1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Μαρόκο Μαρόκο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Αφρική' που ξεκίνησε από το μέλος jahlive1985, στις 27 Οκτωβρίου 2010.

1. kipi

kipi Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ταυλάνδη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Μαλδίβες
    Πολυ καλο το link που μου εστειλες στα αγγλικα. Πιστευεις οτι θα επρεπε να κλεισουμε την εκδρομη απο δω ή απο κει ίσως βρουμε καλυτερες τιμες? Και επισης, αν αντικαταστησουμε οπως προτεινεις την 5-8 μερες με οργανωμενο, τα υπολοιπα ειναι οκ? για 4 μερες θα μπορουσαμε ισως να αλλαζουμε καθε μερα ξενοδοχειο... για περισσοτερες θα ηταν κουραστικο νομιζω.

2. isabelle

isabelle Member

Προσωπικά θα έκανα ιντερνετική έρευνα, θα επέλεγα τα 4-5 πιο κοντά στις ανάγκες μου πακέτα, θα έστελνα μέιλ για να πάρω ενδεικτικές τιμές και πιθανές διευκρινίσεις και ... δεν θα έκλεινα τίποτε, με βάση την χρόνια πια εμπειρία μου ότι επί τόπου πάντα βρίσκεις καλύτερα, πιο φτηνά (μέχρι και μισή τιμή), και πιο "α λα καρτ". Σε ο,τι δηλαδή με αφορά, θα έφτιαχνα τη δική μου διαδρομή τσιμπολογώντας ιδέες από τα πακέτα, και θα προσπαθούσα να ναυλώσω στο Μαρακές οδηγό με αυτοκίνητο εξηγώντας επακριβώς πού θέλω να πάω, σε τι χρόνους, συμφωνώντας σε μία τιμή μόνο για το όχημα και τις υπηρεσίες του και κανονίζοντας τα υπόλοιπα (διανυκτερεύσεις και φαγητό) μόνη μου. Αυτό όμως που σου γράφω είναι εντελώς προσωπική άποψη, που ταιριάζει με τον τρόπο που ταξιδεύω. Ήτοι λάιτ σε αποσκευές, προσαρμοστική στις συνθήκες (προκειμένου να δω αυτά που θέλω τίποτε δεν με κουράζει και το τελευταίο που με νοιάζει είναι το πού και το πώς θα κοιμηθώ), και σχετικά χαλαρή σε χρόνους. Δεν γνωρίζω τις δικές σου επιθυμίες και ανάγκες.

hydronetta likes this.
  3. kipi

kipi Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ταυλάνδη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Μαλδίβες
    σ ευχαριστω πολυ. θα το κοιταξω κι αυτο που προτεινεις

4. marios88

marios88 New Member

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ κυρίως γιατί είναι το πρώτο μου
    solo ταξίδι στο Μαρόκο και δεύτερον γιατί θα ήθελα την γνώμη σας γενικά απ όσους έχουν πάει.

Τι να φάω , που να πάω, τι να προσέχω κλπ κλπ

Το ταξίδι μου θα περιλαμβάνει τις εξής πόλεις :

FEZ
    CASABLANCA
    RABAT (ημερήσια)
    MARRAKECH

Ευχαριστώ,
    Άντε και καλό μου ταξίδι ;)))

5. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Καλησπέρα. Μπορείς να βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες διαβάζοντας απο εδώ:http://www.travelstories.gr/community/forums/Αφρική.23/?prefix_id=58
    και από τις πολύ καλές ιστορίες των μελών
    http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Αφρική.59/?prefix_id=58
    Κράτα σημειώσεις και για όποια απορία ρωτάς. Καλό ταξίδι.:)

Last edited: 7 Μαϊου 2015
  6. Φίλιππος

Καλησπέρα στο Φόρουμ , εχουμε κανονισει ενα ταξίδι στο Μαροκο αρχες Μαιου
    και πιο συγκεκριμένα Μαρακες και τουρ σαχαρα.Αναλυτικα το ταξιδι μας θα ειναι το εξής Θεσσαλονικη-Λονδίνο 5 ωρες αναμονη Στανσετ 6 ωρα το πρωι αναχώρηση για μαρακες 2 βραδυα μαρακες 2 στο τουρ για Σαχαρα Μερζουγα με τουρ μεσω ελληνίδας θεσσαλονικιάς οπου και θα διανυκτερεύσουμε σε ριαντ στο μαρακες, Σαββατο 7 ώρα αναχώρηση για Βαλενθια 3 διανυκτερεύσεις 4η μερα επιστροφη μεσω Βερολίνο για θεσσαλονικη. Ο λογος που ανοιγω το θεμα ειναι οχι για να δειξω οτι παω ταξιδι αλλα για να ακουσω εγω και οι υπολοιποι του φόρουμ εμπειρίες αλλων μελών -προτάσεις ατόμων που έχουν παει για να γνωρίσουμε τις 2 αυτες πολεις καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων μεσω ερωτήσεων θα προχωράω σε λεπρομέρειες ταξιδιου

7. FayGiatsou

FayGiatsou New Member

Καλησπερα σε ολους! Δεν ξερω αν αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικο με τη συγκεκριμενη συζητηση αλλα επειδη ειμαι και καινουργια στο forum δε ξερω πως μπορω να ανοιξω καινουργιο θεμα...

Anyway σε εναμιση μηνα απο τωρα σκεφτομαι να παω μεσω erasmus για μια εβδομαδα στο Μαροκο αλλα αναζητώντας τιμες αεροπορικων διαπιστωσα οτι αυτο ειναι αδυνατο για τον μεσο εργαζομενο καθως το πηγαινελα κοστιζε το λιγοτερο 500 ευρω!! (μιλωντας για τη φθηνοτερη αεροπορικη που βρηκα παντα και χωρις αποσκευες)

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν καποιος γνωριζει αλλους οικονομικοτερους τροπους για να φτασω στο Μαροκο (πχ με πλοιο ξερω γω?) Και επισης αν οντως τελικα ισχυει αυτο που λενε οτι οι αεροπορικες ειναι πλεον το πιο φθηνο μεσον καθως βγαζουν ''λεει'' συνεχεια προσφορες και λογω ανταγωνισμου τα αεροπορικα εισιτηρια ειναι πιο φθηνη επιλογη και απο τα ΚΤΕΛ... Γιατι προσωπικα δεν ειδα κατι τετοιο.. :/

Ευχαριστω για το χρονο σας! ;)

8. hlhjac

hlhjac Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ιθάκη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αιγυπτος
    Ποτέ θέλεις να πας; κ από που; η πιο απλή λύση είναι με low cost μέσω ενδιάμεσου σταθμού, πχ Θεσνικη Μαρακές μέσω Μιλανο με Ryanair το Νοέμβριο 175€
    Εσυ θες να πας τον Αύγουστο;

9. FayGiatsou

FayGiatsou New Member

Το πρόγρμμα ορίζει ότι θα φύγουμε από Ελλάδα 1η Αυγούστου (2017) και το ταξίδι μας θα διαρκέσει 1 βδομάδα. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει να φύγει από οποιοδήποτε αεροδρόμιο. Εγώ που έψαξα, όμως και στο ''Ελ. Βενιζέλος'' και στο ''Μακεδονία'' δεν βρήκα κάτι με 175 ευρώ. Αισθάνομαι ότι λογικά δεν έχω ιδέα πως γίνεται η ηλεκτρονική αναζήτηση εισιτήριων.

Συγκεκριμένα έβαλα αεροδρομιο πχ Ελ. Βενιζέλος και προορισμό ''Ραμπάτ'' που είναι η πρωτεύουσα τους. Δεν είχε φυσικά απευθείας πτήση, αλλά παρόλα αυτά η οικονομική θέση κόστιζε πολυ πολυ ακριβά. Μήπως η αναζήτηση που εκανα ηταν με λάθος τρόπο? Έπρεπε δηλαδη να βρω πτήση πρώτα για Μιλάνο όπως λες, και μετα απο Μιλάνο να κλεισω αλλο εισιτήριο για Μαρόκο, έτσι ωστε να πετύχω καλύτερες τιμες?

*Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ιδεα πως να ψαχνω αεροπορικά εισιτηρια σε τιμες-ευκαιρία, αφου δεν εχω ταξιδέψει ποτε με αεροπλάνο!

10. hydronetta

hydronetta Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    όπου δεν έχω πάει
    Το κεντρικό αεροδρόμιο της χώρας είναι στην Casablanca κι όχι στη Ραμπάτ κι ας είναι η δεύτερη πρωτεύουσα. Ως εκ τούτου και τα πολύ ακριβά εισιτήρια. Απευθείας πτήσεις για Μαρόκο από Ελλάδα δεν υπάρχουν. Ή θα κάνεις αναζήτηση για Casablanca ή γνωρίζοντας τις πολεις που θα επισκεφθείτε να δεις από ποιές ευρωπαϊκές πόλεις πετάνε low cost και να το συνδυάσεις με πτήση από Αθήνα (πχ Αθήνα Ρώμη / Ρώμη Μarrakech) Oι συνδυασμοί αυτοί είναι δύο ανεξάρτητα εισιτήρια που σημαίνει παραλαμβάνετε αποσκευές και κάνετε νέο check in.
    YΓ. Αύγουστο στο Μαρόκο σκεφτείτε το διπλά και τρίδιπλα.... Εμείς είμασταν Marrakech τέλη Απρίλη και ήδη χτύπαγε 30+

11. North66

North66 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία
    Aυγουστιάτικα για μια μόνο βδομάδα στο Μαρόκο και τα αεροπορικά δικά σας; Αυτό είναι καψόνι.

Προσφορές για Μαρόκο υπάρχουν πχ ακόμα και 20 ευρώ πήγαινε-έλα αλλά σε περίοδο off-season και από χώρες με απευθείας πτήσεις low-cost εταιρειών (Γερμανία, Βέλγιο, Γαλλία κτλ).

Last edited: 17 Ιουνίου 2017
  12. hlhjac

hlhjac Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ιθάκη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αιγυπτος
    babaduma likes this.