Μαυρίκιος Σεϋχέλλες Μαυρίκιος / Σεϋχέλλες / Μπαλι

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Τσεκαρε Ζανζιβάρη, ο καιρός είναι μια χαρά. Κάτασπρες παραλίες, φοίνικες, νερά ονειρεμένα, αλλά έχει το θέμα της παλίρροιας η θάλασσα σε μερικά μέρη εξαφανίζεται .περπατάς περπατάς περπατάς , εμένα ήταν το καλύτερο μου. Ονειρεμένο μέρος, το jambiani δεν μπορώ να το ξεπεράσω.
 

Magda_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ε οχι μετα απο τετοιες προτασεις να πατε Καναρια βρε παιδια! Θα αφησετε τις παραλιες της Ελλαδας Ιουλιο μηνα για να πατε Καναρια; Γιατι; Το ωραιοτερο πραγμα που εχουν ειναι το ονομα τους...
Χαχχα σε σύγχησαα ε?! Δεν ήξερα ότι δεν είναι ωραία.. Είχα ακούσει ότι εχει καλό καιρό κ θάλασσες σαν τις δικές μας καταγαλανες κι ωραίες. Οκ sorry το βγάζω αμέσως από την λίστα.

Για τις Σεϋχέλλες ξέρει κανείς αν υπάρχουν αξιοθέατα που μπορούμε να δούμε εκτός από τις πολλές κι υπέροχες παραλίες?
 

Magda_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Τσεκαρε Ζανζιβάρη, ο καιρός είναι μια χαρά. Κάτασπρες παραλίες, φοίνικες, νερά ονειρεμένα, αλλά έχει το θέμα της παλίρροιας η θάλασσα σε μερικά μέρη εξαφανίζεται .περπατάς περπατάς περπατάς , εμένα ήταν το καλύτερο μου. Ονειρεμένο μέρος, το jambiani δεν μπορώ να το ξεπεράσω.
Ναι ε? Η ζανζιβαρη η αλήθεια είναι πως ήταν στην αρχική μας λίστα αλλά μετά μας είπαν ότι χρειάζονται εμβόλια και ότι έχει γενικά πιο άγρια όμορφια κ λίγο το φοβήθηκα γτ δεν είμαι κ πολύ extreme τύπος η αλήθεια είναι! ☺
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Έκανα κιτρινου πυρετού δεν είναι κάτι, είναι για μια ζωή, ελπίζω να το ξαναχρειαστω
Ούτε εμείς είμαστε ιδιαίτερα εξτριμ τύποι. Ρίξε μια ματια
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Χαχχα σε σύγχησαα ε?! Δεν ήξερα ότι δεν είναι ωραία.. Είχα ακούσει ότι εχει καλό καιρό κ θάλασσες σαν τις δικές μας καταγαλανες κι ωραίες. Οκ sorry το βγάζω αμέσως από την λίστα.

Για τις Σεϋχέλλες ξέρει κανείς αν υπάρχουν αξιοθέατα που μπορούμε να δούμε εκτός από τις πολλές κι υπέροχες παραλίες?
Χαχαχα!!! Δεν έχουν άσχημες παραλίες αλλά δεν έχουν και τιποτα ουάου για να απορρίψεις οποιαδήποτε άλλη ιδέα και να πας εκει.

Μπορείς να δεις επίσης για Ταιλάνδη Ko Pha Ngan και Ko Samui. Εχει καλό καιρό τότε που θες να πας. Το Ko Pha Ngan παρόλο που δεν είναι τόσο γνώστο έχει πολύ ανώτερες παραλίες απο το Samui.
 
Last edited by a moderator:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Perhentian Islands Μαλαισια --- ιδανικη περίοδος -- super εξωτικα κ μπορεις να τα συνδυασεις με Kuala Lumpur και Σιγκαπουρη
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μπορείς να δεις επίσης για Ταιλάνδη Ko Pha Ngan και Ko Samui. Εχει καλό καιρό τότε που θες να πας. Το Ko Pha Ngan παρόλο που δεν είναι τόσο γνώστο έχει πολύ ανώτερες παραλίες απο το Samui.
Επιβεβαιώνω για Ko Pha Ngan, ο καιρός είναι εντάξει τότε και τα συγκεκριμένα νησιά στην ανατολική πλευρά της χώρας θεωρούνται μια χαρά για καλοκαίρι (εμείς είχαμε πάει τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου).
Απλά να πω την αλήθεια μου, μπορεί οι παραλίες να είναι χάρμα οπτικά, σε λίγες όμως απολαύσαμε κολύμβηση. Λίγες είχαν βαθιά νερά να χαρείς απλωτές και μακροβούτια, στις περισσότερες έπρεπε να περπατήσεις για ώρα για να φτάσει το νερό μέχρι τη μέση σου και να έχεις συνέχεια το νου σου να μη χτυπήσεις σε κανά κοράλλι. Και γενικά καλύτερα περάσαμε Bangkok, η οποία μας ενθουσίασε, παρά στο νησί.

Δεν έχω κάνει διατριβή στις παραλίες όπως άλλοι συμφορουμίτες, παρ' όλα αυτά πουθενά δεν έχω χαρεί κολύμπι όσο στις ελληνικές θάλασσες. :rolleyes-80:

Από εκεί και πέρα, ανάμεσα στις επιλογές που δίνεις, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα πω ότι θα επέλεγα Μπαλί με τα χίλια!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Δεν έχω κάνει διατριβή στις παραλίες όπως άλλοι συμφορουμίτες, παρ' όλα αυτά πουθενά δεν έχω χαρεί κολύμπι όσο στις ελληνικές θάλασσες. :rolleyes-80:
Πόσο συμφωνώ!!!
Ούτε έγω έχω γυρίσει τις παραλίες του κόσμου αλλά όπου κι αν πήγα είτε έγω είτε οι φίλοι μου, καλύτερες απο Ελλάδα δε βρήκαμε. Καρποσταλικές ναι, με φοινικες κτλ αλλά για μπάνιο πάντα κάπου υστερούσαν. Μα θα είχαν πολλά σκουπίδια, μα πολύ ρηχά, μα πολύ θολά, μα πολύ βαλτώδης, με κοφτερά κοράλλια, πολύ άγριες με ρεύματα... Τέλεια πάντως δεν βρήκαμε! Εξαίρεση ίσως να αποτελούν οι Μαλδίβες...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ναι ε? Η ζανζιβαρη η αλήθεια είναι πως ήταν στην αρχική μας λίστα αλλά μετά μας είπαν ότι χρειάζονται εμβόλια και ότι έχει γενικά πιο άγρια όμορφια κ λίγο το φοβήθηκα γτ δεν είμαι κ πολύ extreme τύπος η αλήθεια είναι! ☺
Προσοχή στο εμβόλιο κίτρινου πυρετού σε περίπτωση ενδεχόμενης εγκυμοσύνης. Το είχαμε ψάξει. Είναι απαγορευτικό με επιδραση αρκετούς μήνες μετά...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Πόσο συμφωνώ!!!
Ούτε έγω έχω γυρίσει τις παραλίες του κόσμου αλλά όπου κι αν πήγα είτε έγω είτε οι φίλοι μου, καλύτερες απο Ελλάδα δε βρήκαμε. Καρποσταλικές ναι, με φοινικες κτλ αλλά για μπάνιο πάντα κάπου υστερούσαν.
Το παρατήρησα κι εγώ στην Κούβα αυτό.Ωραία η παραλία στην όψη αλλά όχι τα νερά.Μόνο η παραλία με τη λευκή άμμο και τους φοίνικες άξιζε να την βλέπεις κυρίως και όχι τόσο να κάνεις μπάνιο.Καμία σχέση με τις ελληνικές παραλίες που ευχαριστιέσαι μπάνιο.


Άσχετο αλλά για το εμβόλιο που λέτε το έκαναν και γνωστοί μου για να πάνε Περού.Και τους είπαν αυτό ακριβώς που λες.Να μην μείνει η κοπέλα έγκυος για μήνες μετά.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Δεν είχε ειπωθεί τίποτα τέτοιο για το εμβόλιο εκτός από εγκυμοσύνη εκείνη την στιγμή αλλά ειδική δεν είμαι
 

AnastasiaSt

Member
Μηνύματα
19
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Μάγδα, από ότι καταλαβαίνω για εσένα το ιδανικό ταξίδι του μέλιτος, είναι οι Σευχέλλες!! και για τον άνδρα σου το Μπαλι...!! χα χα, αλλά μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικά τουριστικά προϊόντα... και σε τιμές και σε όλα... Στο Μπαλι κανεις τουρισμο, στις Σευχελλες κανεις διακοπες παραλιας Sea & Sun.
Από ότι καταλαβαίνω, θα τον έπειθες τον σύζυγο αν ήταν φτηνότερος προορισμός... :) και είναι ιδανικός προορισμός για να χαλαρώσετε μετά από τα τρεξίματα του γάμου.. Η εμπειρία του ταξιδιού δεν είναι απαραίτητο να είναι ναοί, μαϊμουδάκια, ρυζοχώραφα, ηφαίστεια κτλ που είναι βέβαια πολύ ενδιαφέροντα αν δεν έχεις ξαναδεί παρόμοια, που θα δείτε στο Μπαλι (μαζί βέβαια με πολλή κίνηση, καθυστερήσεις και φασαρία, πολυκοσμια), μπορεί να είναι και απλά ησυχες υπέροχες παραλίες με μοναδικούς γρανιτένιους βράχους, με καβουράκια στην άμμο (τα άτιμα, δαγκώνουν λίγο... αλλά ήταν τόσο όμορφα να τα βλέπεις στην Anse Source d'Argent), να πετύχεις θαλάσσια χελωνάκια που μόλις βγαίνουν για την πρώτη τους βουτιά στην θάλασσα, να ταϊσεις τεράστιες tortoises (και όχι να πληρώσεις εισιτήριο για να το κάνεις αυτό σε κάνα πάρκο, έτσι να τύχει να περνάς απλώς στον δρόμο και να τις βλέπεις πίσω από ένα ξύλινο φράχτη..), να επισκεφτείς ένα εργαστήρι επεξεργασίας καρύδας, να φας τα υπέροχα ψάρια και φρούτα τους. Εγώ αυτά θυμάμαι από το νησί La Digue 12 χρόνια μετά... Εμείς αυτά τα είδαμε σε μισή μέρα εκδρομή από το νησί Praslin - εκεί μείναμε και δυστυχως, μόνο για 4 ημέρες. Αλλά σε αυτό το μαγευτικό μέρος θα ήθελα να μείνω ακόμα 2-3 ημέρες. Μετά, ίσως να βαριόμουν. Στο Μαέ δεν μείναμε αλλά μπορεί εκεί ίσως να έχει πιο πολλά να δεις, ας μας πει καλύτερα κάποιος που έχει πάει περάσει κάποιο χρόνο στο Μαέ για να μην το αδικήσω το μέρος αφού δεν ξέρω. Για να πας από το Μαέ στο Πρασλίν, παίρνεις δελφίνια, αν θυμάμαι καλά το πιο γρήγορο ήταν 1 ώρα και 20 λεπτά και το πιο αργό γύρω στις 2,5 ώρες. Πήγαμε με το γρήγορο, γυρίσαμε στο Μαχέ με το αργό καθώς η πτήση μας για Ντουμπάι ήταν γύρω στις 10 το βράδυ και ειχαμε χρονο μπροστα μας.
Τώρα λες για το οικονομικό ότι για Σευχέλλες βγαινει πάνω από 4000 ευρώ... ο Ιούλιος είναι από τους πιο ακριβούς μήνες τους αλλά και πάλι, σε γνωστή ιστοσελίδα ευρέσεως ξενοδοχείων που κοίταξα, μπορείς να βρεις κάτι αξιοπρεπές στο La Digue για παράδειγμα από 100 - 110-140 ευρώ με πρωινό. Ε, Ιούλιο μήνα και στην Ελλάδα τα πιο απλά δωμάτια κοστίζουν από 60-70 ευρώ και πάνω. Επισης, μπορείς στα περισσοτερα από αυτά να συννενοηθείς να σας συναντήσουν στο λιμάνι. Μην φανταστείς ότι υπάρχουν τεράστια ξενοδοχεία εκεί-πλην εξαιρέσεων και ακριβών εξαιρέσεων!!. Στην διαμονή πάντως, μπορείς να το σώσεις λίγο.Το μεγαλύτερο κόστος ομως είναι τα αεροπορικά, που για Σευχέλλες δύσκολα πέφτουν κάτω από 1000 ευρώ και στην Emirates και στην Qatar. Μπορεί όμως να είσαι τυχερή και να βρεις και κάποια προσφορά. Η Quatar πριν από καναδυό εβδομάδες είχε βγάλει προσφορά με 10%-- Θα γλύτωνες έτσι ήδη ένα δυακοσαράκι.. Αν τα κλείσεις μέσω ταξιδιωτικού γραφείου βέβαια όλα αυτά ... 4 χιλιάρικα μάλλον δεν φτάνουν... αλλα ισως και σε γραφειο να βρεις καποια προσφορα. Ζήτα (τελικες τιμες) απο οσα πιο πολλα μπορεις. Για το Μπαλι τα αεροπορικά είναι γύρω στα 680 ευρώ οπότε μιλάμε για μια διαφορά αρκετά δυνατή υπερ του Μπαλί...
Τώρα εγώ στην θέση σου, αφού το ταξίδι θα είναι μόνο για 7 ημέρες θα το πάλευα για Σευχέλες. 'Οπως λες μια φορά θα κάνετε τέτοιο ταξίδι. 'Αλλωστε 2 μερες θα τις φατε στο πηγαινελα, δεν θα προλάβετε να βαρεθείτε. Επειδή για Σευχέλλες είναι υψηλή περίοδος, θα έκλεινα απο τωρα δωμάτιο στην γνωστή ιστοσελίδα με δωρεάν ακύρωση, ώσπου να δω αν θα μου κάθονταν φθηνά αεροπορικά. Και αν δεν βρεις, το ακυρωνεις μετα. Για Μπαλί, δεν θα έχεις πρόβλημα να βρεις δωμάτια και αργότερα έτσι και αλλιώς. Παντως αν επιλεξετε το Μπαλι, προσπαθηστε να μεινετε τουλαχιστον 10 μερες, 7 ειναι λιγες. Καλη συνεχεια και να περασετε υπεροχα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom