Με λενε ΕΡΣΗ και ειμαι καλα! /Προσπαθειες απεξαρτησης

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχετε προσπαθησει να περιορισετε τη χρηση το travelstories; Με ποιον τροπο; Ηταν επιτυχης; Καταφερατε να ελεγξετε το παθος σας;
Αρχιζω πρωτη:
Ο μονος μεχρι στιγμης επιτυχημενος τροπος που βρηκα για να απεξαρτηθω ειναι να ταξιδευω...
Αλλος κανεις;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
χμ...με λενε Lullu και ειμαι εκτος καθε φορα που τα παιζει το ιντερνετ και το λαπ...Περαστικα μας!!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εγώ μπορώ να πω ότι έχω απεξαρτητοποιηθεί.

Συγνώμη def, για αυτά που θα πω, αλλά νομίζω ότι έχουν ενδιαφέρον και σε αφορούν άμεσα, όπως αφορούν και όλους εμάς.

Ο λόγος λοιπόν, είναι ότι δεν βλέπω πια ενδιαφέροντα θέματα και μάλλον το φόρουμ έχει γίνει πιο πολύ κοινωνικής συναναστροφής, παρά ταξιδιωτικό.

Μεγάλο μέρος των ποστ αναλώνεται σε παιχνίδια και αδιάφορα θέματα του social forum, καθώς και ερωτήματα που θυμίζουν λευκώματα σχολείων περασμένων εποχών: Που θα θέλατε να είστε, ποια είναι η πιο ωραία παραλία, κλπ κλπ. λες και αν ο καθένας μας πει την παραλία που του αρέσει, είναι αυτή η πιο ωραία παραλία...

Οι ταξιδιωτικές ιστορίες είναι ένα συνονθύλευμα εκθέσεων ιδεών, με πινελιές wannabe συγγραφέων - δεν εξαιρούμαι ούτε και εγώ βέβαια - με ελάχιστες πραγματικά πρακτικές πληροφορίες, τιμές, αποστάσεις κλπ κλπ, που θα τις έκαναν πραγματικά χρήσιμες.

Το φόρουμ έχει καταλήξει - δεν θέλω να λέω τη λέξη καταντήσει - να είναι μια σειρά θεμάτων με απαντήσεις του τύπου: σωστός!, συμφωνώ, και μεις εδώ τώρα τι θα κάνουμε?, τι τραγικό!, και μια σειρά από icons που βγάζουν γλώσσα, χτυπούν το κεφάλι τους σε τοίχους, γελάνε, χειροκροτάνε κλπ.

Επίσης είναι πεδίο διαφωνιών για αστείους λόγους, πεδίο έκθεσης της ασήμαντης γνώμης του καθένα άσχετου, πεδίο πολιτικής διαφήμισης και προώθησης συγκεκριμένων κομμάτων και πολιτικών τάσεων.
Υπάρχει τόση παραπληροφόρηση στις μέρες μας, που είναι λυπηρό που μια τόσο καλή προσπάθεια όπως το travelstories, να ακολουθεί τα χνάρια τόσων ιστοσελίδων από τις οποίες βρίθει το διαδίκτυο, ενώ θα μπορούσε να πληροφορήσει σωστά για συγκεκριμένα θέματα.

Πρέπει βέβαια να προσθέσω ότι είναι θετικό το ότι οι διαχειριστές κάνουν μεγάλη προσπάθεια να κρατήσουν το κόσμιο επίπεδο του σάιτ.

Σε αντιπαράθεση μου παλιότερα με μέλος του φόρουμ, διαπίστωσα από τα λεγόμενα του, ότι τα Σαββατόβραδα προτιμά να κάθεται στη μοναξιά της οθόνης του, παρά να βγει έξω και να συναναστραφεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με άλλους ανθρώπους. Ή περιμένει να γυρίσει από τη δουλειά και να πέσει με τα μούτρα μέχρι τα μεσάνυχτα στο φόρουμ. Αυτό το θεωρώ τραγικό και τότε ήταν η στιγμή που κατάλαβα πόση εξάρτηση μπορείς να πάθεις από ένα σάιτ.

Στα αρνητικά επίσης συγκαταλέγονται οι διαφημίσεις - λυπάμαι αλλά, με ενοχλούν αφάνταστα και δεν μου αρέσει ότι το travelstories έχασε τον αυθορμητισμό του και έχει ξεφύγει από την αρχική του μορφή σαν χώρος ανταλλαγής ταξιδιωτικών εντυπώσεων και έχει γίνει ένα σάιτ σαν πολλά άλλα στο διαδίκτυο.

Με ενόχλησε αφάνταστα όταν ο traveller έφαγε ένα ban, άσχετα αν έχει αιρετικές απόψεις - οι περισσότερες ξέρετε είναι σωστές - και άσχετα αν έχω πλακωθεί μαζί του στο παρελθόν. Δεν παύει να είναι από τα πιο ενδιαφέροντα μέλη του travelstories και τέτοια μέλη δεν τα αποκλείουμε, γιατί πάντα έχουν κάτι να μας πουν και δεν λένε ατέλειωτες μπουρδολογίες που τον τελευταίο χρόνο κατακλύζουν το φόρουμ. Ξέρετε πόσοι θα έπρεπε να είναι banned εδώ μέσα, για τις άσχετες φλυαρίες τους, τα προσβλητικά τους σχόλια και την ξεδιάντροπη προπαγάνδα τους?

Τέλος και εξίσου σημαντικό, πιστεύω ότι κάποιοι από μας που έχουμε ταξιδέψει ΠΑΡΑ πολύ, δίνουμε αφιλοκερδώς συμβουλές και περιγραφές ταξιδιών ( ενώ σε άλλες περιπτώσεις θα μας πλήρωναν για συμβουλές σε γραφεία, ή ταξιδιωτικά ρεπορτάζ σε έντυπα - μη γελάτε, εγώ έτσι βγάζω το ψωμί μου), σε μια εποχή που τα πάντα πληρώνονται.
Επιλογή μας βέβαια, μπαίνουμε εδώ μέσα γιατί γουστάρουμε, αλλά μη μπαίνουμε και στη διαδικασία να συμβουλεύουμε κάποιον γιατί μας πρήζει με το Περού π.χ. πως θα πάω, τι με συμβουλεύετε κλπ κλπ και στο τέλος μετά από 10 σελίδες συμβουλών, το γυρίζει: α, τελικά δεν θα πάω, θα πάω σε κανένα νησί. Τι με συμβουλεύετε για Σίφνο/Μήλο/Ρόδο/Σάμο/Σκιάθο/Ιθάκη κλπ κλπ

Αυτό είναι χάσιμο χρόνου, και στην τελική η καλύτερη απεξάρτηση είναι να ασχολείσαι πραγματικά με τη δουλειά σου χωρίς να λουφάρεις στο γραφείο και να ζεις την πραγματική ζωή εκεί έξω και να μη περιμένεις πως και πως να γίνει μια συνάντηση στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, ή την Κρήτη.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου, φυσικά συνεχίζω να ποστάρω στο travelstories, όχι όμως με τη συχνότητα που το έκανα παλιότερα. γιατί πραγματικά έχω και πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω.
Άλλωστε από ότι βλέπω, τα παλιά και ενεργά μέλη του φόρουμ μπαίνουν όλο και λιγότερο.
Το ενδιαφέρον συμπέρασμα είναι ένα: όσο πιο μόνος νιώθει κανείς ( όχι αν είναι, αν νιώθει) τόσο πιο πολύ γαντζώνεται σε μια παράλληλη ζωή και κλείνει τα μάτια στην πραγματική ζωή που περνά απ'έξω.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
χωρίς καμμία διάθεση να διαφωνήσω, εγώ όλα τα μέλη που γνώρισα στην αρχή είναι πολύ πιο addicted 1 χρόνο και μετά. ερωτήσεις απλές όπως μία αλλαγή πτήσης, ώρας, εισιτηρίου απαντώνται πολύ πιο γρήγορα, οι ιστορίες έχουν πολλαπλασιαστεί, το ίδιο και οι ενδιαφέρουσες απ' αυτές. ο ενθουσιασμός που βρήκα συνεχίζεται αμείωτος.
νομίζω επίσης ότι ο Traveller έφαγε ban για βωμολοχία όχι για άλλο λόγο. δεν είναι αρμοδιότητά μου βέβαια..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ο λόγος λοιπόν, είναι ότι δεν βλέπω πια ενδιαφέροντα θέματα και μάλλον το φόρουμ έχει γίνει πιο πολύ κοινωνικής συναναστροφής, παρά ταξιδιωτικό.
Δεν το είχα ζήσει από τόσο παλιά, άρα δε μιλώ

Μεγάλο μέρος των ποστ αναλώνεται σε παιχνίδια και αδιάφορα θέματα του social forum, καθώς και ερωτήματα που θυμίζουν λευκώματα σχολείων περασμένων εποχών: Που θα θέλατε να είστε, ποια είναι η πιο ωραία παραλία, κλπ κλπ. λες και αν ο καθένας μας πει την παραλία που του αρέσει, είναι αυτή η πιο ωραία παραλία...
Και πάλι δεν μπορώ να συγκρίνω. Μια χαρά δεν είναι όμως χωμένο το social εκεί που είναι? Φαίνεται στα μέλη και μέχρι πρότεινως, σε κάποιες σελίδες του forum, ούτε καν εμφανιζόταν. Από την άλλη σέβομαι την άποψή σου, μου θυμίζει την δική μου τοποθέτηση περί τηλεόρασης. όμως και η τηλεόραση αλλά και το κάθε forum θεωρώ ότι δεν θα μπορούσε να ήταν κάπως διαφορετικά. Τούτη η ελαφρότητα, η χαριτωμενιά, νομίζω ότι μας κρατάει και δίνει έναν άλλο τόνο. Η ταξιδιωτική πληροφορία βρίσκεται παντού, μέσα σε 10 μέρες σκάνε μύτη ιστορίες για Αιθιοπία, Παρθένες νήσους, Νότιο Sulawesi, Ουκρανία οι οποίες (μπορεί να είναι wannabe's αλλά σίγουρα) προσφέρουν πληροφορία.

Οι ταξιδιωτικές ιστορίες είναι ένα συνονθύλευμα εκθέσεων ιδεών, με πινελιές wannabe συγγραφέων - δεν εξαιρούμαι ούτε και εγώ βέβαια - με ελάχιστες πραγματικά πρακτικές πληροφορίες, τιμές, αποστάσεις κλπ κλπ, που θα τις έκαναν πραγματικά χρήσιμες.
Διαφωνώ.

Το φόρουμ έχει καταλήξει - δεν θέλω να λέω τη λέξη καταντήσει - να είναι μια σειρά θεμάτων με απαντήσεις του τύπου: σωστός!, συμφωνώ, και μεις εδώ τώρα τι θα κάνουμε?, τι τραγικό!, και μια σειρά από icons που βγάζουν γλώσσα, χτυπούν το κεφάλι τους σε τοίχους, γελάνε, χειροκροτάνε κλπ.
:haha: (δεν είναι ειρωνικό αυτό, έτσι?)

Σε αντιπαράθεση μου παλιότερα με μέλος του φόρουμ, διαπίστωσα από τα λεγόμενα του, ότι τα Σαββατόβραδα προτιμά να κάθεται στη μοναξιά της οθόνης του, παρά να βγει έξω και να συναναστραφεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με άλλους ανθρώπους. Ή περιμένει να γυρίσει από τη δουλειά και να πέσει με τα μούτρα μέχρι τα μεσάνυχτα στο φόρουμ. Αυτό το θεωρώ τραγικό και τότε ήταν η στιγμή που κατάλαβα πόση εξάρτηση μπορείς να πάθεις από ένα σάιτ.
Αυτό είναι θέμα του, όχι του forum. Μήπως θες να μιλήσουμε για το facebook? που αντί να τα πούνε στον καφέ τα λένε στο pc? (οι ίδιοι άνθρωποι!!) Έχουμε ξεχάσει μου φαίνεται πως είναι να αντιμετωπίζεις κάποιον στα ίσα. όλα εκεί μέσα είναι πιο αβρά. και αν διαφωνήσουμε, ξαμολάμε το "αυτή είναι η άποψή μου" και αποστασιοποιούμαστε, κόβουμε με αυτό τον τρόπο κάθε μορφή γόνιμης επιχειρηματολογίας.

Ξέρετε πόσοι θα έπρεπε να είναι banned εδώ μέσα, για τις άσχετες φλυαρίες τους, τα προσβλητικά τους σχόλια και την ξεδιάντροπη προπαγάνδα τους?
Έτσι όπως το παρουσιάζεις, κανά 30%? και μετά? ά ναι, μόνο ταξίδια. διαφωνώ. το forum είναι καλά δομημένο. επιλέγεις ευθείς αμέσως τι θες να δεις. δεν είναι δυνατόν να ενοχλείσαι που το "Που είναι στον κόσμο" φιγουράρει στις πρώτες θέσεις. αγνόησέ το ντε! όταν βλέπω θέμα με posts από συγκεκριμένους χρήστες δεν μπαίνω καν γιατί ξέρω ότι μπαρουφολογούνε.. μακριά και όλα καλά...

αλλά μη μπαίνουμε και στη διαδικασία να συμβουλεύουμε κάποιον γιατί μας πρήζει με το Περού π.χ. πως θα πάω, τι με συμβουλεύετε κλπ κλπ και στο τέλος μετά από 10 σελίδες συμβουλών, το γυρίζει: α, τελικά δεν θα πάω, θα πάω σε κανένα νησί. Τι με συμβουλεύετε για Σίφνο/Μήλο/Ρόδο/Σάμο/Σκιάθο/Ιθάκη κλπ κλπ
όταν είχα πρωτομπεί, δεν σταμάταγα να δίνω πληροφορίες για Ρουμανία. Μετά μου έκατσε η Γκάνα και γούσταρα να ενημερώνω. αν σκάσει μύτη τύπος που ζητάει την καλύτερη διαδρομή στα Καρπάθια ή καλά ξενοδοχεία και εστιατόρια στην Ακκρά, επιλέγω να τον προωθήσω στα προηγούμενα posts.

Αυτό είναι χάσιμο χρόνου, και στην τελική η καλύτερη απεξάρτηση είναι να ασχολείσαι πραγματικά με τη δουλειά σου χωρίς να λουφάρεις στο γραφείο και να ζεις την πραγματική ζωή εκεί έξω και να μη περιμένεις πως και πως να γίνει μια συνάντηση στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, ή την Κρήτη.
Το ενδιαφέρον συμπέρασμα είναι ένα: όσο πιο μόνος νιώθει κανείς ( όχι αν είναι, αν νιώθει) τόσο πιο πολύ γαντζώνεται σε μια παράλληλη ζωή και κλείνει τα μάτια στην πραγματική ζωή που περνά απ'έξω.
respect.-
(βέβαια αυτά παραμένουν συμπεράσματα που περισσότερο σχετίζονται με το internet στην ολότητά του ή ίσως να είναι και μερικές ευφράδεις διαπιστώσεις ενός wannabe συγγραφέα...)
 
Last edited by a moderator:

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Ως προς το θέμα των ταξιδιωτικών ιστοριών, πιστεύω ότι έτσι γλαφυρές οφείλουν να είναι, αφενός γιατί λέγονται ταξιδιωτικές ιστορίες (και όχι π.χ. πληροφορίες) και αφετέρου επειδή μην ξεχνάμε και τις κάπως παραμελημένες ταξιδιωτικές εγκυκλοπαίδιες, που μερικά μέλη έχουν ξοδέψει πολύ χρόνο και προσπάθεια να γράψουν και που καλύπτουν αρκετούς (in κυρίως) προορισμούς. Για απλές ερωτήσεις κλπ ο καθένας μπορεί να ρωτήσει άτομα που έχουν γράψει μια ταξιδιωτική ιστορία για έναν προορισμό που τους ενδιαφέρει είτε στην ίδια την ιστορία είτε μέσω personal message. Προσωπικά υποστηρίζω ότι η αξία των ταξιδιωτικών ιστοριών είναι αυτό το wannabe συγγραφικό που αναφέρθηκε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει στο συγκεκριμένο τόπικ η κουβέντα αυτή, αλλά επειδή βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέει ο traveladdict θα απαντήσω σε μερικά.

Μεγάλο μέρος των ποστ αναλώνεται σε παιχνίδια και αδιάφορα θέματα του social forum, καθώς και ερωτήματα που θυμίζουν λευκώματα σχολείων περασμένων εποχών: Που θα θέλατε να είστε, ποια είναι η πιο ωραία παραλία, κλπ κλπ. λες και αν ο καθένας μας πει την παραλία που του αρέσει, είναι αυτή η πιο ωραία παραλία...
Συμφωνώ σε αυτό που λες, εξάλλου μια ματιά στα φόρουμ δίνει την ιδέα. Από εμάς εξαρτάται να ανοίγουμε ενδιαφέροντα ταξιδιωτικά θέματα και να γίνονται ωραίες συζητήσεις. :)


Οι ταξιδιωτικές ιστορίες είναι ένα συνονθύλευμα εκθέσεων ιδεών, με πινελιές wannabe συγγραφέων - δεν εξαιρούμαι ούτε και εγώ βέβαια - με ελάχιστες πραγματικά πρακτικές πληροφορίες, τιμές, αποστάσεις κλπ κλπ, που θα τις έκαναν πραγματικά χρήσιμες.
Αυτό είναι το μόνο ίσως από όσα γράφεις που διαφωνώ κάθετα, αφού οι ταξιδιωτικές ιστορίες ουδέποτε είχαν στόχο να είναι χρηστικές ή να δίνουν πρακτικές πληροφορίες. Ο σκοπός τους είναι αφηγηματικός, να σε μεταφέρουν μέσα στο ταξίδι όπως το έζησε ο συγγραφέας. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι αυτό ήταν που έδωσε στο σάιτ την ταυτότητά του και το mentality του (και φυσικά και το όνομά του). Ποτέ δε θα ήθελα οι Ιστορίες να έχουν μέσα χρηστικές πληροφορίες. Όσο πιο προσωπικά γραμμένες, ελεύθερες, αυθόρμητες και γεμάτες συναισθήματα είναι, και όσο πιο άδειες από καθημερινές τριβές πρακτικών ζητημάτων, τόσο το καλύτερο.

Το φόρουμ έχει καταλήξει - δεν θέλω να λέω τη λέξη καταντήσει - να είναι μια σειρά θεμάτων με απαντήσεις του τύπου: σωστός!, συμφωνώ, και μεις εδώ τώρα τι θα κάνουμε?, τι τραγικό!, και μια σειρά από icons που βγάζουν γλώσσα, χτυπούν το κεφάλι τους σε τοίχους, γελάνε, χειροκροτάνε κλπ.
Κι'εδώ έχεις δίκιο.

Επίσης είναι πεδίο διαφωνιών για αστείους λόγους, πεδίο έκθεσης της ασήμαντης γνώμης του καθένα άσχετου, πεδίο πολιτικής διαφήμισης και προώθησης συγκεκριμένων κομμάτων και πολιτικών τάσεων.
Υπάρχει τόση παραπληροφόρηση στις μέρες μας, που είναι λυπηρό που μια τόσο καλή προσπάθεια όπως το travelstories, να ακολουθεί τα χνάρια τόσων ιστοσελίδων από τις οποίες βρίθει το διαδίκτυο, ενώ θα μπορούσε να πληροφορήσει σωστά για συγκεκριμένα θέματα.
Εδώ σε χάνω ελαφρώς, νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις δεν υφίσταται εδώ, μπορεί να υπήρχαν τέτοια κρούσματα παλιότερα αλλά νομίζω ότι με επιμονή τα έχουμε ελαττώσει. :)

Πρέπει βέβαια να προσθέσω ότι είναι θετικό το ότι οι διαχειριστές κάνουν μεγάλη προσπάθεια να κρατήσουν το κόσμιο επίπεδο του σάιτ.
Ευχαριστούμε, πάντα βέβαια τα μέλη είναι αυτά που καθορίζουν τελικά το επίπεδο ενός φόρουμ. Φυσικά και οι διαχειριστές παίζουν μεγάλο ρόλο αφού αυτοί περνάνε τις γραμμές και ξέρουν τα μέλη τι είναι μέσα στα όρια του επιτρεπτού και τι όχι. Αλλά επειδή κι'εμείς άνθρωποι είμαστε, τέτοιες συζητήσεις όπως αυτή μας βοηθάνε να τροποποιούμε/επαναφέρουμε τις γραμμές αυτές για το καλό του σάιτ. Και είναι για μας κρίμα που δεν έχουμε συχνά τέτοιου είδους feedback από τα μέλη.

Σε αντιπαράθεση μου παλιότερα με μέλος του φόρουμ, διαπίστωσα από τα λεγόμενα του, ότι τα Σαββατόβραδα προτιμά να κάθεται στη μοναξιά της οθόνης του, παρά να βγει έξω και να συναναστραφεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με άλλους ανθρώπους. Ή περιμένει να γυρίσει από τη δουλειά και να πέσει με τα μούτρα μέχρι τα μεσάνυχτα στο φόρουμ. Αυτό το θεωρώ τραγικό και τότε ήταν η στιγμή που κατάλαβα πόση εξάρτηση μπορείς να πάθεις από ένα σάιτ.
Συμφωνώ 100% μαζί σου εδώ, βέβαια δεν έχει να κάνει με το δικό μας σάιτ αυτό, είναι γενικότερο φαινόμενο των καιρών με το internet.

Στα αρνητικά επίσης συγκαταλέγονται οι διαφημίσεις - λυπάμαι αλλά, με ενοχλούν αφάνταστα και δεν μου αρέσει ότι το travelstories έχασε τον αυθορμητισμό του και έχει ξεφύγει από την αρχική του μορφή σαν χώρος ανταλλαγής ταξιδιωτικών εντυπώσεων και έχει γίνει ένα σάιτ σαν πολλά άλλα στο διαδίκτυο.
Για τις διαφημίσεις δυστυχώς δε μπορώ προσωπικά να κάνω τίποτα, γιατί το σάιτ έχει πλέον πάρα πολλά έξοδα και η οικονομική μου κατάσταση δε μου επιτρέπει να τα βγάζω από την τσέπη μου για να το διατηρώ. Αν ο Θάνος μου έλεγε αύριο ότι εγώ πληρώνω όλα τα έξοδα βγάλε τις διαφημίσεις, θα τόκανα φυσικά.

Ωστόσο έχω εδώ μια ένσταση όσον αφορά το δεύτερο τμήμα που γράφεις ότι το σάιτ έχει χάσει τον αυθορμητισμό του, αφού κατά πρώτον δεν καταλαβάινω τι εννοείς, και δεύτερον δεν ξέρω αν εννοείς ότι αυτό έχει σχέση με τις διαφημίσεις με κάποιο τρόπο.


Με ενόχλησε αφάνταστα όταν ο traveller έφαγε ένα ban, άσχετα αν έχει αιρετικές απόψεις - οι περισσότερες ξέρετε είναι σωστές - και άσχετα αν έχω πλακωθεί μαζί του στο παρελθόν. Δεν παύει να είναι από τα πιο ενδιαφέροντα μέλη του travelstories και τέτοια μέλη δεν τα αποκλείουμε, γιατί πάντα έχουν κάτι να μας πουν και δεν λένε ατέλειωτες μπουρδολογίες που τον τελευταίο χρόνο κατακλύζουν το φόρουμ. Ξέρετε πόσοι θα έπρεπε να είναι bannedεδώ μέσα, για τις άσχετες φλυαρίες τους, τα προσβλητικά τους σχόλια και την ξεδιάντροπη προπαγάνδα τους?
Κανένα μέλος δεν έχει το δικαίωμα να βρίζει άλλα μέλη, όσο παλιό και να είναι, όσο και να έχει προσφέρει. Αν επιτρέπουμε τέτοια συμπεριφορά είναι σα να μη σεβόμαστε καθόλου όλα τα υπόλοιπα μέλη.

Για το δεύτερο κομμάτι που λες ότι πολλοί θάπρεπε νάχουν φάει σουτ, είναι ένα κομμάτι που έχω επανειλημμένα ζητήσει τη βοήθειά σας, αφού η διαχείριση μιας κοινότητας μόνο στην αυτοδιαχείριση μπορεί να βασιστεί, δε μπορώ εγώ να κάνω τον αστυνόμο και να γυρνάω 24/7 πάνω από το σάιτ μη τυχόν και παρεκρτραπεί κανείς. Μεγάλα παιδιά είμαστε, νομίζω ότι ξέρουν όλοι πώς πρέπει να φέρονται και πώς όχι.

Τέλος και εξίσου σημαντικό, πιστεύω ότι κάποιοι από μας που έχουμε ταξιδέψει ΠΑΡΑ πολύ, δίνουμε αφιλοκερδώς συμβουλές και περιγραφές ταξιδιών ( ενώ σε άλλες περιπτώσεις θα μας πλήρωναν για συμβουλές σε γραφεία, ή ταξιδιωτικά ρεπορτάζ σε έντυπα - μη γελάτε, εγώ έτσι βγάζω το ψωμί μου), σε μια εποχή που τα πάντα πληρώνονται.
Επιλογή μας βέβαια, μπαίνουμε εδώ μέσα γιατί γουστάρουμε, αλλά μη μπαίνουμε και στη διαδικασία να συμβουλεύουμε κάποιον γιατί μας πρήζει με το Περού π.χ. πως θα πάω, τι με συμβουλεύετε κλπ κλπ και στο τέλος μετά από 10 σελίδες συμβουλών, το γυρίζει: α, τελικά δεν θα πάω, θα πάω σε κανένα νησί. Τι με συμβουλεύετε για Σίφνο/Μήλο/Ρόδο/Σάμο/Σκιάθο/Ιθάκη κλπ κλπ
Ε βέβαια, αυτό είναι το πιο σημαντικό πράγμα. Τα φόρουμ βασίζονται στην αμοιβαία ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών, χωρίς αυτή δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Δε γνωρίζω κανένα site που να σε χρεώνει για ταξιδιωτικές πληροφορίες, ούτε και κανένα άλλο σάιτ που γενικά σε χρεώνει για πληροφορίες. Τα μόνα σάιτ που ακολουθούν το δρόμο του pay-to-read είναι σιγά σιγά οι μεγάλες εφημερίδες που έχουν χάσει πάρα πολύ μπίζνα λόγω του ίντερνετ. Αυτή όμως είναι η εποχή του ιντερνετ, της ελεύθερης διακίνησης γνώσης και πληροφορίας. Σίγουρα πολλά επαγγέλματα αντιμετωπίζουν πρόβλημα από αυτό, αλλά τελικά το πρόβλημα προέρχεται από το ότι δεν προσπαθούν να εξελιχθούν και αυτά και να εναρμονιστούν με τις ανάγκες του νέου μέσου. :)


Το ενδιαφέρον συμπέρασμα είναι ένα: όσο πιο μόνος νιώθει κανείς ( όχι αν είναι, αν νιώθει) τόσο πιο πολύ γαντζώνεται σε μια παράλληλη ζωή και κλείνει τα μάτια στην πραγματική ζωή που περνά απ'έξω.
Πραγματική αλήθεια και κακή για εμάς. Μήπως το ίντερνετ είναι το ναρκωτικό της νέας εποχής? Για να επανέλθω και στον τίτλο του τόπικ. :D
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα συμφωνήσω απόλυτα και θα προσυπογράψω το κείμενο του traveladdict, παρότι σε μερικές περιπτώσεις έχω κι εγώ μερίδιο ευθύνης στα κακώς κείμενα, αλλά με 2 παρατηρήσεις:

Οι ταξιδιωτικές ιστορίες είναι ένα συνονθύλευμα εκθέσεων ιδεών, με πινελιές wannabe συγγραφέων - δεν εξαιρούμαι ούτε και εγώ βέβαια - με ελάχιστες πραγματικά πρακτικές πληροφορίες, τιμές, αποστάσεις κλπ κλπ, που θα τις έκαναν πραγματικά χρήσιμες.
Για μένα δεν είναι οι πρακτικές πληροφορίες που μου λείπουν από τις ιστορίες. Άμα θέλω τέτοιες, θα διαβάσω ένα lonely planet ή θα ψάξω στο tripadvisor (ή ακόμη και στο google). Δεν είναι αυτό που μου λείπει από τις ιστορίες. Αυτό που θέλω είναι περισσότερο μια προσωπική ματιά, μια υποκειμενική κι όχι αντικειμενική προσέγγιση.

Αυτό είναι χάσιμο χρόνου, και στην τελική η καλύτερη απεξάρτηση είναι να ασχολείσαι πραγματικά με τη δουλειά σου χωρίς να λουφάρεις στο γραφείο και να ζεις την πραγματική ζωή εκεί έξω και να μη περιμένεις πως και πως να γίνει μια συνάντηση στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, ή την Κρήτη.
Θα το διατύπωνα λίγο διαφορετικά. Το κρίσιμο είναι το (κάθε) e-life να συμπληρώνει, ως εργαλείο, κι όχι να υποκαθιστά την πραγματική ζωή.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου, φυσικά συνεχίζω να ποστάρω στο travelstories, όχι όμως με τη συχνότητα που το έκανα παλιότερα. γιατί πραγματικά έχω και πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω.
Άλλωστε από ότι βλέπω, τα παλιά και ενεργά μέλη του φόρουμ μπαίνουν όλο και λιγότερο.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι άλλοι ποστάρουν συχνότερα δεν έχουν κι αυτοί κι άλλα ενδιαφέροντα πράγματα να κάνουν. Μπορεί απλά να είναι λιγότερα σε αριθμό. Ίσως κάποιοι να ζούν λιγότερο έντονα, ή ίσως να προτιμούν απλώς λίγο χρόνο στο travelstories από λίγο χρόνο στην TV... Addiction έχουμε όταν κάποιος συνηδειτά ή ασυνείδητα επιλέγει, εις βάρος της πραγματικής του ζωής, να ασχοληθεί με το e-life ενός forum/chatroom/whatever.
Σε μένα π.χ. έχει συμβεί και το τελευταίο κάποιες φορές: Βρίσκομαι έξω με παρέα, και κάποια στιγμή ανοίγω το κινητό μου για να μπω online και να ελέγξω e-mails, PMs, κλπ χωρίς να περιμένω κάτι. Θέλω απεξάρτηση γιατρέ μου!
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλή και χρήσιμη η παραπάνω κουβέντα.
Άποψή μου είναι ότι με την αύξηση του αριθμού των μελών, είναι φυσικό να διαμορφώνεται μιά νέα ισσοροπία ανάμεσα στα θέματα, που συζητιούνται. Όταν υπάρχουν λίγα μέλη προφανώς είναι πιο εύκολο να είναι προσανατολισμένα στο καθαρά ταξιδιωτικό χαρακτήρα του site. Όσο αυξάνονται τα μέλη το περιεχόμενο των θεμάτων αναπόφευκτα γίνεται πιό χαλαρό. Η επιθυμία όμως και επιλογή να υπάρχουν πολλά μέλη νομίζω ότι είναι μονόδρομος. Τα πολλά μέλη δίνουν ζωντάνια, μπορούν να διευρύνουν τους ορίζοντες του site, εξυπηρετούν καλύτερα τους σκοπούς της διάδοσης της ταξιδιωτικής συνείδησης σε περισσότερους και βέβαια δίνουν προοπτική και εξασφαλίζουν βιωσιμότητα στο site. Όλα αυτά δεν πρέπει να τα παραβλέπουμε.
Το ερώτημα όμως υπάρχει. Σωστά τίθεται και καλό είναι να προβληματίζει. Έχει απωλέσει το site τον ταξιδιωτικό του χαρακτήρα; Νομίζω ότι θα ήταν πολύ άστοχο και άδικο να ισχυριστεί κανείς κάτι τέτοιο. Όχι όμως ότι δεν χρειάζονται επισημάνσεις και βελτιωτικές παρεμβάσεις. Με την ευκαιρία των 7000 μελών πληροφορηθήκαμε ότι μόνο 236 μέλη έχουν γράψει έστω μία ταξιδιωτική ιστορία (ή 283 με τις υπό εξέλιξη). Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ χαμηλό ποσοστο σε 7000 μέλη (κάτι σαν 3-4%) και πιστεύω ότι πρέπει να βρεθούν τρόποι αυτό το ποσοστό να μεγαλώσει. Ίσως ένα τόπικ πρέπει να αφιερωθεί σε αυτό. Πως δηλαδή, με ποιά κίνητρα, ο αριθμός αυτός θα αυξηθεί. Με βραβεία; Με άμιλλα; Με προσφορές; Ιδέες μπορεί να προταθούν και τρόποι να επιλεχθούν.
Πιστεύω λοιπόν ότι παρακινόντας όλο και περισσότερα μέλη να γράψουν τις δικές τους ταξιδιωτικές ιστορίες και εμπειρίες, το site θα εξασφαλίζει και θα εδραιώνει τον ταξιδιωτικό του χαρακτήρα. Το social forum δεν θα κινδυνεύει να γίνει ο κανόνας.
Βέβαια πολύ σωστή και άξια προβληματισμού είναι η επισήμανση του πως το Internet μπορεί στην πράξη να αντικαθιστά την πραγματική ζωή. Είναι ένας σοβαρός κίνδυνος και μια μεγάλη παγίδα. Αξίζει να σκεφτούμε όλοι επ'αυτού.

Υ.Γ. Έρση, νομίζαμε όλοι πως φεύγεις για διακοπές. Που να σε φανταστούμε έγκλειστη σε τραβελστορικό κέντρο αποτοξίνωσης, καημενούλα...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ευχαριστώ για τα σχόλια σας και ευχαριστώ και την ερση για το βήμα που μου έδωσε.
Το θέμα δεν είναι αν διαφωνεί κάποιος ή όχι.
Απλά ανέφερα τους λόγους που με έκαναν να περιορίσω τις επισκέψεις μου στο φόρουμ.

Όταν είσαι καινούργιος ενθουσιάζεσαι, λες επιτέλους να κάτι που θα ασχοληθώ μαζί του.
Τον πρώτο καιρό έχεις χιλιάδες θέματα να διαβάσεις.

Μετά διαπιστώνεις ότι οι περισσότεροι μπαίνουν για να ψαρέψουν καναδυό πληροφορίες και μετά εξαφανίζονται.
Εκεί πάνω διαπιστώνεις ότι πάρα πολλοί παντρεύονται και θέλουν να πάνε στον Μαυρίκιο/Μαλδίβες/Κούβα/Σευχέλες/Μπαλί/Άγιο Δομίνικο.
Μέρη που οι πληροφορίες γιαυτά βρωμάνε πλέον, όλα τα γραφεία οργανώνουν ταξίδια εκεί.

Ύστερα διαπιστώνεις ότι πολλοί είναι κολλημένοι με συγκεκριμένους προορισμούς και ότι είναι άκρως συντηρητικοί στις απόψεις τους, κάτι που δεν συνάδει με το ταξίδι και τους ταξιδιώτες.
Για παράδειγμα, αν γράψω εδώ μέσα για τα καλά και ωραία του Ισραήλ, οι περισσότεροι δεν θα δουν την ουσία, δηλαδή τα αξιοθέατα και τα ωραία πράγματα που έχει, αλλά θα απαντήσουν με αρνητικά ποστ, που θα μετατρέψουν το θέμα από ταξιδιωτικό σε πολιτικό.
Ναι αλλά εγώ έχω μπει σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ.

Έχουμε φτάσει στο σημείο να λέει η nera σήμερα τη γνώμη της για την Πράγα ως τουριστοπαγίδα, και να ξεκινάει με ένα "μη με βρίσετε".

Στη συνέχεια, γράφεις μερικές ιστορίες, όπου άσχετα με το ενδιαφέρον, την πλοκή, ή τον τρόπο που γράφεις, ΟΛΟΙ προσκυνάνε, περιμένουν εναγωνίως, παίρνουν σκαμνάκι και κάθονται, παθαίνουν στέρηση κλπ κλπ. Σε όλες τις ιστορίες αυτό.

Μετά διαπιστώνεις ότι το φόρουμ αρχίζει και στερεύει και αφού φας και μερικές κατραπακιές από επιθετικά μέλη, λες σιγά μη σκάσω και συνεχίσω να ασχολούμαι.
Και πας στο σόσιαλ φόρουμ ή στα παιχνίδια, όπου σταδιακά όμως, αρχίζεις και βαριέσαι θανάσιμα. Γιατί πόσα wars ανάμεσα σε πόλεις μπορείς να αντέξεις και πόσες φορές θα πρέπει να ψάξεις που είναι το κάθε μέρος στη φωτογραφία...

Καταλήγεις να μπαίνεις στο φόρουμ και το πρώτο που χτυπάς με προσμονή, είναι τα ταξιδιωτικά επίκαιρα και τα περί ταξιδιών, μπας και τσιμπήσεις καμιά πληροφορία της προκοπής, αλλά φευ! Παντού βλέπεις ειδήσεις που μπορείς να τις βρεις παντού στο διαδίκτυο.
Επειδή ενημερώνεσαι από διεθνείς ιστοσελίδες και βλέπεις τι ειδησάρες κυκλοφορούν έξω, κάνεις τη σύγκριση.
Και μετά λες: αξίζει τον κόπο να κάθομαι να μεταφράζω για να στέλνω την είδηση που θα την δουν και θα την εκτιμήσουν 5-6 άνθρωποι?
Εδώ το φόρουμ έχει γεμίσει με παστιτσάδες, κουβανούς, ναυαγοσώστες, απεργούς και πάσης φύσης αδικημένους, σουβενίρ και μαγνητάκια ψυγείων και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Οι πραγματικές όμως ταξιδιωτικές πληροφορίες σπανίζουν όλο και περισσότερο.
Τι μπορεί να αποκομίσει κάποιος για το Λ.Α φίλε def, όταν του λες ότι δεν αξίζει, ενώ εγώ όταν πάω δεν θέλω να φύγω? Αυτά είναι γούστα, αλλά δεν είναι ταξιδιωτική πληροφορία. Και ένα σωρό άλλα παραδείγματα.
Όλα είναι υποκειμενικά λοιπόν.

Τέλος πάντων, το θέμα έχει να κάνει με την απεξάρτηση από το φόρουμ.
Νομίζω ότι παλιότεροι καταλαβαίνουν απόλυτα τι θέλω να πω.
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν ειμαι εξαρτημένη απο το φόρουμ μας.
Μπαινω όχι μόνο για να διαβάσω αλλα και να "βρεθώ" με τους φίλους μου.
Μέσα υπάρχουν απίστευτες πληροφορίες που όμως θέλουν ψάξιμο...
Συμφωνώ σε όλα με τον traveladdict εκτός απο την παράγραφο που γράφει για προπαγάνδες πολιτικά κλπ..αν διευκρινιστεί ακριβώς θα το καταλάβω.
Ειναι φορές που και εγω ενοχλουμαι απο τα σαχλοκουδουνίσματα και ακόμα περισότερο ενοχλούμαι και τα βάζω με τον εαυτό μου, γιατί μερικές φορές συμμετέχω και εγώ.
Το φόρουμ γενικα έχει πολύ καλά στοιχεία και μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο!
Αλλά όχι δεν νιώθω εξάρτηση και γενικά οτι πάει να μου δημιουργήσει κάτι τέτοιο αποκόπτομαι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
πεδίο έκθεσης της ασήμαντης γνώμης του καθένα άσχετου
Αυτό κατατάσει τον εαυτό σου στους σχετικούς;
Ή μήπως ότι μας αρέσει να διαβάζουμε είναι σημαντικό κι ότι μας χαλάει ασήμαντο;

Σαν πολύ εύκολα κατηγοριοποιούνται απόψεις,ιδέες και άνθρωποι ολόκληροι μου φαίνεται.


Με ενόχλησε αφάνταστα όταν ο traveller έφαγε ένα ban, άσχετα αν έχει αιρετικές απόψεις - οι περισσότερες ξέρετε είναι σωστές
Εμένα πάλι με ενοχλεί αν φάει οποιοσδήποτε ban.Με ενοχλεί εξίσου και περισσότερο όμως αυτό που αντιμετώπισα όταν πρωτομπήκα εδώ και το οποίο υπόκεινται πολλά νέα μέλη επίσης.Μια ανεξήγητη επίθεση στα πρώτα post τους,του στυλ "τι σαχλαμάρες λες","ή με ακούς ή κάνε του κεφαλιού σου","ποιός σου είπε αυτές τις αηδίες" και πολλά άλλα παρόμοια που μπορεί να διασκεδάζουν μερικούς παλιούς του φόρουμ αλλά σε πληροφορώ δεν είναι καθόλου διασκεδαστικά όταν πρωτομπαίνεις σε ένα νέο χώρο.

Αυτή είναι μια μεγάλη αλήθεια και δεν καταλαβαίνω γιατί κωφεύουν σχεδόν όλοι μπροστά της.

Τώρα από που κι ως που πρέπει να ενστερνιστώ ότι οι περισσότερες απόψεις του μέλους που αναφέρεις είναι σωστές επειδή το λες εσύ,δεν καταλαβαίνω.Ούτε γιατί τίθεται θέμα στήριξης ή διαφήμισης του μέλους.Έχει γλώσσα και πολύ δυνατή μάλιστα για να υπερασπιστεί τον εαυτό του αν το έχει ανάγκη.



Σε ότι έχει να κάνει με το γενικότερο πνεύμα της τοποθέτησης,κι επειδή έχω εμπλακεί όπως και πολλοί άλλοι πιστεύω σε άλλα fora στο παρελθόν,το social κομμάτι είναι αναπόσπαστο γιατί απλούστατα εκτός από το χόμπυ που εξυπηρετεί κάθε φόρουμ,τα μέλη του έχουν καθημερινές ανησυχίες και προβληματισμούς που προφανώς θέλουν να μοιράζονται μέσα σε μια κοινότητα που αποτελεί κομμάτι της ευρύτερης κοινωνίας.Το πραγματικό επίπεδο το forum φαίνεται ακριβώς από το επίπεδο που κρατούν τα μέλη του εκεί μιας και τα θέματα που συζητιούνται στο social έχουν συχνά χαρακτήρα που η διαδικτυακή γλώσσα θα χαρακτήριζε "flamming".

Το wannabe συγγραφείς πάλι,θέλω να πιστεύω ότι αλλιώς το εννοούσες από το πως προσλαμβάνεται από το γραπτό σου γιατί κινείται στα όρια της προσβολής σχεδόν σε όσους έχουν ανεβάσει ιστορία.Εξάλλου όπως είπαν κι άλλοι μιλάμε για "Ταξιδιωτικές Ιστορίες" κι όχι "Οδηγίες" και το πνεύμα ήταν νομίζω ξεκάθαρο από τότε που άνοιξε το site.Μπορεί να είμαι φρέσκο σχετικά μέλος αλλά όχι και αναγνώστης.Προσωπικά αν κάτι με τράβηξε εδώ ήταν ακριβώς ο αυθορμητισμός των ιστοριών και οι πληροφορίες που δεν μπορείς να αντλήσεις από άλλους αποστειρωμένους οδηγούς και ιστότοπους.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom