Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
οτι ρουχα θα φορας και στην ελλαδα . ιδιος καιρος . πιθανον να υπαρχει μια διαφορα 2 βαθμων πιο πανω εκει .
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Utopia Planitia
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Να ειστε ολοι καλα!!Μια τελευταια ερωτηση οπως ανεφερα κ πιο πανω παμε Μαρακες τελη Φλεβαρη αρχες Μαρτη τι ρουχα χρειαζομαι εκει?Και στην εκδρομη για την ερημο χρειαζομαι κατι πιο ζεστο?
Μακριμάνικο και το βράδυ wind stopper. Στην έρημο το Φλεβάρη χρειάζεσαι μπουφαν κανονικά. Εγώ θα έφερνα και γάντια σκούφο. Επίσης υπάρχουν πολύ ωραία one use raincoats στο eBay και στα αεροδρόμια. Εγώ θα έπαιρνα 1-2.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Utopia Planitia
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του travelstories!!!!νομίζω πως χρειάζομαι τη βοήθεια σας...;)
Έχω κλεισει αεροπορικα για 12 μέρες στο Μαρόκο και αποφασίσαμε με το αγόρι μου να το κάνουμε roadtrip...κανονίζαμε όμως χωρίς τον ξενοδόχο που ονομάζεται "πιστωτική καρτα"...δυστυχώς πρέπει να είμαστε από τα λιγοστά ζευγάρια που δεν είχαμε πότε και δεν θέλαμε πότε πιστωτικές κάρτες!υπάρχει τρόπος να νοικιάσουμε αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική?το αμάξι θα το πάρουμε και θα το αφήσουμε Καζαμπλάνκα!έχει νοικιασει καποιος από εσάς αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική από Καζαμπλάνκα?τη βοήθεια σας παρακαλώ γιατί από roadtrip τελικά το ταξίδι θα εξελιχθεί σε foottrip...ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
Η πιστωτική για το αυτοκίνητο είναι για εγγύηση. Στην Αφρική μου ζήτησαν 1000 ευρώ έναντι 2000 στην Ευρώπη. Μπορείς να τα αφήσεις μετρητά, αλλά μου φαίνεται εντελώς παράλογο. Βγάλτε πιστωτική.
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Ευχαριστω πολυ και παλι!Θα παρω και sleeping bags για σιγουρια!!Να ειστε ολοι καλα!!Καλα ταξιδια ευχομαι σε ολους!!
 

StilianaG

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σας! Επειδή σκοπεύουμε και εμεις να ταξιδεψουμε Μαρόκο, ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να βάλουμε κάποιο εμβόλιο και ποια ειναι η καλυτερή εποχή για να ταξιδέψουμε εκεί
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλησπέρα σας! Επειδή σκοπεύουμε και εμεις να ταξιδεψουμε Μαρόκο, ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να βάλουμε κάποιο εμβόλιο και ποια ειναι η καλυτερή εποχή για να ταξιδέψουμε εκεί
Καλησπερα και καλως ηρθες!

Βασει αυτων που μου εχουν αναφερει γνωστοι μου, οι καλυτεροι μηνες ειναι απο Μαρτιο-Μαϊο οπου εχει τις πιο νορμαλ θερμοκρασιες. Καλοκαρι θα εχει υπερβολικη ζεστη και το χειμωνα σε καποια σημεια πεφτει πολυ η θερμοκρασια..

Σαν 2η επιλογη θα σου προτεινα Σεπτεμβριο-Οκτωβριο αλλα τοτε η μερα ειναι μικροτερη σε διαρκεια..

Απο εμβολια δεν γνωριζω κατι
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλησπέρα, κανένα υποχρεωτικό εμβόλιο δεν υπάρχει. Εμείς βρεθήκαμε εκεί Ιούνιο κ ακόμα η ζέστη ήταν υποφερτή
 

StilianaG

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ. Είσασταν πολύ βοηθητικοί! Ακόμη μία ερώτηση. Με τι αεροπορική εταιρεία ταξιδέψατε;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Σας ευχαριστώ πολύ. Είσασταν πολύ βοηθητικοί! Ακόμη μία ερώτηση. Με τι αεροπορική εταιρεία ταξιδέψατε;
Καλησπερα,

Φιλοι μου πηγαν και γυρισαν με Air France, με μια σταση στο Παρισι
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ενημερωτικα και μετα το καλοκαιρι,ας πουμε Σεπτεμβριο ,ειναι πολυ καλη περιοδος.Προσωπικα δεν ενιωσα ιχνος δυσφοριας και επισης η διανυκτερευση στην ερημο της Σαχαρας εγινε κατω απο τις καλυτερες συνθηκες(στρωματα εξω απο τις σκηνες,ζακετακι,κατι να καλυπτει το προσωπο και ο καλυτερος υπνος ever)
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα στο Φόρουμ , εχουμε κανονισει ενα ταξίδι στο Μαροκο αρχες Μαιου
και πιο συγκεκριμένα Μαρακες και τουρ σαχαρα.Αναλυτικα το ταξιδι μας θα ειναι το εξής Θεσσαλονικη-Λονδινο 5 ωρες αναμονη Στανσετ 6 ωρα το πρωι αναχώρηση για μαρακες 2 βραδυα μαρακες 2 στο τουρ για Σαχαρα Μερζουγα με τουρ μεσω ελληνίδας θεσσαλονικιάς οπου και θα διανυκτερεύσουμε σε ριαντ στο μαρακες, Σαββατο 7 ώρα αναχώρηση για Βαλενθια 3 διανυκτερεύσεις 4η μερα επιστροφη μεσω βερολινο για θεσσαλονικη. Ο λογος που ανοιγω το θεμα ειναι οχι για να δειξω οτι παω ταξιδι αλλα για να ακουσω εγω και οι υπολοιποι του φόρουμ εμπειρίες αλλων μελών -προτάσεις ατόμων που έχουν παει για να γνωρίσουμε τις 2 αυτες πολεις καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων μεσω ερωτήσεων θα προχωράω σε λεπρομέρειες ταξιδιου
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα σε όλους!
Μετά από πολύωρη ανάγνωση και αφού σας ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας, επιτρέψτε μου να παραπέμψω και εγώ το πρόγραμμα μου και με μεγάλη χαρά να δεχτώ συμβουλές- διορθώσεις.
Στις 22/12 πετάμε από Θεσσαλονίκη για Μαρακές μέσω Μιλάνο Μπέργαμο ( χωρίς μεγάλη αναμονή ) και επιστρέφουμε στις 27/12. Σκέφτομαι να δούμε το Μαρακές την ημέρα που φτάνουμε και την επόμενη και στις 24 να κάνουμε μια διήμερη εκδρομή στην έρημο και συγκεκριμένα αυτή :

https://www.igomorocco.com/morocco-...agora-shared-desert-tours-from-marrakech.html
αν κάποιος γνωρίζει τα μέρη που αναγράφονται, παρακαλώ ας με βοηθήσει.. αξίζει ή οχι?
Και στις 26 να κάνουμε μια μονοήμερη εκδρομή στην Essaouira ή στους καταρράκτες

Περιμένω τα σχόλια και τις συμβουλές σας!
Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom