Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Pinky

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ειχα παει τον Μαρτιο στην Βενετια και απλα θελω να σου πω οταν βγαλε την
venicecard που εχει δωρεαν μετακινησεις με τα βαπορετο και μουσεια για να μπεις δωρεαν.
Εμενα προσωπικα με βοηθησε πολυ...μπαινεις και βγαινεις στα βαπορετο οσες φορες θελεις.

Οριστε και το link να δεις μονη σου
Venice Card - HELLOVENEZIA - String of services, single source

Kαλα να περασεις και πιες και ενα spritz για μενα ;)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Υπόψιν η τιμή για τα βαπορέτα είναι 6,5? η διαδρομή προς μια κατεύθυνση και ισχύει για μια ώρα.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Επειδή θα πάω και γω στη Βενετία 11 με 16 Ιουλίου έβγαλα ήδη 4 κάρτες απεριορίστων για 7 μέρες επειδή υπάρχει μια έκπτωση απο 50 ευρώ 42,5 ευρώ η μια απο το internet Εδωσα σύνολο 170 ευρω αντι 200 και μου στειλαν ενα κωδικο με τον οποιο θα παραλάβω απο εκει τις κάρτες Ελπίζω δηλαδή ..Εχω ενα φόβο μήπως οταν πάω εκει μου πουν... δεν γνωρίζω ..δεν απαντώ...Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία;;;
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την γνωμη αυτων που εχουν ταξιδεψει στην Βενετια και εμεναν σε δωματιο που ειχε θεα σε καποιο καναλι της. Αξιζει κατι τετοιο αν αναλογιστει κανεις οτι ενα τετοιο δωματιο κοστιζει περι τα 200 ευρω παραπανω για τις ιδιες μερες? Και κατα ποσο μπορω να ειμαι σιγουρος οτι αν κλεισω ενα τετοιο δωματιο θα εχει οντως θεα και δεν θα ειναι κανενα μπαλκονακι που θα βλεπει στο πουθενα?
 

pemi

Member
Μηνύματα
24
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο ακομα...
Ταξίδι-Όνειρο
να παω παντουυυυ!!!
για μένα αξίζει να έχεις θέα το κανάλι, ειδικά το βράδυ είναι πολύ όμορφα!
εμεις επειδη είχαμε πάει με αυτοκίνητο ψάξαμε για ένα ξενδοδοχείο κόντα στο παρκινγκ(ειναι και ο σιδηροδρομικός σταθμός δίπλα) ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε με βαλίτσες,με το να πάρουμε σκάφος να πάμε στο ξενοδοχείο.Ωστόσο δεν ήταν κοντά στον Αγιο Μάρκο ( 20-30λεπτα περπάτημα-αναλογα αν θα χαθείς,πόσο κουρασμένος είσαι κλπ) Το site είναι αυτό: Hotel Al Sole Venice hotels - Official site - Venice hotel Piazzale Roma three 3 star
Ήταν πολύ καλό,φαίνεται λίγο παλιό εξωτερικά αλλα τα δωμάτια ήταν πολύ καθαρά και ανακαινισμένα και το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό!
οσο για το αν θα σου δώσουν όντως δωμάτιο με θέα, θυμάμαι (όταν έψαχνα) ότι σχεδόν όλα τα ξενοδοχεία εκεί διαχώριζαν τα δωμάτια εσωτερικά και με θέα γιατί διέφεραν οι τιμές.Αλλά εγώ μαζί με το κλείσιμο του δωματίου μέσω του site τους έστειλα και ένα email ότι θέλω δωματια με θέα για να είμαι σίγουρη. Μου απάντησαν θετικά,εκτύπωσα και την απάντηση και την είχα μαζί σε περίπτωση που χρειζόταν.Αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε!

ελπίζω να βοήθησα!!αλήθεια ποτε λες να πας???
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δύο παρατηρήσεις:
1. Αν θέλεις ξενοδοχείο με θέα στο Gran Canale τότε η τιμή αναβαίνει πολύ. Η θέα στα υπόλοιπα κανάλια στοιχίζει σημαντικά λιγότερο.
2. Αν μπορείς να ρυθμίσεις τον χρόνο σου έτσι ώστε να βρεθείς στην Βενετία Δευτέρα και να φύγεις Παρασκευή τότε οι τιμές των ξενοδοχείων είναι πιο λογικές. Π/Σ/Κ απογειώνονται.
Κατά τα άλλα ισχύει αυυτό που έγραψε η pemi: Τα δωμάτια χωρίζονται σε κατηγορίες αναλογα με τη θέα τους. Αν κλείσεις την υψηλότερη κατηγορία που αφορά δωμάτιο με θέα, τότε το δωμάτιο θα έχει θέα.
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Δεν ψαχνω συγκεκριμενα για θεα στο μεγαλο καναλι. Απλα για ενα δωματιο με θεα σε ενα οποιδηποτε καναλι. Δυστυχως θα πρεπει να μεινω και ΠΣΚ εκει γιατι δεν φτανουν οι μερες της αδειας. Το ταξιδακι ελπιζω να γινει πρωτα ο Θεος τον Νοεμβριο.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
αλήθεια..ποια ειναι η κατάλληλη εποχή για βενετία?
Τον χειμωνα δεν θα τον ελεγες σιγουρα ιδανικη εποχη..
Αν μπορεις να πας Ιουνιο, τελος Αυγουστου η αρχες Σεπτεμβρη (την πρωτη εβδομαδα του Σεπτεμβριου την εξαιρω λογω φεστιβαλ=εξωφρενικες τιμες) η εποχη ειναι τελεια για να απολαυσεις ατελιωτες βολτες στα καναλια, στα καφε της πλατειας με τις υπαιθριες ορχηστρες κλπ

Τωρα, για ξενοδοχειο με θεα σε καποιο καναλι (μια χαρα ειναι η θεα και στα μικροτερα καναλια.. ακους τα τραγουδια, βλεπεις τις γόνδολες κλπ),ειναι θεμα προτεραιοτητων
Για μενα ειναι must να εχεις αμεση επαφη με το νερο
αλλωστε στη βενετια δεν εχεις την ευκαιρια να εισαι καθε μερα
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
αλήθεια..ποια ειναι η κατάλληλη εποχή για βενετία?
Επειδη ημουνα προσφατα στην Βενετια, (17-24/05), θα ελεγα οτι το δευτερο δεκαπενθημερο του Μαιου, ειναι ιδανικη περιοδος. Ολες τις μερες, μας εκανε πολυ καλο καιρο και ετσι μπορεσαμε να περπατησουμε πολυ και να ''σκαψουμε'' κυριολεκτικα την πολη.
Αντιθετως, θα απεφευγα τον χειμωνα, λογω των πολλων βροχων και των πλημμυρων που σχεδον 3-4 φορες τα νερα πλημμυριζουν την πολη, δημιουργωντας πολλα προβληματα στις μετακινησεις.
Οσο για το θεμα του δωματιου με θεα σε καποιο καναλι, αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα, θα το προτεινα ανεπιφυλακτα.
Υπεροχο θεαμα, κυριολεκτικα ολα τα λεφτα!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την γνωμη αυτων που εχουν ταξιδεψει στην Βενετια και εμεναν σε δωματιο που ειχε θεα σε καποιο καναλι της. Αξιζει κατι τετοιο αν αναλογιστει κανεις οτι ενα τετοιο δωματιο κοστιζει περι τα 200 ευρω παραπανω για τις ιδιες μερες? Και κατα ποσο μπορω να ειμαι σιγουρος οτι αν κλεισω ενα τετοιο δωματιο θα εχει οντως θεα και δεν θα ειναι κανενα μπαλκονακι που θα βλεπει στο πουθενα?

Εγώ όταν είχα πάει το ξενοδοχείο που είχα κλείσει μας έδωσε δωμάτιο με θέα ένα μικρό κανάλι, χωρίς να κάνουμε καμία αναφορά.


αλήθεια..ποια ειναι η κατάλληλη εποχή για βενετία?

Είχα πάει στη Βενετία, πέρυσι στος τέλος Ιουνίου, κάθε μέρα έβρεχε άλλα βροχή μην φανταστείς καρέκλες. Γενικά το πρωί και το βραδάκι ήθελες τη ζακετούλα σου, αλλά όλη η υπόλοιπη μέρα ήταν αρκετά ζεστή.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
αλήθεια..ποια ειναι η κατάλληλη εποχή για βενετία?

Αν εξαιρέσεις την απάντηση "πάντα",μάλλον το ιδανικότερο είναι μέσα Μαίου με μέσα Ιουνίου.Μετά η ζέστη μπορεί να γίνει αφόρητη...όπως και οι ορδές των τουριστών.Αλλιώς,αρχή φθινοπώρου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.264
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom