Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Λες να μην κάνω κράτηση ηλεκτρονικά? Σίγουρα θα έχει ένδιαφέρον μιας και η διαφορά στη τιμή είναι τεράστια
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Utopia Planitia
Λες να μην κάνω κράτηση ηλεκτρονικά? Σίγουρα θα έχει ένδιαφέρον μιας και η διαφορά στη τιμή είναι τεράστια
Εγώ πήγα με 80 ευρώ δύο διανυκτερεύσεις πριβέ room gorges, πριβέ τέντα έρημο. Τα βαν γεμίζουν από διάφορες εταιρείες, οπότε αν το βαν δεν εχει γεμίσει, παίρνεις καλή τιμή. Επίσης στην Αφρική μαθαίνεις να κάνεις παζάρια, εάν δεν ξέρεις.
 

FayGiatsou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπερα σε ολους! Δεν ξερω αν αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικο με τη συγκεκριμενη συζητηση αλλα επειδη ειμαι και καινουργια στο forum δε ξερω πως μπορω να ανοιξω καινουργιο θεμα...

Anyway σε εναμιση μηνα απο τωρα σκεφτομαι να παω μεσω erasmus για μια εβδομαδα στο Μαροκο αλλα αναζητώντας τιμες αεροπορικων διαπιστωσα οτι αυτο ειναι αδυνατο για τον μεσο εργαζομενο καθως το πηγαινελα κοστιζε το λιγοτερο 500 ευρω!! (μιλωντας για τη φθηνοτερη αεροπορικη που βρηκα παντα και χωρις αποσκευες)

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν καποιος γνωριζει αλλους οικονομικοτερους τροπους για να φτασω στο Μαροκο (πχ με πλοιο ξερω γω?) Και επισης αν οντως τελικα ισχυει αυτο που λενε οτι οι αεροπορικες ειναι πλεον το πιο φθηνο μεσον καθως βγαζουν ''λεει'' συνεχεια προσφορες και λογω ανταγωνισμου τα αεροπορικα εισιτηρια ειναι πιο φθηνη επιλογη και απο τα ΚΤΕΛ... Γιατι προσωπικα δεν ειδα κατι τετοιο.. :/

Ευχαριστω για το χρονο σας! ;)
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Ποτέ θέλεις να πας; κ από που; η πιο απλή λύση είναι με low cost μέσω ενδιάμεσου σταθμού, πχ Θεσνικη Μαρακές μέσω Μιλανο με Ryanair το Νοέμβριο 175€
Εσυ θες να πας τον Αύγουστο;
 

FayGiatsou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ποτέ θέλεις να πας; κ από που; η πιο απλή λύση είναι με low cost μέσω ενδιάμεσου σταθμού, πχ Θεσνικη Μαρακές μέσω Μιλανο με Ryanair το Νοέμβριο 175€
Εσυ θες να πας τον Αύγουστο;
Το πρόγρμμα ορίζει ότι θα φύγουμε από Ελλάδα 1η Αυγούστου (2017) και το ταξίδι μας θα διαρκέσει 1 βδομάδα. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει να φύγει από οποιοδήποτε αεροδρόμιο. Εγώ που έψαξα, όμως και στο ''Ελ. Βενιζέλος'' και στο ''Μακεδονία'' δεν βρήκα κάτι με 175 ευρώ. Αισθάνομαι ότι λογικά δεν έχω ιδέα πως γίνεται η ηλεκτρονική αναζήτηση εισιτήριων.

Συγκεκριμένα έβαλα αεροδρομιο πχ Ελ. Βενιζέλος και προορισμό ''Ραμπάτ'' που είναι η πρωτεύουσα τους. Δεν είχε φυσικά απευθείας πτήση, αλλά παρόλα αυτά η οικονομική θέση κόστιζε πολυ πολυ ακριβά. Μήπως η αναζήτηση που εκανα ηταν με λάθος τρόπο? Έπρεπε δηλαδη να βρω πτήση πρώτα για Μιλάνο όπως λες, και μετα απο Μιλάνο να κλεισω αλλο εισιτήριο για Μαρόκο, έτσι ωστε να πετύχω καλύτερες τιμες?

*Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ιδεα πως να ψαχνω αεροπορικά εισιτηρια σε τιμες-ευκαιρία, αφου δεν εχω ταξιδέψει ποτε με αεροπλάνο!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Το πρόγρμμα ορίζει ότι θα φύγουμε από Ελλάδα 1η Αυγούστου (2017) και το ταξίδι μας θα διαρκέσει 1 βδομάδα. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει να φύγει από οποιοδήποτε αεροδρόμιο. Εγώ που έψαξα, όμως και στο ''Ελ. Βενιζέλος'' και στο ''Μακεδονία'' δεν βρήκα κάτι με 175 ευρώ. Αισθάνομαι ότι λογικά δεν έχω ιδέα πως γίνεται η ηλεκτρονική αναζήτηση εισιτήριων.

Συγκεκριμένα έβαλα αεροδρομιο πχ Ελ. Βενιζέλος και προορισμό ''Ραμπάτ'' που είναι η πρωτεύουσα τους. Δεν είχε φυσικά απευθείας πτήση, αλλά παρόλα αυτά η οικονομική θέση κόστιζε πολυ πολυ ακριβά. Μήπως η αναζήτηση που εκανα ηταν με λάθος τρόπο? Έπρεπε δηλαδη να βρω πτήση πρώτα για Μιλάνο όπως λες, και μετα απο Μιλάνο να κλεισω αλλο εισιτήριο για Μαρόκο, έτσι ωστε να πετύχω καλύτερες τιμες?

*Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ιδεα πως να ψαχνω αεροπορικά εισιτηρια σε τιμες-ευκαιρία, αφου δεν εχω ταξιδέψει ποτε με αεροπλάνο!
Το κεντρικό αεροδρόμιο της χώρας είναι στην Casablanca κι όχι στη Ραμπάτ κι ας είναι η δεύτερη πρωτεύουσα. Ως εκ τούτου και τα πολύ ακριβά εισιτήρια. Απευθείας πτήσεις για Μαρόκο από Ελλάδα δεν υπάρχουν. Ή θα κάνεις αναζήτηση για Casablanca ή γνωρίζοντας τις πολεις που θα επισκεφθείτε να δεις από ποιές ευρωπαϊκές πόλεις πετάνε low cost και να το συνδυάσεις με πτήση από Αθήνα (πχ Αθήνα Ρώμη / Ρώμη Μarrakech) Oι συνδυασμοί αυτοί είναι δύο ανεξάρτητα εισιτήρια που σημαίνει παραλαμβάνετε αποσκευές και κάνετε νέο check in.
YΓ. Αύγουστο στο Μαρόκο σκεφτείτε το διπλά και τρίδιπλα.... Εμείς είμασταν Marrakech τέλη Απρίλη και ήδη χτύπαγε 30+
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Aυγουστιάτικα για μια μόνο βδομάδα στο Μαρόκο και τα αεροπορικά δικά σας; Αυτό είναι καψόνι.

Προσφορές για Μαρόκο υπάρχουν πχ ακόμα και 20 ευρώ πήγαινε-έλα αλλά σε περίοδο off-season και από χώρες με απευθείας πτήσεις low-cost εταιρειών (Γερμανία, Βέλγιο, Γαλλία κτλ).
 
Last edited:

FayGiatsou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Βλέπω πως με προτρέπετε να μην πάω Μαρόκο αυτήν την περίοδο. Λογικά κάτι παραπάνω θα ξέρετε, οπότε θα το ξανασκεφτώ πριν στείλω αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα.

Σας ευχαριστώ, όμως πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοήθησαν απίστευτα! Δεν ήξερα ότι οι τιμές πέφτουν τόσο πολύ σε περίοδο off season. Μάλλον θα ηταν καλύτερα να πάω αυτό το ταξίδι άλλη περίοδο και υπό άλλες συνθήκες.

* hlhjac σε ευχαριστώ πολύ για το link. Θα μου φανεί υπερβολικά χρήσιμο για επόμενα ταξίδια!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κοίταξε αν θέλεις στο παρακάτω link
http://www.azair.eu/azfin.php?searc...s=0&maxChng=3&currency=EUR&indexSubmit=Search

Βέβαια κ με loco αρχές Αυγούστου οι τινες είναι ψηλά
Αθήνα Μαρακές 350€
[OFF-TOPIC]
Καλύτερα να ενημερώσεις όσους δεν έχουν μεγάλη εμπειρία με κρατήσεις αεροπορικών ότι το συγκεκριμένο site συνδυάζει κρατήσεις ξεχωριστών εισιτηρίων loco και regular αεροπορικών την ίδια μέρα κάτι που δε θα πρότεινα σε κανένα ταξιδιώτη.
 

isidkol

Member
Μηνύματα
11
Likes
20
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Έχω μαζέψει αρκετές απόψεις για συνάλλαγμα στο Μαρόκο και η επικρατέστερη επιλογή είναι ΑΤΜ. Έχετε να προτείνετε κάτι επ' αυτού;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom