Με interrail 5 πόλεις σε 15 μερες ..?

nemesis

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
το γύρο της Ιταλίας
Καλησπέρα σε όλους.. ειναι νομιζω η πρωτη φορα που γράφω για να ζητήσω βοήθεια..

Λοιπόν κατάφερα να πείσω την αδερφή μου να πάμε μαζί ενα ταξιδάκι με τρένα. Το ταξίδι το προγραμματίζουμε για τέλη Ιούλη. Σαν επιλογές είχαμε την Ισπάνια και την Ιταλία αλλά σκέφτηκα πως Ισπανια τέτοια εποχή θα ειναι όπως στην Ελλάδα και δεν θα το ευχαριστηθούμε (διάβασα πως γενικά στα τρενα ζητάνε κράτηση με χρέωση και το να φτάσουμε ώς εκεί ήταν κάπως δύσκολο.. ) άρα ναυάγησε η ιδέα.. Τώρα Ιταλία επειδή είναι όνειρο χρόνων να πάω και θα ήθελα να αφιερώσω πιο πολυ χρόνο το άφησα στην άκρη.
Οπότε με το Interrail - Global Pass για 15 μέρες καταλήξαμε στο εξής πλάνο
πλοίο Πάτρα-Βενετία
Βενετία-Βερολίνο (σπουδάζουν όλοι οι φίλοι μου εκεί) με τρένο 18:30h
22/7-05/08
23/7 BERLIN 08:30 hbf
24/7 BERLIN
25/7 BERLIN - KRAKOW 20:33 14h 2 αλλαγές (2.5 μέρες)
26/7 KRAKOW ftanoume 11:05
27/7KRAKOW
28/7 KRAKOW-PRAHA 08:08-16:39 1 αλλαγή 1h (1.5 μέρα)
28/8 PRAHA
29/7 PRAHA
30/7 PRAHA-BRATISLAVA 09:39-13:47 4h χωρίς στάση (2 kai kati tis)
30/7 BRATISLAVA apo tis 14:00
31/7 BRATISLAVA
01/8 BRATISLAVA- BUDAPEST 11:50 -14:35 2:45h (1 και κατι μέρες)
01/8 BUDAPEST 14:35
02/8 BUDAPEST
03/8 BUDAPEST
04/8 BUDAPEST-VENEZIA 17:10-08:34 13:24h (2.5 μέρες )
05/8 VENEZIA 08:34
06/8 VENEZIA-PATRA αναχώρηση στίς 18:00 φτάνουμε 8/8 05:00 το πρωί


θα ήθελα να μάθω αν είναι παρατραβηγμένο το πρόγραμμα μιας και θα επιχειρήσω για πρώτη φορά τέτοιο ταξίδι και αν ναι τότε τι θα ήταν καλύτερο να βγάλω..?

επίσης οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη αν και έχω ξεψαχνίσει κάθε άρθρο για κάθε πόλη οπότε έχω μαζέψει ήδη πολλές..

και μια απορία για το interrail οταν λέει 15 μέρες θα πρέπει να συνυπολογήσω και τις μέρες ταξιδιού στο πλοίο?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μια χαρά είναι το πρόγραμμα, απλά δε ξέρω αν σε βολεύει το global pass.
πιθανώς να σου βγει φθηνότερο, να κλείσεις ξεχωριστά τα εισιτήρια πχ (Βερολίνο-Κρακοβία 29 euro, Κρακοβία - Πράγα 20 euro, Πράγα - Bratislava 15/20 euro, Bratislava - Βουδαπέστη 15 euro αλλα δε ξέρω ποσο το Βουδαπέστη - Βενετία)
Όταν με το καλο θα είστε κρακοβία, ρίξτε ένα μήνυμα :) :)
 

nemesis

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
το γύρο της Ιταλίας
Α, ωραία θα το ψάξω και ξεχωριστά τότε..
Όταν έρθουμε με το καλό θα στείλω .. ;) !!
Ευχαριστώ πολύ..
 

nemesis

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
το γύρο της Ιταλίας
Βασικά τις τιμές που αναφέρεις που τις βρήκες γιατι η σελίδα της Deutsche Bahn δεν βγαζει τιμές για προορισμούς έξω απο την Γερμανία ? και επισης με το raildude δεν βγάζω άκρη ..
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
μια χαρά είσαι στο πρόγραμμα πολύ ωραίο σούπερ θα περάσεις
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μωρε το προγραμμα (σχετικα) καλο ειναι,αλλα γιατι να παρεις το continuous pass των 15 ημερων και οχι το πασο των 22ημερων που ταξιδευεις τις 10 ??? Πιο φθηνο ειναι κατα 50 ευρω και πιο ευελικτο,ετσι θα μπορειτε να κατσετε και περισσοτερες μερες στο καθε μερος αν εχετε την δυνατοτητα ...
 

nemesis

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
το γύρο της Ιταλίας
προτιμησα το εισητηριο των 15 ημερων γιατι λογικα μονο τοσες μερες θα μπορουμε να ταξιδεψουμε δυστυχως αν και ακομα το σκεφτομαι ;)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μα το εισιτηριο των 22 ημερων ειναι πιο φθηνο ποιος ο λογος να παρεις το εισιτηριο των 15ημερων ?? Και να ταξιδεψεις 15 μερες αντι για 22 δεν χαλασε ο κοσμος εσυ φθηνοτερα θα το εχεις πληρωσει το εισιτηριο ...!
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Nemesis μπράβο για την επιλογή και την όρεξη που έχεις για την οργάνωση του ταξιδιού με interrail! Έχω κάνει παρόμοιο ταξίδι κι είναι πάρα πολύ ωραία εμπειρία. Έχω κάποια πράγματα να σου γράψω, κι όποιος γνωρίζει καλύτερα μπορεί να με διορθώσει ή να προσθέσει κάτι.

Το Πάτρα-Βενετία με το πλοίο είναι αρκετές ώρες (πάνω από 30 αν θυμάμαι καλά), δεν ξέρω τις αντοχές σας σε ένα τέτοιο ταξίδι, αλλά σκέψου και την περίπτωση του δρομολογίου Πάτρα-Ανκόνα (8-9 ώρες πιο σύντομο), με επίσκεψη και διανυκτέρευση μετά σε μια όμορφη ιταλική πολη (Μπολόνια ή Βερόνα), πριν πάτε Βερολίνο.

Επίσης, δεν κατάλαβα ακριβώς ποια διαδρομή θα ακολουθήσετε για να πάτε με τρένο από την Ιταλία στο Βερολίνο. Η πιο σύντομη (και όμορφη) διαδρομή είναι μέσω Μονάχου, τουλάχιστον όταν είχα πάει εγώ. Αυτό στο αναφέρω για να μη χάσετε πολλές ώρες στα τρένα, γιατί από Ιταλία μέχρι Βερολίνο δεν είναι και λίγες οι ώρες.

Ωραίες οι πόλεις που έβαλες στο πρόγραμμά σου, εγώ πάντως δεν θα άφηνα την Ιταλία για άλλη φορά. Θα έβγαζα δηλαδή τη Μπρατισλάβα και τη Βουδαπέστη και θα έβαζα μέσα δυο-τρεις ιταλικές πόλεις (Βερόνα, Βενετία, Φλωρεντία ή όποιες θέλεις).

Προσωπικές οι προτιμήσεις μου βέβαια, αλλά αφού δεν έχεις πάει στην Ιταλία θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερες επιλογές οι ιταλικές πόλεις. Στη Βουδαπέστη και τη Μπρατισλάβα πας άλλη φορά.
 

nemesis

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
το γύρο της Ιταλίας
Μα το εισιτηριο των 22 ημερων ειναι πιο φθηνο ποιος ο λογος να παρεις το εισιτηριο των 15ημερων ?? Και να ταξιδεψεις 15 μερες αντι για 22 δεν χαλασε ο κοσμος εσυ φθηνοτερα θα το εχεις πληρωσει το εισιτηριο ...!
όντως.. εχεις ενα δικιο :) σιγουρα ειναι καλυτερα ετσι δεν ξερω γιατι κολησε το μυαλο μου (αν και με τοσες ωρες στα δρομολογια, ξενοδοχεια, ιστοριες που διαβαζα λογικο ) σ ευχαριστω πολυ!
 

nemesis

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
το γύρο της Ιταλίας
Nemesis μπράβο για την επιλογή και την όρεξη που έχεις για την οργάνωση του ταξιδιού με interrail! Έχω κάνει παρόμοιο ταξίδι κι είναι πάρα πολύ ωραία εμπειρία. Έχω κάποια πράγματα να σου γράψω, κι όποιος γνωρίζει καλύτερα μπορεί να με διορθώσει ή να προσθέσει κάτι.

Το Πάτρα-Βενετία με το πλοίο είναι αρκετές ώρες (πάνω από 30 αν θυμάμαι καλά), δεν ξέρω τις αντοχές σας σε ένα τέτοιο ταξίδι, αλλά σκέψου και την περίπτωση του δρομολογίου Πάτρα-Ανκόνα (8-9 ώρες πιο σύντομο), με επίσκεψη και διανυκτέρευση μετά σε μια όμορφη ιταλική πολη (Μπολόνια ή Βερόνα), πριν πάτε Βερολίνο.

Επίσης, δεν κατάλαβα ακριβώς ποια διαδρομή θα ακολουθήσετε για να πάτε με τρένο από την Ιταλία στο Βερολίνο. Η πιο σύντομη (και όμορφη) διαδρομή είναι μέσω Μονάχου, τουλάχιστον όταν είχα πάει εγώ. Αυτό στο αναφέρω για να μη χάσετε πολλές ώρες στα τρένα, γιατί από Ιταλία μέχρι Βερολίνο δεν είναι και λίγες οι ώρες.

Ωραίες οι πόλεις που έβαλες στο πρόγραμμά σου, εγώ πάντως δεν θα άφηνα την Ιταλία για άλλη φορά. Θα έβγαζα δηλαδή τη Μπρατισλάβα και τη Βουδαπέστη και θα έβαζα μέσα δυο-τρεις ιταλικές πόλεις (Βερόνα, Βενετία, Φλωρεντία ή όποιες θέλεις).

Προσωπικές οι προτιμήσεις μου βέβαια, αλλά αφού δεν έχεις πάει στην Ιταλία θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερες επιλογές οι ιταλικές πόλεις. Στη Βουδαπέστη και τη Μπρατισλάβα πας άλλη φορά.
Καταρχην ευχαριστω για τις συμβουλες, θα το κοιταξω αυτο με το τρενο μεσω Μοναχου :) Ιταλια θα ηθελα παααρα πολυ να παω αλλα δεν ειναι καλυτερα ανοιξη ή το πολυ Ιουνιο..? Τελη Ιουλιου δεν θα εχει παρα πολυ ζεστη για να την απολαυσεις?

Παντως αν θεωρεις αυτο το ταξιδι καλα οργανωμενο που να εβλεπες τι προγραμμα ειχα φτιαξει για Ιταλια .. Βασικα νομιζω πως πιο πολυ στον καιρο κολαω :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.326
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom