Μη χρησιμοποίηση δεύτερου σκέλους εισιτηρίου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω κλείσει με τα μίλια μου μια πτήση Τελ Αβίβ - Σαγκάη, η οποία γίνεται μέσω Σεούλ. Αφού την έκλεισα, διαπίστωσα πως τελικώς με βολεύει για τη μετάβαση στον επόμενο προορισμό μου να κατέβω στη Σεούλ (στον ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή) κι όχι στη Σαγκάη. Παίρνω τηλέφωνο την αεροπορική και μου λέει πως επειδή είναι αλλαγή routing θα πρέπει να με χρεώσουν 45€, να ακυρώσουν το εισιτήριο, να μου επιστρέψουν τα μίλια και μετά να ξανακάνω κράτηση για πτήση Τελ Αβίβ-Σεούλ.

Και ρωτάω: με δεδομένο ότι θα έχω μόνο χειραποσκευή (άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να πάει η βαλίτσα μου στη Σαγκάη), ποιος με εμποδίζει να βγω στη Σεούλ μόνος μου και να μη χρησιμοποιήσω την πτήση για Σαγκάη; Θεωρητικά το μόνο κώλυμα που βλέπω είναι ότι θα έπρεπε να έχω δηλώσει πόσο θα μείνω στη Σαγκάη (λιγότερο από 72 ώρες ώστε να μη χρειάζομαι βίζα) και να επιδείξω onward ticket από τη Σαγκάη προκειμένου να με επιβιβάσουν, αλλά σε αυτήν την περ'ιπτωση μπορώ να τους επιδείξω fake ticket.

Κάποιος; @taver ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Τα 45 ευρω είναι τα ακυρωτικά; Δεν έχεις δωρεάν ακύρωση και επιστροφή των μιλίων;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα 45 ευρω είναι τα ακυρωτικά; Δεν έχεις δωρεάν ακύρωση και επιστροφή των μιλίων;
Ακριβώς.

Επιπλέον, ακόμη κι αν δε με χρέωναν 45€ για την ακύρωση, δεν είχε νόημα να ακυρώσω αυτή την πτήση και να χρησιμοποιήσω τα μίλια μου για να πάρω άλλη για Σεούλ διότι για κάποιο λόγο δεν υπάρχει πια η δυνατότητα να κάνω Τελ Αβίβ-Σεούλ με μίλια απευθείας, πάει μέσω CDG και χρεώνει 80€ για φόρους, αντί για μόλις 32€ που μου κόστισε η πρώτη.

Επομένως ξαναρωτώ: προσγειώνομαι στη Σεούλ, αγνοώ το δεύτερο σκέλος της πτήσης και βγαίνω έξω, απολαμβάνω τη Σεούλ για 3 μέρες και μετά συνεχίζω το ταξίδι μου. Έχω κάποιο πρόβλημα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Γιατί να έχεις πρόβλημα αφού δεν έχεις βαλίτσες; Το πρόβλημα σε αυτού του ειδους τα εισιτήρια αυτό δεν είναι; Πως επειδή θες να κατέβεις νωρίτερα θα υπάρξει πρόβλημα με την αποσκευη.

Έβλεπα και γω κάτι σχετικό οπότε αν ξέρει κάποιος τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί, ας το αναφέρει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θεωρητικά θα μπορούσα να έχω πρόβλημα με το εξής:
α) η Κορεά δεν έχει ειδοποιηθεί ότι θα την τιμήσω με την επίσκεψή μου (χέστηκε βέβαια, βίζα δε χρειάζομαι, οπότε σκοτίστηκαν κι αυτοί, αλλά θεωρητικά η αεροπορική πρέπει να ενημερώνει τις χώρες για το ποιος σκάει μύτη κι όχι μόνο για λόγους βίζας)
β) οι αεροπορικές κάνουν black list για επιβάτες που δεν επιβαίνουν σε πτήσεις (παλιά ξέρω πως το έκαναν γι' αυτούς που επέλεγαν τα round trips όταν ήταν φτηνότερα από τα one way)
γ) για να επιβιβαστώ σε πτήση με προορισμό Σαγκάη χωρίς βίζα πρέπει να παρουσιάσω ένα onward ticket που βεβαιώνει πως θα ξεκουμπιστώ εντός 72 ωρών. Ε, προφανώς θα πρέπει να τους παρουσιάσω ψεύτικο εισιτήριο, πράγμα που έχω κάνει άπειρες φορές και κανείς δεν ασχολείται.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Αυτό με το blacklist το έχω ξαναδιαβάσει αλλά να σε βάλουν από την πρώτη σου φορά;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε όλο αυτό που περιγράφεις με ανησυχεί μόνο η επίδειξη fake ticket.. Κι αν αυτή τη φορά ασχοληθούν; Από την Σεούλ 3 μέρες μετά που θέλεις να πας; Θα έχεις βγάλει ήδη εισιτήριο; Δε γίνεται να κάτσεις στο αεροδρόμιο μόλις φτάσεις Σεούλ και μετά μόλις κλείσει η πύλη να πας στην αεροπορική και να προσποιηθείς ότι ξεχάστηκες/κάτι σου έτυχε και έχασες την δεύτερη πτήση; Φαντάζομαι θα σε συμβουλέψουν τι να κάνεις για να συνεχίσεις το ταξίδι σου χωρίς πρόβλημα και δε θα φανεί στην εταιρία ως κάτι προσχεδιασμένο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπα, ειδικά εμένα frequent flier σιγά μη με βάλουν σε μαύρη λίστα. Απλά σκέφτομαι ότι ίσως υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν έχω σκεφτεί. Αν υπάρχει τέτοια, την έχει σκεφτεί ο taver.

Με ανησυχεί μήπως δε δεχτούν το σάκο μου ως χειραποσκευή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε όλο αυτό που περιγράφεις με ανησυχεί μόνο η επίδειξη fake ticket.. Κι αν αυτή τη φορά ασχοληθούν;
Δεν έχουν τρόπο να το κάνουν. ΘΑ τους δείξω ένα κωδικό και itinerary ότι τάχαμου πετάω με άλλη αεροπορική από τη Σεούλ, πώς θα το τσεκάρουν; Θα πάρουν τηλέφωνο την άλλη αεροπορική; Δεν έχει η μία πρόσβαση στις κρατήσεις της άλλης.


Από την Σεούλ 3 μέρες μετά που θέλεις να πας; Θα έχεις βγάλει ήδη εισιτήριο;
Γουάμ, για να πετάξω για Μικρονησία. Είναι φτηνότερο από εκεί με μια low cost απ' ό,τι από τη Σαγκάη.

Δε γίνεται να κάτσεις στο αεροδρόμιο μόλις φτάσεις Σεούλ και μετά μόλις κλείσει η πύλη να πας στην αεροπορική και να προσποιηθείς ότι ξεχάστηκες/κάτι σου έτυχε και έχασες την δεύτερη πτήση;
Too much μωρέ.
Ο taver πού είναι;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εγώ σου κάνω;

Εάν είχες με επιστροφή, θα σου ακυρώνανε το υπόλοιπο ταξίδι.
Τώρα, δεν έχεις θέμα. Κατέβα και φύγε.

Όσοι το κάνουν συνεχώς αυτό το κόλπο, έχουν κίνδυνο να τους αφαιρέσουν το status. Η τακτική (δεν είναι αυτό που κάνεις εσύ βέβαια) ονομάζεται "Hidden city ticketing" και παραβιάζει τους όρους κάποιων εταιρειών (μεγάλη συζήτηση). Για 1-2-3-4-5-6 φορές, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγώ το έκανα με την Turkish ωραιότατα
Είχα εισιτήριο επιστροφής Nouakchott-Istanbul-Rome (διότι έτσι έβγαινε φθηνότερο) αλλά σαν 2 διαφορετικά εισιτήρια που σημαίνει ότι παραλάβαμε επισκευές στο Ataturk (αυτό θέλαμε). Φθάσαμε Κων/πολη αλλά δεν επιβιβαστήκαμε ποτέ στο αεροπλάνο για Ρώμη. Πήραμε την Ολυμπιακή και γυρίσαμε Αθήνα. Στείλανε ένα μέιλ που είσαι σε ψάχνουμε γιατί δεν μπήκες στο αεροπλάνο…αλλά το αγνόησα επιδεικτικά
Δεν ξέρω αν μπήκα στην μαύρη λίστα τους γιατί δεν χρησιμοποίησα έκτοτε τις υπηρεσίες τους
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εφόσον είχες 2 διαφορετικά εισιτήρια δεν πρόκειται για την περίπτωση hidden city ticketing που είπε ο @jousis και άρα δεν νομίζω να είναι λόγος για να μπεις σε black list.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom