Ισπανία Μπιλμπάο πληροφορίες

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Γεια σας ταξιδιώτες,
Τον Απρίλιο θα πάω 5 ημέρες στο Bilbao και θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποια θέματα. Βασικά έχω κλείσει ένα ξενοδοχείο κοντά στο μουσείο σχετικά και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν έχει να προτείνει κάτι πέρα από τα βασικά που αξίζει να δούμε. Λέμε να πάμε μια μέρα στο San Sebastian από αυτές τις 5. Από εκεί και πέρα επειδή στοχεύουμε να κάνουμε low budget διακοπές μιας στη συνέχεια θα πάμε Βαρκελώνη, θα ήθελα να μας προτείνει κάποιος αν έχει πάει κάποια φτηνά τάπας ή βάσκικα εστιατόρια. Λίγο που κοίταξα στο internet βλέπω πως γράφουν κάποια "φτηνά" ή " μέτρια" απλά δεν καταλαβαίνω τι εννοούν με το φτηνά... Αυτά για την ώρα
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
ευχαριστώ, όντως πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Απλά επειδή δεν υπάρχει κάποιος ταξιδιωτικός οδηγός που να λέει όπως σε άλλες πόλεις που μπορούμε να φάμε οικονομικά αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι θα μας διευκόλυνε πάρα πολύ.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μια οικονομικη λυση ειναι να τρως el menu del día, δηλαδη το μενου της ημερας, αποτελειται απο πρωτο πιατο, συνηθως μια σαλατα, ή μια σουπα, ή μια παεγια, ή ..., συνηθως εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε 3 με 4 πρωτα πιατα και το κυριως πιατο που εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε κρεας και ψαρι,που παλι μπορει να ειναι 3 με 4 πιατα, στη τιμη περιλαμβανεται και το επιδορπιο, το ψωμι και συνηθως ενα ποτηρι κρασι. Η τιμη του μενου διαφερει απο μαγαζι σε μαγαζι, μπορει να το βρεις απο 10 ευρω, (ολα αυτα που σου εγραψα πριν) μεχρι και αρκετα ευρω παραπανω. Ονοματα μαγαζιων δε θα δωσω, μιας και δε μενω πια εκει, πρωτον γιατι δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι στην κουζινα, για την ποιοτητα μιλαω παντα αλλα και δευτερον αυτα που ξερω δεν τα θεωρω και πολυ οικονομικα. Το μενου της ημερας θα το βρεις και στη Βαρκελωνη, γενικα παιζει σε ολη την Ισπανια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να συμπληρώσω και εγώ: στο Bilbao μη φοβηθείς να φας στα tapas bar. Το κόστος είναι φυσιολογικό προς φτηνό και η ποιότητα πολύ ανεβασμένη, σε σχέση με Βαρκελώνη, ας πούμε. Διάλεξε μερικά από αυτά που προτείνει η getxowoman. Εμείς δεν είχαμε καταφέρει δυστυχώς να δοκιμάσουμε σε πολλά γιατί ήταν κλειστά λόγω Πάσχα, όταν πήγαμε. Είχαμε πάει πχ στο Gure Toki στην Plaza Nueva και μας άρεσε πολύ και σε διάφορα άλλα. Τα περισσότερα τα επιλέγαμε στην τύχη...
Επίσης δυο κλασικές λύσεις για διατροφή σε low budjet διακοπές είναι το σούπερ μάρκετ και το φαγητό σε μπαρ και μπυραρίες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Επειδη δεν ξέρω τίποτα απο Ισπανια και κυριως απο εκει θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.
Το προβλημα μου ειναι οτι
πεταμε για Μπιλμπαο και φτάνουμε 23.00 το βραδυ.
Και το επόμενο πρωι πρεπει να παρω το λεωφορεί για Bayonne...συνεπως χρειάζομαι ένα ξενοδοχειο που να εχει>
σχετικά εύκολη πρόσβαση από αεροδρόμιο (μην φτασω δηλαδη στο ξενοδοχειο στις 02.00 τα ξημερωματα)
να εινια κοντα στον σταθμο λεωφορείων για το επόμενο πρωι ή να μπορείς να πάς ευκολα
και να μην ειναι πανάκριβο (μην θελουν δηλαδη κανα 200αρι ευρω)

Εχεις κανενας καμια πρόταση???
Απο μόνος μου δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αυτο το ξερω. Ειναι μια επιλογη καλη γιατι εινια διπλα, αλλα δεν ξερω κατα ποσο βολευει.
Θα ειναι ευκολο το αλλο πρωι να παω να παρω το λεωφορειο για Γαλλια?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Telika εκλεισα στο Μπιλμπα στο Holiday Inn..και ενα για την αρχη στο SPJDP...ή οπως λεγεται τελος παντων.
Μονο που ξεχασα οτι πρεπει να κλεισω και για την επιστροφη στο Μπιλμπαο ενα βραδυ.
Πιστευετε οτι καλυτερα να παω παλι στο Holiday Inn ή να κοιταξω καπου στην πολη για καμια ψιλοβολτιτσα??? προσφερεται το Μπιλμπαο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν χρονικά δεν υπάρχει πρόβλημα να κλείσεις μέσα στη πόλη, κάπου κεντρικά. Εννοείται ότι αξίζει για βόλτα που μπορεί άνετα να συνδυαστεί με κρασί και τάπας.
 

kgian

Member
Μηνύματα
15
Likes
22
Καλημέρα. Οι γονείς μου θέλουν να ταξιδέψουν στο Μπιλμπάο της Ισπανίας που έχουμε συγγενείς. Η αναζήτηση στο skyscanner με οδήγησε εδώ https://www.travelplan.gr/gr/aeroporika/passengers/?tr=f2ec4794-54ba-4dfb-b8df-68f9e90da9cb που είναι αρκετά καλή τιμή. Η πτήση αυτή πάει μέσω Αμστερνταμ οπότε σκέφτηκα να κάνουν μια στάση 2-3 διανυκτερεύσεις εκεί πηγαίνοντας ή γυρίζοντας. Δυστυχώς δεν μπόρεσα με κάποιο Online σύστημα να βρω τρόπο για να το βάλω στις επιλογές μου, ενώ όταν δοκίμασα ξεχωριστές πτήσεις ήταν πολύ πιο ακριβές. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Οι ημερομηνίες είναι ευέλικτες μια και είναι συνταξιούχοι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα. Οι γονείς μου θέλουν να ταξιδέψουν στο Μπιλμπάο της Ισπανίας που έχουμε συγγενείς. Η αναζήτηση στο skyscanner με οδήγησε εδώ https://www.travelplan.gr/gr/aeroporika/passengers/?tr=f2ec4794-54ba-4dfb-b8df-68f9e90da9cb που είναι αρκετά καλή τιμή. Η πτήση αυτή πάει μέσω Αμστερνταμ οπότε σκέφτηκα να κάνουν μια στάση 2-3 διανυκτερεύσεις εκεί πηγαίνοντας ή γυρίζοντας. Δυστυχώς δεν μπόρεσα με κάποιο Online σύστημα να βρω τρόπο για να το βάλω στις επιλογές μου, ενώ όταν δοκίμασα ξεχωριστές πτήσεις ήταν πολύ πιο ακριβές. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Οι ημερομηνίες είναι ευέλικτες μια και είναι συνταξιούχοι.
Το link που έβαλες δεν βοηθάει, βγάζει απλά στη σελίδα του travelplan. Απ' ό,τι είδα, το travelplan μάλλον δεν σου δίνει τη δυνατότητα να το κλείσεις μονοκοπανιά (ένα εισιτήριο).
Γι αυτό που ζητάς έχεις 2 επιλογές:
1) Πας στη σελίδα της εταιρίας που βρήκες και βλέπεις αν σου δίνει τη δυνατότα να κλείσεις διαδρομή (εισιτήριο) με πολλαπλές στάσεις. Αν όχι,
2) Πας εδώ:
http://www.airtickets.gr/#/forms/multilegFormAjax?tt=M
και κάνεις "κλικ" στο "πολλαπλοί". Μετά, βάζεις τις ημερομηνίες που θέλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.462
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom