Τουρκία Με ιδιωτικό ΙΧ στην Τουρκία... τι έγγραφα χρειάζομαι;

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Καλησπέρα!

Σχεδιάζω να ταξιδέψω με το αυτοκίνητό μου στα απέναντι από τη Ρόδο μικρασιατικά παράλια. Θα ήθελα να μου εξηγείσετε:

1. Αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία που πρέπει να γνωρίζω και τυχόν δυσκολίες.

2. Τι έγγραφα πρέπει να έχω μαζί μου; Έχω ακούσει για διεθνές δίπλωμα οδήγησης και διεθνή ασφάλεια... Μπορώ να τα εκδώσω από τη Ρόδο; Θα μου πάρει πολλές μέρες;

3. Η τιμή της βενζίνης στην Τουρκία είναι πολύ ακριβή; Μήπως συμφέρει να χρησιμοποιήσω συγκοινωνία;

4. Υπάρχει κάποιος οδηγός φθηνών ξενοδοχείων για την Τουρκία στο ιντερνετ;

5. Τι είναι καλύτερο; Από Μαρμαρίς να πάω προς Αττάλεια, ή να πάω αντίθετα προς Σμύρνη; Ποια είναι πιο ωραία - ενδιαφέρουσα διαδρομή;

Σας ευχαριστώ!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.588
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
2. Τι έγγραφα πρέπει να έχω μαζί μου;
Είναι προτιμότερο να έχεις το διαβατήριό σου παρά ταυτότητα. Το διεθνές δίπλωμα δεν είναι απαραίτητο. Είναι απαραίτητη όμως η διεθνής ασφάλεια. Αυτή την εκδίδει η εταιρεία που έχεις την κανονική σου ασφάλεια αυθημερόν ή σε 1 μέρα το πολύ. Αν υπάρχει γραφείο της εταιρείας σου στη Ρόδο την εκδίδουν και από εκεί. Υσχύει όσο η κανονική ασφάλεια. Και βέβαια την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και το δίπλωμά σου. Στα σύνορα θα ζητήσουν α) διαβατήριο, β) άδεια, γ) διεθνή ασφάλεια. Σε τυχόν έλέγχο μέσα από την τροχαία όλα τα παραπάνω συν δ) δίπλωμα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
3. Η τιμή της βενζίνης στην Τουρκία είναι πολύ ακριβή; Μήπως συμφέρει να χρησιμοποιήσω συγκοινωνία;

4. Υπάρχει κάποιος οδηγός φθηνών ξενοδοχείων για την Τουρκία στο ιντερνετ;

5. Τι είναι καλύτερο; Από Μαρμαρίς να πάω προς Αττάλεια, ή να πάω αντίθετα προς Σμύρνη; Ποια είναι πιο ωραία - ενδιαφέρουσα διαδρομή;

Σας ευχαριστώ!
3. Μεχρι περσι ηταν πολυ ακριβη. Σχεδον 50% πανω απο τη δικη μας. Ετσι ομως οπως ακριβυνε φετος η δικη μας δεν ξερω τι να σου πω. Ειναι ενδεχομενο να εχουν παραπλησιες τιμες. Αν εχεις τη δυνατοτητα να εχεις δικο σου αμαξι δεν το συζητω: και χρονο θα χασεις με την συγκοινωνια (ειναι πολλη καλη αλλα δεν νομιζω οτι σε πηγαινει και σε καθε αρχαιολογικο χωρο- μαλλονθα ταλαιπωρηθεις)
4. Χωρις να τον εχω χρησιμοποιησει ωστς να εγγυηθω για; τη σοβαροτητα του δες αυτο: The guide of cheap hotels in Istanbul, Turkey and most visited Turkey travel destinations!
Παντα ομως οτι και να βρεις ας το συγκρινεις και με αλλες μηχανες αναζητησεις ξενοδοχειων προκειμενου να τσεκαρεις οτι οντως ειναι φθηνο.
Ενα site το οποιο ειναι τουρκικων συμφεροντων και εχει καλες τιμες -αφορα ομως ξενοδοχεια σχεδον παντου στον κοσμο ειναι το Yeego.com - Just Go! Hotels reservations worldwide Το χρησιμοποιησα για να κλεισω ξενοδοχειο στο Βερολινο. Στην τιμη που μου εδιναν το δωματιο οι αλλες μηχανες αναζητησης αυτο εδινε την ιδια τιμη με πρωινο.
Περισσοτερα για μηχανες αναζητησης ξενοδοχειων θα βρεις εδω: http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%E7%F2-%EE%E5%ED%EF%E4%EF%F7%E5%DF%F9%ED.html
5. Και οι δυο διαδρομες εχουν πολυ ενδιαφερον. Προς Σμυρνη θα δεις Μιλητο, Εφεσο, Πριηνη αν σε ενδιαφερουν τα αρχαια.
Προς Ατταλεια θα δεις Λεβισι, Ολυμπο, Καυνο, Dalyan, Παταρα, Ασπενδο. Και η ιδια η Ατταλεια εχει μια πολυ ομορφη παλια πολη και μια πολυ ομορφη παραλια.
Αξιζουν και οι δυο διαδρομες! Κανε φετος τη μια και του χρονου την αλλη!
Καλα να περασεις. :clap:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Έρση σ' ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου!

Φαίνεται να ξέρεις την Τουρκία αρκετά καλά! Τέλικα σκέφτομαι να κάνω και τις δύο διαδρομές στο ίδιο ταξίδι. Από Μαρμαρίς, πάω Έφεσσο, μετά Αφροδισιάς και Παμουκαλέ, κατεβαίνω Αττάλεια και επιστρέφω Μαρμαρίς. Σου φαίνεται εφικτό για 7 ημερες;

Μήπως έχεις κάνει τη διαδρομή από Παμούκαλε προς Αττάλεια; Είναι αρκετά μεγάλη διαδρομή μέσα στην ενδοχώρα και φαινομενικά αδιάφορη. Υπάρχει κάτι ενδιαφέρον για επίσκεψη εκεί, ή καλύτερα να οδηγήσω χωρίς στάση προς Αττάλεια;

Επίσης σε ότι αφορα τη διεθνή άδεια οδήγησης. Είναι σίγουρο ότι δεν χρειάζεται στην Τουρκίά; Γιατί διαβάζω αντιφατικές απόψεις...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομιζω οτι μπορεις να κανεις τη διαδρομη που αναφερεις με δικο σου αυτοκινητο βεβαιως-ξεχνα τα περι τοπικης συγκοινωνιας. Αλλα θα εισαι στο τρεξιμο. Νωρις εγερτηριο, καθε βραδυ θα κοιμασαι αλλου, δηλαδη σφιχτο προγραμμα.
Τη διαδρομη Παμουκαλε Ατταλεια την εχω κανει, βγαινει σε μια ημερα, δεν ειδα και τιποτε το ενδιαφερον, μαλιστα ακολουθησα την προτροπη του χαρτη μου που υποδεικνυε μια διαδρομη ως πιο γραφικη, πηρα λοιπον τους παραδρομους και τα στενα, αλλα δεν ξετρελλαθηκα κιολας. Καλυτερα λοιπον να ακολουθησεις τον βασικο δρομο και να φτασεις μια ωρα αρχυτερα. Τωρα αν υπαρχει και κατι ενδιαφερον εκει γυρω δεν το ξερω, δεν το εψαξα πολυ, ενδεχομενως ναι, αλλα αν ηταν μεγαλου βελινεκους θα το ξεραμε. Δεν εχεις και τοσες ημερες για να ασχολεισαι με δευτερης διαλογης πραγματα.
Θεωρητικα πρεπει να εχεις διεθνες διπλωμα οδηγησης μια και δεν ειναι χωρα της ΕΕ. Στην πραξη ομως κανεις δε μας ζητησε ποτε το διεθνες μια χαρα βολευτηκαμε με το ροζακι μας. Τωρα αν θελεις να εισαι τυπικα ενταξει παιρνεις αυτο της ΕΛΠΑ και πληρωνεις και το κατι τις σου.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.588
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στην περίπτωση που το αυτοκίνητο δεν είναι στο όνομά σας πρέπει να είστε εφοδιασμένοι με την παρακάτω εξουσιοδότηση (συμπληρωμένη) από τον κάτοχο, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής σε Αστυνομικό Τμήμα. http://users.ntua.gr/ch90033/eksousiodotisi%20tr.pdf Τα έγγραφα σʼ αυτή την περίπτωση θα είναι : 1) Διαβατήριο ή ταυτότητα και δίπλωμα στο όνομά σας. 2) Άδεια και διεθνής ασφάλεια στο όνομα του κατόχου του αυτοκινήτου.
 
Last edited by a moderator:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σε ευχαριστώ πολύ και σενα McElk για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. Το αυτοκίνητο είναι δικό μου οπότε δεν θα απαιτηθούν περαιτέρω διαδικαστικά (ελπίζω). Μένει να βρω πλοίο να μεταφέρει το αμάξι απέναντι και φύγαμε!

Το πιστέυετε ότι για να κλείσεις για Μαρμαρίς οnline μέσω ίντερνετ υπάρχουν μόνο τουρκικά sites και κανένα ελληνικό; Κοιμόμαστε κανονικότατα!!!!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Μια άλλη ερώτηση...

υπάρχει φόβος κλοπής του αυτοκινήτου; Μήπως τα αυτοκίνητα με τις ξένες πινακίδες είναι στόχος για τους κλέφτες;
Όσοι ταξιδέψατε με δικό σας μέσο, δεν είχατε άγχος μήπως σας το κλέψουν;
Μήπως είναι καλύτερο να βρίσκω ιδιωτικά πάρκινγκ να παρκάρω;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
συνηθως το αφηναμε σε φυλασσομενους χωρους, οπου υπηρχαν βέβαια. Ετυχε ομως και το αφησαμε και στο πεζοδρομιο εξω απο το ξενοδοχειο μας στο Φετιχιε. Οι υπάλληλοι του ξενοδοχειου μας διαβεβαιωσαν οτι δεν υπηρχε πρόβλημα. Και δεν πραγματι δεν αντιμετωπισαμε κανενα ζήτημα. Αλλωστε οταν θα επισκεπτεσαι τα διαφορα μνημεια αναγκαστικα θα το αφηνεις στις αλανες που εχουν για παρκαρισμα. Νομιζω οτι εχουν αρκετα εντονα την αστυνομική παρουσια ώστε οι μικροκλοπες να αποτρέπονται. Γενικα δεν νιώσαμε πουθενά ανασφαλείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.313
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom