Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

MarB

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας!! Ζητώ συγνώμη αλλά είμαι πολύ νέα στο χώρο ;) Σκέφτομαι να πάω ένα ταξίδι στο Μαρόκο τον Μάιο.. έχει κάποιος any tips?? Σκέφτομαι αν ξεκινήσω το ταξίδι από Καζαμπλανκα, και μετά Μαρακες και Φεζ. -με ποιά σειρά; -κόστος; -μεταφορικό; -λοιπές δραστηριότητες; -φαγητό; -τί αξίζει;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλώς ήλθες.. γύρισα απο το Μαρόκο τη περασμένη εβδομάδα. Μια ωραία χώρα ...
Η σειρα εχει να κανει εαν φευγεις και παλι απο Καζαμπλανκα η οχι.. Αεροδρομια εχει και Ραμπατ Φες και Μαρακες,,
Αν φτάσεις Καζαμπλάνκα και φυγεις απο Καζαμπλανκα σε συμφερει να κανεις, Καζαμπλανκα-Φες. Μαρακες -Καζαμπλανκα.
Εγω ειχα αυτοκίνητο με οδηγο( ειμαστε 8 ατομα) και δεν χρησιμοποιησα καθολου λεωφορεια η τρενα
Το φαγητο ειναι φτηνο, βρισκεις να φας και με 7 ευρω αλλα και με 20 ευρω το ατομο, αν εχεις παρεα ντοπιο οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες.. Πολυ νόστιμες οι σουπες χαριρα, και θα βαρεθεις το τατζιν με ολες τις εκδοχες κρεατικου και λαχανικων..πολυ νόστιμες οι ελιες και το ψωμι κυρίως στο Μαρακές( εφαγα πολυ καλα στο ξενοδοχειο ΟΜΑΡ).. Η Φες ειναι πιο ακριβή.. τα εστιατορια μεσα στη Μεδινα βαρανε στο ψαχνο( πχ το ασμαρα νομιζω λεγοταν)
Οσο για τα παζαρια, δεν ειναι και τοσοοοοοοο πραγματικοτητα τα οσα εγω τουλαχιστον διαβασα..αν σου πουν οχι ειναι οχι δεν παει να κτυπιεσαι εσυ..( φυσικα οι μικροπωλητες στο δρομο ειναι αλλη κατηγορια,, στα μαγαζια δεν μπορεις να πυροβολεις τιμες οτι σου κατεβει..)
Για τηλ αγοραζεις μια καρτα με 2 mega internet και εισαι μια χαρα αν και wifi βρισκεις ακομα και σε παγκο στη λαικη...πολυ ευκολο ..
Μαη δεν θα κανει πολυ ζεστη αλλα ουτε και το κρυο που εχει Δεκεμβριο μηνα..
Αυτα για την ωρα..
 

MarB

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαχα τρομερό οτι η πρώτη μου συνομιλία ειναι με συντοπίτισσα!! Και γω από Χανιά! :)
Ευχαριστώ για την λεπτομερειακή απάντηση!
Αλλά μήπως θυμάσαι από που νοικιάσεις αυτοκίνητο; και από που αγόρασες καρτα; εχει κάποια διαδικασία;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν κινηθείς στον άξονα Φεζ-Καζαμπλάνκα-Μαρακές σε καλύπτει το τρένο που είναι φτηνό και γρήγορο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Χαχα τρομερό οτι η πρώτη μου συνομιλία ειναι με συντοπίτισσα!! Και γω από Χανιά! :)
Ευχαριστώ για την λεπτομερειακή απάντηση!
Αλλά μήπως θυμάσαι από που νοικιάσεις αυτοκίνητο; και από που αγόρασες καρτα; εχει κάποια διαδικασία;
καλημερα απο τη ιδια πόλη..η καρτα orange εχει καλυψη σε ολο το Μαροκο.. οσο για το αυτοκινητο θα σου στειλω μυνημα με το τηλ του οδηγου μολις το βρω απο τις σημειωσεις μου..
 

elfot

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Καλησπέρα!

Έχω ψάξει αρκετά και έχω μπερδευτεί!
Για 6 ολόκληρες μέρες Μαρόκο, με δικό μας αμάξι, θεωρείται ότι βγαίνει το πρόγραμμα:

Μαρακές - Φεζ (μέσω Ραμπάτ) - Μερζούγκα - 1 βράδυ έρημο- επιστροφή Μαρακές;

Ουσιαστικά η διαμονή θα είναι 2 βράδια Μαρακές, 2 Φεζ, 1 Μερζούγκα και ένα Σαχάρα.

Ευχαριστώ πολύ :)
 

reisender

Member
Μηνύματα
58
Likes
41
Είναι κάπως στενά οι μέρες έχω την αίσθηση. Αν θέλεις να γλιτώσεις χρόνο θα μπορούσες να κάνεις το ταξίδι Μαρακές-Φεζ μέ τρένο το βράδυ για να μη χάσεις χρόνο από το ταξίδι σου και μετά να συνεχίσεις με αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις στη Φεζ (ετσι θα σώσεις ένα πρωινό που διαφορετικά είσαι στο δρόμο).
Δεν ξέρω αν προλαβαίνεις σε δυο μέρες να πας και να γυρίσεις από την έρημο, από όσο θυμάμαι θέλει δυο διανυκτρελυσεις άρα τρεις μέρες το ταξίδι πόλη-έρημος-πόλη..
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Καλησπέρα! Σκεφτομαστε και εμεις (ζευγάρι) ενα ταξίδι στο Μαρόκο. Δυστυχώς έχουμε ΜΟΝΟ 4 μέρες γεμάτες ΧΩΡΙΣ άφιξη/αναχώρηση. Σκεφτόμαστε Μαρακές και Φεζ. Δε ξέρω.. αλλά νομίζω ότι θα είναι πολύ πιεσμένα τα πράγματα.. Έχει κάποιος καμία πρόταση για το πώς θα κάνουμε το ταξίδι μας πιο γεμάτο? Εκτός από προσθήκη ημερών!! Πιστεύετε είναι υπερβολη ΚΑΙ Μαρακές ΚΑΙ Φεζ? Μήπως να μείνουμε σε ένα απ τα δύο? Αν και το ειχα καπως ετσι στο μυαλο μου..

Φτανουμε απογευμα, με τρένο πάμε Φεζ.
Καθόμαστε εκεί την επόμενη μέρα.
Τη νύχτα με τρένο (8-9 ώρες..) παμε Μαρακες
Στο Μαρακες καθόμαστε την μέρα που θα φτάσουμε με το τρένο και άλλες δύο ολόκληρες και την 3η μέρα αεροπλάνο και πίσω.

Μάλλον ακούγεται πολύ ζόρι, ε?
Χρειάζεται οδηγός ή θα την παλέψουμε και μόνοι μας?

* υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να μπορέσουμε να προσθέσουμε μία εξτρα μέρα (δλδ σύνολο 5 γεμάτες), που φαντάζομαι στο παραπάνω πλάνο θα κολλήσει στη Φεζ.
** από θέμα ασφάλειας είμαστε ΟΚ? Ρωτάω γιατί θα έχουμε φωτογραφικό εξοπλισμό μαζι μας και δεν θέλω ντράβαλα..
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλησπέρα! Σκεφτομαστε και εμεις (ζευγάρι) ενα ταξίδι στο Μαρόκο. Δυστυχώς έχουμε ΜΟΝΟ 4 μέρες γεμάτες ΧΩΡΙΣ άφιξη/αναχώρηση. Σκεφτόμαστε Μαρακές και Φεζ. Δε ξέρω.. αλλά νομίζω ότι θα είναι πολύ πιεσμένα τα πράγματα.. Έχει κάποιος καμία πρόταση για το πώς θα κάνουμε το ταξίδι μας πιο γεμάτο? Εκτός από προσθήκη ημερών!! Πιστεύετε είναι υπερβολη ΚΑΙ Μαρακές ΚΑΙ Φεζ? Μήπως να μείνουμε σε ένα απ τα δύο? Αν και το ειχα καπως ετσι στο μυαλο μου..

Φτανουμε απογευμα, με τρένο πάμε Φεζ.
Καθόμαστε εκεί την επόμενη μέρα.
Τη νύχτα με τρένο (8-9 ώρες..) παμε Μαρακες
Στο Μαρακες καθόμαστε την μέρα που θα φτάσουμε με το τρένο και άλλες δύο ολόκληρες και την 3η μέρα αεροπλάνο και πίσω.

Μάλλον ακούγεται πολύ ζόρι, ε?

* υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να μπορέσουμε να προσθέσουμε μία εξτρα μέρα (δλδ σύνολο 5 γεμάτες), που φαντάζομαι στο παραπάνω πλάνο θα κολλήσει στη Φεζ.
** από θέμα ασφάλειας είμαστε ΟΚ? Ρωτάω γιατί θα έχουμε φωτογραφικό εξοπλισμό μαζι μας και δεν θέλω ντράβαλα..
Θα πρότεινα να πετάξετε Φες και να της δώσετε 2 μερες. Και να μείνετε οπωσδήποτε εδω https://www.tripadvisor.co.uk/Hotel..._Dalila-Fes_Fes_Boulemane_Region.html?m=19905
Απο Φες να κάνετε αυθημερόν Μέκνες-Volubilis.
Επίσης να κάνετε 2 διανυκτερεύσεις στην Chefchaouen, μια μερα να την αφιερωσετε στην πόλη και μια να πατε στο Akchour για trekking.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Μισό γιατί μπερδεύτηκα λίγο..

Αν εννοείς να πετάξουμε για Φες, δυστυχώς δε γίνεται.. Κοίταξα τα εσωτερικά τους και δε βγαίνουν οι ώρες, γι αυτο και θα πάμε με τρένο.

Εσύ εννοείς, απ ότι κατάλαβα, να ΜΗΝ πάμε Μαρακές και να το αλλάξουμε με άλλη πόλη?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μισό γιατί μπερδεύτηκα λίγο..

Αν εννοείς να πετάξουμε για Φες, δυστυχώς δε γίνεται.. Κοίταξα τα εσωτερικά τους και δε βγαίνουν οι ώρες, γι αυτο και θα πάμε με τρένο.

Εσύ εννοείς, απ ότι κατάλαβα, να ΜΗΝ πάμε Μαρακές και να το αλλάξουμε με άλλη πόλη?
Ναι εννοώ να επικεντρωθεις σε ενα απο τα δυο και κατα προτίμηση στην Φες αλλα αν δεν μπορείς να πετάξεις στην Φες και το Μαρακές ειναι μονόδρομος τοτε θα μπορούσες να συνδυάσεις Φες και Εσσαουίρα, ισως 2 και δυο διαμυκτερεύσεις.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Ναι εννοώ να επικεντρωθεις σε ενα απο τα δυο και κατα προτίμηση στην Φες αλλα αν δεν μπορείς να πετάξεις στην Φες και το Μαρακές ειναι μονόδρομος τοτε θα μπορούσες να συνδυάσεις Φες και Εσσαουίρα, ισως 2 και δυο διαμυκτερεύσεις.
Και αν τελικα το κάνουμε μόνο Μαρακες, γνωρίζεις (θα ψαξω και εγω) με τι αλλο μπορεί να συνδυαστεί?
Επίσης, αυτο για τον οδηγο. Πιστευεις ότι χρειάζεται? Διαβασα σε αρκετά σημεία ότι πολλοί είχαν οδηγό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom