Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξερει κανεις αν θα υπαρξει προβλημα αν δεν εχουμε κλεισει ξενοδοχειο κατα την ειδοσο στη χωρα?Πρεπει να παρουσιασουμε καποια κρατηση??Τι ειδους χαρτια σε βαζουν να συμπληρωσεις στην εισοδο??
Τίποτε από τα παραπάνω.
 

shashass

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Το καλοκοκαίρι θα πάω Ισπανία για ακόμη μια φορά αλλά τώρα θα επισκεφτώ κυρίως ο νότιο τμήμα της ( Ανδαλουσία ). Σκεφτόμουν λοιπόν να '' πεταγόμουν 3-4 μέρες απέναντι Μαρόκο. Αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη.
1) Δεν ξέρω αν προλαβαίνω να πάρω μια γεύση καλή απ΄αυτή τη χώρα
2) Αν πάω, ποια πόλη να επισκεφτώ ή τελοσπάντων πώς να οργανωθώ
3) Χρειάζομαι visa????

Αν έχει κανείς κάτι να μου προτείνει.........
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πήγαινε στην ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ, ΑΦΡΙΚΗ και αναζήτησε τίτλους θεμάτων με Μαρόκο...

Δεν σου τα κάνω copy, γιατί είναι πολλά..., αλλά θα πάρεις καλές ιδέες ;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.785
Πάντως όσον αφορά στο 1ο ερώτημά σου, οι 3-4 μέρες είναι όντως λίγες για να πάρεις γεύση από τη χώρα...Αξίζει να αφιερώσεις ένα ταξίδι μόνο για Μαρόκο, για να γυρίσεις τη χώρα ή τουλάχιστον για να επισκεφθείς τις πιο σημαντικές τις πόλεις!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Το καλοκοκαίρι θα πάω Ισπανία για ακόμη μια φορά αλλά τώρα θα επισκεφτώ κυρίως ο νότιο τμήμα της ( Ανδαλουσία ). Σκεφτόμουν λοιπόν να '' πεταγόμουν 3-4 μέρες απέναντι Μαρόκο. Αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη.
1) Δεν ξέρω αν προλαβαίνω να πάρω μια γεύση καλή απ΄αυτή τη χώρα
2) Αν πάω, ποια πόλη να επισκεφτώ ή τελοσπάντων πώς να οργανωθώ
3) Χρειάζομαι visa????

Αν έχει κανείς κάτι να μου προτείνει.........
Σημερα γυρισα απο Μαροκο και εχω να πω τα εξης:
Σε 3-4 μερες μπορεις να παρεις μια γευση απο καποια πολη οχι απο ολη τη χωρα!Θα σου προτεινα να πας στη Fes που εχει πτησεις η Ryanair απο Σεβιλλη και Αλικαντε νομιζω οποτε θα σου ερθει σχεδον τζαμπα!Κατα τη γνωμη μου ειναι μαζι με το Μαρακες η πιο ομορφη και χαρακτηριστικη πολη της χωρας!Δεν ειναι τοσο τουριστικη οσο το Μαρακες και η Μεδινα της ειναι η μεγαλυτερη μεδινα του αραβικου κοσμου.Αν ειναι να επισκεφθεις μια πολη να επισκεφθεις αυτη,θα σου ερθει και πολυ φτηνα.
Αλλιως μπορεις να επισκεφθεις την Ταγγερη η οποια ομως δεν ειναι το ιδιο και κατα τη γνωμη μου ειναι και ψιλοεπικυνδηνη.Εχει καραβακια απο Αλγεθιρας 40 ευρω ουαν γουει νομιζω η κατι τετοιο.
Visa δεν χρειαζεσαι,απλα διαβατηριο!
 

shashass

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Ευχαριστώ πολύ. ίσως να σκεφτώ την πρόταση για Φες αλλά σίγουρα θα το προγραμματίσω το ταξιδάκι στο Μαρόκο κάποια άλλη φορά!
 

Minas

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Τελικά ρε παιδιά, για ένα ταξίδι σε τριτοκοσμική χώρα, είναι ασφαλές να κινηθεί κάποιος μόνος του ή θα ήταν καλύτερο να κινηθεί κάτω από τις οργανωμένες κινήσεις κάποιου αξιόπιστου πρακτορείου; Σίγουρα μπορεί να γλιτώσεις ένα σημαντικό ποσό μόνος, αλλά πόσο ασφαλές είναι; Ειδικότερα για κάποιον που δεν έχει εμπειρία από μεγάλα ταξίδια δε θα ήταν προτιμότερο το πρακτορείο για αρχή; Θέλει αρκετή οργάνωση από όσο βλέπω η μοναχική περιπέτεια και άρα χρόνο για αναζήτηση...

Τί λέτε;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπα! Πριν δεκαοκτω σχεδον χρονια που πηγα στο Μαροκο μια χαρα τα βγαλαμε περα μονοι μας. Φανταζομαι τωρα θα ειναι ακομη πιο ευκολα τα πραγματα. Φυσικα ειχαμε απο πριν ενα δρομολογιο με πραγματα που θελαμε να δουμε.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Τελικά ρε παιδιά, για ένα ταξίδι σε τριτοκοσμική χώρα, είναι ασφαλές να κινηθεί κάποιος μόνος του ή θα ήταν καλύτερο να κινηθεί κάτω από τις οργανωμένες κινήσεις κάποιου αξιόπιστου πρακτορείου; Σίγουρα μπορεί να γλιτώσεις ένα σημαντικό ποσό μόνος, αλλά πόσο ασφαλές είναι; Ειδικότερα για κάποιον που δεν έχει εμπειρία από μεγάλα ταξίδια δε θα ήταν προτιμότερο το πρακτορείο για αρχή; Θέλει αρκετή οργάνωση από όσο βλέπω η μοναχική περιπέτεια και άρα χρόνο για αναζήτηση...

Τί λέτε;
Αξιζει και πολυ μαλιστα να πας μονος σου!Θα σου πω το εξης:Εμεις πηγαμε Μαροκο το Νοεμβρη Δεκεμβρη,2 βδομαδες και χαλασαμε συνολο 680 ευρω (κατ ατομο) περιπου.Μεσα σε αυτα ηταν τρεις διανυκτερευσεις στο Λονδινο δυο στο Παρισι εισητηρια με easyjet,το εισητηριο του eurostar,ξενοδοχεια (hostel βασικα σε Λονδινο και Παρισι) ,φαγητο καθως και τα εισητηρια με τρενο στο Μαροκο.Τωρα αν σκεφτεις οτι τα περισσοτερα πρακτορεια το δινουν λιγοτερες μερες και η τιμη ξεκιναει απο τα 1000 ευρω μινιμουμ νομιζω οτι συμφερει.
Απλα παρε εναν Lonely Planet και ακολουθα οτι λεει χαμενος δεν βγαινεις παντως!
Απο ασφαλεια φυσικα και δεν υπαρχει προβλημα,τουλαχιστον στο Μαροκο.
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Μόνος και πάλι μόνος....να πάς στο Μαρόκο..Η ιδέα είναι που σου φαίνεται δύσκολη. Στην πράξη του ταξιδιού θα τα αντιμετώπισεις όλα ευκολότερα. Εξάλλου το Μαρόκο είναι γεμάτο "αργόσχολους" που προσφέρονται να σε εξυπηρετήσουνε και να σου δώσουνε κατευθύνσεις με μικρά ανταλλάγματα. Έμεινα 10 μέρες και διέσχισα οδικώς το Μαρόκο από Ταγγέρη μέχρι Μαρακές και δεν μπόρω να πω ότι αντιμέτωπισα ιδιαίτερο πρόβλημα.
 

nefelim

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Eυχες και καλο απόγευμα σε όλους.Θα ηθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για εκδρομή στο Μαρόκο την περίοδο του Απριλίου.Εμαθα οτι υπάρχουν βροχοπτώσεις.Ειναι αλήθεια;
:clap:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom