεις.

Δευτερον,χαρτη της πολεις στους σιδ σταθμους και στα αεροδροόμια εχει ετσι?
Πάρτε ένα τουριστικό οδηγό για backpackers. Τα 15-20 ευρώ που θα σας κοστίσει θα σας γλιτώσουν πολλά και θα έχετε κι όλους τους χάρτες μαζεμένους. Απλά μην κάνετε το κλασικό λάθος να τον χρησιμοποιήσετε ως Βίβλο, όπως κάνουν τόσοι και τόσοι.

Το φαγητο τρωγεται?(Μην παθουμε τπτ μονοι στο μαροκο!!)Εννοωκαι του δρόμου και τα εστιατόρια!Εχω διαβασει διαφορα για αυτο ρωταω!
Εμείς τρώγαμε παντού και δεν πάθαμε τίποτα. Στο δρόμο είχε πολύ καλό φαγητό και πάμφυηνο, τα ντόπια εστιατόρια επίσης μια χαρά, φάγαμε σε κάτι μαγειρεία πολύ καλά. Τα τουριστικά εστιατόρια είναι όπως παντού... Το φαγητό ήταν πολύ καλό, αλλά υπήρχε σχετικά μικρή ποικιλία.

Οσο για τα ξενοδοχεια το χωρις κλιματισμο φανταζομαι το Νοεμβριο δεν θα ειναι προβλημα,για την κοινη τουαλετα φανταζομαι μια συνηθεια ειναι μετα απο τοσα hostel!
Κι εμείς Οκτώβριο-Νοέμβριο πήγαμε και το αν είχαν κλιματισμό τα δωμάτια ή όχι δεν το θυμάμαι... κουβέρτες πάντως είχαν κι ήταν απαραίτητες, ειδικά στα βουνά του Άτλάντα. Με 10-15 ευρώ βρίσκαμε πολύ καλά δωμάτια με δική μας τουαλέτα και μπάνιο με ζεστό νερό πάντα, όλα καθαρά.

Βεβαια δεν ξερουμε και ποσο συχνα τα καθαριζουν εκει!
Ε, ρίξε και μια ματιά πριν πάρεις το δωμάτιο. Είδαμε και μερικά όχι και τόσο καθαρά, αλλά τα περισσότερα ήταν καθαρότατα.

Μη χάσετε τη Μεκνές, τα χωριά του Άτλαντα (αλλά μπορεί να χρειαστείτε αμάξι γι' αυτό, κι εμείς εκεί το νοικιάσαμε για λίγες μέρες) και τη Lafache, μας άρεσε πολύ. Επίσης κάτι μικρές κωμοπόλεις γύρω από τη Ραμπάτ. Η Εσαουίρα είχε σοβαρό πρόβλημα εγκληματικότητας και ναρκωτικών αλλά ήταν αρκετά όμορφη, η Φεζ ήταν όπως και η Μεκνές (μαγική), το Μαρακές πολύ τουριστικό και υπερεκτιμημένο αλλά με αρκετούτσικα πράγματα να δει κανείς, το Σεφσαουέν μας γοήτευσε (κλάσεις ανώτερο από την Εσαουίρα) και φάγαμε και το καλύτερο φαγητό εκεί, ενώ η Ταγγέρη έχει πολλή γοητεία αλλά θέλει προσοχή. Η εντυπώσεις μας από τους ΜΑροκινούς ήταν πολύ καλές, αξιοπρεπείς, γενναιόδωροι και ωραίοι τύποι, ειδικά αυτοί που γνωρίζαμε στα μέσα μεταφοράς, στα τουριστικά μέρη προφανώς υπάρχουν πολλά λαμόγια, όπως σχεδόν παντού.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Επειδη θα παω πιο πολυ on a budget η Β θέση των τρενων ειναι υποφερτη?
Εμείς βρήακμε ότι τα λεωφορεία ήταν πολύ φτηνότερα και με περισσότερες αναχωρήσεις.

Δευτερον,χαρτη της πολεις στους σιδ σταθμους και στα αεροδροόμια εχει ετσι?
Πάρτε ένα τουριστικό οδηγό για backpackers. Τα 15-20 ευρώ που θα σας κοστίσει θα σας γλιτώσουν πολλά και θα έχετε κι όλους τους χάρτες μαζεμένους. Απλά μην κάνετε το κλασικό λάθος να τον χρησιμοποιήσετε ως Βίβλο, όπως κάνουν τόσοι και τόσοι.

Το φαγητο τρωγεται?(Μην παθουμε τπτ μονοι στο μαροκο!!)Εννοωκαι του δρόμου και τα εστιατόρια!Εχω διαβασει διαφορα για αυτο ρωταω!
Εμείς τρώγαμε παντού και δεν πάθαμε τίποτα. Στο δρόμο είχε πολύ καλό φαγητό και πάμφυηνο, τα ντόπια εστιατόρια επίσης μια χαρά, φάγαμε σε κάτι μαγειρεία πολύ καλά. Τα τουριστικά εστιατόρια είναι όπως παντού... Το φαγητό ήταν πολύ καλό, αλλά υπήρχε σχετικά μικρή ποικιλία.

Οσο για τα ξενοδοχεια το χωρις κλιματισμο φανταζομαι το Νοεμβριο δεν θα ειναι προβλημα,για την κοινη τουαλετα φανταζομαι μια συνηθεια ειναι μετα απο τοσα hostel!
Κι εμείς Οκτώβριο-Νοέμβριο πήγαμε και το αν είχαν κλιματισμό τα δωμάτια ή όχι δεν το θυμάμαι... κουβέρτες πάντως είχαν κι ήταν απαραίτητες, ειδικά στα βουνά του Άτλάντα. Με 10-15 ευρώ βρίσκαμε πολύ καλά δωμάτια με δική μας τουαλέτα και μπάνιο με ζεστό νερό πάντα, όλα καθαρά.

Βεβαια δεν ξερουμε και ποσο συχνα τα καθαριζουν εκει!
Ε, ρίξε και μια ματιά πριν πάρεις το δωμάτιο. Είδαμε και μερικά όχι και τόσο καθαρά, αλλά τα περισσότερα ήταν καθαρότατα.

Μη χάσετε τη Μεκνές, τα χωριά του Άτλαντα (αλλά μπορεί να χρειαστείτε αμάξι γι' αυτό, κι εμείς εκεί το νοικιάσαμε για λίγες μέρες) και τη Lafache, μας άρεσε πολύ. Επίσης κάτι μικρές κωμοπόλεις γύρω από τη Ραμπάτ. Η Εσαουίρα είχε σοβαρό πρόβλημα εγκληματικότητας και ναρκωτικών αλλά ήταν αρκετά όμορφη, η Φεζ ήταν όπως και η Μεκνές (μαγική), το Μαρακές πολύ τουριστικό και υπερεκτιμημένο αλλά με αρκετούτσικα πράγματα να δει κανείς, το Σεφσαουέν μας γοήτευσε (κλάσεις ανώτερο από την Εσαουίρα) και φάγαμε και το καλύτερο φαγητό εκεί, ενώ η Ταγγέρη έχει πολλή γοητεία αλλά θέλει προσοχή. Η εντυπώσεις μας από τους ΜΑροκινούς ήταν πολύ καλές, αξιοπρεπείς, γενναιόδωροι και ωραίοι τύποι, ειδικά αυτοί που γνωρίζαμε στα μέσα μεταφοράς, στα τουριστικά μέρη προφανώς υπάρχουν πολλά λαμόγια, όπως σχεδόν παντού.
Ευχαριστω για την απάντηση!Τον τουριστικο οδηγο τον εχω ηδη φυσικα!Οσο για τα λεωφορεια,απλα ειχα διαβασει στο internet οτι στα πολυωρα ταξιδια δεν εχουν πολυ χωρο για τα ποδια και τετοια!
Aπο αυτα που μμου ειπες μασ βλεπω για δυο μερες Μαρακες,αν μπορεσουμε και νοικιασουμε αυτοκινητο(ποσο εχουν?) χωρια ατλαντα,Μεκνες,Φες και Ταγγερη για να παρουμε το αεροπλανο!
Οσο για τον τουριστικο οδηγο ,εχω δυο της Lonely Planet ο ενας καθαρα Μαρόκο οπου εχει μεν χαρτες αλλα η λεπτομέρεια ειναι μικρη,και το Europe on a shoestring οπου εχει μεν για το Μαροκο αλλα χαρτη εχει μονο στην Ταγγερη και το Μαρακες και αυτον οχι πολυ ευκρινη!
Για να ειμαι ειλικρινης σκεφτομουν να μεινω μεσω couchsurfing οπως παντου απλα ειχα δευτερες σκεψεις ελεω ολον αυτόν που ακουσα και ειπα να μεινω σε ξενοδοχειο η σε hostel..anyway,
ευχαριστω πολυ!

//edit:By the way βλεπω στο χαρτη σου οτι εχεις παει στο Ιραν.Μηπως εκανες αυτο το ταξιδι με τρενο απο Κωνσταντινουπολη??Μηπως μπορεις να μου δωσεις καμια πληροφορια για αυτο το τρενο?Καθως επισης και για τη visa??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οσο για τα λεωφορεια,απλα ειχα διαβασει στο internet οτι στα πολυωρα ταξιδια δεν εχουν πολυ χωρο για τα ποδια και τετοια!

Tα πολύ τοπικά λεωφορεία έχουν μεταλλικά καθίσματα και μπορεί να είναι λίγο στριμόκωλα, αλλά μιλάμε για τα τοπικά, δηλαδή για μικρές αποστάσεις. Τα λεωφορεία μεγάλων αποστάσεων που πήραμε ήταν κανονικότατα λεωφορεία, όπως παντού, μια χαρούλα. Γνωρίσαμε και πολύ ωραίο κόσμο.

αν μπορεσουμε και νοικιασουμε αυτοκινητο(ποσο εχουν?)
Αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 35 ευρώ την ημέρα, αλλά αυτό είναι κάτι που το τσεκάρεις κι από τώρα μέσω ίντερνετ. Όπως πάντα εξαρτάται από την εταιρεία, την ασφάλεια, πού το παίρνεις και πού το αφήνεις, κλπ.

Για να ειμαι ειλικρινης σκεφτομουν να μεινω μεσω couchsurfing οπως παντου απλα ειχα δευτερες σκεψεις ελεω ολον αυτόν που ακουσα
Άκουσες κάτι κακό για το coachsurfing στο Μαρόκο δηλαδή; Δεν έχω εμπειρία.

ευχαριστω πολυ!
Τίποτις.

Μηπως εκανες αυτο το ταξιδι με τρενο απο Κωνσταντινουπολη??
Όχι.

Μηπως μπορεις να μου δωσεις καμια πληροφορια για αυτο το τρενο?
Έχω πάει με τραίνο μόο μέχρι το Ερζουρούμ, ενώ στο Ιράν το χρησιμοποιήσαμε αρκετές φορές. Τα τραίνα στο Ιράν είναι συνήθως πολύ πιο αργά από τα λεωφορεία. Το κόστος μεταφορών είναι γελοίο στο Ιράν έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν τίθετια θέμα σοβαρής εξοικονόμησης προτιμώντας τα τραίνα.

Καθως επισης και για τη visa??

Βουαλά: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%DE%ED%E1%F2-%E9%F1%DC%ED-practicalities.html
 

andriangr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Thanks αρχικά!
Έχω κανα δυο ερωτησούλες!
Επειδη θα παω πιο πολυ on a budget η Β θέση των τρενων ειναι υποφερτη?
Δευτερον,χαρτη της πολεις στους σιδ σταθμους και στα αεροδροόμια εχει ετσι?
Το φαγητο τρωγεται?(Μην παθουμε τπτ μονοι στο μαροκο!!)Εννοωκαι του δρόμου και τα εστιατόρια!Εχω διαβασει διαφορα για αυτο ρωταω!
Οσο για τα ξενοδοχεια το χωρις κλιματισμο φανταζομαι το Νοεμβριο δεν θα ειναι προβλημα,για την κοινη τουαλετα φανταζομαι μια συνηθεια ειναι μετα απο τοσα hostel!Βεβαια δεν ξερουμε και ποσο συχνα τα καθαριζουν εκει!Anyway!
Αυτα!
Thanks again!
Η Β θεση στα τραινα ειναι υποφερτη αλλα να εχεις υποψιν οτι ενα εισιτηριο Β θεσης δε σημαινει και συγκεκριμενη αριθμημενη θεση. Αν βρεις θεση καθεσαι αλλιως την βγαζεις ορθιος.Το καζαμπλανκα- μαρακες ( 4 ωρες ) το εκανα ορθιος.
οσο για το φαγητο ειναι πολυ καλο. Να δοκιμασεις οπωσδηποτε κοτοπουλο στο τανζιν με μελι και σταφιδες και παστιλια Εφαγα απο πλανωδιους στην ζεμα ελ φνα χωρις κανενα προβλημα.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Γεια και παλι!!
Μηπως ξερει κανενας αν υπαρχουν ανοιχτα συνορα αναμεσα στο Μαρόκο και την Αλγερια και απο εκει στη Λιβυη και στην Αίγυπτο?(Η εστω στην Τυνησια για να περασω με καραβι Ιταλια?
Εψαξα στο internet αλλα δεν βρηκα κατι :(
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η Λιβυη ειναι ψιλοταλαιπωρια για τη βίζα, και οι αποστασεις απο δυτικα μεχρι ανατολικα πολυ μεγαλες... Απο Τυνησία υπάρχει ακτοπλοϊκή σύνδεση για Ιταλία.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Η Λιβυη ειναι ψιλοταλαιπωρια για τη βίζα, και οι αποστασεις απο δυτικα μεχρι ανατολικα πολυ μεγαλες... Απο Τυνησία υπάρχει ακτοπλοϊκή σύνδεση για Ιταλία.
ok για Λιβυη το διαβασα καπου!δεν εχω βρει ομως πουθενα για συνορα μεταξυ μαροκου και αλγεριας!και αν μπορει κανεις να περασει απο καπου οδικως!για αλγερια τυνησια και απο εκει το καραβακι τα εχω βρει!
προς το παρον ο μονος τροπος που βρισκω ειναι να παω στην Almeria και να παρω καραβακι απο εκει για αλγερια..το οποιο δεν συμφερει καθολου!

Στη Λιβυη οι αποστασεις απο δυτικα μεχρι ανατολικα πολυ μεγαλες...
χρονο εχουμε λεφτα δεν εχουμε :D
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
χρονο εχουμε λεφτα δεν εχουμε :D
Εμ δεν το ξερεις... Όταν είσαι νέος αυτό είναι το πρόβλημα με τα ταξίδια..
Και όταν μεγαλώσεις και πιάσεις δουλειά, το πρόβλημα είναι το άλλο, τότε έχεις χρήματα αλλά δεν έχεις χρόνο..
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Και τα συνορα Μαροκου - Αλγερίας παραμένουν κλειστά απο το '94...
Θα μπορουσατε να πατε με πλοιο ή αεροπλάνο απο τη μια χώρα στην άλλη μεσω Ισπανίας, αλλα θα ξεφύγετε απο το budget σας.. Υπαρχουν και απευθειας πτησεις Κασαμπλάνκα - Αλγέρι (και μονο για αυτες τις πολεις)..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom