Μετανάστευση Αγγλία

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σου αγαπητή Λώρα. :)
Βασικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Είναι αρκετά πράγματα που θέλω να σου πω/συμβουλεύσω πριν μετοικίσετε στην Αγγλία.
Δεν θα έλεγα σε κάποιον να το τολμήσει τόσο εύκολα να μετακομίσει αν δεν έχει βρει ήδη από την Ελλάδα δουλειά(πράγμα λιγουλάκι δύσκολο αλλά κάποιοι το έχουν κάνει).
Αυτό θα ήταν ευχής έργον γιατί θα είναι όλα πιο εύκολα. Άνοιγμα λογαριασμού τραπέζης, ενοικίαση σπιτιού χωρίς εγγυητή και τέτοια.
Επίσης πάλι δεν θα το πρότεινα τόσο εύκολα αν δεν υπάρχει κάποιο έστω και μικρό κεφάλαιο στην άκρη μέχρι να βρεθεί η πολυπόθητη εργασία...Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει μια δυσκολία στην ενοικίαση σπιτιού καθώς όπως σου προείπαν θα χρειαστεί κάποιος εγγυητής κάτοικος Αγγλίας. Ακόμη και στο άνοιγμα λογαριασμού θα υπάρχουν δυσκολίες καθώς για τον ανοίξεις χρειάζεσαι ήδη διεύθυνση αγγλικού σπιτιού και διάφορα άλλα.
Η συμβουλή που σου έδωσαν να πάει ο σύζυγος πρώτα να βρει δουλειά είναι σωστή γιατί η Αγγλία είναι ακριβή χώρα....και μέχρι να τακτοποιηθεί ο σύζυγος θα μπορεί να μένει σε κάποιο μοιρασμένο σπίτι που θα είναι σαφέστατα πιο οικονομική λύση....Μην ξεχνάμε και το αναθεματισμένο council tax, τον δημοτικό φόρο ο οποίος είναι βραχνάς....
Ζω σε μια από τις πιο φθηνές πόλεις της Αγγλίας, το Λέστερ...Ο πρώτος καιρός ήταν πολύ δύσκολος, παρόλο που ήμουν τυχερή και είχα βρει ήδη από την Ελλάδα part time εργασία στο ελληνικό σχολείο της περιοχής!
Μια τέτοια απόφαση θέλει σοβαρό και ακριβή σχεδιασμό ειδικά αν υπάρχει και παιδί...
Ο συμφορουμίτης μας και γείτονας εδω στη Αγγλία @kakos21 μετακόμισε εδώ με εγκυμονούσα σύζυγο, έχοντας ήδη βρει δουλειά και φροντίζοντας τις περισσότερες λεπτομέρειες πριν έρθει η σύζυγος.
Πέρα από τις δυσκολίες, πραγματικά υπάρχουν, τουλάχιστον ακόμη, αρκετές ευκαιρίες εδώ!
Απλά τονίζω ότι θέλει προσοχή και σχεδιασμό!!!!!!
Δεν αποθαρρύνω κανένα αλλά δεν θα πω ποτέ ότι είναι απλά τα πράγματα...Και εννοείται δεν θα πω σε κανένα να έρθει εδώ χύμα στο κύμα.
Και σου ξαναλέω, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που πρέπει να σκεφτείτε και να κάνετε πριν πάρετε την οριστική απόφαση. Και συγχώρα με που το λέω αλλά νομίζω ότι τα έχεις πιο απλά τα πράγματα στο μυαλό σου από ότι είναι...Εκτός πια αν έχετε ένα σεβαστό κεφάλαιο στην άκρη που θα καλύπτει όλα σας τα έξοδα για ένα καλό διάστημα και γνωρίζετε τόσο καλά την αγγλική πραγματικότητα.
Για οποιαδήποτε λεπτομέρεια μη διστάσεις!
Καλη σου μερα.
Συμφωνω σε ολα οσα μου γραφεις.Ειναι οντως πολυ δυσκολο με παιδια κλπ να κανεις αυτο το βημα κ να το τολμησεις.Υπαρχουν καποιες οικονομιες που μας βοηθανε για αρκετο καιρο στην Αγγλια κ μεχρι να βολευτουμε με εργασια-σπιτι για τον πρωτο μηνα τουλαχιστον.
Δυσκολη η οργανωση αλλα οχι αδύνατη.
Τα εχουμε σκεφτει ολα..
Απλα το υφος μας κ το στυλ μου ειναι πως δεν χρειαζεται να αγχωνομαστε γιατι οτι ειναι να γινει θα γινει!!
Θελει πολυ ψαξιμο κ πργανωση, στα οποια ελπιζω να σταθουμε λιιιγο περισσοτετο τυχεροι!!!☺☺

Το Βournemouth είναι πράγματι μία πολύ όμορφη και φιλόξενη πόλη.Είναι αρκετά οικονομική για τα δεδομένα της χώρας,αλλά ουσιαστικά είναι σαν μεγάλο χωριό,πράγμα που περιορίζει κατά πολύ τις δυνατότητες εύρεσης εργασίας.
Όσον αφορά τη μεταφορά,η πιο οικονομική και συμφέρουσα επιλογή νομίζω είναι με λεωφορείο από το Heathrow η' το Gatwick (μία από τις δύο διαδρομές διαρκεί πιο πολύ αλλά δεν θυμάμαι ποια...) στο Βornemouth και κάνει περίπου 3-3,5 ώρες αν θυμάμαι καλά.Από τις δύο φορές που έκανα αυτό το ταξίδι,δε θα έλεγα πως δεν είναι άνετο,τουλάχιστον για έναν ενήλικα.
Όσο για τα παιδιά,εκπαίδευση κτλ. ,μόλις δικτυωθείς με τους Έλληνες που μένουν εκεί,θα λάβεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες μιας και αρκετοί έχουν μικρά παιδιά.
Με ενα γρηγορο ψαξιμο σε διαφορα σαιτ βρηκα δουλιτσες στο bournemouth αλλα βεβαια μην ξεχναμε οτι ειμαι Ελληνιδα στην Ελλαδα κ οχι στην Αγγλια.
Δυσκολο θα ειναι αλλα ελπιζουμε να τα καταφρρουμε σε αυτο το κομματι για αρχη!!!
 
Last edited by a moderator:

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Σας καλησπεριζω για μια ακομη φορα με νεα δεδομενα πλεων.
Αποφασισαμε λοιπον,υστερα απο μεγαλη αναζητηση τοσο καιρο κ μιλωντας απο δω κ απο κει να μετακομισουμε για North London κ πιο συγκεκριμενα στο Wood Green.
Ψαχνωντας για εργασια στο Λονδινο λοιπον,κ στελνωντας ενα σωρο βιογραφικα ως μανικιουριστ ανακαλυπτω πως βρισκομαι στο Level 1 κ οχι 2 οπως πιστευα.Πραγμα που δυσκολευει την εργασια αφου οι περισσοτερες αγγελιες ζητανε να ειναι το οτυχιο σου Level 2.Οποτε ο μισθος μου απο 20000-24000 λιρες τον χρονο, πεφτει κατακορυφα στις 17000.Ανεξαρτητα αν εχω 5 χρονια προυπηρεσια κ γνωριζοντας ενα σωρο πραγματα εξειδηκευμενα πανω στο κομματι του mani-pedi κλπ.
Επισης ανακαλυψαμε πως οι παιδικοι σταθμοι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ κ πως για να παρουν την μεγαλη μας κορη στο δημοτικο πρεπει να εχει κλεισμενα τα 5 ετη.
Εμεις για 2 μηνες το χανουμε(γεννημενη τον Νοεμβρη του 11)οποτε κ θα ειναι σπιτι η μεγαλη μαζι με την μικρη.

Υςτερα απο πολυ ψαξιμο λοιπον, ερχεται νεο κυμα ερωτησεων:

1) τα ελληνικα σχολεια διδασκουν αγγλικα κ ελληνικα?τα μαθηματα σε ποια γκωσσα γινονται?

2)Θα αναιβει ο αντρας μου Αγγλια για κανα μηνα μονος του, να κλεισει δουλεια ως Γραφιστας τελικα με 7 χρονια προυπηρασια Ελλαδας(επιπεδο πτυχιου 3+) (κ οχι ως μουςικος)αφου εχει μιλησει απο Ελλαδα με τους υποψηφιους εργοδοτες κ ςπισης θα εχει ψαξει απο εδω για σπιτι.Αγγλια θα κανει απλα το viewing.
Γνωριζει λοιπον καποιος, τον κατωτερο μισθο Γραφιστα κ κατα ποσο προσλαμβανουν διοτι δεν εχουμε ματαφερει να μαθουμε.

3)Ποσο εφικτο ειναι να εργαστω ως μανικιουριστ με μεγαλη Ελληνικη προυπηρεσια κ εμπειρια χωρις ομως να εχω το Level πτυχιου που ζητανε?

4) Στο Wood Green κ γενικα στο Λονδινο υπαρχουν παιδοτοποι οπως στην Ελλαδα?Τι δραστηριοτητες υπαρχουν για παιδια προσχολικης ηλικίας?

Αυτα προς το παρων κ σας ευχαριστω ολους!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
1) τα ελληνικα σχολεια διδασκουν αγγλικα κ ελληνικα?τα μαθηματα σε ποια γκωσσα γινονται?
Τα ελληνικά σχολεία στο εξωτερικό διδάσκουν παντού μόνο ελληνικά. Το ερώτημα ειναι αν στην Αγγλία λειτουργούν κανονικά με πρωινό πρόγραμμα σαν τα ελληνικά (σε πολύ λίγες χώρες συμβαίνει αυτό πλέον) ή συμπληρωματικά το μεσημέρι κάποιες φορές την εβδομάδα (στις περισσότερες). Καλύτερα να επικοινωνήσεις με το Υπουργείο Παιδείας εδώ. Στη δεύτερη περίπτωση θα γραφτεί το παιδί σε αγγλικό δημόσιο σχολείο για το πρωί, πράγμα που είναι και το καλύτερο αν η εγκατάσταση εκεί είναι μόνιμη.
 
Last edited by a moderator:

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
[QUOTE="Λώρα, post: 597176, member: 19741"

1) τα ελληνικα σχολεια διδασκουν αγγλικα κ ελληνικα?τα μαθηματα σε ποια γκωσσα γινονται?
Τα ελληνικά σχολεία στο εξωτερικό διδάσκουν παντού μόνο ελληνικά. Το ερώτημα ειναι αν στην Αγγλία λειτουργούν κανονικά με πρωινό πρόγραμμα σαν τα ελληνικά (σε πολύ λίγες χώρες συμβαίνει αυτό πλέον) ή συμπληρωματικά το μεσημέρι κάποιες φορές την εβδομάδα (στις περισσότερες). Καλύτερα να επικοινωνήσεις με το Υπουργείο Παιδείας εδώ. Στη δεύτερη περίπτωση θα γραφτεί το παιδί σε αγγλικό δημόσιο σχολείο για το πρωί, πράγμα που είναι και το καλύτερο αν η εγκατάσταση εκεί είναι μόνιμη.[/QUOTE]

Ωραια.οποτε μιλαμε για εγγραφη σε αγγλικο σχολειο.Μιλαμε για μονιμη εγκατασταση ετσι κ αλλιως.Ισως οτε να της καναμε καποια μαθηνατα αγγλικης γλωσσας φετος πριν φυγουμε ετσι ωστε να μην στρεσαριστει τοσο πολυ κ αποτομα...αν κ θα μεινει ετσι κ αλλιως χωρις σχολειο εναν χρονο οποτε η μεταβαση θα της ερθει ετσι κ αλλιως πιο ομαλα.
Ευχαριτω πολυ.
Οποιαδηποτε αλλη απαντηση στα ερωτηματα ευπροσδεκτη!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Προς θεού, μην κάνετε μαθήματα σε 5χρονο!. Απλά μιλάτε της και στις 2 γλώσσες, ειδικά την περίοδο που θα ειστε εκεί και εξασφαλίστε παρέα με παιδάκια από τη γειτονιά. Θα μάθει με φυσικό τρόπο.
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Προς θεού, μην κάνετε μαθήματα σε 5χρονο!. Απλά μιλάτε της και στις 2 γλώσσες, ειδικά την περίοδο που θα ειστε εκεί και εξασφαλίστε παρέα με παιδάκια από τη γειτονιά. Θα μάθει με φυσικό τρόπο.
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες .να σαι καλα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αφου εχει κανει συζητησεις με τους μελλοντικους εργοδοτες ο αντρας σου,νομιζω θαπρεπε ηδη να ξερει τι μισθο θα παρει.Ποιο αρμοδιος απο αυτον που θα του δωσει δουλεια δεν υπαρχει .Παλι θα πω,πρωτα βρισκουμε δουλειες,μετα σπιτι,το που θα αφηνουμε τα παιδια για να δουλευουμε και αν αυτα λυθουν,βρισκουμε ακρες για σχολεια κλπ.αν θα μεινετε μονιμα εκει το ελληνικο σχολειο τι το θες?
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αφου εχει κανει συζητησεις με τους μελλοντικους εργοδοτες ο αντρας σου,νομιζω θαπρεπε ηδη να ξερει τι μισθο θα παρει.Ποιο αρμοδιος απο αυτον που θα του δωσει δουλεια δεν υπαρχει .Παλι θα πω,πρωτα βρισκουμε δουλειες,μετα σπιτι,το που θα αφηνουμε τα παιδια για να δουλευουμε και αν αυτα λυθουν,βρισκουμε ακρες για σχολεια κλπ.αν θα μεινετε μονιμα εκει το ελληνικο σχολειο τι το θες?
Δεν κρατήθηκες άλλο (πόσο ν' αντέξεις?)...περίμενε, το σκέφτεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να επιλέξει πρώτα τον τόπο διαμονής πριν βρει δουλειά, όταν δεν ξέρει πόσος χρόνος και τι κόστος μπορεί να απαιτείται για την καθημερινή μετακίνηση ή το να αναρωτιέται αν έχει παιδότοπους ή να θεωρεί εκ των προτέρων τη μετανάστευση μόνιμη, αλλά δεν μου πέφτει και λόγος.
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Αφου εχει κανει συζητησεις με τους μελλοντικους εργοδοτες ο αντρας σου,νομιζω θαπρεπε ηδη να ξερει τι μισθο θα παρει.Ποιο αρμοδιος απο αυτον που θα του δωσει δουλεια δεν υπαρχει .Παλι θα πω,πρωτα βρισκουμε δουλειες,μετα σπιτι,το που θα αφηνουμε τα παιδια για να δουλευουμε και αν αυτα λυθουν,βρισκουμε ακρες για σχολεια κλπ.αν θα μεινετε μονιμα εκει το ελληνικο σχολειο τι το θες?
Βιογραφικα στελνει, δεν εχει μιλήσει με ανθρώπους ακομα σχετικα με μισθους κλπ.
Εγω εχω λαβει τηλεφωνηματα σχετικα για δουλειά εκει (σήμερα συκγεκριμενα) αλλα δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερα εξυπνο απο μερους μου να ρωτησω τηλεφωνικως τι μισθό δινουν.Ξερω στο πανω κατω.
Δουλειες εγω ειμαι αυτη που εχω βρει σχετικα με το κομματι που εργαζομαι, στο Κεντρικο Λονδινο που ειναι 50' max αποσταστη απο Wood Green ωπου και θα μεινουμε.Τα παιδια θα ειναι στο σπιτι(θα τα κραταει ο συζυγος) και σκεφτηκα το Ελληνικο σχολειο για τα παιδια, διοτι δεν ηξερα ότι μιλανε εκει μονο Ελληνικά.
Τωρα που το εμαθα η επιλογη μου ειναι σαφως το Αγγλικό.

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να επιλέξει πρώτα τον τόπο διαμονής πριν βρει δουλειά, όταν δεν ξέρει πόσος χρόνος και τι κόστος μπορεί να απαιτείται για την καθημερινή μετακίνηση ή το να αναρωτιέται αν έχει παιδότοπους ή να θεωρεί εκ των προτέρων τη μετανάστευση μόνιμη, αλλά δεν μου πέφτει και λόγος.
Η δουλειες που ψαχνουμε ειναι σε συγκεκριμενες περιοχες και γνωριζουμε πανω κατω τα μεταφορικα, εξοδα κλπ.
Αναρωτιεμαι για παιδοτοπους διοτι θελω να ξερω τι συστημα υπαρχει στην Αγγλια σχετικά με την δημιουργικη απασχοληση των παιδιων απο την στιγμη που θα ειναι για τον πρωτο χρονο η μεγαλη μας κορη στο σπιτι ενω εχει μαθει στην Ελλαδα να πηγαινει παιδικο σταθμο.
Θεωρουμαι εκ των προτερων την μετακομιση μονιμη διοτι θελουμε να παμε για μονιμα.Δεν πηγαινουμε για ταξιδι.
Ευχαροστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας.Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια/συμβουλη ευχαριστως να την ακουσω!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Τα παιδια θα ειναι στο σπιτι (θα τα κραταει ο συζυγος)
Εγώ αν έβρισκα εργοδότη στο Λονδίνο να με πληρώνει και να κάνω τη δουλειά από το σπίτι κρατώντας τα παιδιά, θα επέλεγα να την κάνω από το φτηνό σπίτι στην Ελλάδα και να τσεπώνω τον αγγλικό μισθό παντως :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom