Γερμανία Μελανας Δρυμος

lost_Angel

Member
Μηνύματα
13
Likes
26
Καλησπερα,


Θα ήθελα να χαιρετήσω την όμορφη κοινότητα σας να εκθέσω τις εμπειριες μας και τις ομορφιές του κόσμου μας. Τα ταξίδια μας είμαστε εμείς...Θα ήθελα να σας δείξω τον «Μελανα Δρυμο» «Black Forest» η αλλιώς <<Schwartzwald>> μέσα από τα δικά μου ματιά. Δεν θα μπορούσα να το παρουσιάσω σαν ενα ταξίδι γιατί εχω την τύχη να κατοικώ στην ευρύτερη περιοχή όπως και να επισκέπτομαι συχνά αυτό το αχανές δάσος γεμάτο γεύσεις αρώματα αλκοόλ μύθους δοξασίες μάγισσες και ομορφιές...πολλες ομορφιές.

Αν για κάτι ειναι γνωστός ο Μελανας δρυμός αυτό δεν θα μπορούσε να ήταν κάτι άλλο από το ομώνυμο γλυκο black forest το μεθυστικό Λικέρ κερασιού και βατόμουρων τα ρολόγια κούκου και οι πήγες του Δούναβη.

Είναι απο αυτά τα πράσινα δάση που απο την πυκνότητα τους ο ήλιος δεν μπορεί να τα διαπεράσει έχουν μια υγρασία και μια δροσιά δικιά τους.

Πάρα πόλοι δρόμοι το διασχίζουν...Είτε για να ενώσουν οικισμούς και μικρά τουριστικά θέρετρα είτε πολεις ολόκληρες. Αν με ρωτάτε ποιους δρόμους προτιμώ τοτε θα σας έλεγα τους μικρούς ορεινούς....Δεν έχουν την αγριάδα των Αλπεικων Τυρολεζικων δρόμων ούτε «Πασσα» ξακουστά θα σε περιμένουν στις βουνοκορφές για να πιεις το καφεδάκι σου και να αγναντέψεις τον κόσμο απο ψηλά. Ανεβοκατεβαίνεις συνεχώς απο τα 600 στα 1200 μετρα μεσα σε ενα απίστευτο δασος που σου προσφέρει απίστευτες εικόνες ηρεμία και μια ζεστασιά.

Ο Έλληνας ταξιδευτής μπορεί να δει ο,τι ακριβώς δεν προσφέρει το μεσογειακό τοπίο και αν το προσφέρει αυτό θα ειναι περιορισμένο στα βουνά της Ηπείρου η του Μαυροβουνίου. Ο Μελανας Δρυμός τα προσφέρει ολα αυτα απλόχερα με κερασάκι στην τούρτα την μαύρη τραχιά άσφαλτο..Αν καποιος θελει να κατασκηνώσει υπαρχουν πολλα καμπινγκ σε ειδυλλιακές τοποθεσίες τα οποια θα ελεγα πως ειναι και αρκετά οικονομικα.

Κατα την γνώμη μου τα «λάφυρα» που πρεπει να παρει καποιος φεύγοντας απο αυτόν τον τόπο ειναι μερικά απο τα τοπικά Λικερ να τα κρατήσει για τα χειμωνιάτικες ζέστες σοκολάτες...Με δυο σταγόνες ξαφνικά το δάσος οι μυρωδιές και οι εμπειριες παίρνουν μορφή για λιγο στο μυαλο σου.Οσο για τους λατρεις τον αλλαντικών θα βρουν πάρα πολλα και διαφορον ειδων καπνιστα Μπέικον που επίσης μπορούν να πάρουν μαζι τους στην Ελλαδα αφου δεν απαιτούν συντήρηση.

Για να το διασχίσετε προτιμήστε τον δρομο με αρίθμηση «500» το διασχίζει απο βορά προς νότο και τουμπαλιν ειναι ασφαλής με σωστή συμανση....Για τους «τολμηρούς» αυτοκινητιστές τολμήστε να πάρετε κάποιον παράδρομο του 500 εστω και για λιγο θα σας περάσουν μέσα απο όμορφους οικισμούς και τοπια που ο 500 σιγουρα θα σας κριψει....οσο για τους μοτοσυκλετιστες αυτο ειναι κατι που πρεπει να επιδιώξουν...... ωστε να χαρουν τα «noname» μοτοσυκλετιστικα περασματα η ακομα καλυτερα να ριξουν μια ματια στους χαρτες που παραθετω παρακατω.


Για την σίτιση ισχυει ο,τι και για την υπόλοιπη Γερμάνια αν πατε σε ενα νορμάλ Ρεστοραντ κατα πασα πιθανότητα δεν θα σας πάρουν ο,τι εχετε και δεν έχετε για ενα νορμάλ γευμα που μπορεί να φτάσει απο 5(fastfood) -20 ευρω το άτομο σε νορμάλ εστιατόρια και καταστάσεις.

O Μελανας Δρυμος βρίσκετε αναμεσα στα Γερμανογαλλικα σύνορα επομένως εχει επιρροές και απο την «Αλσατική» κουζίνα αν βρεθείτε σε ενα εστιατόριο μην ξεχάσετε να φατε το λεγόμενο Φλαμκουχεν ειναι μια τεράστια «Αλσατικη πιτσα» με μπέικον πολυ λεπτή ζημη και κρεμα γαλακτος και κρεμυδι μεσο κοστος 10ευρο ......και για ονομα του θεου πρεπει να δοκιμασετε την original εκδοχη του γλυκου “Black Forest” .

Ο μελανας δρυμος ειναι μια ταξιδιωτική εμπειρία που πρέπει να συμμετάσχει όχημα οπως αυτοκίνητο μοτοσυκλέτα , ποδήλατο κτλ. Αν δεν θέλετε να οδηγήσετε τοσα χιλιόμετρα απο την Ιταλία που λογικά θα σας αφησει το καράβι μπορειτε να ερθετε αεροπορικώς στο Αεροδρόμιο του Baden-Baden (Ryanair) ,Στουτγκαρδης η Στρασβουργου η ακομα και της Βασιλειας και να νοικιάσετε το οχημα τις αρησκειας σας με νορμαλ κοστος.Οι παραπανω πολεις μπορουν να συνδιαστουν κατα βουληση με την εξερευνηση του Μελανα Δρυμου.


Κατά την τουριστική μου γνωμη και μονο αν καποιος αποφασίσει να κανει αυτό το ταξίδι καλο θα ηταν να μην εχει πρόγραμμα….(το ενοω) Δηλαδή να μην δωσει τοση σημασία στον προορισμό αλλά στην διαδρομη. Υπαρχουν πόλεις χωρια λιμνες βουνά που σε συναρπάζουν σε κάθε γωνια του.

Βρείτε ένα φθηνο ξενοδοχείο μεσα στο δασος και έχετε το σαν ορμητήριο.

Εδώ θα πρεπει να αναφερθεί ότι Μελανας Δρυμός χωρεις….Δρόμους του Κρασιού είναι σαν Πάππους δίχως το μπαστούνι. Για το πώς μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δυο είναι πραγματικά ένα κεφάλαιο από μονα του που επιφυλάσσομαι να γράψω στο μελλον .

Θα ήθελα να σας παραθέσω μερικες λεξεις κλειδια και χαρτες

Οι χαρτες** που θα παραθέσω είναι νόμιμοι και αφορούν προσωπική χρήση είναι πνευματική ιδιοκτησία της ADAC και εχει γίνει εξαιρετική δουλειά. Μπορείτε να τους κατεβάσετε από το site της ADAC και από το site της FIM

https://www.adac.de/_mmm/pdf/TK_09_Elsass_Schwarzwald_SchwäbAlb_final_226424.pdf

Οι Διαδρομές που είναι μαρκαρισμένες με εντονο αφορούν προτεινόμενες διαδρομές για αυτοκίνητα αντίκες και μοτοσυκλέτες. Εχω ακολουθήσει αυτές τις διαδρομές και στον Μελανά Δρυμο και στις Ιταλικες Αλπεις (Δολομίτες) και ομολογώ οτι με πήγαν από μεροι που θα μου μείνουν αξέχαστα και όπως είναι φυσικό από μονός μου μονο από τυχη θα τα έβρισκα.

Μερικές Λέξεις κλειδιά που ο ταξιδιώτης πρέπει να αναζητήσει.

Titisee

Mummelsee

Calw (Hexe witches )

Black Forest

Schwartzwald Wasserfall (Waterfall)

Freiburg

Triberg

Baden-Baden

500 (δρομος)

Routes des vins


Ακολουθουν Φωτογραφιες.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.905
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία αφήγηση.
Περιμένουμε τις φωτογραφίες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας δινεις,απο την περιοχη.Ποιά εποχή ειναι καλυτερα;
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πολύ πολύ χρήσιμο το κείμενό σου lost_Angel! Ειδικά την περίοδο αυτή που προβληματιζόμαστε για την επιλογή του πασχαλιάτικου ταξιδιού μας.
Είμαστε ένα ζευγάρι και είμαστε στη φάση αναζήτησης πληροφοριών για το που και πιο ακριβώς θα είναι το ταξίδι μας αυτό, με μοναδικό κριτήριο το να πάμε σε κάποιο μέρος όπου να απολαύσουμε φύση και όμορφες εικόνες, νοικιάζοντας αυτοκίνητο βέβαια. Οι διαθέσιμες ημέρες είναι 6-7 και το μπάτζετ όχι πάνω από 1500 ευρώ το ζευγάρι. Έχοντας κάνει μια αρχική έρευνα, με την βοήθεια βέβαια και των ιστοριών του Travelstories, είμαι ανάμεσα στα εξής:
1) Με αφετηρία το Μόναχο, να κατευθυνθούμε νότια, να πάρουμε μια γεύση από τις Βαυαρικές άλπεις, έπειτα να πάμε δυτικά στον Μέλανα δρυμό για 2-3 μέρες και - αν βγαίνει το πρόγραμμα- να πάρουμε και μια γεύση από Αλσατία, αποχωρώντας τελικά από Στουτγάρδη.
2) Αφετηρία το Μιλάνο, πρώτες μέρες στη λίμνη Κομό και περίχωρα, έπειτα δυτικά για Ελβετία και Ζερμάτ, Μάτερχορν για άλλες 2-3 μέρες, κι επιστροφή Μιλάνο για αποχώρηση.
Χωρίς να ξέρω βέβαια σε ποιά από τα παραπάνω έχεις πάει, ποιο από τα σενάρια που σκεφτόμαστε προτείνεις; :rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
Ευχαριστώ προκαταβολικάααααα!!!!:lol:
 

lost_Angel

Member
Μηνύματα
13
Likes
26
Γεια σου Αντωνη,

Νομιζω αναφερεις την λεξη ταξιδι αρκετες φορες. Ο μελενας δρυμος κατα την γνωμη μου ειναι μια αχανης εκταση με ομορφα χωριουδακια τοπια μονοπατια κτλ. Ειναι ενα μερος για να αραξεις....να βρεις ενα ξενοδοχειο σε ενα ομορφο χωριο να νοικιασεις το ποδηλατακι σου και να περιπλανηθεις στα μονοπατια του . Να παρεις το αυτοκινητακι και να απολαυσεις της διαδρομες...Θελω να πω πως αν πατε με το σκεπτικο να το "γυρισετε" ολο θα χασετε την μαγεια του και την ομορφια του εξετιας της κουρασης. κατα την γνωμη μου ειναι ο καλητερος τροπος να επενδυσεις τα χρηματα σου....

Φυσικα και 6 μερες δεν μπορεις να κατσεις στο ιδιο μερος....απλα εχε στον νου σου οτι πας εκει με το σκεπτικο να χαλαροσεις...

Σου εχω μια πολυ καλη προταση..

Ο μελανας δρυμος φιμιζετε για τα "Σπα" του μπορεις να βρεις μια προσφορα στο ebay οπως οι παρακατω...Αν χρειαζεσε βοηθεια με την γλωσσα μπορω να σε βοηθισω δημοσια σε αυτο το νημα για να βοηθειθουν και αλλοι

Απο εκει και μετα εχεις σαν ορμητηριο μια τετοιοα ξενοδοχειακη μοναδα και χαλαρα και ομορφα "ξαμολιεστε" στις γυρω περιοχες.

Η τιμες κατα κυριο λογο (99%) σε αυτου του ειδους τις προσφορες ειναι για δυο ατομα.

Οι παρακατω προσφορες ειναι ενδυκτικες...δεν ξερω καν σε ποιο σημειο του δασους βρησκοντε απλα τις παραθετω για να καταλαβεις καλητερα το παραδειγμα μου.

http://www.ebay.de/itm/6-Tage-Urlau...395340?hash=item2a49d61d0c:g:DiUAAOSwg3FUdJPd

http://www.ebay.de/itm/3-Tage-Kurzu...534560?hash=item54237b4720:g:V90AAOSw8cNUM-ao


http://www.ebay.de/itm/3T-Urlaub-Do...hash=item5b1ba2627a:m:mYBN_vC96QBf0oYJho6jdEw
 
Last edited:

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Γεια σου Lost Angel. Πολυ χρήσιμες οι πληροφοριες που μας δινεις.
Θα ειμαι στην περιοχη αρχες Μαη ερχομενος απο Κολμαρ για μια διανυκτερευση στο Freibourg.
Yπαρχει καποια διαδρομη στην περιοχη που εχεις ξεχωρισει? πχ την διαδρομη στον 500 απο titissee μεχρι Τriberg, τον 500 βορεια κοντα στο baden-baden, κοντα στο gegenbach?
Επισης γνωριζεις καποιο καλο οικογενειακο guesthouse στην επαρχεια κοντα στο freibourg?
Ευχαριστω!
 

lost_Angel

Member
Μηνύματα
13
Likes
26
Γεια σου Lost Angel. Πολυ χρήσιμες οι πληροφοριες που μας δινεις.
Θα ειμαι στην περιοχη αρχες Μαη ερχομενος απο Κολμαρ για μια διανυκτερευση στο Freibourg.
Yπαρχει καποια διαδρομη στην περιοχη που εχεις ξεχωρισει? πχ την διαδρομη στον 500 απο titissee μεχρι Τriberg, τον 500 βορεια κοντα στο baden-baden, κοντα στο gegenbach?
Επισης γνωριζεις καποιο καλο οικογενειακο guesthouse στην επαρχεια κοντα στο freibourg?
Ευχαριστω!
Ναι φυσικά μπορείς να ανοίξεις το link του πρώτου ποστ. Εκεί θα δεις τις προτεινόμενες διαδρομές τις adac είναι όλες εκπλητικες. Τις έκανα περισυ το καλοκαιρι οπως και αυτές γύρο απο το κολμαρ. Αν σ αρέσει η φύση και η οδήγηση είναι κάτι που πρέπει να κάνεις. Αν δεν έχεις πίεση χρόνου φρόντισε οπου πας να πας μέσω εκείνων των διαδρομων. Θα με θυμηθείς!!!! Μπορείς να εκτυπωσεις τον χάρτη σε μια κολα Α3 η να τις περάσεις μέσα στο Gps σου!!!!!
 
Last edited:

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ lost_Angel για τις πληροφορίες!
Η αλήθεια είναι ότι το φανταζόμαστε περισσότερο σαν εκδρομή, με περιπάτους και βόλτες στο δάσος, παρά σε τουριστικές επισκέψεις σε μουσεία, πόλεις κλπ.
Τώρα αν διαθέτουμε μόνο 6 βράδια, ίσως τα μοιράσω 1 κοντά σε Μοναχο, 3 στον Μέλανα δρυμό και 2 Αλσατία. Ή θα κόψω το Μόναχο ή την Αλσατία, για να αυξήσω τις διανυκτερεύσεις στο δάσος. Δεν ξέρω...:rolleyes-80:
Όσο για τις προσφορές που μου έστειλες, δεν τις είχα καθόλου υπόψη και θα τις κοιτάξω, να δω τι περιλαμβάνουν, που είναι κλπ. Ευχαριστώ πάντως!!!
Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Ο καιρός συνήθως, τέλη Απρίλη, αρχές Μάη, πώς είναι στον Μέλανα δρυμό;
 

lost_Angel

Member
Μηνύματα
13
Likes
26
Ευχαριστώ lost_Angel για τις πληροφορίες!
Η αλήθεια είναι ότι το φανταζόμαστε περισσότερο σαν εκδρομή, με περιπάτους και βόλτες στο δάσος, παρά σε τουριστικές επισκέψεις σε μουσεία, πόλεις κλπ.
Τώρα αν διαθέτουμε μόνο 6 βράδια, ίσως τα μοιράσω 1 κοντά σε Μοναχο, 3 στον Μέλανα δρυμό και 2 Αλσατία. Ή θα κόψω το Μόναχο ή την Αλσατία, για να αυξήσω τις διανυκτερεύσεις στο δάσος. Δεν ξέρω...:rolleyes-80:
Όσο για τις προσφορές που μου έστειλες, δεν τις είχα καθόλου υπόψη και θα τις κοιτάξω, να δω τι περιλαμβάνουν, που είναι κλπ. Ευχαριστώ πάντως!!!
Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Ο καιρός συνήθως, τέλη Απρίλη, αρχές Μάη, πώς είναι στον Μέλανα δρυμό;
Χμμμ νομίζω πως δεν έχει κάτι στάνταρ... Ένα in The mix με μέση θερμοκρασία το μεσημερι 16-17 μετά κάθοδος γερή για το βράδυ και το πρωί ξεκινάει η άνοδος όπως και στη υπόλοιπη περιοχή
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Γνωρίζετε λεπτομέρειες για την HochschwarzwaldCard? Ευχαριστώ!

......και για ονομα του θεου πρεπει να δοκιμασετε την original εκδοχη του γλυκου “Black Forest” .
Πού προτείνεις?
Επίσης, μπορείς να μου πεις πως κατεβάζω τους χάρτες, που παραθέτεις, στο gps μου?
Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις από το ebay! Θα μπορούσες να βοηθήσεις με τη γλώσσα?
Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

lost_Angel

Member
Μηνύματα
13
Likes
26
Γνωρίζετε λεπτομέρειες για την HochschwarzwaldCard? Ευχαριστώ!


Πού προτείνεις?
Επίσης, μπορείς να μου πεις πως κατεβάζω τους χάρτες, που παραθέτεις, στο gps μου?
Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις από το ebay! Θα μπορούσες να βοηθήσεις με τη γλώσσα?
Ευχαριστώ!
Νομίζω σε οποιοδήποτε φούρνο θα το βρεις σε πόλη η χωριο φυσικά πρέπει να γευτεις μπρετσελς με βούτυρο........butterbrezel
Από εκεί και μετά αν θές κάτι ποιο σκληροπυρηνικο μπορείς να δοκιμάσεις και το Spätzle https://de.wikipedia.org/wiki/Spätzle

όσο αφορά τους χάρτες δεν υπάρχει κάποιος γνωστός τρόπος να τους περάσεις στο gps μιας και είναι σε μορφή pdf παντος αν έρθεις στην περιοχη αξίζει να ακολουθήσεις τους χάρτες.... το καλύτερο που έχεις να κανείς είναι να τους εκτυπώσεις σε μια κόλα Α3.

Για τα ξενοδοχεία στείλε μου το λινκ που σε ενδιαφερει να σου πω.
 
Last edited:

matry_oshka

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
@lost_Angel
Ωραία αφήγηση, και χρήσιμες πληροφορίες...
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Από Στρασβούργο, το πέρασμα στον Μέλανα Δρυμό, γίνεται μέσω Φράιμπουργκ?
Και ακόμα, θα μπορούσατε να προτείνετε ένα μέρος για διανυκτέρευση, σαν βάση για εξορμήσεις στην γύρω περιοχή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom