Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Μην τρομάξεις αν χαθώ...!!!

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340

Καθισμένη στον καναπέ του σαλονιού μου, χαζεύω τα φύλλα των δέντρων στον κήπο, που χορεύουν απαλά στον ρυθμό του ανέμου...σκέφτομαι...
"τι θα γίνει τελικά με τη περίπτωσή μου???"
παλεύω τόσο καιρό τώρα,να βρω προορισμό κατάλληλο για την αυγουστιάτικη φυγή μου...αλλά άκρη δεν βρίσκω...συνομιλώ με το σύμπαν,η συζήτηση όμως δεν φαίνεται να καταλήγει σύντομα κάπου..
τότε θυμάμαι τη συμβουλή φίλης:-"α,και πες στο σύμπαν ότι σε γκάστρωσε"...
Δεν είναι πολύ ευγενικό,να μιλάς έτσι στο σύμπαν.
Απ'την άλλη,όμως, αυτό που διαπίστωνε η φίλη μου ήταν μια μεγάλη αλήθεια!την πετάω και εγώ στα μούτρα του σύμπαντος,και οπλίζομαι με υπομονή και θάρρος,περιμένοντας την αντίδρασή του...παραδόξως δεν γίνεται τίποτα????
-¨"ε,σύμπαν μ' ακούς??
εδώ κάτω καλέ,πίσω απ'τη μπαλκονόπορτα είμαι,δεν με βλέπεις??τι θα γίνει τελικά,θα μου αποκαλύψεις το θέλημά σου ή θα το βράσουμε εδώ πέρα???¨”
έχω ήδη διαβάσει ότι βρήκα για Σκανδιναβία , Βαλτική...Ρωσία.έχω ήδη ξεσκονίσει όλα τα πακέτα των ταξιδιωτικών γραφείων.έχω δει και ξαναδεί φωτογραφίες ξενοδοχείων και χάρτες πόλεων...
νοερά έχω περπατήσει στις όχθες του Νέβα, έχω ανεβοκατέβει τα φιόρδ καμιά 100 φορές...,έχω πιει περισσότερες μπύρες και απ' τους Φινλανδούς στα παμπ του Ταλίν.....και έχω οραματιστεί τους ιππότες σε όλα τα κάστρα...και σ' όλες τις εκδοχές....:cool:
έχω διεξάγει ένα δημοψήφισμα ανάμεσα στις φίλες μου.. στο οποίο κέρδισε με συντριπτική πλειοψηφία και ακλόνητα επιχειρήματα,είναι αλήθεια, η Σκανδιναβία....καλά το σύμπαν συνωμοτεί,αλλά εγώ....:rolleyes:
.... εγώ κλείνω το μάτι στη Βαλτική και ονειρεύομαι ρομαντικές περαντζάδες στα πλακόστρωτα του Ταλίν..καλά περισσότερο του Βίλνιους...ναι και τη Ρίγα τη βλέπω,δεν θα το χαλάσουμε εκεί τώρα!!!
αποφασίζω λοιπόν,κόντρα σ' όλα τα σημάδια,Βαλτική και κάνω κράτηση μέσω internet,σε γνωστό τουριστικό γραφείο!!!
είμαι πολύ χαρούμενη!!!:clap:
δίνω συγχαρητήρια στον εαυτό μου,δίχως ίχνος ντροπής και μετριοφροσύνης!!
"μπράβο μου,όχι,μπράβο μου,το καλλίτερο πρόγραμμα,στη καλύτερη τιμή,την σωστή εποχή!!!
καλά δεν παίζομαι...."
αυτά και άλλα πολλά ως τη στιγμή που χτυπάει το τηλέφωνο και μια ,κατά τα άλλα ευγενέστατη φωνή,μου ανακοινώνει πως δεν υπάρχουν θέσεις στο πρόγραμμα που θέλω...
Ταμπλά να το πω?
Ταβρουτζά να το πω?
ορίστε,κύριε,ποιος είστε να το πω???
όπως και να το πω ένα ψιλοεγκεφαλικό το πέρασα με τη μία!
-¨μήπως θέλετε να συμμετάσχετε στο ίδιο πρόγραμμα,αλλά σε μεταγενέστερη ημερομηνία??μήπως θέλετε ένα άλλο πρόγραμμα για τις επιλεγμένες ημερομηνίες??
-¨όχι ευχαριστώ..ψυχολογική στήριξη έχετε?δεν έχετε,δεν πειράζει,ευχαριστώ(που με βοηθήσατε να βιώσω και την εμπειρία του εγκεφαλικού)γεια σας!
Έπεσα κατευθείαν στα σκληρά,ε,πόσα ν' αντέξω πια ο άνθρωπος???:roll:
η 1η δόση περιελάμβανε σάντουιτς με πατατάκια....δεν με έπιασε,αν κρίνω απ'την ταχύτητα με την οποία πήρα την 2η..παγωτό με κέικ σοκολάτα....
Χριστός και Παναγία,αν συνεχίσω έτσι σε λίγο θα γίνω 1+1 δώρο..
επαναληπτικό ξεσκόνισμα προγραμμάτων,τηλέφωνο αυτή τη φορά(το δις εξαμαρτείν..ξέρετε,ε??)
γκρρρρρρρρ..με είπε κανείς γκαντέμα???
-"τα γραφεία μας λειτουργούν μέχρι τις 5.30 το απόγευμα.."
.ευχαριστώ πολύ με προκόψατε....έχω 3 μέρες που τρώω,καπνίζω,πίνω....το βλέπετε σωστό κυρία μου???άκου μέχρι τις 5.30 το απόγευμα...ουφ συγχύστηκα,το κρίμα στο λαιμό σας..πάω να βάλω άλλο ένα τζιν!!φυσικά με συνοδεία ξηρών καρπών!
Κάποιο αρχαίο ρητό,έλεγε “αν σε χτυπάει το κακό,στάσου ακίνητος και αυτό θα περάσει”:roll:
Ελλείψει,άλλης πρακτικής ιδέας,το εφάρμοσα και το θαύμα έγινε....
Κάπως έτσι ,λοιπόν,και μετά από ανεπάλληλες συσκέψεις με το σύμπαν,τις φίλες,το ψυγείο και το μπαρ,κατόρθωσα τελικά να βρω το κατάλληλο πακέτο για τον προορισμό των ονείρων μου...των καλοκαιρινών βρε,όχι όλων,αμάν!!!το σιγούρεψα,εννοείται...


συνεχίζεται....τον Σεπτέμβριο στο travelstories....;)
 

Attachments

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εεεε τοτε θα περιμενουμε τη συνεχεια στις οθονες μας απο το Σεπτεμβρη!
Καλα να περασεις στα βορεια της Ευρωπης!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Στο Τάλιν μόνο έχω πάει και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! Αν και μου έχουν πει ότι συνολικά η Ρίγα είναι η πιο ενδιαφέρουσα. Καλά να περάσεις!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μην μαγευτείς όμως και ξεχαστείς να ολοκληρώσεις την ιστορία!!!
Σε περιμένουμε στις οθόνες στα προσεχώς του Σεπτεμβρίου,γιατί το τρίγωνο της Βαλτικής είναι στα άμεσα πλάνα της νέας χρονιάς.
Να περάσεις super!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
τελειος προορισμος!!!να περάσεις τέλεια!!!
καλά πολύ πλάκα η συνομιλια με το σύμπαν:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στο Τάλιν μόνο έχω πάει και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! Αν και μου έχουν πει ότι συνολικά η Ρίγα είναι η πιο ενδιαφέρουσα. Καλά να περάσεις!
Σε καμία περίπτωση. Talinn και πάλι Talinn...
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Έτσι είναι! Όταν το σύμπαν κάνει την πάπια, πρέπει να βάλεις κ εσύ ένα χεράκι! Να περάσεις τέλεια!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
προς dmdoc:
γιατρέ μου υπάρχουν φάρμακα που ξεμαγεύουν ή η επιστήμη δεν μπορεί να βοηθήσει,οπότε να ψάξω τη Μάτζικα??:bleh:
καλού κακού,εγώ θα δεθώ ,στο φτερό του airbus και θα βουλώσω τα αφτιά μου με κερί...:haha:

προς Dafni:
φιλενάδα ,ότι μπορώ κάνω!!:haha::haha:(γκρινιάζω στο σύμπαν,μπας και πετύχω τίποτα...όλα μ' αγώνες κατακτώνται:bleh:)

προς stellina:
μπα,μη νομίζεις,αφήνω το σύμπαν να κάνει τις δύσκολες δουλειές:bleh::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Καλέ.... εγώ είμαι χαζή και δεν κατάλαβα που θα πας ή εσύ δεν το έγραψες? Πες μου μικρή μου Ανελ (43Χ8Χ3Χ54Χ...) γιατί θα αρχίσω να νομίζω ότι πάσχω απο γεροντική ανοια :shock::shock::shock: .... (εκτός αν είναι έκπληξη και θέλεις να μας το πεις τον Σεπτέμβριο, τότε αλλάζει και δεν επιμένω)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Καλέ.... εγώ είμαι χαζή και δεν κατάλαβα που θα πας ή εσύ δεν το έγραψες? Πες μου μικρή μου Ανελ (43Χ8Χ3Χ54Χ...) γιατί θα αρχίσω να νομίζω ότι πάσχω απο γεροντική ανοια :shock::shock::shock: .... (εκτός αν είναι έκπληξη και θέλεις να μας το πεις τον Σεπτέμβριο, τότε αλλάζει και δεν επιμένω)

γι'αυτό το "μικρή μου" θα σου εκχωρήσω όλες μου τις μετοχές στη" πράσινη"
ή προτιμάς κάποια άλλη??:haha::haha:
μην ανησυχείς δεν πάσχεις από τίποτα,τα έχεις 400,όπως άλλωστε αποδεικνύει και η προσφώνησή σου σε μένα(μικρή μου):haha:
είναι έκπληξη Φθινοπωρινή!!!;)
και ένα τραγουδάκι,αγαπημένο μου,για να σας μπερδέψει περισσότερο:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ουφ!!!! γλύτωσα τα 50 ευρώ στον τρελογιατρό και κέρδισα και ένα τελάρο μπύρες . Μπράβο σε εμένα και καλές διακοπές να έχεις μικρή μου Ανέλ!! (άλλο ένα τελάρο)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ουφ!!!! γλύτωσα τα 50 ευρώ στον τρελογιατρό και κέρδισα και ένα τελάρο μπύρες . Μπράβο σε εμένα και καλές διακοπές να έχεις μικρή μου Ανέλ!! (άλλο ένα τελάρο)

:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
άντε καλές διακοπές και σε σένα....
και στην υγειά μας βρε παιδιά!:bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom