Μεταναστευση

EnjoySilence

Member
Μηνύματα
55
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπερα, σκεφτομαι να μεταναστευσω μονιμα στην Ολλανδια. Εχω ταυτοτητα ομογενους (με ελληνα πατερα κι εγω ο ιδιος γεννημενος στην Ελλαδα)(...Ελλαδαρα ολε..) και αλβανικο διαβατηριο. Οταν εκανα Eurotrip τον Απριλη κανεις δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασια στα χαρτια μου,σε καμια χωρα. Τωρα μου ειπαν καποιοι γνωστοι πως για να μεινω μονιμα στην Ολλανδια οπως και σε ολες τις ευρωπιακες χωρες θελω Visa. Ισχυει κατι τετοιο;
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Aπό τη στιγμή που έχεις Αλβανική υπηκοότητα (εξ' ου και Αλβανικό διαβατήριο) και η Αλβανία δεν αποτελεί μέλος της Ε.Ε, δεν ισχύει στην περίπτωσή σου η "ελευθερη διαμονή και εργασία σε χωρα μέλους της Ε.Ε.". Πρέπει σίγουρα να κάνεις αίτηση για βίζα παραμονής / εργασίας τη λεγόμενη Provisional Residence Permit (Machtiging tot voorlopig verblijf - MVV). Πιστεύω πως περισσότερες πληροφορίες θα σου δώσει η Ολλανδική Πρεσβεία στην Αθήνα αν και μπορείς να πάρεις κάποιες πληροφορίες από το επίσημο site της Ολλανδικής Κυβέρνησης.
https://ind.nl/EN/individuals/residence-wizard/eu/third-country-nationals/Pages/default.aspx
 

ilma

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω εγω εχω ελληνικο διαβατηριο και θελω να παω με τον αντρα μ Αγγλια ο οποιοσ εχει αδεια παραμονης ως συζηγος ελληνα πολητη ..εχουμε και ενα μωρακι τ οποιι εχει ελληνικο διαβατηριο..ο αντρασ μ χρειαζετε βιζα ι μονο με τν αδεια π εχει μπορει να ταξιδεψει? Ρωτησαμε αγγλια σε γραφειο αλλοδαπων κ ειπαν οτι μονο με τν αδεια κ τ διαβατηριο τ ομως διαβαζω διαφορα εδω στο νετ οτι χριαζετε βιζα ...ξερει κανενας τι χρειαζετε???
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω εγω εχω ελληνικο διαβατηριο και θελω να παω με τον αντρα μ Αγγλια ο οποιοσ εχει αδεια παραμονης ως συζηγος ελληνα πολητη ..εχουμε και ενα μωρακι τ οποιι εχει ελληνικο διαβατηριο..ο αντρασ μ χρειαζετε βιζα ι μονο με τν αδεια π εχει μπορει να ταξιδεψει? Ρωτησαμε αγγλια σε γραφειο αλλοδαπων κ ειπαν οτι μονο με τν αδεια κ τ διαβατηριο τ ομως διαβαζω διαφορα εδω στο νετ οτι χριαζετε βιζα ...ξερει κανενας τι χρειαζετε???
Τηλέφωνο στην πρεσβεία για να σου απαντήσουν αυτοί που πρέπει
https://www.gov.uk/government/world/organisations/british-embassy-athens.el

Επίσης στο παρακάτω λινκ, από την πρεσβεία μπορείς να δεις αν χρειάζεται ο άντρας σου βίζα.
https://www.gov.uk/check-uk-visa/y
 

dimitrakos

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Γεια σας παιδιά,καλός σας βρήκα και καλή χρονιά να έχουμε! μπορείτε να με βοηθήσετε όσοι γνωρίζετε πως μπορώ να πάω στην Αμερική να μείνω και να εργαστώ? σας γράφω παρακάτω τι υπέρ έχω....
1) έχω αναγνωρισμένο παιδί χωρίς γάμο το οποιο έχει αμερικάνικο διαβατήριο και υπηκότητα καθώς γεννήθηκε πέρυσι στην αμερική και ελληνικό διαβατήριο το οποιο του έβγαλα με την ελληνική υπηκότητα που πήρε από ελλάδα με την αναγνώριση μου φέτος το καλοκαίρι! το παιδί μου θα επιστρέψει πάλι στην αμερική με την μητέρα του!
2)η μητέρα του δεν είναι αμερικανος πολίτης αλλα ευρωπαίος και έχει πράσινη κάρτα για την Αμερική δεν έχει πάρει ακόμα την αμερικάνικη υπηκότητα.
έχω σκοπό να παντρευτώ με την κοπέλα αλλα δεν ξέρω που είναι καλύτερα να έρθει ελλάδα και να παντρευτούμε η γίνετε να πάω εγώ εκεί και να παντρευτούμε?
από την πρεσβεία μου είπανε ότι αν γίνει γάμος θέλω περίπου 2 1/2 χρονια ώστε να πάω νόμιμα και να μπορώ να εργαστώ! το παιδί για να με καλέσει θέλει να είναι 21 χρονών, ξέρετε κάποια πιο γρηγορη λύση ώστε να πάω εκεί πριν από τα 2 1/2 χρονια?
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
μπορεις να πας και να εργαστεις στα μαυρα! αλλα ολο αυτο που γραφεις ειναι πολυ περιπλοκο.το παιδι σου να ξερεις δεν μπορει να σου κανει προσκληση για να βγαλεις πρασινη καρτα αφου δεν εχει κελιση ατ 21 .η μητερα του πως μπορεσε και πηρε την πρασινη καρτα? θα πρεπει να ειναι νομιμη η κοπελα για να κανεις γαμο μαζι της , πανε εκει και κανε πολιτικο γαμο στην αμερικη για να προχωρησετε την διαδικασια για τα χαρτια σου μετα.ολο αυτο το διαστημα μεινε εκει και δοθλεβε στα μαυρα το κανουνε πολλη αυτο. τα χαρτια κανουν πανω απο 1 χρονο υποψιν!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μάιστα. Δηλαδή του λες να πάει να μείνει παράνομα στη χώρα επειδή το κάνουνε "πολλη" αυτό.

Σας παρακαλώ όταν έχετε "συμβουλές" που παρακινούν τους άλλους να παρανομούν, να τις κρατάτε για τον εαυτό σας.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Μάιστα. Δηλαδή του λες να πάει να μείνει παράνομα στη χώρα επειδή το κάνουνε "πολλη" αυτό.

Σας παρακαλώ όταν έχετε "συμβουλές" που παρακινούν τους άλλους να παρανομούν, να τις κρατάτε για τον εαυτό σας.
Εγω του λεεω πως εχουνε τα πραγματα, δεν παρακινω κανεναν αλωστε δεν εχω και καποιο κερδος στο να τον παρακινισο.αλλα αν θελει να το κανει δεν μπορει να τον εμποδισει καποιος.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εγω του λεεω πως εχουνε τα πραγματα, δεν παρακινω κανεναν
μπορεις να πας και να εργαστεις στα μαυρα!
πανε εκει και κανε πολιτικο γαμο στην αμερικη για να προχωρησετε την διαδικασια για τα χαρτια σου μετα.ολο αυτο το διαστημα μεινε εκει και δοθλεβε στα μαυρα
Που να προσπαθούσες να τον πείσεις κιόλας..
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Που να προσπαθούσες να τον πείσεις κιόλας..
ρε φιλε οτι θελει ο καθενας θα κανει , θα τον εμποδισεις εσυ αν θελει να παει στην αμερικη να δουλεψει? ποιος εισαι που θα του το αρνηθεις? εγω λεεω τα πραγματα οπως εχουν δεν στελνω καποιον με το ζορι να φυγει στο εξωτερικο!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλος πάντων ελληνικά μιλάμε όλοι, καταλάβαμε ποιος έγραψε τι.

Μόνο on topic μηνύματα από εδώ και πέρα please ;)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ξέρετε κάποια πιο γρηγορη λύση ώστε να πάω εκεί πριν από τα 2 1/2 χρονια?
Νομίζω όμως ότι και ο αποστολέας του μηνύματος ας διευκρινίσει τι ακριβώς εννοεί εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom