Ιταλία Μετακινήσεις στη Ρώμη

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Θέλω να ρωτήσω το εξής :
Έχω κλείσει για δύο νύχτες διαμονή σε ένα σημείο κάτω από το Βατικανό και δίπλα στο σταθμό τραίνου S. Pedro.
Βολεύει για μετακίνηση μου προς το κέντρο Spanish steps di trevi το σημείο αυτό;
Και δεύτερον για μετακίνηση τη δεύτερη μερα προς ciampino μπορώ να μετακινηθω από το σταθμό S Pedro κάτω από το Βατικανό με το τραίνο αυτό;

Πόσο στοιχίζει το εισητηριο του τραίνου και είναι το ίδιο και για τα υπόλοιπα ΜΜΜ;
 
Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θέλω να ρωτήσω το εξής :
Έχω κλείσει για δύο νύχτες διαμονή σε ένα σημείο κάτω από το Βατικανό και δίπλα στο σταθμό τραίνου S. Pedro.
Βολεύει για μετακίνηση μου προς το κέντρο Spanish steps di trevi το σημείο αυτό;
Και δεύτερον για μετακίνηση τη δεύτερη μερα προς ciampino μπορώ να μετακινηθω από το σταθμό S Pedro κάτω από το Βατικανό με το τραίνο αυτό;

Πόσο στοιχίζει το εισητηριο του τραίνου και είναι το ίδιο και για τα υπόλοιπα ΜΜΜ;
Καλησπέρα φίλε και με το καλό να πάτε.Μαγική η Ρώμη! Εισιτήριο μέτρο έχει 1.50€ νομίζω για κάνα δίωρο ισχύει. Αν θυμάμαι καλά ισχύει και για λεωφορεία αλλά δεν πιστεύω για τρένο πχ τύπου Προαστιακού προς αεροδρόμια. Τσέκαρε τα λεωφορεία
Airport Transfers: no booking fee, book now | Terravision
Απλά δεν ξέρω αν σε αφήνει ακριβώς στο αεροδρόμιο (όπως στο Fiumicino).
Απο τον σταθμό που μένεις κοντά είναι δύο στάσεις ο σταθμός του μετρό Barberini. Απο εκεί σε 9' πεζός είσαι στην Piazza Di Spagna & σε 8' στην Fontana di Trevi.
Υπάρχει και η επιλογή (την οποία σου προτείνω) να το κάνεις πεζός.
Είναι 2.7 χιλιόμετρα περίπου 30' αλλά θα σε αποζημιώσει β διαδρομή μιας και στον δρόμο σου είναι Piazza Navona & Pantheon 😉🙏
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλησπέρα φίλε και με το καλό να πάτε.Μαγική η Ρώμη! Εισιτήριο μέτρο έχει 1.50€ νομίζω για κάνα δίωρο ισχύει. Αν θυμάμαι καλά ισχύει και για λεωφορεία αλλά δεν πιστεύω για τρένο πχ τύπου Προαστιακού προς αεροδρόμια. Τσέκαρε τα λεωφορεία
Airport Transfers: no booking fee, book now | Terravision
Απλά δεν ξέρω αν σε αφήνει ακριβώς στο αεροδρόμιο (όπως στο Fiumicino).
Απο τον σταθμό που μένεις κοντά είναι δύο στάσεις ο σταθμός του μετρό Barberini. Απο εκεί σε 9' πεζός είσαι στην Piazza Di Spagna & σε 8' στην Fontana di Trevi.
Υπάρχει και η επιλογή (την οποία σου προτείνω) να το κάνεις πεζός.
Είναι 2.7 χιλιόμετρα περίπου 30' αλλά θα σε αποζημιώσει β διαδρομή μιας και στον δρόμο σου είναι Piazza Navona & Pantheon 😉🙏
Ευχαριστώ πολύ @LorenzoTheGreek Κάτι τελευταίο...για Τραστέβερε η πιο κοντινή προσέγγιση με τα πόδια η με ΜΜΜ;
 
Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ @LorenzoTheGreek Κάτι τελευταίο...για Τραστέβερε η πιο κοντινή προσέγγιση με τα πόδια η με ΜΜΜ;
Εμείς πήγαμε με λεωφορείο απο το Palazzo Delle Esposizioni με λεωφορείο. Αλλά εμείς μέναμε στην Spagna. Απο Βατικανό το δίνει 40' με πόδια το Trastevere. Έχει αρκετές συγκοινωνίες όπως και Uber . Τσέκαρε το αλλά βγάζεις άκρη εύκολα
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλσπερα μια ερωτηση που μπορει και να εχει ειπωθει απλα δεν βρηκα κατι προσφατο

Για μετακινηση με τραινο στο Αεροδρομιο CIA υπαρχει τροπος με το εισητηριου τραινου να φυγω κατευθειαν για αερδρομιο και λεωφορειακι μετα απο ΣΣ CIA .
Ψαχνωντας στην TRENITALIA βρισκω αυτο εδω https://www.lefrecce.it/Channels.We...Trenitalia_boxbannercontainer_boxbannercard_1

Επιπλεον για 2ημερη μετακινηση θα βολευε καρτα 48 ωρων ή 72 προκειμενου να μετακινουμε με τραινο? περιοχη S. Pietro η διαμονη μου?
σας ευχαριστω!
 

Ellie’s

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επειδή όμως μάλλον βλέπω να κρατάμε την αρχική διαμονή που κλείσαμε, που είναι όμως μακριά από Termini, έχω να σας κάνω μια ερώτηση. Η πτήση επιστροφής μας είναι στις 7 το πρωί. Η ιδιωτική μεταφορά προς το αεροδρόμιο που κοίταξα από getyourguide η αλήθεια είναι ότι βγαίνει κάπως ακριβή. Βρήκα ότι υπάρχουν αυτά τα λεωφορεία της terravision που ξεκινάνε από το Termini και το πρώτο φεύγει στις 4:05 το πρωί, οπότε μας βολεύει. Τα γνωρίζετε; Είναι αξιόπιστα έτσι; Και επίσης εμείς για να φτάσουμε στο Termini τοσο νωρίς το πρωί θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τα νυχτερινά λεωφορεία. Ξέρετε τι παίζει με αυτά; Είναι ακριβή στις ώρες τους; Ή είναι σαν την Ελλάδα που λένε ότι θα περάσουν από την στάση την τάδε ώρα και εμφανίζονται μετά από 1 ώρα!!
 
Last edited by a moderator:

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Ευχαριστώ! Επειδή όμως μάλλον βλέπω να κρατάμε την αρχική διαμονή που κλείσαμε, που είναι όμως μακριά από Termini, έχω να σας κάνω μια ερώτηση. Η πτήση επιστροφής μας είναι στις 7 το πρωί. Η ιδιωτική μεταφορά προς το αεροδρόμιο που κοίταξα από getyourguide η αλήθεια είναι ότι βγαίνει κάπως ακριβή. Βρήκα ότι υπάρχουν αυτά τα λεωφορεία της terravision που ξεκινάνε από το Termini και το πρώτο φεύγει στις 4:05 το πρωί, οπότε μας βολεύει. Τα γνωρίζετε; Είναι αξιόπιστα έτσι; Και επίσης εμείς για να φτάσουμε στο Termini τοσο νωρίς το πρωί θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τα νυχτερινά λεωφορεία. Ξέρετε τι παίζει με αυτά; Είναι ακριβή στις ώρες τους; Ή είναι σαν την Ελλάδα που λένε ότι θα περάσουν από την στάση την τάδε ώρα και εμφανίζονται μετά από 1 ώρα!!
Δες τα δρομολόγια της trenitalia αξιόπιστα από termini ξεκινάς με το τρένο και από Ciampino σε παίρνει λεωφορείο και μάλιστα πολύ φθηνά, 2,70.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
72
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού
Βρήκα ότι υπάρχουν αυτά τα λεωφορεία της terravision που ξεκινάνε από το Termini και το πρώτο φεύγει στις 4:05 το πρωί, οπότε μας βολεύει. Τα γνωρίζετε; Είναι αξιόπιστα έτσι;
Μια χαρά είναι τα λεωφορεία της Terravision.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom