Τουρκία Μετακίνηση απο το αεροδρόμιο Sabiha Gokcen στο Sultanahmet!

Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Παιδιά, τα φώτα σας παρακαλώ!
Φεύγω για λίγες μέρες στην Τουρκία για επαγγελματικό ταξίδι και επιστρέφω στην Κωσταντινούπολη στο αεροδρόμιο Sabina Gokcek. Μήπως κάποιος απο σας ξέρει να μου πει ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς απο το αεροδρόμιο στην Πόλη και ποιό ειναι περίπου το κόστος;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έχει λεωφορείο της Havas που πάει Taksim με 12 λίρες και κάνει περίπου 1,5 ώρα αναλόγως της κίνησης βέβαια. Υπάρχει ενδεχόμενο αν είσαι σε ώρα αιχμής να κάνεις και πάνω από 2 ώρες.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Από Sabiha στην Πόλη

5 βασανιστικές ώρες στο Sabiha? και γιατί να μην κατεβώ μια βόλτα στην Πόλη?
Λοιπόν κάπου στα 8χλμ. από το Sabiha περνάει ένα τρένο, suburban λέει γραμμή Β2 Haydarpasa- Pendik, που σε κατεβάζει μέχρι Haydarpasa Gari (?). Σε αυτό το τρένο φτάνω με το λεωφορείο Ε10 από το αεροδρόμιο.
Επίσης στις 17/08/12 άνοιξε η νέα γραμμή μετρό Μ4 από Kadikoy μέχρι Kartal (κανά 15άρι χλμ από Sabiha) όπου άν κατάλαβα καλά, με πάει το λεωφορείο Ε3. H διαδρομή με το μετρό είναι μισή ώρα.
όπως βλέπετε η αναζήτηση πραγματοποιήθηκε, τώρα μένει κάποιος καλός γνώστης της Πόλης να μου πει αν η κίνηση στους δρόμους στις εκεί περιοχές είναι απαγορευτική για να το προσπαθήσω, ποιο είναι καλύτερο σενάριο, πόσο περίπου χρόνο θα χρειαστεί για όλο αυτό το πέρα δώθε, τι είναι τα Haydarpasa Gari και Kadikoy που με κατεβάζουν οι δυο γραμμές και αν τελικά προλαβαίνω. Δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα δω την Πόλη, άλλωστε θα την κάνω σε άλλο ταξίδι. Με ενδιαφέρει να σκοτώσω την ώρα μου κι αν καταφέρω να δω και δυο πράγματα ίσα για μια φωτογραφία, that's fine with me. τι λέτε?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ευχαριστώ πολύ thessaris απλώς να ενημερώσω ότι μόλις έμαθα πως στον εντυπωσιακός σταθμός Haydarpasa, εκδηλώθηκε φωτιά πέρσι άρα μπορεί να μην έχει επιστρέψει στη μορφή που ενδεχομένως γνώρισες εσύ

edit: πως μου ξέφυγε το παραπάνω thread?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ευχαριστώ πολύ thessaris απλώς να ενημερώσω ότι μόλις έμαθα πως στον εντυπωσιακός σταθμός Haydarpasa, εκδηλώθηκε φωτιά πέρσι άρα μπορεί να μην έχει επιστρέψει στη μορφή που ενδεχομένως γνώρισες εσύ
Κρίμα...την Πρωτομαγιά που ήμουν εκεί δεν είχε καεί και νομίζω οτι λειτουργούσε και κανονικά και όντως είναι-ήταν ένα πολύ εντυπωσιακό κτίριο...δεν μπηκα μέσα από έξω το είδα...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν κάηκε το κτίριο. απ ότι διάβασα μόνο η οροφή του 4ου ορόφου το Νοέμβρη του 2010
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
εντελώς offtopic:
γιατί το συγκεκριμένο θέμα δεν εμφανίζεται στα αποτελέσματα της αναζήτησης με λέξη- κλειδί "Sabiha" ?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
εντελώς offtopic:
γιατί το συγκεκριμένο θέμα δεν εμφανίζεται στα αποτελέσματα της αναζήτησης με λέξη- κλειδί "Sabiha" ?
αν πας πάνω δεξια στην αναζήτηση-πληροφορίες ανά ήπειρο- γράφεις sabiha επιλέγεις Ασία και το εμφανίζει
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Κατ' αρχήν το ποστ μου το έφαγε η μαρμάγκα :D τουλάχιστον πρόλαβες να τα διαβάσεις!

Στον σταθμό του Haydarpasa όντως είχε εκδηλωθεί πυρκαγιά, πάντως πέρσι το χειμώνα που πήρα το τρένο από εκεί προς Bostanci, λειτουργούσε κανονικά και δεν είχε κανένα σημάδι καταστροφής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
5 βασανιστικές ώρες στο Sabiha? και γιατί να μην κατεβώ μια βόλτα στην Πόλη?
Λοιπόν κάπου στα 8χλμ. από το Sabiha περνάει ένα τρένο, suburban λέει γραμμή Β2 Haydarpasa- Pendik, που σε κατεβάζει μέχρι Haydarpasa Gari (?). Σε αυτό το τρένο φτάνω με το λεωφορείο Ε10 από το αεροδρόμιο.
Επίσης στις 17/08/12 άνοιξε η νέα γραμμή μετρό Μ4 από Kadikoy μέχρι Kartal (κανά 15άρι χλμ από Sabiha) όπου άν κατάλαβα καλά, με πάει το λεωφορείο Ε3. H διαδρομή με το μετρό είναι μισή ώρα.
όπως βλέπετε η αναζήτηση πραγματοποιήθηκε, τώρα μένει κάποιος καλός γνώστης της Πόλης να μου πει αν η κίνηση στους δρόμους στις εκεί περιοχές είναι απαγορευτική για να το προσπαθήσω, ποιο είναι καλύτερο σενάριο, πόσο περίπου χρόνο θα χρειαστεί για όλο αυτό το πέρα δώθε, τι είναι τα Haydarpasa Gari και Kadikoy που με κατεβάζουν οι δυο γραμμές και αν τελικά προλαβαίνω. Δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα δω την Πόλη, άλλωστε θα την κάνω σε άλλο ταξίδι. Με ενδιαφέρει να σκοτώσω την ώρα μου κι αν καταφέρω να δω και δυο πράγματα ίσα για μια φωτογραφία, that's fine with me. τι λέτε?
To αεροδρόμιο, ο σταθμός Haydarpasa, η γραμμή M4, και όλα όσα ανέφερες βρίσκονται στην ασιατική πλευρά της πόλης. Για να περάσεις στην Ευρωπαϊκή (που είναι το ζουμί), δεν υπάρχει απολύτως κανένα μέσο σταθερής τροχιάς. 2 τρόποι υπάρχουν να περάσεις: Με καράβι (από Kadikoy ή από Üsküdar), ή οδικώς (με λεωφορείο, ταξί, ενοικιαζόμενο, δεν έχει σημασία).
Την οδική μέθοδο απολύτως δεν τη συνιστώ: Ανάμεσα στις 2 ηπείρους, υπάρχουν ακριβώς δύο (2) γέφυρες, στις οποίες πάντα επικρατεί "άγρια" κίνηση, η καθυστέρηση στην οποία τις ώρες αιχμής μπορεί να φτάσει και τις 3 ώρες. Γνωστοί μου που μένουν στην Ασιατική πλευρά και εργάζονται στην Ευρωπαϊκή, κάνουν κάθε πρωί 2 ώρες για να περάσουν τη γέφυρα (έχοντας ρυθμίσει τα ωράριά τους για να αποφεύγουν την πολλή κίνηση).
Τη μετακίνηση με πλωτό μέσο, για τις 6 ώρες που διαθέτεις, τη θεωρώ risky... Πρέπει να κατέβεις Kadikoy, να περπατήσεις ως το λιμάνι, να περιμένεις 15-20 λεπτά για το πλοίο, να περάσεις απέναντι, και να περπατήσεις/πάρεις τράμ/τελεφερίκ ως τα αξιοθέατα. Θα σου μείνει καθαρός χρόνος ~1 ώρα και αν.
Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να μείνεις στην Ασιατική πλευρά μόνο. Kadikoy/Üsküdar και πίσω....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κατ' αρχήν το ποστ μου το έφαγε η μαρμάγκα :D τουλάχιστον πρόλαβες να τα διαβάσεις!
Ευχαριστώ πολύ thessaris απλώς να ενημερώσω ότι μόλις έμαθα πως στον εντυπωσιακός σταθμός Haydarpasa, εκδηλώθηκε φωτιά πέρσι άρα μπορεί να μην έχει επιστρέψει στη μορφή που ενδεχομένως γνώρισες εσύ
ναι, το διάβασα ήσουν απόλυτα κατατοπιστικός. το μόνο που μένει είναι να δω πόσο κάνει το λεωφορείο για την M4

To αεροδρόμιο, ο σταθμός Haydarpasa, η γραμμή M4, και όλα όσα ανέφερες βρίσκονται στην ασιατική πλευρά της πόλης. Για να περάσεις στην Ευρωπαϊκή (που είναι το ζουμί)
δεν είχα καμία πρόθεση να περάσω στο κέντρο. Σκοπός είναι εκείνες τις 5 ώρες να μην ξεροσταλιάσω στο αεροδρόμιο. Την Πόλη θα την δω αναλυτικά σε ταξίδι που θα προορίζεται για εκείνη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom