Μεταναστευση στις ΗΠΑ

zacma11

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπερα...ο συζυγος μου...αμερικανος πολιτης...ζει εδω και δυο χρονια στην Αμερικη μαζι με τον ανηλικο γιο μου στον οποιο εκανε προσκληση και εχοντας αυτη τη στιγμη στην κατοχη του πρασινη καρτα...εγω μαζι με τον αλλο γιο μου ειμαστε στην Ελλαδα μεχρι να τακτοποιηθει και η μεταναστευτικη του βιζα ετσι ωστε να μπορει κι αυτος νομιμα να μεινει και να σπουδασει στην Αμερικη...Η διαδικασια αυτη τελειωνει σε 2 μηνες περιπου απο τωρα ...το προβλημα μου ειναι το εξης...ο συζυγος μου εχει κανει προσκληση και σε μενα μεσω της φορμας I-130. Η διαδικασια για την εκδοση της δικης μου μεταναστευτικης βιζας θα καθυστερησει πολυ ακομα...κι εγω πρεπει να ταξιδεψω σε δυο μηνες μαζι με το παιδι...πως πρεπει ομως να ταξιδεψω...με esta?εφοσον εχω κανει αιτηση για μεταναστευτικη βιζα? Θα μπορω να τελειωσω τη διαδικασια αυτη στο εξωτερικο...λογω και του οτι εχω ανηλικο τεκνο η θα πρεπει να επιστρεψω στην Ελλαδα εως οτου ετοιμαστουν τα χαρτια μου στην Αμερικανικη πρεσβεια??
 

Anna Hatsiou

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
arabickostas
Γιάννη αυτή είναι η πιο σωστή συμβουλή. Πήγαινε και προσπάθησε να τους πείσεις γ αυτά που λέει ο φίλος taver. Μόνο έτσι έχεις κάποιες ελπίδες...
Με συγχωρείτε κιόλας για την παρέμβαση (νέο μέλος )....εσύ arabickostas έχεις την Αμερικάνικη υπηκοότητα ?
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.516
Για κάποιον με Αμερικάνικη υπηκοότητα η προοπτική έύρεσης εργασίας είναι πιο εύκολη ?
Με δεδομένο το ότι έχει λυθεί η προϋπόθεση που απαιτούν οι εργοδότες για νόμιμη διαμονή, η απάντηση είναι ναι. Από κει και πέρα το συγκεκριμένο θέμα είναι πάρα πολύ πολύπλοκο και αποτελεί μέρος συνάρτησης με πάρα πολλές μεταβλητές ( τι είδους εργασία, σε ποια περιοχή, με τι αποδοχές συγκριτικά με το κόστος ζωής ανά περιοχή κτλ).
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.516
Το μήνυμα σου δεν είχε δυνατότητα απάντησης οπότε να σου απαντήσω εδώ. Η νόμιμη διαμονή σημαίνει είτε βίζα (Όχι τουριστική), πράσινη κάρτα ή αμερικανικη υπηκοότητα . Αυτο ειναι που αναφερουν στις αγγελιες για εργασία ολοι οι εργοδοτες. Απο κει και πέρα λίγο πολύ οι ευκαιρίες υπάρχουν για όλες τις κατηγορίες. Η προϋπηρεσία Φυσικά και συμπεριλαμβάνεται ακόμα και αν αποκτήθηκε σε άλλη χώρα. Όλα αξιολογούνται και όλα προσμετρώνται πριν κάποιος σε προσλάβει. Άλλωστε η Αμερική, τουλαχιστον στις μεγαλες πολεις, είναι γεμάτο παλαιούς και νέους μετανάστες που πολλοί έχουν ζήσει και εργαστεί σε άλλα κράτη. Το κόστος ζωής εξαρτάται από την περιοχή. Οι μισθοί διαφέρουν επίσης. Το είδος της εργασίας εξαρτάται από τα πτυχία που διαθέτει κάνεις και φυσικά την προϋπηρεσία. Σε γενικές γραμμές αυτά.
 

Anna Hatsiou

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Με συγχωρείς είχα κάνει κάτα λάθος επιλογή να μην δέχεται απάντηση.
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες .
 

anastasios.athina

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
καλημερα..συντομα εχω σκοπο να μεταναστευσω στις ΗΠΑ μηπως μπορει καποιος να μου στειλει ενα forum η site για εργασια η ακομα και για internship?(δεν υπαρχει ουτε πρασινη καρτα,ουτε καποιου ειδους visa..με esta θα ταξιδεψω) αν καποιος το εχει δοκιμασει θα με εξυπηρετουσε πολυ καποιο σχετικο σχολιο
 

Georgethess

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Θα θελα να ρωτήσω....Θα ταξιδέψω γι Αμερική την Άνοιξη.Απ ότι έμαθα δεν χρειάζεται VISA ,παρα μόνο την γνωστή ΕSTA κάρτα που κρατά 3 μήνες.Απο κει κ περα άμα λήξει η κάρτα ESTA κ δεν την ανανεωσω(η είναι εύκολη η ανανέωση της;)τι γίνεται;Η είναι καλύτερα να βγαλω κατευθειαν-εκ αρχής VISA(κ ποσό κοστίζει).Θα πάω για εργασία εκει.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Θα θελα να ρωτήσω....Θα ταξιδέψω γι Αμερική την Άνοιξη.Απ ότι έμαθα δεν χρειάζεται VISA ,παρα μόνο την γνωστή ΕSTA κάρτα που κρατά 3 μήνες.Απο κει κ περα άμα λήξει η κάρτα ESTA κ δεν την ανανεωσω(η είναι εύκολη η ανανέωση της;)τι γίνεται;Η είναι καλύτερα να βγαλω κατευθειαν-εκ αρχής VISA(κ ποσό κοστίζει).Θα πάω για εργασία εκει.
Καλώς ήρθες.
Κάνε το σχετικό ερώτημα σε αυτό το thread καλύτερα https://www.travelstories.gr/community/threads/Διευκρίνιση-για-esta.45301/page-33
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom