Μετανάστευση Αγγλία

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
με αγγλικο μισθο,καμαρι μου,μια χαρα την βγαζεις εδω.ποιος ο λογος να ξενιτευτεις?αμα δουλευει ο αντρας σου απ το σπιτι..λυθηκε το προβλημα.
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Ευχαρισρω πολυ για τις απαντησεις σας.Να στε καλα....θα τα σκεφτουμε ξανα ολα κ ανακεφαλαιωνουμε!!
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
καλησπερα, εχουμε παρει και εμεις αποφαση να φυγουμε για Αγγλια. το σχεδιο στο μυαλο μας εινα να φυγβ εγω πρωτη τον Φεβρουαριο οπου θα με φιλοξενισει ενας φιλος ωσπου να βρω δουλεια σπιτι και αρχες καλοκαιριου να ανεβει ο αντρας μου με τις δυο κορες μας ωστε να εχω σταθεροποιηθει λιγο εγω, να ξερω λιγο τη ζωη ωστε να υποδεχτω ετοιμη τις μικρες για τη νεα ζωη. ειναι ρισκο μεγαλο αλλα η αληθεια ειναι οτι δε παμε εκει για να πλουτισουμε αλλα για να μποροεσουμε να εξασφαλισουμε ενα καλυτερο τροπο ζωης.
 

alexjames2320

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο θέλω η γυναικα μου να έρθει στην αγγλία με το EEA family permit μπορεί να εργαστεί στην αγγλία η να γραφτεί σε κάποια σχολη εκεί την περίοδο των 6 μηνών που μπορεί να μείνει? είχα ρωτήσει αρχικά σε ένα άλλο θέμα αν μπορεί να έρθει με αλβανικό διαβατήριο αλλα ως σύζυγος έλληνα στην αγγλία και τώρα θέλω να ξέρω αν γίνετε να εργαστείς με την συγκεκριμένη άδεια η απλά είσαι τουρίστας στην αγγλία?
 

giannouge

New Member
Μηνύματα
0
Likes
7
Γειά σας.Είμαι Έλληνας 27 ετων και τους τελευταίους 4 μήνες έχω μετακομίσει Αγγλία.Συγκεκριμένα στο Σαουθαμπτον.Εχω σπουδασει λογιστικη στο TEI Πειραιά και παράλληλα με τις σπουδες εκανα διαφορες δουλειες.Όταν τελείωσα βρηκα δουλεια στο λογιστικο τμημα μιας εταιρείας.Δούλευα 4ωρο κ αλλες μερες 6ωρο κ επαιρνα τον νομιμο γ αυτες τις ωρες μισθ0.Οσοι ειστε στην αγορα εργασιας ξερετε.Παντα ηθελα το παραπάνω.Τα θεωρουσα ελαχιστα χρήματα.Όχι λίγα για να ζησεις..αλλα για να ζησεις καλα.Οπως και να εχει αποφασισα να τα παρατησω ολα και να φυγω Αγγλια.Με επεισε ο ξαδερφος μου.Μου ειπε ελα και θα βγαλεις πολλα λεφτα εδώ.Λεφτα που στην ελλαδα θα εβγαζες στο διπλασιο χρονο.Πηγα κ επιασα δουλεια σε ενα εστιατοριο σαν υπεύθυνος αλλα βασικα κανω τα παντα..σέρβις κουβαληματα καθαριότητες.Τον τελευταιο μηνα αυξηθηκε κιολας ο μισθος μου γτ αυξηθηκαν κ οι ωρες δουλειας.Τα λεφτα που βγαζω ενας σερβιτορος στην ελλαδα τα βγαζει σε 3-4 μηνες και αν. Τα εχω παρουσιασει ολα μια χαρα ετσι?Λεφτα βγαζω!άνεση εχω!σε μια ομορφη πολη ζω! Αλλά όχι!Αποφάσισα να γραψω στο forum πιο πολυ οχι για να με λυπηθειτε αλλα για να σας ταρακουνησω λιγο.Και θα καταλαβετε τι εννοω.Λοιπον οχι δεν ειναι ολα μια χαρα.Ολα ειναι χαλια.Μου λειπει η Ελλαδα,η μανα μου,οι φιλοι μου,η κοπελα μου.Καθομαι και αναρωτιέμαι αν αξιζει ολο αυτο που εκανα.Η απαντηση που δινω στον εαυτο μου ειναι όχι.Τα παρατησα ολα για να εχω μια οικονομικη ανεση.Την βρηκα αλλα εχασα ολα τα αλλα ρε γαμωτο.Παρεες εδώ?Εχω τον ξαφερφο μου ναι.Εχω βρει 2-3 παιδια απο την δουλεια ναι.Αλλα δεν ειναι παρεες αυτό.Αυτό ειναι κατ ανάγκην συναναστροφές.Θελω να δω την μανα μου.Να φιλησω την κοπελα μου και να βγω με τους φιλους μου για καφε.Μπορει να ακουγονται επιφανειακα και αστεία όλα αυτα αλλα δεν ειναι.Νιωθω οτι δεν εχω τιποτα.Μονο ενα συρτάρι με τα λεφτα που εχω μαζέψει το οποιο αν γυρνουσε ο χρονος πισω δεν θα ηθελα να εχω.Και οκ θα μου πεις Αγγλια εισαι αρκετα κοντα.Και οντως ηρθε η μανα μου κ ο κολλητος μου κ εκατσαν 10 μερες αλλά δεν είναι αρκετο.Αυτό που θελω να πω με ολα αυτα ειναι πως αν εχεις ζωη στην Ελλαδα ή οπου αλλου ζεις ποτε μην την παρατησεις για τον λογο που το εκανα εγω.Γιατι στο τελος της μερας θες να κοιμασαι και να νιωθεις γεματος.Εγω ειμαι αδειος απο τους ανθρωπους μου οποτε αυτο μου ειναι αρκετο για να καταλαβω πολλα.Οπως και να εχει καλη τυχη σε ολους.Εγω έβγαλα εισιτήριο και σε 17 μερες πετάω για Ελλαδα.Παω να παρω πισω την ζωη μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γειά σας.Είμαι Έλληνας 27 ετων και τους τελευταίους 4 μήνες έχω μετακομίσει Αγγλία.Συγκεκριμένα στο Σαουθαμπτον.Εχω σπουδασει λογιστικη στο TEI Πειραιά και παράλληλα με τις σπουδες εκανα διαφορες δουλειες.Όταν τελείωσα βρηκα δουλεια στο λογιστικο τμημα μιας εταιρείας.Δούλευα 4ωρο κ αλλες μερες 6ωρο κ επαιρνα τον νομιμο γ αυτες τις ωρες μισθ0.Οσοι ειστε στην αγορα εργασιας ξερετε.Παντα ηθελα το παραπάνω.Τα θεωρουσα ελαχιστα χρήματα.Όχι λίγα για να ζησεις..αλλα για να ζησεις καλα.Οπως και να εχει αποφασισα να τα παρατησω ολα και να φυγω Αγγλια.Με επεισε ο ξαδερφος μου.Μου ειπε ελα και θα βγαλεις πολλα λεφτα εδώ.Λεφτα που στην ελλαδα θα εβγαζες στο διπλασιο χρονο.Πηγα κ επιασα δουλεια σε ενα εστιατοριο σαν υπεύθυνος αλλα βασικα κανω τα παντα..σέρβις κουβαληματα καθαριότητες.Τον τελευταιο μηνα αυξηθηκε κιολας ο μισθος μου γτ αυξηθηκαν κ οι ωρες δουλειας.Τα λεφτα που βγαζω ενας σερβιτορος στην ελλαδα τα βγαζει σε 3-4 μηνες και αν. Τα εχω παρουσιασει ολα μια χαρα ετσι?Λεφτα βγαζω!άνεση εχω!σε μια ομορφη πολη ζω! Αλλά όχι!Αποφάσισα να γραψω στο forum πιο πολυ οχι για να με λυπηθειτε αλλα για να σας ταρακουνησω λιγο.Και θα καταλαβετε τι εννοω.Λοιπον οχι δεν ειναι ολα μια χαρα.Ολα ειναι χαλια.Μου λειπει η Ελλαδα,η μανα μου,οι φιλοι μου,η κοπελα μου.Καθομαι και αναρωτιέμαι αν αξιζει ολο αυτο που εκανα.Η απαντηση που δινω στον εαυτο μου ειναι όχι.Τα παρατησα ολα για να εχω μια οικονομικη ανεση.Την βρηκα αλλα εχασα ολα τα αλλα ρε γαμωτο.Παρεες εδώ?Εχω τον ξαφερφο μου ναι.Εχω βρει 2-3 παιδια απο την δουλεια ναι.Αλλα δεν ειναι παρεες αυτό.Αυτό ειναι κατ ανάγκην συναναστροφές.Θελω να δω την μανα μου.Να φιλησω την κοπελα μου και να βγω με τους φιλους μου για καφε.Μπορει να ακουγονται επιφανειακα και αστεία όλα αυτα αλλα δεν ειναι.Νιωθω οτι δεν εχω τιποτα.Μονο ενα συρτάρι με τα λεφτα που εχω μαζέψει το οποιο αν γυρνουσε ο χρονος πισω δεν θα ηθελα να εχω.Και οκ θα μου πεις Αγγλια εισαι αρκετα κοντα.Και οντως ηρθε η μανα μου κ ο κολλητος μου κ εκατσαν 10 μερες αλλά δεν είναι αρκετο.Αυτό που θελω να πω με ολα αυτα ειναι πως αν εχεις ζωη στην Ελλαδα ή οπου αλλου ζεις ποτε μην την παρατησεις για τον λογο που το εκανα εγω.Γιατι στο τελος της μερας θες να κοιμασαι και να νιωθεις γεματος.Εγω ειμαι αδειος απο τους ανθρωπους μου οποτε αυτο μου ειναι αρκετο για να καταλαβω πολλα.Οπως και να εχει καλη τυχη σε ολους.Εγω έβγαλα εισιτήριο και σε 17 μερες πετάω για Ελλαδα.Παω να παρω πισω την ζωη μου.
Μη το κουνήσεις ρούπι πριν στείλω το βιογραφικό μου στον εργοδότη σου, και επειδή τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία άσε και τίποτα στο συρτάρι, ειλικρινά θα το εκτιμήσω. Πάω να δω πτήσεις.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Γειά σας.Είμαι Έλληνας 27 ετων και τους τελευταίους 4 μήνες έχω μετακομίσει Αγγλία.Συγκεκριμένα στο Σαουθαμπτον.Εχω σπουδασει λογιστικη στο TEI Πειραιά και παράλληλα με τις σπουδες εκανα διαφορες δουλειες.Όταν τελείωσα βρηκα δουλεια στο λογιστικο τμημα μιας εταιρείας.Δούλευα 4ωρο κ αλλες μερες 6ωρο κ επαιρνα τον νομιμο γ αυτες τις ωρες μισθ0.Οσοι ειστε στην αγορα εργασιας ξερετε.Παντα ηθελα το παραπάνω.Τα θεωρουσα ελαχιστα χρήματα.Όχι λίγα για να ζησεις..αλλα για να ζησεις καλα.Οπως και να εχει αποφασισα να τα παρατησω ολα και να φυγω Αγγλια.Με επεισε ο ξαδερφος μου.Μου ειπε ελα και θα βγαλεις πολλα λεφτα εδώ.Λεφτα που στην ελλαδα θα εβγαζες στο διπλασιο χρονο.Πηγα κ επιασα δουλεια σε ενα εστιατοριο σαν υπεύθυνος αλλα βασικα κανω τα παντα..σέρβις κουβαληματα καθαριότητες.Τον τελευταιο μηνα αυξηθηκε κιολας ο μισθος μου γτ αυξηθηκαν κ οι ωρες δουλειας.Τα λεφτα που βγαζω ενας σερβιτορος στην ελλαδα τα βγαζει σε 3-4 μηνες και αν. Τα εχω παρουσιασει ολα μια χαρα ετσι?Λεφτα βγαζω!άνεση εχω!σε μια ομορφη πολη ζω! Αλλά όχι!Αποφάσισα να γραψω στο forum πιο πολυ οχι για να με λυπηθειτε αλλα για να σας ταρακουνησω λιγο.Και θα καταλαβετε τι εννοω.Λοιπον οχι δεν ειναι ολα μια χαρα.Ολα ειναι χαλια.Μου λειπει η Ελλαδα,η μανα μου,οι φιλοι μου,η κοπελα μου.Καθομαι και αναρωτιέμαι αν αξιζει ολο αυτο που εκανα.Η απαντηση που δινω στον εαυτο μου ειναι όχι.Τα παρατησα ολα για να εχω μια οικονομικη ανεση.Την βρηκα αλλα εχασα ολα τα αλλα ρε γαμωτο.Παρεες εδώ?Εχω τον ξαφερφο μου ναι.Εχω βρει 2-3 παιδια απο την δουλεια ναι.Αλλα δεν ειναι παρεες αυτό.Αυτό ειναι κατ ανάγκην συναναστροφές.Θελω να δω την μανα μου.Να φιλησω την κοπελα μου και να βγω με τους φιλους μου για καφε.Μπορει να ακουγονται επιφανειακα και αστεία όλα αυτα αλλα δεν ειναι.Νιωθω οτι δεν εχω τιποτα.Μονο ενα συρτάρι με τα λεφτα που εχω μαζέψει το οποιο αν γυρνουσε ο χρονος πισω δεν θα ηθελα να εχω.Και οκ θα μου πεις Αγγλια εισαι αρκετα κοντα.Και οντως ηρθε η μανα μου κ ο κολλητος μου κ εκατσαν 10 μερες αλλά δεν είναι αρκετο.Αυτό που θελω να πω με ολα αυτα ειναι πως αν εχεις ζωη στην Ελλαδα ή οπου αλλου ζεις ποτε μην την παρατησεις για τον λογο που το εκανα εγω.Γιατι στο τελος της μερας θες να κοιμασαι και να νιωθεις γεματος.Εγω ειμαι αδειος απο τους ανθρωπους μου οποτε αυτο μου ειναι αρκετο για να καταλαβω πολλα.Οπως και να εχει καλη τυχη σε ολους.Εγω έβγαλα εισιτήριο και σε 17 μερες πετάω για Ελλαδα.Παω να παρω πισω την ζωη μου.
Respect,
αλλά εγώ θα "το 'παιρνα αλλιώς".
Σου άνοιξε μια πόρτα, μια προοπτική...Η ζωή λένε ότι είναι μικρή, στη πραγματικότητα όμως είναι μεγάλη....και ειδικά αν τη βγάζεις δύσκολα, είναι ατελείωτη. Η ζωή είναι μεγάλη, χρειάζεται πολλούς πόρους . Χρειάζεται πόρους πνευματικούς και υλικούς (δεν είναι ντροπή τα λεφτά) και όχι μόνο ψυχο-συναισθηματικούς.
Απ' την άλλη ο καθένας έχει δικαίωμα να θέτει τις προτεραιότητές του. Καλή επιστροφή
 

Endricara97

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σας είμαι 21 ετών και εδώ και μήνες ζω και εργαζομαι στην αγγλια, θα ήθελα να φέρω τους γονείς μου εδώ, αλλά δεν ειμαι σιγουρος, εγώ έχω ελληνικό διαβατήριο, αλλά οι γονεις μου και ο αδερφός μου εχουν αλβανικό διαβατήριο με άδεια διαμονής στην Ελλάδα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάτι ώστε να με βοηθήσει λίγο να καταλάβω τι πρέπει να κανω ώστε να μπορέσω να τους φέρω εδώ, να ζήσουν μαζί μου . Εγώ έχω ελληνικη υπηκοότητα και ζω Λονδίνο πλεον..σας ευχαριστώ πολύ
 

pao4life1908

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
kalispera...an mporei kapoios na voithisei please...mporoume h gunaika mou k egw na meinoume monima agglia??h gunaika mou einai apo alvania k den exei akoma ellinika xartia mono prasinh karta...egw tunxanei na exw epishs ektos apo elliniki tautothta k amerikaniko diavathrio.ameriki genithika...ginete na metakomisoume ekei logou amerikanikou diavathriou?tha uparkei kapoio thema?to mono pou kserw oti einai arketa dunato diavathrio alla den kserw an eisai toso dunato sthn agglia pleon me ola auta pou ginontai....euxaristw ek ton ptoterwn!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
kalispera...an mporei kapoios na voithisei please...mporoume h gunaika mou k egw na meinoume monima agglia??h gunaika mou einai apo alvania k den exei akoma ellinika xartia mono prasinh karta...egw tunxanei na exw epishs ektos apo elliniki tautothta k amerikaniko diavathrio.ameriki genithika...ginete na metakomisoume ekei logou amerikanikou diavathriou?tha uparkei kapoio thema?to mono pou kserw oti einai arketa dunato diavathrio alla den kserw an eisai toso dunato sthn agglia pleon me ola auta pou ginontai....euxaristw ek ton ptoterwn!!
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου: Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Παρακαλώ γράψε ξανά το μήνυμά σου με ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί αλλιώς θα διαγραφεί.

Για αυτό που ρωτάς δες και αυτό το θέμα: https://www.travelstories.gr/community/threads/Ερώτηση-sos-Πολίτες-εκτός-ΕΕ.43596/
 

KatsaKoutsa

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γνωριζει κανεις που και πως μπορω να μεταφρασω τα εγγραφα μου στα Αγγλικα μιας και το ζητανε. Επεισης ειναι απαραιτητο να ειναι στα Αγγλικα? και αν μπορω να το κανω μονος μου? Πειτε μου λιγο την εμπειρια σας γιατι εχει γινει το κεφαλι μου καζανι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ποιός τα ζητάει;ηπρεσβεία;αν είναι έτσι μάλλον θα θέλουν επίσημη μετάφραση.Επομένως σε εξουσιοδοτημένο μεταφραστή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.461
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom