Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

aspradis

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα,

θα ήθελα και εγώ από τη μεριά μου να ρωτήσω κάτι για τις μετακινήσεις στην Βαρκελώνη. Εάν βγάλω την κάρτα "Hola BCN 4 ημερών" θα μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να μετακινηθώ από Αεροδρόμιο El Prat προς Passeig De Gracia με τα τρένα RENFE?

Και κάτι ακόμα αν είναι εύκολο. Γνωρίζει κάποιος για το Ruta del Modernisme και τι εκπτώσεις δίνει σε αξιοθέατα?

ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εάν βγάλω την κάρτα "Hola BCN 4 ημερών" θα μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να μετακινηθώ από Αεροδρόμιο El Prat προς Passeig De Gracia με τα τρένα RENFE?
Ναι, δες εδώ: http://www.tmb.cat/en/barcelona-travel-card/-/ticket/4_dies

Και κάτι ακόμα αν είναι εύκολο. Γνωρίζει κάποιος για το Ruta del Modernisme και τι εκπτώσεις δίνει σε αξιοθέατα?
Αγοράζεις το βιβλίο από δυο συγκεκριμένα σημεία στη Βαρκελώνη ή online, σε αυτά τα σημεία δείχνεις το βιβλίο και παίρνεις εκπτώσεις και χάρτη για να γυρίσεις τα μοντερνιστικά αξιοθέατα. Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ:
http://rutadelmodernisme.com/default.aspx?idioma=en&contenido=body_queeslarutaen.htm
και τις εκπτώσεις μπορείς να τις βρεις ανοίγοντας τα αξιοθεάτα στα δεξιά αυτής της σελίδας
http://rutadelmodernisme.com/default.aspx?idioma=en&contenido=body_queeslarutaen.htm
 

aspradis

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις διευκρινήσεις.

Τώρα όμως μου δημιουργήσατε μια άλλη απορία. Συμφέρει να πάρεις τη Hola BCN 4 ημερών προς 23.85€ (online) και το βιβλίο με τα εκπτωτικα κουπόνια για να γυρίσεις τα μοντερνιστικά αξιοθέατα προς 18€ αν δεν κάνω λάθος αντί της BCN Card για 4 ημέρες προς 55€ ?

ευχαριστώ
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Καλησπέρα σε όλους... Θα χρειαζόμασταν κι εμείς λίγο τα φώτα σας.. Προσγειωνόμαστε Βαρκελώνη 5/8 στις 9 το βράδυ και αναχωρούμε 8/8 στις 7 το πρωί. Το πρόβλημα μας είναι με τα μεταφορικά.. Έχουμε βρει μια κάρτα (HOLA BCN) την οποία πρέπει να αγοράσουμε για 4 μέρες έναντι 26 ευρώ το άτομο η οποία μας προσφέρει απεριόριστες διαδρομές και τη διαδρομή από και προς αεροδρόμιο. Διαβάσαμε όμως για την κάρτα T-10 η οποία επίσης μας καλύπτει αλλά δεν έχουμε καταλάβει αν καλύπτει τις διαδρομές από/προς αεροδρόμιο. Δηλαδή αν πάρουμε 1 T-10 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις 4 διαδρομές από/προς αεροδρόμιο και τις υπολοιπες 6 μέσα στην πόλη?? (για δυο άτομα ρωτάω). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Καλησπέρα σε όλους... Θα χρειαζόμασταν κι εμείς λίγο τα φώτα σας.. Προσγειωνόμαστε Βαρκελώνη 5/8 στις 9 το βράδυ και αναχωρούμε 8/8 στις 7 το πρωί. Το πρόβλημα μας είναι με τα μεταφορικά.. Έχουμε βρει μια κάρτα (HOLA BCN) την οποία πρέπει να αγοράσουμε για 4 μέρες έναντι 26 ευρώ το άτομο η οποία μας προσφέρει απεριόριστες διαδρομές και τη διαδρομή από και προς αεροδρόμιο. Διαβάσαμε όμως για την κάρτα T-10 η οποία επίσης μας καλύπτει αλλά δεν έχουμε καταλάβει αν καλύπτει τις διαδρομές από/προς αεροδρόμιο. Δηλαδή αν πάρουμε 1 T-10 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις 4 διαδρομές από/προς αεροδρόμιο και τις υπολοιπες 6 μέσα στην πόλη?? (για δυο άτομα ρωτάω). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
περσυ τετοια εποχη γυριζα απο βαρκελωνη.για να καταλαβεις αν συμφερει η καρτα θα σου πω οτι 20 λεπτη διαδρομη απο πιατσα ταχι στην diagonal derby hotel προς αεροδρομιο ειχε 30ευρωπουλα!!!!!
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
περσυ τετοια εποχη γυριζα απο βαρκελωνη.για να καταλαβεις αν συμφερει η καρτα θα σου πω οτι 20 λεπτη διαδρομη απο πιατσα ταχι στην diagonal derby hotel προς αεροδρομιο ειχε 30ευρωπουλα!!!!!
Μωρε το ξέρω ότι συμφέρει.. Το θέμα μου είναι ποια από τις δύο κάρτες συμφέρει? Οι 10 διαδρομες φτάνουν και με το παραπάνω για μέσα στην πόλη. Με ενδιαφέρει όμως να ισχύουν και για αεροδρόμιο. Βέβαια έχω δει τον χάρτη ζώνης 1 που καλύπτει η T-10 και φαίνεται να συμπεριλαμβάνει το αεροδρόμιο. Απλά θέλω και μία επιβεβαίωση για να είμαι σίγουρη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Απλά θέλω και μία επιβεβαίωση για να είμαι σίγουρη.
Από 1-1-2015 η Τ10 ισχύει για το λεωφορείο και τον προαστιακό για το αεροδρόμιο.
Παλιά ήταν 3 ζώνη το αεροδρόμιο και δεν ίσχυε.
Καμία κάρτα δεν ισχύει για το aerobus express.
O προαστιακός πηγαίνει στο τέρμιναλ 2 και από εκεί έχει shuttle bus.
Πάντως αν φτάνεις 9 η ώρα το βράδυ και μέχρι να πάρεις βαλίτσα το βρίσκω
χλωμό να βρεις ανοικτό το εκδοτήριο εισιτηρίων.(για να προμηθευτείς Τ10)
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Από 1-1-2015 η Τ10 ισχύει για το λεωφορείο και τον προαστιακό για το αεροδρόμιο.
Παλιά ήταν 3 ζώνη το αεροδρόμιο και δεν ίσχυε.
Καμία κάρτα δεν ισχύει για το aerobus express.
O προαστιακός πηγαίνει στο τέρμιναλ 2 και από εκεί έχει shuttle bus.
Πάντως αν φτάνεις 9 η ώρα το βράδυ και μέχρι να πάρεις βαλίτσα το βρίσκω
χλωμό να βρεις ανοικτό το εκδοτήριο εισιτηρίων.(για να προμηθευτείς Τ10)
Panpan ευχαριστώ για την απάντησή σου. Φτάνουμε 9:15 συγκεκριμένα, βαλίτσα δεν έχουμε, αλλά και πάλι μάλλον δε θα προλάβουμε.. σκέφτηκα να πληρώσουμε κανονικά απλό εισιτήριο ( 4,10€ ) για να πάμε Passeig de gracia και απο εκεί να πάρουμε το T10 για τις δυο μέρες που θα είμαστε Βαρκελώνη. Διάβασα πάντως ότι μπορούμε να βγάλουμε το T10 και από μηχάνημα. Δεν ισχύει;;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Διάβασα πάντως ότι μπορούμε να βγάλουμε το T10 και από μηχάνημα. Δεν ισχύει;;
Nαι ισχύει.Θα πρέπει όμως να πάρεις το shuttle bus και να πας στο τερμιναλ 2
που έχει τα μηχανήματα και από εκεί να πάρεις τον προαστιακό.
Δεν έχω προσέξει αν έχει το τέρμιναλ 1
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Nαι ισχύει.Θα πρέπει όμως να πάρεις το shuttle bus και να πας στο τερμιναλ 2
που έχει τα μηχανήματα και από εκεί να πάρεις τον προαστιακό.
Δεν έχω προσέξει αν έχει το τέρμιναλ 1
Οκ... Προσγειωνόμαστε στο τερμιναλ 2b άρα θα το δούμε στην πράξη. Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
ok τότε,όταν πας στην αίθουσα αναμονής για τον προαστιακό έχει μηχανήματα για εισιτήριο.Θα βγάλεις Τ10 ζώνη 1 και κοστίζει 9,95
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom