Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
renata, ξέχασες τα κουφέτα και τη γαμήλια τούρτα!!!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Λοιπόν. Καταρχάς θα σου πω ότι μας είχε πει -παραπονεθεί κατ'ουσίαν- Ελληνίδα η οποία δούλευε σε ταβέρνα στην Ουαρζαζάτ. Τον Χειμώνα η πόλη είναι κλινικά νεκρή και οι συγκοινωνίες σταματούν. Ο Ατλαντας κλείνει σε μεγάλο υψόμετρο λόγω χιονιών και έτσι η πόλη αποκόβεται.

Αυτά μας είπε και εσύ πράττεις ανάλογα αφού πρώτα διασταυρώσεις αυτήν την πληροφορία. Εγω πάντως δεν έχω λόγο να μην πιστεύω ένα
άτομο που ζούσε και εργαζόταν στην συγκεκριμένη πόλη. Αλλωστε το Μαρόκο και χιονοδρομικά κέντα έχει και πόλεις σε υψόμετρο που μοιάζουν με την Ελβετία. Εσύ αποφασίζεις, εγώ απλά σου γνωστοποιώ αυτά που γνωρίζω.

Παρόλα αυτά θα σου παραθέσω ενα υποτυπώδες πρόγραμμα με το οποίο βγαίνουν οι ημέρες για αυτά που θέλεις, με πολύ όμως δυσκολία και τρέξιμο.
Φτάνεις 11 Μαρακές. Μένεις, και στις 12 φροντίζεις να αγοράσεις εισητήριο με το λεωφορείο για Ουαρζαζατ την επόμενη ημέρα (6 ευρώ περίπου one way, CTM η ιδιωτική εταιρεία, σταθμός κοντά στην Μεδίνα, πας με τα πόδια αν μένεις σε κοντινό Ριαντ στην Τζεμά Ελ Φνα, αν έχεις αποσκευές πληρώνεις ένα μικρό ποσό και για αυτές) για να ταξιδέψεις για τις 13 με το πρωινό λεωφορείο, διάρκεια ταξιδιού 5-6 ώρες μαζί με
τις στάσεις, εκπληκτική διαδρομή, πολλές στροφές, βεδουίνικα χωριά, σεληνιακά τοπία..

Φτάνεις στις 12-1 το μεσημέρι. Φροντίζεις να βρείς ταξ. γραφείο (έχει ένα καλό πάνω στην κεντρική πλατεία στο δεξί σου χέρι) να κλείσεις εκδρομη για την επομένη (14 Δεκεμβριου) στην έρημο, αφού πρώτα ρίξεις τρελό παζάρι , υπολόγισε 70 ευρώ το άτομο και αν θέλεις και προλαβαίνεις πας μια εκδρομούλα στο Ait Ben haddou ή στα Ατλας Στούντιο. Είναι κοντά, θα χρησιμοποιήσεις ή ταξί ή λεωφορείο και να έχεις υπόψην σου
ότι τα ταξί στις 9-10 το βράδυ σταματάνε να λειτουργούν.

Την επομένη πας την εκδρομή σου (διανυκτερεύεις σε σκηνή στην έρημο, πάρε μπουφαν) και γυρίζεις στις 15. Αναγκαστικά μένεις Oυαρζαζατ, κλείνεις εισιτήριο (ο σταθμός είναι 30 μέτρα απο την πλατεία πάνω στην Μοχάμεντ V), το βράδυ θα πας να φας στο εστιατόριο του Δημήτρη ελληνική καθαρή κουζίνα που στεγάζεται μάλιστα και σε κτίσμα με ιστορία (ήταν κάποτε και λέσχη της λεγεώνας των ξένων) πάνω στην Μοχάμεντ V, και φεύγεις για Μαρακες στις 16.

Απο εκεί και πέρα έχεις 1-2 ημέρες να δεις το Μαρακές. Η Εσαουίρα απέχει 200 χλμ και μπορείς να πάς με τρένο ή λεωφορείο ή ταξί Grant αν και δεν νομίζω ούτε να θέλεις ούτε να προλαβαίνεις.

Κατά την προσωπική μου άποψη μην πας Σαχάρα και μοίρασε τις ημέρες σου Φεζ και Μαρακές ή όλες Μαρακές και 2 Εσαουίρα.
Oτι και να διαλέξεις καλή Μαροκίαση!

Καλημέρα θα μπορούσες να με βοηθήσεις και εμένα στην οργάνωση του ταξιδιού μου για Μαρόκο.Φυσικά απευθύνομαι και σε οποιονδήποτε άλλον θα είχε τη διάθεση και το χρόνο να ασχοληθεί.
Θα πάω Καζαμπλάνκα 14/2 στις 8 το βράδυ.Υπολογίζω να φύγω την άλλη μέρα για Φέζ η Μαρακές με τραίνο η λεωφορείο είναι αυτό εφικτό? Σκέπτομα να μοιράσω τις
μέρες σε 1 Καζαμπλάνκα,2 η 3 Μαρακές,2 η 1 Φεζ και 1 αναγκαστικά Καζαμπλάνκα
για την επιστροφή στις 20/2.
Τα ερωτήματα μου είναι. Ποιά διαδρομή να ακολουθήσω? Με λεωφορείο η με τραίνο? Ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή για τις ημέρες?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στο προγραμμα σου θα εβαζα μια λιγοτερη διανυκτερευση στο Μαρακες και θα προσεθετα μια στη Φεζ. Αν βαρεθεις τη Φεζ κανεις και μια ημερησια στη Μεκνες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπα με τοσα λεφτα,προτιμω 2 δεκαημερα σε ευρωπαικες πολεις,συν πολλα ψωνια.:clap:
Τι εννοεις,λιγα?:haha:
Γουστα ειναι αυτα! Αλλα το Μαροκο ειναι για μενα ενα απο τα ομορφοτερα μερη που εχω δει. Και αντι να εδινα αυτα τα λεφτα για κανενα Βελγιο, Δανια κλπ χιλες φορες καλυτερα το Μαροκο, το οποιο εχει απειρες εναλλαγες: απο ψηλα βουνα και πολυ πρασινο (ελατα κλπ) , φαραγγια βαθια, ερημους και οασεις, Μεσογειο και Ατλαντικο, και πολυ πολυ ενδιαφερουσα αρχιτεκτονικη (δηλαδη διαφορετικης λογικης απο την κεντροευρωπαικη-κατα τη γνωμη μου πολυ πιο σωστα ενταγμενη στο περιβαλλον) και φυσικα εφαρμοσμενες τεχνες. Εννοειται αναφερομαι στην αρχιτεκτονικη τους παραδοση και οχι στη συγχρονη αρχιτεκτονικη που εχει διαλυσει την Καζαμπλανκα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Μπα με τοσα λεφτα,προτιμω 2 δεκαημερα σε ευρωπαικες πολεις,συν πολλα ψωνια.:clap:
Ή 4 πενθήμερα στο Ντουμπάι.
Ή 5 τετραήμερα στη Μάλτα.
Ή, ακόμα καλύτερα, 20 μονοήμερα στον Άγιο Γιάννη το Ρώσο.....

Ευτυχώς, σ' αυτή τη ζωή, δεν είναι όλα για όλους.....
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ή 4 πενθήμερα στο Ντουμπάι.
Ή 5 τετραήμερα στη Μάλτα.
Ή, ακόμα καλύτερα, 20 μονοήμερα στον Άγιο Γιάννη το Ρώσο.....

Ευτυχώς, σ' αυτή τη ζωή, δεν είναι όλα για όλους.....
:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:....καλό!

΄Συμφωνώ με Ροζα, το μαρόκο έχει πόλλες εναλλαγες και είναι ενδιαφέρον σε όλους τους τομεις...πολιτισμό-κουλτουρα, φύση, άνθρωποι... αξίζει να θυσιάσεις κάποια ευρωπαικά δεκαήμερα για να επισκεφτείς τη χώρα...βέβαια αυτό συμβαίνει και με άλλους προορισμους...τελικά όλα είναι θεμα γούστου και προτεραιοτήτων. όλα είναι αποδεκτά!!

Παντως εγω πήγα μαρόκο με χαμηλό μπατζετ και πέρασα καταπληκτικά χωρίς να μου λείπει κατί το ιδιαίτερο...πέρα από ότι ήθελα και άλλες μέρες...αν το ψάξεις λίγο πας και οικονομικά....προσωπικά πήγα με την πολυαγαπημένή μας εταιρεία......:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol: (είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν εκφράσεις θαυμασμού από κάποια μέλη:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:)....την πολυαγαπημένή μας εταιρεία λοιπον!... RYAN AIR με μόλις 40 ευρώ πήγαινε έλα μέσω Μπέργκαμο... Τι και αν έχασα την πρώτη πτήση από μαλ@#ια της εταιρείας και των ΚΤΕΛ Μαγνησιας..Τα καταφέραμε!!

Εν κατακλείδι, όποιος θέλει να παει στη χώρα για τον πολιτισμό και την φύση και το σκέφτεται από οικονομικής πλευράς, να πάψει να το σκέφτεται. αν το ψάξει λίγο θα τα καταφέρει.
όποιος πιστεύει ότι πήγαίνοντας εκεί θα κάνει αυτά που θα έκανε σε μία ευρωπαική χώρα, καλύτερα να βγάλει τον προορισμό από τα σχεδια του και να προτιμήσει κάποιον άλλον ποιο δυτικό.
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
παιδια μολις γυρισα απο μαροκο με μια μινι δηλητηριαση αλλα ευτυχως την επαθα μολις επεστρεψα ελλαδα.ηταν ολα τελεια.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας.το ταξιδι στη σαχαρα τελικα το εκανα γιατι ο καιρος βοηθησε πααααααρα πολυ.ειχε περιπου 27 βαθμους. πολυ τουριστικη ναι μεν η ολη φαση αλλα τι να κανεις...αξιζε μονο και μονο για τον ουρανο και τη βροχη αστεριων που ειδα ξαπλωμενος σε εναν αμμολοφο..........
 

anthonymvb

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑργεντινηΙαπωνια ΓαλΠολυν
Καλημέρα θα μπορούσες να με βοηθήσεις και εμένα στην οργάνωση του ταξιδιού μου για Μαρόκο.Φυσικά απευθύνομαι και σε οποιονδήποτε άλλον θα είχε τη διάθεση και το χρόνο να ασχοληθεί.
Θα πάω Καζαμπλάνκα 14/2 στις 8 το βράδυ.Υπολογίζω να φύγω την άλλη μέρα για Φέζ η Μαρακές με τραίνο η λεωφορείο είναι αυτό εφικτό? Σκέπτομα να μοιράσω τις
μέρες σε 1 Καζαμπλάνκα,2 η 3 Μαρακές,2 η 1 Φεζ και 1 αναγκαστικά Καζαμπλάνκα
για την επιστροφή στις 20/2.
Τα ερωτήματα μου είναι. Ποιά διαδρομή να ακολουθήσω? Με λεωφορείο η με τραίνο? Ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή για τις ημέρες?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Καλησπερα Ασπα και φιλοι

tha pao maroko 26-2 me 5-3

το προγραμμα μου:
Σαββατο Κασαμπλανκα
Κυριακη Φες
Δευτερα Φες και 3 ωρες μεκνες +1 ωρα πηγαινελα με τρενο
Τριτη με τρενο μαρακες (7 ωρες)
Τεταρτη Μαρακεσ
Πεμπτη Μαρακες
ΠΑρασκευη Ολοημερη Ουαρζαζατ εδω: Ouarzazate Full Day - Tour Marrakech
Σαββατο 7 αναχωρηση με τρενο για Κασαμπλανκα στις 14.20 η πτηση.


πως το βλεπετε??
πολυ γεματο αλλα θα δω οσα περισσοτερα μπορω.

θα μαι με ενα φιλο μου
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.422
Likes
7.768
Καλησπερα Ασπα και φιλοι

tha pao maroko 26-2 me 5-3

το προγραμμα μου:
Σαββατο Κασαμπλανκα
Κυριακη Φες
Δευτερα Φες και 3 ωρες μεκνες +1 ωρα πηγαινελα με τρενο
Τριτη με τρενο μαρακες (7 ωρες)
Τεταρτη Μαρακεσ
Πεμπτη Μαρακες
ΠΑρασκευη Ολοημερη Ουαρζαζατ εδω: Ouarzazate Full Day - Tour Marrakech
Σαββατο 7 αναχωρηση με τρενο για Κασαμπλανκα στις 14.20 η πτηση.


πως το βλεπετε??
πολυ γεματο αλλα θα δω οσα περισσοτερα μπορω.

θα μαι με ενα φιλο μου
:haha: Αυτό το τελευταίο παίζει ρόλο για τη γνώμη μας??? :haha:
Το πρόγραμμα κουραστικό αλλά ok αν δεν έχεις περισσότερες μέρες...Ωστόσο θα έλεγα να μην μείνεις 2 ολόκληρες μέρες Μαρρακές! Μην σου πώ και ότι η 1 ολόκληρη μέρα στην Καζαμπλάνκα πολύ είναι...
 

anthonymvb

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑργεντινηΙαπωνια ΓαλΠολυν
:haha: Αυτό το τελευταίο παίζει ρόλο για τη γνώμη μας??? :haha:
Το πρόγραμμα κουραστικό αλλά ok αν δεν έχεις περισσότερες μέρες...Ωστόσο θα έλεγα να μην μείνεις 2 ολόκληρες μέρες Μαρρακές! Μην σου πώ και ότι η 1 ολόκληρη μέρα στην Καζαμπλάνκα πολύ είναι...
xaxa:lol:


κασαμπλανκα φθανω στις 13¨30 οποτε απο μεσημερι και μετα!

εε 2,5 μερες Μαρακες για να το εξερευνησω σκεφτηκα..
να προσθεσω αλλη μια μονοημερη Εσαουερα θα γινει πολυ βαρυ!
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Καλησπέρα σε όλες και όλους...
Μετά από πολλές αναβολές ήρθε επιτέλους η ώρα να γνωρίσουμε το Μαρόκο.
Πετάμε το Σάββατο μέσω Ρώμης για Καζαμπλάνκα και θα παραμείνουμε εκεί για 12 μέρες.
Δεν σας κρύβω ότι είχαμε κατά νου να πάμε με γκρούπ αλλά η rosa είχε άλλη άποψη...και πλέον είμαι βέβαιος ότι είχε ... την καλύτερη....
εξερεύνηση του Μαρόκου με ιχ!!!!!!
Το πρόγραμμα έχει ως εξής...μία μέρα Ραμπάτ...τρεις στη Φεζ...δύο στη Μερτζουγκα (με μία διανυκτέρευση στη Σαχάρα), μία στο Κελάα Μ΄Γκούνα. τρεις στο Μαρακές και μία στην Εσσαουίρα.
Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω......
τον jahlive 1985 για τις λεπτομερείς πληροφορίες που μου έδωσε...
τη rosa διότι μας μετέδωσε τη δική της αγάπη όχι μόνο για το Μαρόκο αλλά και γενικώτερα για τα ταξίδια....καθοδηγώντας μας να πάρουμε τις σωστές αποφάσεις γι αυτό το ταξίδι και δίνοντας μας καθοριστικά tips....
Οπωσδήποτε το papi και τον άντρα της για την φιλοξενία τους, την ανοχή και την υπομονή τους στην αρμένικη επίσκεψη μας και τις τόσες ερωτήσεις και απορίες μας...(για όσους δεν το γνωρίζουν το papi είναι και μιά καταπληκτική μαγείρισα).
Σας ευχαριστούμε από καρδιάς και χαιρόμαστε που αποκτήσαμε τόσο αξιόλογους φίλους....
Εύχομαστε σε όλους σας Καλό Πάσχα αλλά πάνω από όλα υγεία για να μπορούμε να απολαμβάνουμε και να μοιραζόμαστε τα όμορφα ταξίδια μας...
Νεώτερα με την επιστροφή μας...
Σταύρος-Πηνελόπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom