Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Κοίτα εμένα επειδή μου αρέσει να μη μένω εκεί που μαζεύεται το τσούρμο και να είμαι κ σχετικά κοντά στην αφετηρία των λεωφορείων για αεροδρόμιο (δηλ. Piazzale Roma) μένω πάντα εδώ http://www.cadellacorte.com/ που είναι στα σύνορα Santa Croce με Dorsoduro. Σταθερή αξία, πολύ ωραίος ξενώνας κ δε θα πάψω να τον διαφημίζω, αλλά αν το ταβάνι για σένα είναι τα 80ε δε νομίζω να σου κάνει... Είδα ότι τότε που θες να πας το έχει 100ε το απλό δίκλινο (με δωρεάν ακύρωση και πρωϊνό όμως). Αν τους στείλεις μέιλ κ τους πεις ότι θα προπληρώσεις ίσως κάνουν έκπτωση. Αν θες βέβαια.

Ιδανικά είναι η Santa Croce θα έλεγα ως περιοχή. Και από τις πιο ωραίες κατά τη γνώμη μου περιοχές της Βενετίας. Το Dorsoduro απλώνεται πολύ, γι΄αυτό δε στο προτείνω, αν βρεις εκεί κανένα κοίτα νάναι σχετικά κοντά με τα πόδια από Piazzale Roma (αν σε ενδιαφέρει βέβαια αυτό). Ίσως και το San Polo. Κ το Cannaregio είναι κοντά στο σταθμό και στα λεωφορεία, αλλά αν μείνεις εκεί ψάξε ΜΑΚΡΙΑ από το σταθμό και ΜΑΚΡΙΑ από τη Strada Nova με το τουριστομάνι. Κατά προτίμηση σε κανά στενάκι κοντά στις αποβάθρες των φεριμποτ για τα νησιά. Ήταν πολύ ωραία εκεί.

Κ κάτι τελευταίο: Μη περιορίζεσαι στο booking com. Ψάξε πχ και στο hotels.com βάλε φίλτρα κ ίσως βρεις αυτό που θες. Και διάβαζε πάντα τα ψιλά γράμματα ΠΑΝΤΟΥ γιατί μπορεί να βλέπεις χαμηλές τιμές αλλά να χρεώνουν "καπέλα" εξτρα

Αχ ζηλεύω θέλω κι εγώ!!

Y.Γ. Και μια γενική παρατήρηση: Μπορεί στο χάρτη μια περιοχή να φαίνεται πολύ κοντά στην αφετηρία των λεωφορείων ή τρένων (αν έρθεις μ΄αυτά) αλλά έχετε υπόψη αν είστε πρώτη φορά στη Βενετία, η οποία είναι λαβύρινθος, κ με πολλά γεφύρια, κ αν είστε φορτωμένοι έστω κ με χειραποσκευές, αναγκαστικά θα κάνετε πολύ περισσότερο χρόνο από αυτόν που βλέπετε στο google maps. Θα χαθείτε στάνταρ χαχα εδώ εγώ που έχω πάει 2-3 φορές κι ακόμα χάνομαι :haha: Για να καταλάβεις, τη πρώτη φορά που πήγα στο παραπάνω ξενώνα ο οποίος είναι 5 λεπτά περπάτημα περίπου αν ξέρεις που πας, μη σου πω τι χρόνο πάνω-κάτω έκανα μέχρι να το βρω!!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
Βρήκα ένα διαμέρισμα στην San Croce, 522. Στον χάρτη φαίνεται ακριβώς δίπλα στον σταθμό των φεριμποτ.
Το κλείνω ε? :p
 

Nafths

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα. Βλέπω τις πληροφορίες για Βενετία κι έχω καταλάβει ότι μπορείς να αγοράσεις μία κάρτα την Venezia Unica και εφ' όσον είσαι κάτω των 29, έχει προσφορά για 22€ την τριήμερη κάρτα απεριορίστων διαδρομών, σωστά; Επίσης είδα ότι αν έχεις την πιο πάνω κάρτα αντί για 7,5€ τα εισιτήρια κοστίζουν 1€ με 1,5€. Θα μπορούσα όλα αυτά να τα κλείσω εκ των προτέρων online για να μην ψάχνομαι ενώ θα φτάσω εκεί πέρα; Σας ευχαριστώ.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
Βρήκα ένα διαμέρισμα στην San Croce, 522. Στον χάρτη φαίνεται ακριβώς δίπλα στον σταθμό των φεριμποτ.
Το κλείνω ε? :p
Από ότι είδα στο χάρτη παραείναι δίπλα!! Κ δεν είναι καθόλου ωραία εκει, με πολλή φασαρία. Και μιλούσα για τη περιοχή Santa Croce όχι την οδό! Πριν κλείσεις κάποιο μπορείς να δεις τριγύρω στο google στο street view να παρεις μια ιδέα πως είναι

Δε ξέρω, τι να σου απαντήσω.. Στην τελική τα γούστα και ο προϋπολογισμός των ανθρώπων διαφέρουν μεταξύ τους. Εμένα πχ δε μου αρέσουν τα διαμερίσματα...Πρόσεξε όμως όπου κ να κλείσεις να είναι ωραίο το ξενοδοχειο/διαμέρισμα δηλ. να είναι σε καλή κατάσταση δε μιλάω για χλιδές
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Εγώ βλέπω για ηλικίες 6 έως 29, 29€ η κάρτα 3 ημερών. Και αν έχεις την κάρτα απεριόριστων διαδρομών γιατί να βγάλεις και εισιτήριο μεμονωμένο;
 

Nafths

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Εγώ βλέπω για ηλικίες 6 έως 29, 29€ η κάρτα 3 ημερών. Και αν έχεις την κάρτα απεριόριστων διαδρομών γιατί να βγάλεις και εισιτήριο μεμονωμένο;
29€ είναι το εισιτήριο των 23€ απεριόριστες διαδρομές συν την κάρτα. Τώρα αν είναι να πάρεις την κάρτα και το εισιτήριο μονής διαδρομής κάνει 1,5€ και κάνεις ας πούμε 3 διαδρομές είναι 4,5€ + 6€ η κάρτα 10,5€ αντί για 29€. Δεν είπα και απεριορίστων διαδρομών και αυτά της μονής διαδρομής. Γνωρίζεις αν μπορείς να τα κλείσω από τώρα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
29€ είναι το εισιτήριο των 23€ απεριόριστες διαδρομές συν την κάρτα. Τώρα αν είναι να πάρεις την κάρτα και το εισιτήριο μονής διαδρομής κάνει 1,5€ και κάνεις ας πούμε 3 διαδρομές είναι 4,5€ + 6€ η κάρτα 10,5€ αντί για 29€. Δεν είπα και απεριορίστων διαδρομών και αυτά της μονής διαδρομής. Γνωρίζεις αν μπορείς να τα κλείσω από τώρα;
Για άτομα έως 29 ετών υπάρχει η rolling venice που κοστίζει 6€. Αυτή σου επιτρέπει να αγοράσεις πχ το τριήμερο πάσο 22€ και έχει και άλλες εκπτώσεις

  • € 22,00 instead of € 40,00 : ACTV “3 days Youth pass” to get unlimited use of public transport on all urban lines (bus and waterbus) – except bus lines to and from Marco Polo airport.
  • € 28,00 instead of € 46,00 : ACTV “3 days Youth pass” + Transfer MARCO POLO Airport (ONE WAY)
  • € 34,00 instead of € 52,00 : ACTV “3 days Youth pass” + Transfer MARCO POLO Airport (RETURN TICKET)

https://www.veneziaunica.it/en/content/rolling-venice

Δεν δίνει έκπτωση στα μεμονωμένα εισιτήρια.
Μπορείς να αγοράσεις on line μόνο τα παραπάνω πακέτα από εδώ https://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services
 

Nafths

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Για άτομα έως 29 ετών υπάρχει η rolling venice που κοστίζει 6€. Αυτή σου επιτρέπει να αγοράσεις πχ το τριήμερο πάσο 22€ και έχει και άλλες εκπτώσεις

  • € 22,00 instead of € 40,00 : ACTV “3 days Youth pass” to get unlimited use of public transport on all urban lines (bus and waterbus) – except bus lines to and from Marco Polo airport.
  • € 28,00 instead of € 46,00 : ACTV “3 days Youth pass” + Transfer MARCO POLO Airport (ONE WAY)
  • € 34,00 instead of € 52,00 : ACTV “3 days Youth pass” + Transfer MARCO POLO Airport (RETURN TICKET)

https://www.veneziaunica.it/en/content/rolling-venice

Δεν δίνει έκπτωση στα μεμονωμένα εισιτήρια.
Μπορείς να αγοράσεις on line μόνο τα παραπάνω πακέτα από εδώ https://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services
Oκ οπότε επιλέγω τα 2 που κάνουν 29€ μέσα στο Site και μετά χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ή πάω κατευθείαν και επιβιβάζομαι;
 

Nafths

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Εγώ αυτό θα έκανα.
Τα 29€ δεν περιέχουν Marco Polo, να ξέρεις και είναι για 72 ώρες.
Ναι θα φτάσω με τρένο 24 μεσημέρι και θα φύγω 27 μεσημέρι. Θέλω να πάω burano murano και να κινηθώ μέσα στην πόλη. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ναι θα φτάσω με τρένο 24 μεσημέρι και θα φύγω 27 μεσημέρι. Θέλω να πάω burano murano και να κινηθώ μέσα στην πόλη. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
Μια χαρά.
Παρακαλώ.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Παιδια τελικα εκλεισα sto rialto hotel. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι και πολυ καλο ξενοδοχειο παντος η τιμη ηταν αρκετα καλη 365 ευρο για 4 βραδια και ειναι 4 αστερων. Ψιλο αγχωθηκα λιγο με την γονδολα.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom