Ιταλία Μετακινήσεις στη Βενετία

evaggelia

Member
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΧΑΒΑΗ
Να ΄μαι πάλι...

το επόμενο σάββατο , αν όλα πάνε κατ' ευχη, θα σας στείλω mail από βενετία :rolleyes:

παρακαλώ πολύ επειδή είναι η 1η φορά με αεροπλάνο στην ιταλία,

θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μεταφερθώ από το marko polo στο ξενοδοχείο

που είναι κοντά στη στάση αγ, μαρκου (san zacharria)

κάτι που είδα alilagua, κάπως έτσι λέγεται , κάνει καμιά ώρα, :mad:περνά και από lido, B
burano..ουφ

κάτι πιο σύντομο στα υπόψιν;;

ευχαριστώ πολύ :)

athina15

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Ζηλανδία-Γ. Πολυνησία
Εvaggelia με μπέρδεψε το μήνυμά σου!!! Το alliagua και το lido τί είναι;Έχω πάει τρεις φορές στη Βενετία αλλά με τρένο και αυτοκίνητο.Γιατί δεν επικοινωνείς με το ξενοδοχείο; Θα σου δώσουν τις σωστότερες πληροφορίες!
καλή τύχη!

Leftris B

Member
Επόμενο Ταξίδι
αυτό που δεν θα ακυρωθεί!
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα ο επόμενος!!
παίρνεις το λεωφορείο από αεροδρόμιο για piazzale roma(περίπου 30') εκεί αναγκαστηκά κατεβαίνεις;) και παίρνεις το βαπορέτο για την πλατεία του αγ. μάρκου (γραμμη 1) και σε περίπου 45 λεπτά είσαι στο ξεν/χείο σου.

• η γραμμή καταλήγει έπειτα από ακόμη 15' στο λίντο εσύ όμως δε θα πας αφού θα έχεις κατέβει ήδη
  • μπουράνο-μουράνο καμμία σχέση
  • η διαδρομή 1 διασχίζει όλο το μεγάλο κανάλι και είναι όνειρο για ξεκίνημα της εκδρομής
καλά να περάσεις

Leftris B

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα ο επόμενος!!
Εvaggelia με μπέρδεψε το μήνυμά σου!!! Το alliagua και το lido τί είναι;Έχω πάει τρεις φορές στη Βενετία αλλά με τρένο και αυτοκίνητο.Γιατί δεν επικοινωνείς με το ξενοδοχείο; Θα σου δώσουν τις σωστότερες πληροφορίες!
καλή τύχη!
το πρώτο είναι η εταιρία που κάνει τα δρομολόγια όπως λέμε superfast....
το lido είναι ο φυσικός κυματοθραύστης της βενετίας (venice island) το όνομά του το οφείλει στην τεράστια και καθαρή παραλία του που είναι προς την πλευρά της αδριατικής, το νησάκι απέχει 15 λεπτά από πλατεία αγ. μάρκου με βαπορέτο και εκεί λαμβάνει χώρα το φεστιβάλ της βενετίας κάθε φθινόπωρο.

erminathess

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Ευαγγελία.
Αlilaguna λεγεται η εταιρεια, ειναι μικρα σκαφακια στην προβλητα εξω απο αεροδρομιο στα 100 μετρα περίπου βγαινοντας αριστερα , ειστηριο 13 ευρω κοβεις εντος του πλοιαριου. Απο εκει ακριβως φευγουν και τα water taxi γυρω στα 90 ευρω και κανουν 25 λεπτα (Δεν υπαρχει λογος εκτος εαν ειναι χαραματα ή βιαζεσαι).Σε 1 ωρα περιπου εισαι san zacharia, και η διαδρομη ειναι πολυ ευχαριστη, ουτε που θα το καταλαβεις, παιρνεις μια γευση και απο bunano και lido.
Το εχω κανει δυο φορες για την ιδια ακριβως διαδρομη, πιστευω οτι ειδικα για τη σταση που θελεις να κατεβεις, ειναι η καλυτερη επιλογη, ουτε να αλλαζεις μεσο, ουτε να περπατας μεχρι το βαπορετο ουτε να κοβεις εισητηρια για να μπεις βαπορετο ουτε τπτ
αλλιως λεωφορειο μεχρι το τερμα piazzale roma, περπατημα μεχρι το βαπορετο, εκδοση εισητηριων, και βαπορετο (40 λεπτα μεχρι τη σταση που θελεις)

Leftris B

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα ο επόμενος!!
πολύ σωστά αυτά αλλά προτιμώ το λεωφορείο που έχει πιο τακτικά δρομολόγια και κάνεις και κρουαζιέρα το μεγάλο κανάλι με το καλημέρα.. το περπάτημα στην αλλαγή μέσου είναι πολύ λίγο.

Traveller

Member
Εκτός από το βαπορετο 1 που όντως κάνει περίπου 45 λεπτά μέχρι το San Zacharia από την Piazza Roma, υπάρχει και το γρήγορο που δεν πάει από το μεγάλο κανάλι και κάνει 15 λεπτά... ρώτησε στις πληροφορίες για το νούμερο γιατί δεν το θυμάμαι...

sapienza

Member
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Εκτός από το βαπορετο 1 που όντως κάνει περίπου 45 λεπτά μέχρι το San Zacharia από την Piazza Roma, υπάρχει και το γρήγορο που δεν πάει από το μεγάλο κανάλι και κάνει 15 λεπτά... ρώτησε στις πληροφορίες για το νούμερο γιατί δεν το θυμάμαι...
Νομίζω είναι το no.51 που κάνει είκοσι λεπτά...Ρωτήστε για σίγουρα...

dmdoc

Member
Υπάρχει και το Νο2 που διασχίζει το μεγάλο κανάλι,αλλά κάνει πολύ λιγότερες στάσεις.

Pinky

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ειχα παει τον Μαρτιο στην Βενετια και απλα θελω να σου πω οταν βγαλε την
venicecard που εχει δωρεαν μετακινησεις με τα βαπορετο και μουσεια για να μπεις δωρεαν.
Εμενα προσωπικα με βοηθησε πολυ...μπαινεις και βγαινεις στα βαπορετο οσες φορες θελεις.

Οριστε και το link να δεις μονη σου
Venice Card - HELLOVENEZIA - String of services, single source

Kαλα να περασεις και πιες και ενα spritz για μενα ;)

dmdoc

Member
Υπόψιν η τιμή για τα βαπορέτα είναι 6,5? η διαδρομή προς μια κατεύθυνση και ισχύει για μια ώρα.

miranta

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Επειδή θα πάω και γω στη Βενετία 11 με 16 Ιουλίου έβγαλα ήδη 4 κάρτες απεριορίστων για 7 μέρες επειδή υπάρχει μια έκπτωση απο 50 ευρώ 42,5 ευρώ η μια απο το internet Εδωσα σύνολο 170 ευρω αντι 200 και μου στειλαν ενα κωδικο με τον οποιο θα παραλάβω απο εκει τις κάρτες Ελπίζω δηλαδή ..Εχω ενα φόβο μήπως οταν πάω εκει μου πουν... δεν γνωρίζω ..δεν απαντώ...Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία;;;

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.888
Μέλη
36.448
Νεότερο μέλος
_Nik_

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom