Ιταλία Μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο Fiumicino Ρώμη

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σε περίπτωση που γνωρίζετε γιατί θα ήταν πάρα πολύ βοηθητικό.
Έκλεισα κι εγώ για Ρώμη 22/04-26/04 προς και από Fiumicino.

Το κακό είναι ότι η πτήσεις είναι πολύ βραδινές και πολύ πρωινές αντίστοιχα. Και λέω κακό, γιατί βλέπω ότι φτάνω 00.50 στο Fiumicino και απ΄όσες ιδιωτικές εταιρείες λεωφορείων είδα, δεν υπάρχει κανένα που να εξυπηρετεί τη μεταφορά μας προς το κέντρο.
Αντίστοιχα πετάω για Ελλάδα 06.15 και δεν βλέπω κάποιο δρομολόγιο που εξυπηρετεί να είμαι στο αεροδρόμιο σε νορμάλ ώρα.

Υπάρχει περίπτωση αυτά τα δρομολόγια να αλλάζουν ανάλογα φυσικά με την τουριστική περίοδο της πόλης ή τα δρομολόγια των πτήσεων;
Αρνούμαι να πιστέψω ότι σε μια τόσο τουριστική πόλη η μόνη μου επιλογή θα είναι το ταξί.
Γνωρίζετε κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σε περίπτωση που γνωρίζετε γιατί θα ήταν πάρα πολύ βοηθητικό.
Έκλεισα κι εγώ για Ρώμη 22/04-26/04 προς και από Fiumicino.

Το κακό είναι ότι η πτήσεις είναι πολύ βραδινές και πολύ πρωινές αντίστοιχα. Και λέω κακό, γιατί βλέπω ότι φτάνω 00.50 στο Fiumicino και απ΄όσες ιδιωτικές εταιρείες λεωφορείων είδα, δεν υπάρχει κανένα που να εξυπηρετεί τη μεταφορά μας προς το κέντρο.
Αντίστοιχα πετάω για Ελλάδα 06.15 και δεν βλέπω κάποιο δρομολόγιο που εξυπηρετεί να είμαι στο αεροδρόμιο σε νορμάλ ώρα.

Υπάρχει περίπτωση αυτά τα δρομολόγια να αλλάζουν ανάλογα φυσικά με την τουριστική περίοδο της πόλης ή τα δρομολόγια των πτήσεων;
Αρνούμαι να πιστέψω ότι σε μια τόσο τουριστική πόλη η μόνη μου επιλογή θα είναι το ταξί.
Γνωρίζετε κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
η πολη οπως ολη η χωρα ειναι σε κατασταση εκτακτου αναγκης εως 31/3. ειναι ευνοητο οτι ολα αλλαζουν αναλογα με την εξελιξη της πανδημιας. κοιτα παλι σε 2 μηνες.
 

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σε περίπτωση που γνωρίζετε γιατί θα ήταν πάρα πολύ βοηθητικό.
Έκλεισα κι εγώ για Ρώμη 22/04-26/04 προς και από Fiumicino.

Το κακό είναι ότι η πτήσεις είναι πολύ βραδινές και πολύ πρωινές αντίστοιχα. Και λέω κακό, γιατί βλέπω ότι φτάνω 00.50 στο Fiumicino και απ΄όσες ιδιωτικές εταιρείες λεωφορείων είδα, δεν υπάρχει κανένα που να εξυπηρετεί τη μεταφορά μας προς το κέντρο.
Αντίστοιχα πετάω για Ελλάδα 06.15 και δεν βλέπω κάποιο δρομολόγιο που εξυπηρετεί να είμαι στο αεροδρόμιο σε νορμάλ ώρα.

Υπάρχει περίπτωση αυτά τα δρομολόγια να αλλάζουν ανάλογα φυσικά με την τουριστική περίοδο της πόλης ή τα δρομολόγια των πτήσεων;
Αρνούμαι να πιστέψω ότι σε μια τόσο τουριστική πόλη η μόνη μου επιλογή θα είναι το ταξί.
Γνωρίζετε κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα και καλό μήνα!
Επανέρχομαι στους γνώστες!
Στο site αυτό βλέπω ότι υπάρχει μεταμεσονύκτιο δρομολόγιο της cotral από fiumicino προς termini ομοίως και αντίστροφα: Rome Airport Bus Timetable to Termini
Στο ξενοδοχείο μου επιμένουν να μου στείλουν ταξί κι ότι δεν πρόκειται να βρω συγκοινωνία τέτοια ώρα.
Στo site της Cotral δε (το οποίο βλέπω μόνο στα ιταλικά) δεν έχει αναλυτικά τα timetables.
Στο moveitapp δείχνει κάποια δρομολόγια...
Γνωρίζεις κανείς από προσωπική εμπειρία ίσως τι ισχύει τελικά;
Γιατί βλέπω κιόλας ότι το ταξί είναι 100 ευρώ πήγαινε-έλα , δεν είναι αμελητέο ποσό.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα και καλό μήνα!
Επανέρχομαι στους γνώστες!
Στο site αυτό βλέπω ότι υπάρχει μεταμεσονύκτιο δρομολόγιο της cotral από fiumicino προς termini ομοίως και αντίστροφα: Rome Airport Bus Timetable to Termini
Στο ξενοδοχείο μου επιμένουν να μου στείλουν ταξί κι ότι δεν πρόκειται να βρω συγκοινωνία τέτοια ώρα.
Στo site της Cotral δε (το οποίο βλέπω μόνο στα ιταλικά) δεν έχει αναλυτικά τα timetables.
Στο moveitapp δείχνει κάποια δρομολόγια...
Γνωρίζεις κανείς από προσωπική εμπειρία ίσως τι ισχύει τελικά;
Γιατί βλέπω κιόλας ότι το ταξί είναι 100 ευρώ πήγαινε-έλα , δεν είναι αμελητέο ποσό.
Σας ευχαριστώ πολύ.
στη θεση σου θα αλλαζα ξενοδοχειο. η ανειλικρινεια με στοχο το κερδος ειναι απεχθης.
αστεια πραγματα. εχει η Αθηνα κ δεν θα ειχε η Ρωμη? ακομα κ εν μεσω πανδημιας χωρις πτησεις ειχε. το site της cotral εχει ολα τα δρομολογια.

Screenshot_20220402-074328_Office.jpg

Screenshot_20220402-074339_Office.jpg

https://servizi.cotralspa.it/Orari?com=s
 

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
στη θεση σου θα αλλαζα ξενοδοχειο. η ανειλικρινεια με στοχο το κερδος ειναι απεχθης.
αστεια πραγματα. εχει η Αθηνα κ δεν θα ειχε η Ρωμη? ακομα κ εν μεσω πανδημιας χωρις πτησεις ειχε. το site της cotral εχει ολα τα δρομολογια.

View attachment 391746
View attachment 391747
https://servizi.cotralspa.it/Orari?com=s
Πρώτα απ΄όλα σ΄ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Όσον αφορά το ξενοδοχείο , έχεις δίκιο , είναι κάτι που σκέφτηκα κι εγώ αλλά έχουν στενέψει τα περιθώρια με τον χρόνο πλέον..Βέβαια, καλή τη πίστει, σκέφτηκα ότι μπορεί να εννοεί τις δημόσιες συγκοινωνίες.
Εν τω μεταξύ κι αυτό το site της cotral βλέπω ότι δεν έχει αγγλικά και χάθηκα τελείως κάποια στιγμή.
Σ΄ευχαριστώ και πάλι!
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Θα ταξιδέψουμε τον Ιούλιο οικογένεια 4 ατόμων (2 γονείς με 2 παιδιά) στην Ρώμη. Το ξενοδοχείο είναι σχετικά κεντρικό κοντά στη στάση μετρό Lepanto. Η πτήση μας φθάνει στη 1 το βράδυ στο fiumicino οπότε το ταξί το θεωρώ μονόδρομο. Γνωρίζει κανείς αν η τιμή του ταξί (50 € αν δεν κάνω λάθος) είναι ίδια και το βράδυ;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Θα ταξιδέψουμε τον Ιούλιο οικογένεια 4 ατόμων (2 γονείς με 2 παιδιά) στην Ρώμη. Το ξενοδοχείο είναι σχετικά κεντρικό κοντά στη στάση μετρό Lepanto. Η πτήση μας φθάνει στη 1 το βράδυ στο fiumicino οπότε το ταξί το θεωρώ μονόδρομο. Γνωρίζει κανείς αν η τιμή του ταξί (50 € αν δεν κάνω λάθος) είναι ίδια και το βράδυ;
48E είναι η τιμή από το αεροδρόμιο και υπάρχει μια έξτρα επιβαρυνση το βράδυ (αν θυμαμαι καλά 5Ε). Οπως γράφω και παραπάνω εμείς είχαμε κλείσει μέσω booking (41E) μεταφορά για βραδινές ώρες και μείναμε ευχαριστημένοι.
 

xenita

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σας, επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα την βοήθεια σας ως νέο μέλος. Στις αρχές του Ιουλίου θα κάνω ένα σύντομο ταξίδι σε Ρώμη- Φλωρεντία. Στον γυρισμό από Φλωρεντία σε Ρώμη θα κλείσω εισιτήριο με το γρήγορο τρένο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν το τρένο φτάνει στα termini Roma στις 17:24 και το τρένο για το αεροδρόμιο fiumicino φεύγει στις 17:50 είναι οκ; Θα το προλάβω;
Επισης το τρένο φτάνει στο αεροδρόμιο στις 18:22 και γώ πετάω στις 20:10. Είναι οκ ή όλα πολύ πιεσμένα χρονικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Καλησπέρα σας, επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα την βοήθεια σας ως νέο μέλος. Στις αρχές του Ιουλίου θα κάνω ένα σύντομο ταξίδι σε Ρώμη- Φλωρεντία. Στον γυρισμό από Φλωρεντία σε Ρώμη θα κλείσω εισιτήριο με το γρήγορο τρένο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν το τρένο φτάνει στα termini Roma στις 17:24 και το τρένο για το αεροδρόμιο fiumicino φεύγει στις 17:50 είναι οκ; Θα το προλάβω;
Επισης το τρένο φτάνει στο αεροδρόμιο στις 18:22 και γώ πετάω στις 20:10. Είναι οκ ή όλα πολύ πιεσμένα χρονικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν μπορεις να πας πρωτα στην Φλωρεντια ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας, επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα την βοήθεια σας ως νέο μέλος. Στις αρχές του Ιουλίου θα κάνω ένα σύντομο ταξίδι σε Ρώμη- Φλωρεντία. Στον γυρισμό από Φλωρεντία σε Ρώμη θα κλείσω εισιτήριο με το γρήγορο τρένο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν το τρένο φτάνει στα termini Roma στις 17:24 και το τρένο για το αεροδρόμιο fiumicino φεύγει στις 17:50 είναι οκ; Θα το προλάβω;
Επισης το τρένο φτάνει στο αεροδρόμιο στις 18:22 και γώ πετάω στις 20:10. Είναι οκ ή όλα πολύ πιεσμένα χρονικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
προλαβαινεις και το προηγουμενο, δεν χρειαζεται να περιμενεις ως τις 17.50. βγαλε ενιαιο εισητηριο. ολα οκ ειναι, κανενα αγχος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom