Με ποιο λαο μοιάζουμε,αν μοιάζουμε με κάποιον..

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Δεν ξερω αν εχει ξανανοιξει παρομοιο θεμα,αλλα θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας για το αν μοιαζουμε σε καποιο λαο και δεν εννοω εμφανισιακα,αλλα απο θεμα συμπεριφορας,νοοτροπιας,τροπου ζωης κτλ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Με τους Τούρκους και τους Αλβανούς φυσικά... είμαστε σχεδόν ίδιες ράτσες...
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα συμφωνησω με τον Traveller για τους Τουρκους,εχουμε αρκετα κοινα σαν λαοι για ευνοητους λογους.
Οι Αλβανοι απο την αλλη,θα ελεγα οτι ΜΑΣ μοιαζουνε καπως,και αυτο αναγκαστικα λογω των μεταναστων.Ειναι ενας λαος,που προσπαθει να μιμηθει πολυ τους Ιταλους,και κλινουν πιο πολυ προς τα εκει.
Υπαρχουν κι αλλοι λαοι με τους οποιους εχουμε απο 1-2 κοινα,αλλα νομιζω πως αν ξεκινησουμε να λεμε πως π.χ.,με τους Σερβους μοιαζουμε στην φιλοξενια,με τους Βουλγαρους σε κατι αλλο...θα χαθει η μπαλα.
 

billytheliar

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ταξίδι-Όνειρο
Μικρονησία
Μόλις ετοιμαζόμουνα και εγώ να αναφωνήσω "φυσικά με τους Αλβανούς", αλλά μετά μου ήρθε στο νου κάτι που είχε δηλώσει ο Αραβαντινός (ναι, ο γνωστός) : ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις Αλβανό ρουφιάνο ("πληροφοριοδότη" είχε πει). Οπότε, άρχισα να το ξανασκέφτομαι.
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μόλις ετοιμαζόμουνα και εγώ να αναφωνήσω "φυσικά με τους Αλβανούς", αλλά μετά μου ήρθε στο νου κάτι που είχε δηλώσει ο Αραβαντινός (ναι, ο γνωστός) : ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις Αλβανό ρουφιάνο ("πληροφοριοδότη" είχε πει). Οπότε, άρχισα να το ξανασκέφτομαι.
Χαχαχαχαχαχα!Μπααα..."Πληροφοριοδοτες" παντου υπαρχουν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μετα το ιστορικο πλεον,ρητο του Κων.Καραμανλη "ανηκομεν εις την δυση" και τις προσπαθειες
των δυτικων,να μας ενταξουν εκει,πιστευω οτι ειμαστε στη μεση....μεταξυ δυσης και ανατολης.
Σε χαρακτηρες,συμπεριφορες,νοοτροπιες,παιζει πολυ "κουνια-μπελα".Σε λαους,πιστευω οτι πιο πολυ μοιαζουμε στους τουρκους αλλα και στους ιταλους...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ θα προσθέσω και τους Αμερικανούς.. Προσωπική μου γνώμη πάντα.. Σε ορισμένα σημεία τουλάχιστον
 

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Θα τολμούσα να πω γενικά με τους Βαλκάνιους. Ίσως και λόγω θρησκείας, έχουν γίνει αρκετοί γάμοι μεταξύ ατόμων από Ελλάδα, Βουλγαρία και Ρουμανία πράγμα που βοήθησε ώστε να "ανακατευτούν" τα χαρακτηριστικά αυτών των λαών. 'Οσο για τους Τούρκους, μόνο με τους δυτικούς που είναι οι περισσότεροι είναι απόγωνοι Μικρασιατών, άρα με κοινές με εμάς ρίζες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom