Μετακόμιση στο Βόλο

antonis_b

Member
Μηνύματα
29
Likes
286
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους,
Από σήμερα το βράδυ θα βρίσκομαι στον όμορφο Βόλο λόγω επικείμενης μετακόμισης εδώ. Είμαι στο ψάξιμο για σπίτι, οπότε όποιος συνφορουμιτης, ντόπιος και μη, έχει να προτείνει κάτι (περιοχή κλπ) ευπρόσδεκτος. Επίσης ευπρόσδεκτη και κάθε πρόταση για καλό τσιπουράδικο!🍽🍻
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ο Βόλος ειναι μια μικρη πόλη των 150 αντε 180 χιλιαδων και μεσα σε 10 με 15 λεπτα με αυτοκινητο περνας απο άκρη σε ακρη ολη την πολη.. Η έξοδος της πολης προς Αγριά (πέριξ του Νοσοκομείου), περιοχή Αγιου Κωνστντινου, αλλά και πιο ψηλά απο το κέντρο .. προσπάθησε να αποφύγεις το κεντρο για ευνόητους λόγους.. Να ξέρεις οπου και να μεινεις θα είσαι 5-10 λεπτα απο το κέντρο.. Μπορεις να μεινεις και λιγο εξω αμα θες οπως Αλυκες, Αγριά (παραθαλάσια) ή πιο ψηλά προς Πήλιο πχ Αλλη Μεριά..

Τσιπουράδικα εχει πααρα πολλά και προς Ν. Ιωνία (γενικός κανόνας) ειναι κάπως καλύτερα... Αφου θα μεινεις εδω θα μας πεις και συ τις επιλογές σου..
 
Last edited:

antonis_b

Member
Μηνύματα
29
Likes
286
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία
Σχετικά με τα τσίπουρα έχω ξεκινήσει τις δοκιμές. Με το σπίτι υπάρχει θέμα! Πίστευα ότι θα είναι πιο εύκολο το ψάξιμο από Αθήνα αλλά στα ίδια επίπεδα είναι η δυσκολία. Λίγα σπίτια και δεν τα προλαβαίνεις!
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Σχετικά με τα τσίπουρα έχω ξεκινήσει τις δοκιμές. Με το σπίτι υπάρχει θέμα! Πίστευα ότι θα είναι πιο εύκολο το ψάξιμο από Αθήνα αλλά στα ίδια επίπεδα είναι η δυσκολία. Λίγα σπίτια και δεν τα προλαβαίνεις!
Πιστευω οτι θα δυσκολευτεις γιατι εγω που ζητησα περσι για ιδιοκατοίκηση το δικο μου (110 τμ. με παρκιν και περιοχη Ανάληψη(κάτω) με εδινε γη και ουρανο για να το κρατησει. Παντως εξαρταται και ποσα τμ ζηταει ο καθενας, καλη διαμονη.
 

prigkipissa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Καλησπέρα και καλως ήρθες στον όμορφο Βολο! Η αλήθεια είναι ότι θα δυσκολευτείς αρκετά για σπίτι γιατί τα ενοίκια πια έχουν φτάσει στα ύψη. Προτείνω για αρχή να πάρεις μια εφημερίδα (Θεσσαλικες αγγελιες) και να δεις εκεί τι έχει. Αλήθεια τι σπίτι ψάχνεις? Να δω μήπως έχω κάτι στα υπόψιν. Καλύτερα να αποφύγεις το κέντρο. Ωραία περιοχή είναι η περιοχή κοντά στον Άγιο. Κωνσταντίνο. Όσο για τα τσιπουραδικα,όπως σου είπαν θα κινηθείς προς Νέα Ιωνια
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Με το καλό το νέο σου ξεκίνημα! Πρόσφατα έβλεπα αγγελίες για την πόλη του Βόλου και εντυπωσιάστηκα με την διαφορά σε σχέση με την Αθήνα. Για περιοχή καλή θεωρείται και ο Αγιος Κωνσταντίνος, η Ανάληψη, η Νέα Δημητριάδα αλλά είναι και ανάλογα με τα γούστα του καθένα. Τσιπουράδικα άπειρα και θα βρείς πολλά προς Νέα Ιωνία τα διαμαντάκια ;)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Για εμένα, οι καλύτερες περιοχές είναι του Αγίου Κωνσταντίνου (βέβαια θα είναι πιο ακριβά τα σπίτια εκεί), οι γειτονιές γύρω από την Ανάληψη και η γειτονιά γύρω από τον δρόμο Κασσαβέτη. Δεν ξέρω αν έρχεσαι για δουλειά στον Βόλο ή σπουδές και πού θα πρέπει να βρίσκεσαι τις περισσότερες ώρες της ημέρας σου και αν θες ηρεμία ή να είσαι κοντά στο κέντρο. Αν θες την ησυχία σου, μπορείς να μείνεις Νέα Δημητριάδα ή Αλυκές ή πρόποδες Πηλίου. Αλλιώς όμως δεν θα πρότεινα να πας προς τα εκεί. Θα πρότεινα τις γειτονιές που είπα παραπάνω γιατί θα είσαι 10-15 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο και την παραλία. Επίσης, δεν θα πρότεινα Νεάπολη ή Νέα Ιωνία (με εξαίρεση την περιοχή γύρω από το ποτάμι).
 

antonis_b

Member
Μηνύματα
29
Likes
286
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία
Καλησπέρα και καλως ήρθες στον όμορφο Βολο! Η αλήθεια είναι ότι θα δυσκολευτείς αρκετά για σπίτι γιατί τα ενοίκια πια έχουν φτάσει στα ύψη. Προτείνω για αρχή να πάρεις μια εφημερίδα (Θεσσαλικες αγγελιες) και να δεις εκεί τι έχει. Αλήθεια τι σπίτι ψάχνεις? Να δω μήπως έχω κάτι στα υπόψιν. Καλύτερα να αποφύγεις το κέντρο. Ωραία περιοχή είναι η περιοχή κοντά στον Άγιο. Κωνσταντίνο. Όσο για τα τσιπουραδικα,όπως σου είπαν θα κινηθείς προς Νέα Ιωνια
Τριάρι ψάχνω. Θα ξαναπάρω και αύριο την εφημερίδα με τις "φρέσκιες" αγγελίες γιατί από τις παλιές δε βρήκα ακρη!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Επίσης να προσθέσω ότι μπορείς να γίνεις μέλος στο facebook σε ομάδες όπως στις Βολιώτικες Αγγελίες, ίσως βρεις εκεί κάτι ενδιαφέρον! (αν θεωρείται διαφήμιση το ποστ μου τότε ζητώ συγνώμη, ας διαγραφεί :icon_redface:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom