Aegean Airlines Μεταφορά παιδικού καροτσιού/καθίσματος.

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Έχει πετάξει κανείς με παιδικό καρότσι τύπου Stokke και ναύλο τύπου GoLight για εσωτερικό?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Έχει πετάξει κανείς με παιδικό καρότσι τύπου Stokke και ναύλο τύπου GoLight για εσωτερικό?
δεν απαντησε κανεις με παιδι..αλλα απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα και με αυτα που εχω δει σε αεροδρομια ολα τα καροτσια μεταφέρονται δωρεαν..πριν μπειτε στο αεροπλανο το δινεις στο προσωπικό εδαφους και το παραλαμβανεις με τις βαλίτσες στον ιμάντα...
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Μέχρι να απαντήσει κάποιος που να έχει πετάξει με παιδικό καρότσι, εδώ λέει ότι:

Τι ισχύει για βρέφη

GoLight: Τα βρέφη (0 έως 2 ετών) δικαιούνται να μεταφέρουν ένα πτυσσόμενο παιδικό καροτσάκι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Έχει πετάξει κανείς με παιδικό καρότσι τύπου Stokke και ναύλο τύπου GoLight για εσωτερικό?
Εδώ λέει ότι επιτρέπεται και στο go light για παιδί ως 2 ετών http://el.aegeanair.com/hrisimes-pl...uon/epitrepomena-oria-aposkeuonheiraposkeuon/.
Αν το ζητήσεις, δεν το παραδίδεις στο προσωπικό εδάφους και φτάνεις ως την είσοδο του αεροπλάνου με το καρότσι και το παραλαμβάνει η αεροσυνοδός. Η ίδια φροντίζει να το έχεις πάλι την ώρα της εξόδου από το αεροπλάνο ώστε να είναι το παιδί μέσα στο καρότσι από τη στιγμή που περνάς τη "φυσούνα". Εξάλλου είναι πιο ασφαλές αν πρόκειται για βρέφος να μην το έχεις στα χέρια κουβαλώντας χειραποσκευή ή την ώρα της παραλαβής των αποσκευών.
Σε περίπτωση που υπάρχουν και αποσκευές αλλά έχει παραδοθεί στο προσωπικό εδάφους το καρότσι και δεν υπάρχει συνοδός, καλό είναι να ζητήσεις έναν συνοδό από την εταιρεία μέσα στο αεροδρόμιο, πάλι για λόγους ασφαλείας για να παραλάβει τις αποσκευές από τον ιμάντα (μου έχει δοθεί δωρεάν, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται στάνταρ αυτό δωρεάν ). Πρέπει όμως να το ζητήσεις στο check in.
 
Last edited:

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
image.jpg
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας αλλά δυστυχώς δεν μ´ έχετε καλύψει!
Ερωτώ για το συγκεκριμένο καρότσι,της φώτο που παρατίθεται, το οποίο δεν είναι πλήρως πτυσσόμενο,"μαζεύει"μόνο η βάση και όχι ολόκληρο σαν τα καρότσια βόλτας.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Το να τηλεφωνήσεις στην Aegean ; :D
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Μιας και βρέθηκα χθες στο αεροδρόμιο,ρώτησα στα γραφεία της Aegean και επιβεβαιώνονται αυτά που έχει γράψει πιο πάνω η paefstra.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Πήρα τηλέφωνο στο τμήμα κρατήσεων της Aegean και μου είπαν ότι το παιδικό καρότσι που έχω δεν θα δικαιολογηθεί για μεταφορά γιατί αποτελείται από καθισματάκι αυτοκινήτου και σκελετό. Το μωρό μου είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει ακόμα το κανονικό κάθισμα του καροτσιού. Αντ' αυτού, το ειδικό για την ηλικία του καθισματάκι αυτοκινήτου προσαρμόζεται πάνω στον σκελετό του καροτσιού. Επειδή όμως για να κλείσει το καρότσι πρέπει να αποσπαστεί το καθισματάκι, μου είπαν ότι δεν θα δικαιολογηθεί γαιτί είναι 2 κομμάτια. Επιπλέον, μου είπαν ούτε καν ο σκελετός μόνος του δεν δικαιολογείται (για να δώσω μόνο το καθισματάκι ως αποσκευή) γιατί αφού δεν μπορεί να κάτσει πάνω του το μωρό όταν έχει βγει το καθισματάκι, τότε δεν το θεωρούν καρότσι. Άρα θα πρέπει λέει και τα δύο να τα δώσω ως αποσκευές.

Ίσχύουν όλα αυτά για την συγκεκριμένη εταιρία; Γιατί αφενώς σε άλλο θέμα κάποιο μέλος μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα, αφετέρου ο υπάλληλος που μίλησα στο τηλέφωνο ήταν εμφανές ότι δεν το κατήχε πολύ αυτό που τον ρώτησα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Αφού έχεις κάθισμα ΙΧ, μπορείς να πάρεις θέση και να το δέσεις εκεί.
Δεν είναι η καλύτερη λύση για το μωρό; Και ασφαλές είναι και δεν θα ταλαιπωρηθεί.

Αλλιώς νομίζω το καροτσάκι το βάζουν στο αεροσκάφος. Για να χωρέσει πρέπει να είναι πτυσσόμενο και να μην πιάνει πολύ όγκο. Για αυτό σου είπαν οτι εφόσον δεν είναι τέτοιο, θα πάει στο hold. Ας με διορθώσει κάποιος γνώστης.
GoLight: Τα βρέφη (0 έως 2 ετών) δικαιούνται να μεταφέρουν μια χειραποσκευή με τον απαραίτητο βρεφικό εξοπλισμό για το ταξίδι καθώς κι ένα πτυσσόμενο παιδικό καροτσάκι.

Εκτός απο τα παραπάνω που προβλέπονται απο την εταιρεία, μπορεί να ακούσεις 10άδες προσωπικές εμπειρίες. Να θυμάσαι όμως οτι το "διαφορετικό" μπορεί να κάτσει σε εσένα.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Την επεξεργάζομαι και αυτή την επιλογή @jousis , αλλά δεν μπορώ να βρω εάν το καθισματάκι που έχουμε πληρεί τα πρότυπα που χρειάζονται. Μάλλον θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο την εταιρία... Αλλά ρώτησα πάραυτα και τον υπάλληλο στο τηλέφωνο εάν μπορώ να πάρω πάνω στο αεροπλάνο το καθισματάκι και μου είπε πάλι όχι, γι αυτό λέω ότι μάλλον δεν πολυγνώριζε το θέμα αυτό. Γι αυτό ρωτάω εδώ μήπως κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την συγκεκριμένη εταιρία και με τον συγκεκριμένο τυπο καροτσιού.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Για δοκιμασε να κανεις την ερωτηση σου στη σελιδα της εταιριας στο facebook....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom