Λίβανος Μεταφορές στη Βηρυτό και διάφορα άλλα

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Αφού ο προορισμός αυτός δεν είναι από τους πιο διαδεδομένους στο forum είπα να ανοίξω ένα καινούριο θέμα μήπως κάποιος πήγε πρόσφατα και μπορεί να βοηθήσει. Έχω λίγο μπερδευτεί με τις συγκοινωνίες στη Βηρυτό και κυρίως για μεταφορά σε άλλες πόλεις. Ξέρει κανείς αν από τον κεντρικό σταθμό Charles Helou μπορεί να πάει κανείς με λεωφορείο σε Βύβλο Τρίπολη Σιδώνα Τύρο; ή πρέπει να πάρει αυτά τα service από οποιοδήποτε μέρος της Βηρυτού; και αν ναι υπάρχουν συγκεκριμένα δρομολόγια;; γιατί δεν βρίσκω κάτι ανάλογο.. Επίσης κανένα ωραίο λιβανέζικο εστιατόριο στη Βηρυτό; Μέρη για ποτάκι το βράδυ;;; Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη (όχι δε βαριέμαι να ψάξω απλά δεν έχω πολύ χρόνο!!). Ευχαριστώωωωω
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γιάννα μου πάνε 3+ χρόνια από τότε που είχα πάει Λίβανο, αλλά δεν είναι και πολλά νομίζω για να έχουν αλλάξει τα πράγματα. Δυστυχώς για μεταφορές μεταξύ πόλεων δεν μπορώ να βοηθήσω, καθώς εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει ένα πρακτορείο για τις εκδρομές μας. Από τη μία το μετανιώνω επειδή χάσαμε κάτι από την αυθεντικότητα του Λιβάνου, από την άλλη πήγαμε για τέσσερις μόνο μέρες και βολευτήκαμε, καθότι η Βυρητός είναι χαοτική και οι μετακινήσεις μπελάς. Πάντως γενικά εγώ για αυτά τα λεωφορεία που παίρνεις χύμα από το δρόμο ήξερα, δεν είχα κάποια ενημέρωση για σταθμό που τα βρίσκεις όλα συγκεντρωμένα. Ίσως ο @ThanasisU2 να μπορεί να σε διαφωτίσει περισσότερο. Επίσης θα χρειαστείτε σίγουρα ταξί μέσα στη Βυρητό, επειδή είναι πολύ απλωτή πόλη, ιδιαίτερα άναρχα δομημένη και καθόλου φιλική προς τον πεζό.

Φαγητό όπου και να πας καλά θα φας. Έχει απίστευτη κουζίνα η χώρα! Να σου πω την αλήθεια εμείς καλύτερα φάγαμε σε ξέμπαρκα μέρη που μας πρότειναν/πήγαν ντόπιοι και όχι τόσο στα "προβεβλημένα". Και τα περισσότερα ήταν στην περιοχή Hamra όπου μέναμε. Παρ' όλα αυτά υπάρχει ένα (κυριλέ και αρκετά ακριβό) εστιατόριο θαλασσινών πάνω στη μαρίνα, το Babel Bay, αν θελήσετε να κάνετε κάποια πιο ιδιαίτερη έξοδο. Ακόμα θυμάμαι το μπακλαβά θαλασσινών που είχα φάει εκεί, ήταν πεντανόστιμος!

Όσον αφορά το nightlife, εγώ που δεν είμαι party animal και δεν πετάω τη σκούφια μου για ξενύχτια, στο Λίβανο ευχαριστήθηκα τόσο τις εξόδους μου! Έχει παντού ωραία μαγαζιά διαφόρων στυλ. Η καλύτερη περιοχή θεωρείται η Gemmayzeh, αλλά εμείς βγήκαμε και στη Hamra. Απλά μπαίναμε όπου μας έκανε κλικ και βρήκαμε πολλά ενδιαφέροντα μέρη! Μόνο έχε στο νου σου ότι ο Λίβανος είναι γενικά ακριβός και αν παρασυρθείς το budget ανεβαίνει επικίνδυνα! :p
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
θυμάσαι πριν από χρόνια που σε είχα ξαναρωτήσει για τη χώρα;; ήρθε η ώρα να πάω!! ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Λιβανέζικο έχω φάει πολλές φορές απλά έλεγα μήπως υπάρχει κανένα ωραίο μαγαζί τοπικού χαρακτήρα με δική τους κουζίνα. Και μεις Hamra θα μείνουμε οπότε σίγουρα θα βρούμε κάτι που να μας τραβήξει.. Τώρα για τη διασκέδαση έλεγα μήπως βρίσκαμε κανένα μαγαζί με live μουσική jazz, rock ξέρεις.. Gemmayzeh πας με τα πόδια από Hamra ή χρειάζεται ταξί;; Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ακριβή σαν χώρα... αυτό πρόσεξα και γω..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
θυμάσαι πριν από χρόνια που σε είχα ξαναρωτήσει για τη χώρα;; ήρθε η ώρα να πάω!! ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Λιβανέζικο έχω φάει πολλές φορές απλά έλεγα μήπως υπάρχει κανένα ωραίο μαγαζί τοπικού χαρακτήρα με δική τους κουζίνα. Και μεις Hamra θα μείνουμε οπότε σίγουρα θα βρούμε κάτι που να μας τραβήξει.. Τώρα για τη διασκέδαση έλεγα μήπως βρίσκαμε κανένα μαγαζί με live μουσική jazz, rock ξέρεις.. Gemmayzeh πας με τα πόδια από Hamra ή χρειάζεται ταξί;; Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ακριβή σαν χώρα... αυτό πρόσεξα και γω..
Ρε γαμώτο πέρα από αυτό που σου έστειλα δε θυμάμαι ονόματα. Θυμάμαι υπήρχαν κάποια πολύ αυθεντικά στη Hamra σχετικά χωμένα που μας είχαν προτείνει και όντως άξιζαν, αλλά δεν έχω σημειώσει λεπτομέρειες. Σίγουρα κάτι θα σας γυαλίσει! Επίσης να ξέρεις ότι εκεί το φαγητό είναι απείρως καλύτερο από τα εδώ λιβανέζικα, οπότε καταλαβαίνεις! :p

Ναι, ναι, μαγαζιά με ροκ μουσική είχαμε βρει, για τζαζ δε θυμάμαι, πάντως γενικά μην αγχώνεσαι, έχει πολλά και καλά μαγαζιά για όλα τα στυλ.

Hamra-Gemmayezeh, ναι, περπατιέται (θέλει ώρα βέβαια), αλλά δύσκολα το ξανακάνεις πίσω με τα πόδια, ιδιαίτερα αν είσαι κουρασμένος και έχεις πιει κάτι παραπάνω.
 
Last edited:
Μηνύματα
111
Likes
265
Δυστυχώς στην Βυρητός δεν υπάρχουν καθόλου δημόσιες συγκοινωνίες,η μετακινήσεις με τα service λεωφορεία είναι λίγο μπελάς ,ωραίο είναι να ανέβεις μια φορά για να το δε αλλά δεν μπορείς να στηριχθείς πάνω τους για όλες σου τις μετακινήσεις.Για τα μέρη που ανέφερες υπάρχουν ταξιδιωτικά πρακτορεία που διοργανώνουν τις ανάλογες εκδρομές.Πολυ ενδιαφέρουσα περιοχή για την διαμονή σας είναι Χαμρα.Κατα την γνώμη μου το καλύτερο αλλα με τσιμπιμένες τιμες λιβανεζικο είναι το babel στο Dbayeh.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.268
Likes
7.848
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Επιστρέψαμε σήμερα,φανταστικός προορισμός,τέλεια,εάν θελήσει κάτι κάποιος,στην διάθεση του.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Επιστρέψαμε σήμερα,φανταστικός προορισμός,τέλεια,εάν θελήσει κάτι κάποιος,στην διάθεση του.
Σκεφτόμαστε να πάμε το καλοκαίρι και θα πάρουμε μαζί και την κόρη μας 7 ετών. Είναι ασφαλής προορισμός; Αυτό με απασχολεί περισσότερο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.268
Likes
7.848
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Σκεφτόμαστε να πάμε το καλοκαίρι και θα πάρουμε μαζί και την κόρη μας 7 ετών. Είναι ασφαλής προορισμός; Αυτό με απασχολεί περισσότερο.
...μονολεκτικά,ΝΑΙ ! (είναι safe place to be !)
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Σκεφτόμαστε να πάμε το καλοκαίρι και θα πάρουμε μαζί και την κόρη μας 7 ετών. Είναι ασφαλής προορισμός; Αυτό με απασχολεί περισσότερο.
Περισσότερο να ανησυχείς για την ζέστη και την υγρασία πάρα για λόγους ασφαλείας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom