Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Ginakk

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Την 1η μέρα που φτάνουμε θα χρειαστούμε σίγουρα βαπορέτο για να κατεβούμε με τα πράγματα κοντά στο δωμάτιο. Αν ισχύσει το πρόγραμμα και έχει όλη μέρα περπάτημα, έχοντας την κάρτα απεριορίστων διαδρομών θα μπορούσαμε να μπούμε για βόλτα στο μεγάλο κανάλι, ή αν κουραστούμε το απόγευμα να επιστρέψουμε με αυτό. Αν την επόμενη μέρα πάμε νησάκια θα χρειαστούμε συνολικά 2 μέρες σίγουρα. Θα δω...




Πως το εννοείς να μη μας φτάσουν? Σε όλους τους οδηγούς το έχουν σαν ημερήσια εκδρομή, και ειδικά αν πας μόνο Μουράνο, Μπουράνο το έχουν και για μισή μέρα.
Ναι μου διεφυγε το που θα μεινεις, εγω ειχα ως βαση παντα το Μεστρε...

Τα δρομολογια απο οσα θυμαμαι ηταν αλλες γραμμες, με συνδεση βεβαια μεταξυ τους αλλα δεν μας βολευαν οι ωρες.Ειχαμε προτιμησει να κανουμε τουρ με βαρκα που εφευγε απο την πλατεια Αγ.Μαρκου κι ειχε και ξεναγο.

Ξαναλεω ομως πως κυριως με τα ποδια γυρνουσαμε οποτε δεν ειχαμε λογο να βγαλουμε καρτα.Τη στιγμη που εσεις θα το χρειαστειτε για μετακινηση απο και προς το ξενοδοχειο,κατι που μου διεφυγε, τοτε ισως σε συμφερει

Κατα τ αλλα οσο μπορειτε περιηγηθειτε πεζοι, θα ανακαλυψετε πολλα που θα σας αρεσουν.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Μην περιμενετε να φατε καλα με 5 Ε το ατομο.
Καλά, προφανώς και δεν περιμένει να φάει κάποιος με 5 ευρώ το άτομο... αλλά υπάρχει μια γενική κακή εντύπωση για το φαγητό στη Βενετία όπου έχω διαβάσει.

Ο λόγος που ρώτησα είναι μήπως κάποιος έχει επισκεφθεί πρόσφατα και έχει κάτι κατά νου να προτείνει!
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Καλησπέρα παιδιά ήθελα να ρωτήσω τα πακέτα εισητηριων οπως αυτο παρακατω
περιλαμβανουν την διαδρομη απο βενετια προς μουρανο και μπουρανο με την γραμμη 12..? Επισης τι λετε αξιζει να παρει καποιος μια τετοια καρτα η οχι..?Εγω οπως τα βλεπω προσωπικα για εμενα θα χρειαστω σιγουρα 4 μετακινησεις οποτε 6,5χ4=26ε
οποτε πιστευω οτι βολευει αρκετα εισαι ξενοιαστος γενικα στο θεμα μετικινησης..!

ACTV - 3 day Transport Ticket + ROLLING VENICE
SPECIAL PACK for young people ages 6 to 29
€ 28,00
ROLLING VENICE PACK:
- Rolling Venice Discount Card
Discount Card for young people between the ages of 6 and 29
When you buy any version of the “Rolling Venice PACK”, you are entitled to take advantage of the many discounts and special offers from participating local businesses and the major cultural attractions and museums in the city (check list).
For more information about the guide, visit this page
- ACTV Public Transport – 3-day Travelcard (Special price Rolling Venice)
Validity: 3 days (72 hours)
PLEASE NOTE: this ACTV Travelcard may only be purchased in combination with the ROLLING VENICE card.
http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα παιδιά ήθελα να ρωτήσω τα πακέτα εισητηριων οπως αυτο παρακατω
περιλαμβανουν την διαδρομη απο βενετια προς μουρανο και μπουρανο με την γραμμη 12..? Επισης τι λετε αξιζει να παρει καποιος μια τετοια καρτα η οχι..?Εγω οπως τα βλεπω προσωπικα για εμενα θα χρειαστω σιγουρα 4 μετακινησεις οποτε 6,5χ4=26ε
οποτε πιστευω οτι βολευει αρκετα εισαι ξενοιαστος γενικα στο θεμα μετικινησης..!

ACTV - 3 day Transport Ticket + ROLLING VENICE
SPECIAL PACK for young people ages 6 to 29
€ 28,00
ROLLING VENICE PACK:
- Rolling Venice Discount Card
Discount Card for young people between the ages of 6 and 29
When you buy any version of the “Rolling Venice PACK”, you are entitled to take advantage of the many discounts and special offers from participating local businesses and the major cultural attractions and museums in the city (check list).
For more information about the guide, visit this page
- ACTV Public Transport – 3-day Travelcard (Special price Rolling Venice)
Validity: 3 days (72 hours)
PLEASE NOTE: this ACTV Travelcard may only be purchased in combination with the ROLLING VENICE card.
http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services
Ναι περιλαμβάνεται η 12. Διάβασε προσεκτικά το σάιτ που πόσταρες.
Η κάρτα φαίνεται ότι αξίζει, αν ανήκεις σε αυτήν ηλικιακή κατηγορία. Αν σκεφτείς ότι το εισιτήριο έχει φτάσει τα 7,5€. Επίσης σου δίνει εκπτώσεις σε αξιοθέατα στην πόλη.
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ναι ναι το διαβασα στα ηλιακα ορια μεσα ειμαι :):) ευχαριστω.!

Γνωριζει καποιος να μου πει αν φετος θα τελεστεί λειτουργιά της Αναστάσεως του Κυριου στην Βενετια το Σαββατο το βραδυ στην Εκκλησια του Αγιου Γεωργιου.?:rolleyes-80:
 
Last edited by a moderator:

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Γνωριζει καποιος να μου πει αν φετος θα τελεστεί λειτουργιά της Αναστάσεως του Κυριου στην Βενετια το Σαββατο το βραδυ στην Εκκλησια του Αγιου Γεωργιου.?:rolleyes-80:
Πολύ ωραία ερώτηση... να σου πω το είχα δεδομένο ότι γίνεται κανονικά η λειτουργία το βράδυ της Ανάστασης. Αν μάθεις στείλε, με ενδιαφέρει και εμένα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πολύ ωραία ερώτηση... να σου πω το είχα δεδομένο ότι γίνεται κανονικά η λειτουργία το βράδυ της Ανάστασης. Αν μάθεις στείλε, με ενδιαφέρει και εμένα!
Παρτε ενα τηλ στο κινητο τον Αρχιμ. Η τνον Πρωποπ. Η στειλτε τους ενα μειλ, ο πιο σίγουρος τροπος κ απαντουν αμεσα συνηθως. Και γι αυτο οι επαφες αυτες βρισκονται στο διαδικτυο εξαλλου.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Παρτε ενα τηλ στο κινητο τον Αρχιμ. Η τνον Πρωποπ. Η στειλτε τους ενα μειλ, ο πιο σίγουρος τροπος κ απαντουν αμεσα συνηθως. Και γι αυτο οι επαφες αυτες βρισκονται στο διαδικτυο εξαλλου.
Πολύ καλή ιδέα! Βρήκα το παρακάτω link
http://www.ortodossia.it/w/index.ph...i-greci&catid=41:i-vicariato-venezia2&lang=it

Έστειλα ένα mail και περιμένω απάντηση!

Θα σας στείλω μόλις έχω νέα!
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Μπραβο παιδια. Ευχαριστώ για την αμεσότητα.!!! Θα ειναι κατι πολυ διαφορετικο πιστεύω σε αυτα που έχουμε συνηθίσει και θα μεινει ανεξιτηλο στην μνημη μας!!Τα λεμε εκει λοιπον Σαββατο βραδυ
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
Καλησπέρα και απο εμένα και καλά ταξίδια!!!
Ταξιδεύω για Βενετία στις 18/05 και φτάνω Masrco polo airport κατα τις 10 το πρωί και επιστρέφω σε αυτο όπου παραλαμβάνω αυτοκίντητο στις 20/5 το μεσημέρι.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί από το αεροδόμιο μέχρι την πλατεία San marco πως μπορώ να φτάσω είτε πιο γρήγορα είτε πιο οικονομικά μέσω θαλάσσης? Εχω μπερδευτεί με τις επιλογές. Υπάρχει ιδωτική και δημόσια συγκοινωνία?Και άν με συμφέρει να καταλήξω σε ενα ενιαίο εισητηριο απο το αεροδρόμιο και για τρεις ημέρες συνολικά? Σας ευχαριστώ και περιμένω τις πληροφορίες σας...
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα και απο εμένα και καλά ταξίδια!!!
Ταξιδεύω για Βενετία στις 18/05 και φτάνω Masrco polo airport κατα τις 10 το πρωί και επιστρέφω σε αυτο όπου παραλαμβάνω αυτοκίντητο στις 20/5 το μεσημέρι.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί από το αεροδόμιο μέχρι την πλατεία San marco πως μπορώ να φτάσω είτε πιο γρήγορα είτε πιο οικονομικά μέσω θαλάσσης? Εχω μπερδευτεί με τις επιλογές. Υπάρχει ιδωτική και δημόσια συγκοινωνία?Και άν με συμφέρει να καταλήξω σε ενα ενιαίο εισητηριο απο το αεροδρόμιο και για τρεις ημέρες συνολικά? Σας ευχαριστώ και περιμένω τις πληροφορίες σας...
δεν ξερω τι ειναι καλυτερο οποτε απο μια εννοια δεν ειμαι και πολυ χρησιμος! αυτο που θα σου πω ειναι τι ειχα κανει εγω!! ειχαμε παρει θαλασσιο ταξι απο το αεροδρομιο για την πλατεια san marco!! δυστυχως δεν θυμαμαι ποσα χρηματα δωσαμε! παντωσ ειναι μια γρηγορη λυση!! ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.461
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom