Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Μεταφορά Βιέννη-Πράγα!!!!

maryba

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Γειά σας πρόκειται να ταξιδέψω την Κυριακή αυτή στην Βιέννη.Στη συνέχεια θέλω να πάω στην Πράγα με το τρένο και θέλω να κλεισω εισητήρια on line.Το έχει κάνει κάποιος για να με βοηθήσει?:roll:
 

maryba

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ευχαριστώ trapper τα έκλεισα on line.Αλλά επειδή είναι στα Γερμανικά μηπώς ξέρεις να μου πείς αν πρέπει ,όταν φτάσω με το καλό ,να πάρω κανονικό εισητήριο απο εκεί?
 

Lineas

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Να ρωτήσω κάτι σχετικό μιας και με την προσφορά της σκαϊ άρχισα να σχεδιάζω και γω ένα ταξίδι μέσα Απριλίου για Βιέννη,Μπρατισλάβα και αν εχω χρόνο προς Πράγα .

Δεν μπορούμε τα συγκεκριμένα εισιτήρια να τα κλείσουμε όταν πάμε στο σταθμό? Αν είναι η ίδια τιμή το προτιμάω για να μην εχω το άγχος αν προφτάσω ή αν συμβεί κάτι απρόοπτο.

Επίσης αν ξέρει κανείς κάποια ιστοσελίδα για λεωφορεία για να συγκρίνω αν βολεύει καλύτερα ?


:rolleyes:
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Ευχαριστώ trapper τα έκλεισα on line.Αλλά επειδή είναι στα Γερμανικά μηπώς ξέρεις να μου πείς αν πρέπει ,όταν φτάσω με το καλό ,να πάρω κανονικό εισητήριο απο εκεί?
Ναί, δες προηγούμενο post:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EC%FC-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%EF%FD.html#post43278


Δεν μπορούμε τα συγκεκριμένα εισιτήρια να τα κλείσουμε όταν πάμε στο σταθμό? Αν είναι η ίδια τιμή το προτιμάω για να μην εχω το άγχος αν προφτάσω ή αν συμβεί κάτι απρόοπτο.
Επίσης αν ξέρει κανείς κάποια ιστοσελίδα για λεωφορεία για να συγκρίνω αν βολεύει καλύτερα ?
Δεν ξέρω αν ισχύει η ίδαι τιμή. Πιστεύω πως όχι. Τελευταία, στις Γερμανόφωνες και Γαλλόφωνς χώρες, τα τρένα άρχισαν να κάνουν πολιτική των low-cost αεροπ. εταιριών. Δηλαδή να βγάζουν προσφορές για κράτηση απο νωρίς, για λίγες θέσεις. Την "πάτησα" έτσι με τα DB αλλά και την SNCF, άργησα να κλείσω και σε 1 μήνα νωρίτερα δεν μου έβγαζε παρά την διπλή τιμή απ οτι 2-3 μηνες νωρίτερα, αναγκάστηκα να το δεχτώ. Το "δις εξαμαρτείν"... (και στη Γερμανία και στη Γαλλία). Πάντως ?19 δεν νομίζεις ότι είναι πολύ φθηνά; Σίγουρα δεν πρόκειται για κανονική τιμή. Για λεωφορεία δες αυτό που είναι για Bratislava, ίσως βγάζει και αλλού:
http://www.postbus.at/en/Regions/Vi...land/Airport_Bus/Airport_Bratislava/index.jsp
Blaguss - Slovakia s.r.o.
Πάντως δεν θα πήγαινα με λεωφορείο, αν το τρένο έξυπηρετεί την ίδια διαδρομή, και είναι απίθανο να είναι φθηνότερο.

Παρεπιμπτόντως, ξεκινώντας απο Βιέννη, δεν είναι καλύτερα η Βουδαπέστη απο Πράγα;
 

Lineas

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Trapper σ ευχαριστώ,
Επέλεξα την Πράγα λόγο του ότι ακούω τόσο καιρό τα καλύτερα και πάντα ήθελα να τη επισκεφτώ.Όμως και η Βουδαπέστη δεν είναι κακή ιδέα.Μέχρι τη 1η του μηνός θα το αποφασίσω.Έχεις μερικά πλεονεκτήματα υπέρ της να τα βάλω κάτω ?
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Νομίζω ότι είναι καλύτερα η Βουδαπέστη γιατί ταιριάζει περισσότερο με την κουλτούρα της Βιέννης.

Κυρίως όμως είναι πιο βολικά γιατί είναι πιο κοντά, μόνο 3 ώρες. Ιδιαίτερα αν ταξιδεύεις με SkyEurope, η επιστροφή είναι ακριβώς ότι καλύτερο γιατί δεν χρειάζεται να κλείσεις μια μέρα για Βιέννη και την επόμενη για Ελλάδα. Την διαδρομή σε μία μέρα Βουδαπέστη-Βιέννη-Ελλάδα την έχω αναλύσει
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EC%FC-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%EF%FD.html#post43278
Νομίζω ότι πράγματι κερδίζεις πολύ με την επιστροφή συνεχόμενα και όχι σε διαφορετικές μέρες χάνοντας μία.

Κατα τη γνώμη μου για τη Πράγα, έχει δημιουργηθεί μια υπερβολική εξύμνηση όπως ότι είναι η ομορφότερη πόλη του κόσμου κλπ. Φυσικά είναι πολύ όμορφη, αλλά υπάρχουν πολλές ισάξιες αλλά και πολλές καλύτερες. Νομίζω ότι η Βουδαπέστη είναι τουλάχιστον ισάξια.

Ακόμη μια παράμετρος, η Skyeurope πετάει στην Πράγα, οχι Βουδαπέστη, με πολύ φθηνές τιμές αν έχεις υπομονή και επιμονή να περιμένεις προσφορές της. Οπότε είναι πιθανότερο να βρείς αργότερα παρέα για μόνο Πράγα παρά για Βουδαπέστη.
 

ΛΙΖΑΚΙ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!
Η ΠΡΑΓΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΙΕΝΝΗ,ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΡΕΝΟ;ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΜΕ 29 ΕΥΡΩ,ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ LINK ΕΚΤΟΣ ΤΟ OEBB.AT. EYXAΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!
 

maryba

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Λίγα είναι όχι πολλά... κλείστα...
Λοιπόν επειδή το ταξίδι τελικά το έκανα την προηγούμενη εβδομάδα,τα πράγματα έχουν ως εξής :
1)Η τιμή είναι πολύ καλή μέσω ιντερνετ.Αν κανείς πάρει τα εισήτηρια απο εκεί είναι τα διπλάσια χρήματα.
2)Το εισητήριο που θα εκτυπώσεις απο την αγορά on line είναι και αυτό που ισχύει.Δεν χρειάζεται να εκτυπωθεί άλλο απο το σταθμό.
3)Το ταξίδι διαρκεί 4μιση ώρες και έχει καλή διαδρομή.

;):)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Υπάρχει προσφορά για ταξίδι με τρένο απο Βιέννη προς Πράγα με 19Ε ανα κατεύθυνση.
Ισχυει ομως μονο για 1000 εισιτήρια που θα κλειστούν ονλάιν για 28 μέρες και για 2 τρένα.
Συμφέρει για ημερήσια η για σαββατοκύριακο εκδρομή στην τσεχική πρωτεύουσα!


Η διάρκεις της προσφοράς είναι απο 11.05-07.06.2009

1.000 Tickets, 28 Tage, 2 Züge, 19,- Euro
(Aktionszeitraum: 11.05. - 07.06.2009)
Ab 11.05.2009 gibt es ein auf 1.000 Online-Tickets limitiertes Angebot für die Strecke Wien - Prag - Wien um nur 19,- Euro (2. Kl.) pro Richtung.
Dieses Angebot ist bis 07.06.2009 für folgende Züge gültig:
EC 378 Bahnhof EC 177 ab 05:58 Wien an 22:02 an 10:29 Prag ab 17:30 "Route19" ist ideal für günstige und umweltbewusste Tages- oder Wochenendausflüge in die tschechische Hauptstadt. Erleben Sie die Goldene Stadt mit ihrer märchenhaften Kulisse.
Πηγή:
http://www.oebb.at/pv/de/Europareisen/Saisonale_Angebote/Route19_Wien-Prag/index.jsp

Υ.Γ.: δεν βρήκα κάτι σχετικό στα αγγλικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom