Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

athina15

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία-Γ. Πολυνησία
Εvaggelia με μπέρδεψε το μήνυμά σου!!! Το alliagua και το lido τί είναι;Έχω πάει τρεις φορές στη Βενετία αλλά με τρένο και αυτοκίνητο.Γιατί δεν επικοινωνείς με το ξενοδοχείο; Θα σου δώσουν τις σωστότερες πληροφορίες!
καλή τύχη!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
παίρνεις το λεωφορείο από αεροδρόμιο για piazzale roma(περίπου 30') εκεί αναγκαστηκά κατεβαίνεις;) και παίρνεις το βαπορέτο για την πλατεία του αγ. μάρκου (γραμμη 1) και σε περίπου 45 λεπτά είσαι στο ξεν/χείο σου.

  • η γραμμή καταλήγει έπειτα από ακόμη 15' στο λίντο εσύ όμως δε θα πας αφού θα έχεις κατέβει ήδη
  • μπουράνο-μουράνο καμμία σχέση
  • η διαδρομή 1 διασχίζει όλο το μεγάλο κανάλι και είναι όνειρο για ξεκίνημα της εκδρομής
καλά να περάσεις
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εvaggelia με μπέρδεψε το μήνυμά σου!!! Το alliagua και το lido τί είναι;Έχω πάει τρεις φορές στη Βενετία αλλά με τρένο και αυτοκίνητο.Γιατί δεν επικοινωνείς με το ξενοδοχείο; Θα σου δώσουν τις σωστότερες πληροφορίες!
καλή τύχη!
το πρώτο είναι η εταιρία που κάνει τα δρομολόγια όπως λέμε superfast....
το lido είναι ο φυσικός κυματοθραύστης της βενετίας (venice island) το όνομά του το οφείλει στην τεράστια και καθαρή παραλία του που είναι προς την πλευρά της αδριατικής, το νησάκι απέχει 15 λεπτά από πλατεία αγ. μάρκου με βαπορέτο και εκεί λαμβάνει χώρα το φεστιβάλ της βενετίας κάθε φθινόπωρο.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ευαγγελία.
Αlilaguna λεγεται η εταιρεια, ειναι μικρα σκαφακια στην προβλητα εξω απο αεροδρομιο στα 100 μετρα περίπου βγαινοντας αριστερα , ειστηριο 13 ευρω κοβεις εντος του πλοιαριου. Απο εκει ακριβως φευγουν και τα water taxi γυρω στα 90 ευρω και κανουν 25 λεπτα (Δεν υπαρχει λογος εκτος εαν ειναι χαραματα ή βιαζεσαι).Σε 1 ωρα περιπου εισαι san zacharia, και η διαδρομη ειναι πολυ ευχαριστη, ουτε που θα το καταλαβεις, παιρνεις μια γευση και απο bunano και lido.
Το εχω κανει δυο φορες για την ιδια ακριβως διαδρομη, πιστευω οτι ειδικα για τη σταση που θελεις να κατεβεις, ειναι η καλυτερη επιλογη, ουτε να αλλαζεις μεσο, ουτε να περπατας μεχρι το βαπορετο ουτε να κοβεις εισητηρια για να μπεις βαπορετο ουτε τπτ
αλλιως λεωφορειο μεχρι το τερμα piazzale roma, περπατημα μεχρι το βαπορετο, εκδοση εισητηριων, και βαπορετο (40 λεπτα μεχρι τη σταση που θελεις)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πολύ σωστά αυτά αλλά προτιμώ το λεωφορείο που έχει πιο τακτικά δρομολόγια και κάνεις και κρουαζιέρα το μεγάλο κανάλι με το καλημέρα.. το περπάτημα στην αλλαγή μέσου είναι πολύ λίγο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εκτός από το βαπορετο 1 που όντως κάνει περίπου 45 λεπτά μέχρι το San Zacharia από την Piazza Roma, υπάρχει και το γρήγορο που δεν πάει από το μεγάλο κανάλι και κάνει 15 λεπτά... ρώτησε στις πληροφορίες για το νούμερο γιατί δεν το θυμάμαι...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εκτός από το βαπορετο 1 που όντως κάνει περίπου 45 λεπτά μέχρι το San Zacharia από την Piazza Roma, υπάρχει και το γρήγορο που δεν πάει από το μεγάλο κανάλι και κάνει 15 λεπτά... ρώτησε στις πληροφορίες για το νούμερο γιατί δεν το θυμάμαι...
Νομίζω είναι το no.51 που κάνει είκοσι λεπτά...Ρωτήστε για σίγουρα...
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας. Θα πάω στη Βενετία στο τέλος Αυγούστου και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την μετακίνηση από το αεροδρόμιο Μάρκο Πόλο για την πόλη. Διάβασα κάθε τι σχετικό που έχει γραφεί εδώ και ιδιαιτέρως το κατατοπιστικό άρθρο του Traveller στην TravelPedia.Ωστόσο όμως δεν κατάφερα να καταλάβω πως από την Piazzale Roma όπου σε αφήνει το λεωφορείο από το αεροδρόμιο, θα πάρεις το κατάλληλο βαπορέτο για το ξενοδοχείο. Κάπου διάβασα ότι ταλαιπωρημένοι ταξιδιώτες σέρνουν τις βαλίτσες στα γκαλντερίμια της γαληνοτάτης ψάχνοντας εναγωνίως το ξενοδοχείο τους.Ευχαριστώντας για το χρόνο σας θα αναμένω την βοήθειά σας.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Ολα τα αυτοκινητα, λεωφορεια κλπ. μπαινουν στη Βενετια μονο μεχρι την pzle Roma. Απο εκει διπλα ακριβως ειναι τα βαπορετα (βγαλε εισιτηριο ημερησιο ή 3ημερο). Αν ξερεις που θα πας βρισκεις το καταλληλο και πηγαινεις. Οντως η μετακινηση με βαλιτσες ειναι δυσκολη στα πλακοστρωτα της Βενετιας..
Αν θελεις, αν και αρκετα πιο ακριβο, υπαρχει και το καραβακι που σε πηγαινει κατευθειαν απο το αεροδρομιο στη Βενετια, το οποιο περναει και απο το Λιντο και κανει ετσι μια πολυ ομορφη βολτα στη λιμνοθαλασσα και πολυ εντυπωσιακοτερη εισοδο στην πολη, αξιζει δηλαδη τον κοπο και σαν βολτα..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας. Θα πάω στη Βενετία στο τέλος Αυγούστου και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την μετακίνηση από το αεροδρόμιο Μάρκο Πόλο για την πόλη. Διάβασα κάθε τι σχετικό που έχει γραφεί εδώ και ιδιαιτέρως το κατατοπιστικό άρθρο του Traveller στην TravelPedia.Ωστόσο όμως δεν κατάφερα να καταλάβω πως από την Piazzale Roma όπου σε αφήνει το λεωφορείο από το αεροδρόμιο, θα πάρεις το κατάλληλο βαπορέτο για το ξενοδοχείο. Κάπου διάβασα ότι ταλαιπωρημένοι ταξιδιώτες σέρνουν τις βαλίτσες στα γκαλντερίμια της γαληνοτάτης ψάχνοντας εναγωνίως το ξενοδοχείο τους.Ευχαριστώντας για το χρόνο σας θα αναμένω την βοήθειά σας.
αν το ξεν/χείο σου δεν είναι κοντά σε σταση βαπορέτο τότε σίγουρα θα κουβαλήσεις βαλίτσα (εκτός αν ξηλωθείς και πας με ιδιωτικό μέσο) τα περισσότερα ξεν/χεία είναι κοντά σε στάσεις της γραμμής 1 η οποία είναι και μακράν η πιο σημαντική γραμμή καθώς διασχίζει όλο το μήκος του ''μεγάλου καναλιού'' τυχερούλη θα κάνεις και κρουαζιέρα, αν θελεις γράψε μας σε ποιο ξεν/χείο έχεις κλείσει να βοηθήσουμε;)
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας. Θα πάω στη Βενετία στο τέλος Αυγούστου και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την μετακίνηση από το αεροδρόμιο Μάρκο Πόλο για την πόλη. Διάβασα κάθε τι σχετικό που έχει γραφεί εδώ και ιδιαιτέρως το κατατοπιστικό άρθρο του Traveller στην TravelPedia.Ωστόσο όμως δεν κατάφερα να καταλάβω πως από την Piazzale Roma όπου σε αφήνει το λεωφορείο από το αεροδρόμιο, θα πάρεις το κατάλληλο βαπορέτο για το ξενοδοχείο. Κάπου διάβασα ότι ταλαιπωρημένοι ταξιδιώτες σέρνουν τις βαλίτσες στα γκαλντερίμια της γαληνοτάτης ψάχνοντας εναγωνίως το ξενοδοχείο τους.Ευχαριστώντας για το χρόνο σας θα αναμένω την βοήθειά σας.
Φιλε μου εγω πηρα το καραβακι κοινως βαπορετο απο το αεροδρομιο και κατεβηκα στην πλατεια του αγιου μαρκου που με βολευε. Ουτε ταλαιπωρηθηκα ουτε τιποτα. εχεινα κανει που θες να κατεβεις και σε ποση ωρα θες να φτασεις. Εγω δεν βιαζομουν και ετσι πηρα την φτηνη αλλα καλη λυση για μενα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Φιλε μου εγω πηρα το καραβακι κοινως βαπορετο απο το αεροδρομιο και κατεβηκα στην πλατεια του αγιου μαρκου που με βολευε. Ουτε ταλαιπωρηθηκα ουτε τιποτα. εχεινα κανει που θες να κατεβεις και σε ποση ωρα θες να φτασεις. Εγω δεν βιαζομουν και ετσι πηρα την φτηνη αλλα καλη λυση για μενα.
ναι φίλε μου βαγγέλη μα η κρουαζιέρα με τα απίστευτης ομορφιάς κτίρια ξεκινά ακριβώς από την άλλη μεριά δηλ. piazzale roma
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom