Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Last edited:

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Γεια σε όλους! Έχουμε κλείσει και εμείς 7 άτομα για Μαρόκο για 9 μέρες το Νοέμβριο.
Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
  1. μήπως γνωρίζετε αν το ντύσιμο στη Φεζ είναι πιο συντηρητικό και οι γυναίκες της παρέας πρέπει να μαστε πιο καλυμμένες;
  2. Η έρημος και συγκεκριμένα κατα τη διαμονή μας σε σκηνή στη Merzuga να φοβόμαστε για κοριούς; Παρότι οι σκηνές έχουν μέσα κρεβάτι.
  3. Εκτός από αθλητικά παπούτσια φυσικά, σανδάλια στις πόλεις για περπάτημα είναι απαγορευτικά;
Ευχαριστώ!!
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Γεια σε όλους! Έχουμε κλείσει και εμείς 7 άτομα για Μαρόκο για 9 μέρες το Νοέμβριο.
Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
  1. μήπως γνωρίζετε αν το ντύσιμο στη Φεζ είναι πιο συντηρητικό και οι γυναίκες της παρέας πρέπει να μαστε πιο καλυμμένες;
  2. Η έρημος και συγκεκριμένα κατα τη διαμονή μας σε σκηνή στη Merzuga να φοβόμαστε για κοριούς; Παρότι οι σκηνές έχουν μέσα κρεβάτι.
  3. Εκτός από αθλητικά παπούτσια φυσικά, σανδάλια στις πόλεις για περπάτημα είναι απαγορευτικά;
Ευχαριστώ!!

Καλή μέρα,
Σχεδόν μονολεκτικά :
1. Το ντύσιμο είναι, τα πάντα όλα.
2. Κανένας φόβος.
3. Διάλεξε τα δυό ζευγάρια υποδημάτων που σε βολεύουν ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών.
Καλή οργανώση και διαμονή.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Γεια σε όλους! Έχουμε κλείσει και εμείς 7 άτομα για Μαρόκο για 9 μέρες το Νοέμβριο.
Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
  1. μήπως γνωρίζετε αν το ντύσιμο στη Φεζ είναι πιο συντηρητικό και οι γυναίκες της παρέας πρέπει να μαστε πιο καλυμμένες;
  2. Η έρημος και συγκεκριμένα κατα τη διαμονή μας σε σκηνή στη Merzuga να φοβόμαστε για κοριούς; Παρότι οι σκηνές έχουν μέσα κρεβάτι.
  3. Εκτός από αθλητικά παπούτσια φυσικά, σανδάλια στις πόλεις για περπάτημα είναι απαγορευτικά;
Ευχαριστώ!!
Σε όλο το Μαρόκο και σε πόλεις και σε χωριά, κυκλοφορούσαμε με τιραντακι χωρίς πρόβλημα. Σορτς δε φορούσα και δεν ξέρω να σου πω, αλλά καλύτερα αποφυγε το.
Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με κοριούς, εκτός κι αν το καμπ είναι τελείως μπιχλα.
Για τα σανδάλια δεν κατάλαβα για πιο λόγο να είναι απαγορευτικά.
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Σε όλο το Μαρόκο και σε πόλεις και σε χωριά, κυκλοφορούσαμε με τιραντακι χωρίς πρόβλημα. Σορτς δε φορούσα και δεν ξέρω να σου πω, αλλά καλύτερα αποφυγε το.
Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με κοριούς, εκτός κι αν το καμπ είναι τελείως μπιχλα.
Για τα σανδάλια δεν κατάλαβα για πιο λόγο να είναι απαγορευτικά.
Σ ευχαριστώ Depy!! Με βοήθησες πολύ! καλά σορτς δεν θα φορούσαμε ούτως ή άλλως.
Ρωτάω για τα σανδάλια επειδή τα πόδια είναι εκτεθειμένα και σκεφτόμουν για τυχόν πολλή σκόνη ή έντομα κλπ. Αλλά με κάλυψες φουλ. :):)

Καλή μέρα,
Σχεδόν μονολεκτικά :
1. Το ντύσιμο είναι, τα πάντα όλα.
2. Κανένας φόβος.
3. Διάλεξε τα δυό ζευγάρια υποδημάτων που σε βολεύουν ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών.
Καλή οργανώση και διαμονή.
ευχαριστώ!!! Σημειώθηκαν ολες οι συμβουλές
 
Last edited by a moderator:

Physicsmaniac

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Γειά σας παιδιά! Είμαι καινουργια στο φόρουμ. Έχω διαβάσει όμως αρκετές ιστορίες από εδώ. Έχουμε με τον φίλο μου αρκετές μέρες να ξοδέψουμε τα Χριστούγεννα, περίπου από 24/12 μέχρι 6/1 (εξαρτάται από τα εισητηρια) και σκεφτόμαστε να επισκεφτουμε και να γυρίσουμε το Μαρόκο. Το μονο που με προβληματιζει είναι ο καιρός. Ενδείκνυται αυτή η περίοδος για το Μαρόκο η τελικά έχει αρκετό κρύο και θα μας δυσκολέψει? Επισης αυτό το ταξίδι είναι βασισμένο και στην επίσκεψη στην έρημο merzouga. Δεν έχω καταλάβει γίνονται εκδρομές τον χειμώνα. είναι εφικτό να περάσεις από το δρόμο για να φτάσεις ? Ξέρει κανείς? Επίσης οποιαδήποτε συμβουλή η διευκρίνηση θα με βοηθήσει πολύ!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία

Physicsmaniac

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Εδώ θα βρεις αυτο που ζητάς: http://hikersbay.com/climate/december/morocco/marrakech?lang=el
Εν ολίγοις τη νύχτα πέφτει κάτω από 10 βαθμούς και κατά τη διάρκεια της μέρας η αίσθηση είναι 18-20.
Από ότι κατάλαβα το βράδυ το έχει το κρύο του δηλαδή. Παρόλα αυτά υπάρχει πρόσβαση? Γνωρίζετε?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Από ότι κατάλαβα το βράδυ το έχει το κρύο του δηλαδή. Παρόλα αυτά υπάρχει πρόσβαση? Γνωρίζετε?
Γυρισα απο Μαροκο πριν μια εβδομαδα. Απο συζητησεις με τους ντοπιους μου ειπαν οτι συχνα το χειμωνα κλεινει ο Ατλαντας απο τα χιονια και δεν ειναι προσβασιμη η Merzouga
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Από ότι κατάλαβα το βράδυ το έχει το κρύο του δηλαδή. Παρόλα αυτά υπάρχει πρόσβαση? Γνωρίζετε?
Θα μπορω να σου απαντησω μεσα Νοεμβριου που θα γυρισω, με το καλο.
Παντως χτες μιλησα με μια φιλη μου που πηγε Ιανουαριο και ναι ειχε κρυο αλλα ο δρομος ηταν ανοιχτος, δεν ειχε χιονια.
 

Physicsmaniac

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Γενικά περισσότερο κρύο από Κρήτη πχ δεν έχει το Μαρόκο. Απλά δεν ειναι τέτοια εποχή αυτό που λέμε καλοκαίρι.
Πριν 2 μέρες είχα στείλει σε ένα από αυτά τα γραφεία που οργανωνουν εκδρομές στην έρημο κτλ για να ρωτήσω αν πραγματοποιουνται εκείνη την εποχή. Ο άνθρωπος μου είπε ότι είναι κάποιες φορές χιονισμένο το βουνό αλλά οι εκδρομές γινονται. Κι ότι εχει πάντα αρκετά κλεισιματα για την πρωτοχρονιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom