Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαιρετώ όλους τους ταξιδιώτες!

Τέλος μήνα φεύγω για ΒΕΝΕΤΙΑ , συγκεκριμένα θα μείνω στο ΜΕΣΤΡΕ για 5 ημέρες . Θα σας παρακαλέσω να με βοηθήσετε με το θέμα μετακινήσεων . Διάβασα ότι υπάρχουν πολλές επιλογές - Τραμ , λεωφορεία - Βαπορέτα . Δεν έχω κατανοήσει

Απο που προμηθεύομαι τα εισητήρια
Τι εισητήρια πρέπει να αγοράσω - ποιο το κόστος;
Θα πρέπει να έχω μαζί μου φωτογραφία;
Έχω την δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσω σε όλα τα ΜΜΜ;
Τί ώρες είναι η τελευταία διαδρομή μεταξύ ΒΕΝΕΤΙΑΣ - Μέστρε;
Αν ένα βράδυ ζητήσω απο ΤΑΞΙ να με μεταφέρει στο ΜΕΣΤΡΕ γνωρίζει κανείς το κόστος;
Η μεταφορά απο ΒΕΝΕΤΙΑ στα νησιά απο που πραγματοποιούνται - ωραρια - κόστος κλπ
Χαίρετε. Διάβασε από εδώ http://www.veneziaunica.it/en/content/visit-venice-0
και εδώ
http://actv.avmspa.it/en/node/775
να πάρεις μια ιδέα.
 

AntV

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστώ , υπάρχουν όλες οι πληροφορίες στα site που μου δώσατε . Θα ήθελα μόνο να με βοηθήσετε σε κάτι , έχει αγοράσει κανείς online τα εισητήρια απο το http://www.veneziaunica.it/en/content/visit-venice-0 ; είναι σίγουρο ότι αν έχω εκτυπωμένο σε Α4 σελίδα το εισητήριο θα κάννω δουλεια ή θα μπλέξω ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστώ , υπάρχουν όλες οι πληροφορίες στα site που μου δώσατε . Θα ήθελα μόνο να με βοηθήσετε σε κάτι , έχει αγοράσει κανείς online τα εισητήρια απο το http://www.veneziaunica.it/en/content/visit-venice-0 ; είναι σίγουρο ότι αν έχω εκτυπωμένο σε Α4 σελίδα το εισητήριο θα κάννω δουλεια ή θα μπλέξω ;
Προσωπικά όχι, αλλά το site το κάνει πολύ σαφές ότι έτσι θα κάνεις τη δουλειά σου. Μπορείς να αγοράσεις και από εκεί, όταν φτάσεις. Ψάξε εδώ http://tripplanner.veneziaunica.it/en για το που πουλιέται το εισιτήριο που σε ενδιαφέρει.
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Τώρα που έριξα λίγο μάτι στις τιμές, φαρμακείο! Άκυρο! Εγώ το Φλεβάρη είχα πληρώσει 70 τη βραδιά! Τι τιμές είναι αυτές τώρα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ποιο ηταν το Ξενοδοχειο με 70€, θυμασαι ονομα? γιατι εγω το φθηνοτερο που βρισκω ειναι με 90€/ ανά διανυκτερευση


ευχαριστω
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ποιο ηταν το Ξενοδοχειο με 70€, θυμασαι ονομα? γιατι εγω το φθηνοτερο που βρισκω ειναι με 90€/ ανά διανυκτερευση


ευχαριστω
Με 70 ευρώ στη Βενετία μόνο κάτω από τα αστέρια θα κοιμηθείς!!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
εγω παντως ειχα μεινει στο San Marco στο hotel Canaleto για 4 βραδια με 270e τα Χριστουγεννα. Το ειχα κλεισει βεβαια 7-8 μηνες πριν
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελευταία στιγμή η Volotea αντιλήφθηκε ότι σήμερα οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας στην Ιταλία σήμερα απεργούν, και έτσι τελευταία στιγμή άλλαξε την ώρα της πτήσης της. Αντί για 22:00 φτάνω 02:00 (αν δεν έχει extra καθυστέρηση)... Έχει κανείς υπόψη τρόπους μετακίνησης από το αεροδρόμιο Marco Polo προς τη Βενετία αρκετά μετά τα μεσάνυχτα; ATVO λεωφορεία δεν έχει, Βαπορέτα δεν έχει, και δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω στο αεροδρόμιο ως τις 04:30 που ξεκινάνε, οπότε ψάχνω για κάτι καλύτερο από τα €50 που θα μου πάρουν οι ταρίφες μέχρι την Piazzale Roma...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τελευταία στιγμή η Volotea αντιλήφθηκε ότι σήμερα οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας στην Ιταλία σήμερα απεργούν, και έτσι τελευταία στιγμή άλλαξε την ώρα της πτήσης της. Αντί για 22:00 φτάνω 02:00 (αν δεν έχει extra καθυστέρηση)... Έχει κανείς υπόψη τρόπους μετακίνησης από το αεροδρόμιο Marco Polo προς τη Βενετία αρκετά μετά τα μεσάνυχτα; ATVO λεωφορεία δεν έχει, Βαπορέτα δεν έχει, και δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω στο αεροδρόμιο ως τις 04:30 που ξεκινάνε, οπότε ψάχνω για κάτι καλύτερο από τα €50 που θα μου πάρουν οι ταρίφες μέχρι την Piazzale Roma...
Τι έγινε τελικά;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η πτήση έφτασε 04:00 τοπική τελικά, μετά από διάφορα τραγελαφικά, αντί για το προγραμματισμένο 22:00. Το αεροδρόμιο πρακτικά περίμενε εμάς για να κλείσει. Ούτε καν ταξί δεν υπήρχαν. Κάλεσα ραδιοταξί και το μοιράστηκα με 3 ακόμα συνεπιβάτες...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η πτήση έφτασε 04:00 τοπική τελικά, μετά από διάφορα τραγελαφικά, αντί για το προγραμματισμένο 22:00. Το αεροδρόμιο πρακτικά περίμενε εμάς για να κλείσει. Ούτε καν ταξί δεν υπήρχαν. Κάλεσα ραδιοταξί και το μοιράστηκα με 3 ακόμα συνεπιβάτες...
Όλο γκρίνια είσαι... Μια χαρά σε πήγε η εταιρία, μισή ώρα πριν ξεκινήσουν τα ΜΜΜ. :bleh:
Ευκαιρία ν'απολαύσεις και ανατολή καθ'οδόν προς την Γαληνοτάτη. Τι καλύτερο;

Ελπίζω νά'χεις χαλαρώσει ήδη και ν'απολαμβάνεις τη Βενετία που είναι υπέροχη οποιαδήποτε εποχή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.197
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom