Μη αναγραφη γονεα σε παιδικο διαβατηριο

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Βγαλαμε για πρωτη φορα διαβατηρια στα παιδια και μου γεννηθηκε η εξης απορια: Δεν αναγραφονται πουθενα τα ονοματεπωνυμα των γονεων! Απ οσο ξερω οταν το παιδι ταξιδευει με κανεναν η μονο με τον ενα γονεα,απαιτειται η γραπτη συνεναιση του αλλου η κ των δυο αναλογα. Και πως θα πιστοποιησω εγω η μανα που δεν εχουμε καν κοινο επωνυμο με τα παιδια οτι ειμαι ο δευτερος γονεας; Ουτε ο πατερας το αποδεικνυει επισης,θα μπορουσε να ειναι οποιοσηποτε συνονοματος συγγενης.

Μας δουλευουν δηλαδη;Οποια γυναικα ταξιδευει με εναν αντρα που τυχαινει να φερει το επωνυμο ενος παιδιου το βγαζει ελευθερα απο τη χωρα χωρις κανεις να εξεταζει αν ειναι οι γονεις του;Το οτι ενας αντρας εχει το ιδιο επωνυμο με το παιδι δεν λεει κ οτι ειναι ο πατερας του.Τα Παπαδοπουλακια δηλαδη οποιος τον λενε Παπαδοπουλο τα βουταει κ φευγει;

Και τοτε γιατι μια ξενη να πρεπει να φερει γραπτη αδεια της μητερας αφου κανενας δεν μπορει να εξακριβωσει οτι δεν ειναι η μητερα;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αυτό, όμως νομίζω πως έχεις δίκαιο. προχτές έπρεπε να στείλω την κόρη μου ασυνόδευτη και ζήτησαν αποδεικτικό ότι είμαι η μάνα της . Τι να κάνω κι εγώ τους λέω : μα δε βλέπετε την ελιά στο φρύδι.
Απαράδεκτο μου φαίνεται.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δηλαδη πρεπει κι εγω να αποδειξω στο αεροδρομιο οτι ειμαι η μανα τους; Δεν το ειχα σκεφτει μεχρι σημερα νομιζα οτι το διαβατηριο αρκει
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απ οσο ξερω οταν το παιδι ταξιδευει με κανεναν η μονο με τον ενα γονεα,απαιτειται η γραπτη συνεναιση του αλλου η κ των δυο αναλογα.
Οχι. Γραπτη συναινεση απαιτειται μονο κατα την εκδοση, οπου συναινουν και οι δυο οτι θα ταξιδευει με τον εναν απο τους δυο η κ τους δυο. Εφοσον εξασκουν την επιμελεια απο κοινου εννοειται.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κι ομως πριν λιγο το διαβασα αλλα δεν βρισκω το λινκ.Αν ξερει καποιος ας παραθεσει το σχετικο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Στο Λονδινο παντα περναω δυσκολα μ' αυτο το θεμα. Την προτελευταια φορα μου ζητησαν πιστοποιητικο γεννησης του παιδιου εστω και στα ελληνικα. Το ειχα μαζι μου την τελευταια φορα και εκαναν διασταυρωση με την ταυτοτητα μου. Εκτοτε θα το εφαρμοζω παντα.
Η πλακα ειναι οτι ρωτησα γι αυτο το θεμα στην υπηρεσια εκδοσης διαβατηριων και μου ειπαν οτι η διασταυρωση των στοιχειων μπορει να γινει ηλεκτρονικα αν μπουν στη διεθνη βαση δεδομενων, αλλα δεν μπαινουν συνηθως. Παντως τελειωσαμε σε ενα λεπτο με το πιστοποιητικο. Το ιδιο και περνωντας οδικως Γαλλια. Και με ειχε φαει η αγωνια για τη συνθεση της παρεας: εγω κι ο αδερφος μου με ιδιο επωνυμο και ενα παιδι με διαφορετικο- για τους αγγλους θα ειμασταν ενα ανδρογυνο που απηγαγε ενα ασχετο παιδι
 
Last edited:

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Εμείς έχουμε μαζί πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και υπεύθυνη δήλωση του μπαμπά σε ΚΕΠ ότι είναι ενήμερος για το συγκεκριμένο ταξίδι και το επιτρέπει (συνήθως στα ελληνικά, για Αμερική είχαμε κάνει και επίσημη μετάφραση). Το ανησυχητικό είναι πως δε μας το έχουν ζητήσει ποτέ.
Τώρα αν δεν είστε στην ίδια οικογενειακή μερίδα, υποθέτω πως το όνομα της μαμάς φαίνεται μόνο στην υπεύθυνη δήλωση του μπαμπά (εν γνώσει μου η σύζυγός μου τάδε ταξιδεύει από τότε ως τότε εκεί με τα παιδιά μας τάδε, τάδε, τάδε. είμαι σύμφωνος) .
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Εγώ στα δυο ταξίδια που έχω πάει με το παιδί μου, ούτε είχα πιστοποιητικό μαζί μου και ούτε (ευτυχώς) μου το ζήτησαν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
E, προφανως. Το θέμα το έχει η μαμά που έχει διαφορετικό επώνυμο από του παιδιού.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Μα το επώνυμο δεν αποδεικνύει αυτόματα ότι είσαι ο πατέρας, μπορεί να είσαι θείος ή άλλος συγγενής...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εμένα ακόμη πιο ανησυχητικό μου φάνηκε το γεγονος ότι στα κροάτικα σύνορα δεν άνοιξαν καν τα διαβατήρια απλά τα μέτρησαν!Και γενικά σε οκτώ συνοριακούς σταθμούς στα Βαλκάνια δε μας ζητήθηκε κανένα πιστοποιητικό,μια γρήγορη ματιά και μόνο.Τελικά συνειδητοποιησα πόσο εύκολη είναι η διακίνηση παιδιών σε αρκετές χώρες!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εμένα ακόμη πιο ανησυχητικό μου φάνηκε το γεγονος ότι στα κροάτικα σύνορα δεν άνοιξαν καν τα διαβατήρια απλά τα μέτρησαν!Και γενικά σε οκτώ συνοριακούς σταθμούς στα Βαλκάνια δε μας ζητήθηκε κανένα πιστοποιητικό,μια γρήγορη ματιά και μόνο.Τελικά συνειδητοποιησα πόσο εύκολη είναι η διακίνηση παιδιών σε αρκετές χώρες!
Η ερωτση μου δεν ειναι τι γινεται οταν το παιδι ταξιδευει με εναν μονο γονιο αλλα ΚΑΙ με τους δυο. Απο πουθενα στο διαβατηριο δεν προκυπτει οτι ειναι οι γονεις του. Απλα οτι ο αντρας ειναι συγγενης η συνονοματος με το παιδι. Η μανα ο,τι δηλωσει ειναι.Τοσο απλα....

Τελικα δεν καταλαβα οταν το παιδι ταξιδευει και με τους δυο γονεις απαιτειται η οχι πιστοπιητικο οικογενειακης καταστασης;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom