Αλβανία Μια χωρα τοσο μακρια αλλα και τοσο κοντα - Αλβανία

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Αληθεια ποσο γνωρίζεται τις γειτονικές σας χώρες ? Πως ειναι δυνατόν , να ξερετε περισσοτερα για την Νεα γουινεα παρα για μια χώρα π είναι 5 ώρες μακρία με τ αμάξι απο το σπίτι σας ? Η απελπισία μου όταν βλέπω οτι έδω στην ελλάδα υπάρχει μια τέτοια άγνοια και μια τετοια προκατάληψη με οδηγεί στο να σας ξεναγίσω ( εφώσον και αν το 8έλετε ) στην Αλβανία που πέρσι είχε πάνω απο 2 εκατομυρια τουρίστες

Σαφεστατα , οι υποδομές εκεί ουτε καν συγκρίνονται με της Ελλάδας και ουτε πρόκειται για παράδεισο , το αντί8ετο μάλιστα αλλα είμαι σιγουρός οτι 8α εκπλαγείται με ορισμένες εξελίξεις εκει

θελω να παρακαλέσω να μην παρεξηγήσετε την προσπά8εια μου αυτη , καθώς ο μονος σκοπος μου είναι να ρίξω λίγο φώς πανω σε αυτο το σκοτεινό σημείο του πλανητη , αυτή η προσπά8εια ερχεται απο κάποιον που εχεί κάτι και απο τις 2 αυτες πατρίδες μέσα του




Αρχικα να παρα8έσω ενα αρθρο π είχε δημοσιευ8ει απο την καθημερινη αρκετο καιρο πριν

«Κάνουμε φθηνές διακοπές στην Αλβανία»

August 20th, 2008 |
Author: admin

Μαγνήτης για τους Έλληνες οι χαμηλές τιμές σε ξενοδοχεία και φαγητό
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Μαρία Λίλα [email protected]
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τετάρτη 20 Αυγούστου 2008
«Η θάλασσα είναι καταπληκτική, το ξενοδοχείο στους Ντερμάδες πολυτελέστατο και πληρώνουμε μόνο 50 ευρώ το δίκλινο με πλήρη διατροφή. Για τα παιδιά η τιμή είναι στα 25 ευρώ και νομίζω πως συμφέρει μια ελληνική οικογένεια να περάσει ένα δεκαπενθήμερο εδώ, γλιτώνοντας πάρα πολλά έξοδα».
«Μείναμε σε πολυτελέστατο ξενοδοχείο πέντε αστέρων στους Αγίους Σαράντα και πληρώσαμε με ημιδιατροφή 110 ευρώ το ζευγάρι. Στη διάθεσή μας ήταν η πισίνα, το σπα, μασάζ και γυμναστήριο» λέει η κ. Αλεξάνδρα Αλυφαντάκη που ταξίδευψε φέτος με ένα γκρουπ 35 Ελλήνων από τη Λάρισα, την Καρδίτσα και τον Βόλο.
«Το 30% των πελατών μας φέτος είναι Έλληνες», λέει ο κ. Κωνσταντίνος Σκούτι, μάνατζερ ξενοδοχείου τριών αστέρων στη Χειμάρρα. «Κάθε χρόνο αυξάνεται ο αριθμός των τουριστών μας από την Ελλάδα, ενώ έρχονται πάρα πολλοί από τα Σκόπια, τη Βουλγαρία και τη Σερβία. Νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι Έλληνες δεν έρχονται με οργανωμένα γκρουπ, αλλά με φίλους τους Αλβανούς που γνώρισαν στην Ελλάδα και συνήθως φιλοξενούνται από Βορειοηπειρώτες».
«Νιώθεις σαν να βρίσκεσαι στην Ελλάδα του ΄80. Παντού ανοικοδόμηση, κίνηση και καθαρές παραλίες. Επισκέφθηκα πριν από τρεις μήνες τους Αγίους Σαράντα και ήταν σαν ένα ταξίδι πίσω στον χρόνο. Φάγαμε το καλύτερο ψάρι στο Γαλάζιο Μάτι των Αγίων Σαράντα και πληρώσαμε 8 ευρώ ο καθένας μας. Για κάποιον που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις και θέλει οικονομικές διακοπές, πιστεύω ότι η Αλβανία είναι το καλύτερο μέρος», λέει ο κ. Θωμάς Παπαδόπουλος από την Κέρκυρα.
Πακέτα διακοπών
«Εμείς, σε αντίθεση με άλλα ξενοδοχεία στην Αλβανία, έχουμε ξεκινήσει πακέτα διακοπών για Έλληνες», επισημαίνει η κ. Μαίρη Λέπουρι, μάνατζερ του ξενοδοχείου «Μπουντρίντι» στους Αγίους Σαράντα. «Έχουμε ειδικές προσφορές σε συνεργασία με τουριστικά γραφεία στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, τη Λάρισα και την Κέρκυρα, και μπορώ και εγώ να πω πως φέτος, τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο περίπου το 30% των πελατών μας ήταν Έλληνες».
«Το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ανάπτυξη του τουρισμού στην Αλβανία είναι το υφιστάμενο ιδιοκτησιακό καθεστώς», τονίζει ο κ. Σωτήρης Τσίπα που διαθέτει ταξιδιωτικό γραφείο στα Τίρανα, τους Αγίους Σαράντα αλλά και την Κέρκυρα. «Μετά το τέλος των κρατικοποιήσεων, ο καθένας βρέθηκε με ένα κομμάτι γης που διεκδικούσε ταυτόχρονα και ένας άλλος, αν όχι δύο. Το κλαμπ “Μεντιτερανέ” ζήτησε σε δύο ακτές της χώρας να χτίσει τουριστικά συγκροτήματα και το χάος που επικρατεί με τις ιδιοκτησίες δεν τους επέτρεψε να προχωρήσουν».

5.000 δωμάτια σε τρία χρόνια

«ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ήταν αδιανόητο να έρθει κάποιος στην Κέρκυρα και να καταλήξει για διακοπές στην Αλβανία. Ακόμη και τώρα ελάχιστοι Έλληνες το κάνουν, ενώ υπάρχουν αρκετοί ξένοι που μοιράζουν με αυτόν τον τρόπο τις διακοπές τους», επισημαίνει ο πρόεδρος των ταξιδιωτικών πρακτόρων της Κέρκυρας κ. Δημήτρης Χαρίτος. «Τα κρουαζιερόπλοια “Εasy Cruise” από πέρσι πιάνουν λιμάνι και στην Αλβανία. Όμως η άναρχη δόμηση που παρατηρεί κανείς στους Αγίους Σαράντα δεν αφήνει περιθώρια για τουριστική ανάπτυξη υψηλού επιπέδου. Μέσα σε τρία χρόνια έχουν χτιστεί 5.000 νέα δωμάτια και δεν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές».
«Συνήθως οι Έλληνες που κάνουν διακοπές στην Αλβανία δεν το διατυμπανίζουν, υπάρχει προκατάληψη», λέει η κ. Λίντα Μουλοχόλι που διατηρεί, χρόνια τουριστικό πρακτορείο στην Αθήνα αποκλειστικά με Αλβανούς πελάτες. «Δοκιμάσαμε να οργανώσουμε γκρουπ για διακοπές στην Αλβανία, αλλά βρήκαμε μόνο ηλικιωμένους που ήθελαν να επισκεφτούν εκκλησίες και αρχαιολογικούς χώρους. Κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι ταξιδεύουν οδικώς, μεμονωμένα ή με κάποιον Αλβανό φίλο που δούλευε μαζί τους ή γι΄ αυτούς».
«Στην Αυλώνα, αν και έχουμε τουρισμό απ΄ όλη την Ευρώπη, ελάχιστοι είναι οι τουρίστες από την Ελλάδα», λέει ο κ. Τριτάν Νέσι που διαθέτει ξενοδοχείο σε αυτήν την παραλιακή πόλη της Αλβανίας.
«Έρχονται κάθε χρόνο όλο και περισσότεροι από Γερμανία, Ιταλία και τις Σκανδιναβικές Χώρες. Οι Έλληνες τουρίστες είναι περαστικοί και δεν μένουν πάνω από δύο μέρες».
Λοιπόν ξεκινάμε με τα Τίρανα , πρωτεύουσα της Αλβανίας με σχεδόν 1 εκατομυριο κατοικουσ , μια πόλη π ειναι στο απογειτο της ανοικοδομισης της ,




View attachment afarm5.static.flickr.com_4054_4323562756_2975786ae8_b.jpg


ai395.photobucket.com_albums_pp35_Justme78783_TIRANA_773706287_48d7c87d55_b.jpg



ai395.photobucket.com_albums_pp35_Justme78783_Tirana1_Rruga_Myslym_Shyri.jpg



ai395.photobucket.com_albums_pp35_Justme78783_TIRANA_2957736706_db1d02f9e8_o.jpg


aphotos_a.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_snc1_hs212.snc1_7918_11386144fa8927c465c64e101fbae8faf5fbefc.jpg


afarm3.static.flickr.com_2767_4038782945_bb4cb48f94_o.jpg



ai696.photobucket.com_albums_vv327_AL1912_DSCF0124.jpg_e984ac46df31193a4816e95542e00c06.jpg




ai696.photobucket.com_albums_vv327_AL1912_DSCF0126.jpg_573de65e7e8033d9e6a465301c3b00c2.jpg




ai696.photobucket.com_albums_vv327_AL1912_DSCF0127.jpg_d79f8962914faf7830e1b22c08cdc26b.jpg


afarm3.static.flickr.com_2719_4055280743_301a8ae301_b.jpg


afarm4.static.flickr.com_3501_4056018528_b8e08ac759_b.jpg


afarm3.static.flickr.com_2600_4056015140_0d54602c04_b.jpg


afarm3.static.flickr.com_2493_4019567921_ba51e69589_b.jpg


afarm4.static.flickr.com_3470_4020323566_b5df896500_b.jpg


στο αλλο μ ποστ 8α παρουσιασω και την αντι8ετη πλευρα των πραγματων , σας ευχαριστώ για την κατανόηση ,
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αληθεια ποσο γνωρίζεται τις γειτονικές σας χώρες ? Πως ειναι δυνατόν , να ξερετε περισσοτερα για την Νεα γουινεα παρα για μια χώρα π είναι 5 ώρες μακρία με τ αμάξι απο το σπίτι σας ? Η απελπισία μου όταν βλέπω οτι έδω στην ελλάδα υπάρχει μια τέτοια άγνοια και μια τετοια προκατάληψη με οδηγεί στο να σας ξεναγίσω ( εφώσον και αν το 8έλετε ) στην Αλβανία που πέρσι είχε πάνω απο 2 εκατομυρια τουρίστες
Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα για την Νέα Γουινέα, ούτε έχω πάει, αλλά από την Αλβανία κάτι παραπάνω ξέρω κι έχω κάνει το πέρασμά μου. Και εδώ στο travelstories έχουμε πολύ υλικό. Ρίξε μια ματιά: http://www.travelstories.gr/glossary/18019-%E1%EB%E2%E1%ED%DF%E1.html .Είμαι σίγουρος ότι οι διαχειριστές θα χαρούν να το εμπλουτίσουν κι άλλο και με τη δική σου συνεισφορά.
 

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα για την Νέα Γουινέα, ούτε έχω πάει, αλλά από την Αλβανία κάτι παραπάνω ξέρω κι έχω κάνει το πέρασμά μου. Και εδώ στο travelstories έχουμε πολύ υλικό. Ρίξε μια ματιά: http://www.travelstories.gr/glossary/18019-%E1%EB%E2%E1%ED%DF%E1.html .Είμαι σίγουρος ότι οι διαχειριστές θα χαρούν να το εμπλουτίσουν κι άλλο και με τη δική σου συνεισφορά.
σε ευχαριστώ taver , κοιτα η αλη8εια ειναι οτι έχω δει όλα τα ποστ , οσον αφορα την αλβανία , και χαίρομαι που σιγά σιγά αυτη η λεξη εδώ σε αυτην την χώρα δν είναι πλεον taboo και 8εωρώ οτι αν τλκ η αγνοια γίνει γνώση τοτε ισως κάποιοι να καταλαβουν οτι τα πραγματα δν είναι απολυτα και οτι ο κόσμος αλλάζει , γι αυτο ή8ελα να ανοίξω αυτο το thread και να κανς ποστ ορισμένες photos ,

γτ λενε μια φωτογραφία είναι χίλιες λέξεις ... ομολογώ βεβαια οτι αυτες οι photos κολακευουν αρκετα πολυ αυτη την χωρα σε σχεση με αυτο π είναι , αλλα οχι με αυτο που 8α είναι σε 10 χρονια

φιλικα , justme
 

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Τελος για όλους οσους 8α πάνε οδικώς μαυροβουνιο είτε Κροατια αυτο το καλοκαίρι , ισως το ποιο γρηγορο και ανετο δρομολογίο 8α ήταν ΦΥΡΟΜ -ΚΟΣΟΒΟ - ΑΛΒΑΝΙΑ

λογω του ότι σε 2 εβδομάδες απο τώρα ανοίγει ο καινουργιος αυτοκινητοδρομος Dures - Morine ( συνορα μεταξυ κοσοβου και αλβανίας )

απο το κόσοβο μέχρι το μαυροβούνιο μεσω αλβανίας , 8α κάνετε λιγοτερο απο 2,30 ώρες , ( πριν γίνει αυτο ηθελες πανω απο 7 )

εδω είναι ενα ωραιο video π δειχνει την διαδρομη μεσω αλβανίας


για οποιαδηποτε απορια όπως η κατασταση των δρομών κτλπ , ρωτήστε εδώ πέρα
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Ήταν μια χώρα που ήθελα εδώ και πολύ καιρό να επισκεφτώ, έχουμε ακούσει άπειρα κλισέ για την Αλβανία. Ήθελα να πάω για να τα επιβεβαιώσω ή να τα απορρίψω.
Πήγα το πάσχα για δύο μέρες μόνο (έφτασα μέχρι Τίρανα) και μου έκανε αρκετά καλή εντύπωση. Ο νότος έχει καταπληκτική φύση (είμαι από Γιάννενα και τα τοπία είναι ίδια με της Ηπείρου), το Αργυρόκαστρο και το Μπεράτ έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για όσους ενδιαφέρονται για την παλιά, βαλκανική αρχιτεκτονική. Άγιους Σαράντα δεν πήγα, γιατί από φωτογραφίες διαπίστωσα πως το παλιό γραφικό ψαροχώρι που ήταν κάποτε έχει χαθεί για πάντα.
Εννοείται ότι στη χώρα αυτή θα ξαναπάω, πλέον γιατί μου αρέσει και έχει πολύ "ψωμί" για έναν ταξιδιώτη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
justme πολύ καλή η προσέγγιση του θέματος,η παρουσίαση,η περιγραφή σου,όμορφες οι φωτό,χρήσιμες οι πληροφορίες...
γιατί να σε παρεξηγήσουμε;ίσα ίσα σ ευχαριστούμε για την ευγένεια σου και το υλικό που μας έδωσες για την γειτονα χώρα!
Νάσαι καλά,καλά ταξίδια να έχεις!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Να ευχαριστησω κ εγω με τη σειρα μου για τις πληροφοριες κ τις φωτο, απο μια χωρα τοσο κοντινη κ συναμα τοσο αγνωστη στους περισσοτερους απο εμας...
Σιγουρα θελουμε να ακουσουμε ομως κ την αντιθετη πλευρα των πραγματων, οπως λες παραπανω.
Αναμενουμε περισσοτερα...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα προκατάληψης το ότι δεν ταξιδεύουν Έλληνες στην Αλβανία αλλά καθαρά θέμα ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων θέλει πρώτα να ταξιδέψει σε πόλεις ή χώρες που είναι τουριστικά ορόσημα. Και επειδή τα ταξίδια του μέσου Έλληνα στο εξωτερικό δεν ξεπερνούν τα 10 σε όλη του τη ζωή είναι φυσικό να μην περιλαμβάνονται στο τουριστικό του πλάνο η Αλβανία.
Αν και ήδη αυτό τείνει ν' αλλάξει και όλο και περισσότερες οδικές εκδρομές οργανώνονται προς Αλβανία είτε οργανωμένες είτε ατομικές.

Πάντως οι πληροφορίες σου είναι πολύ καλές και αν μπορείς γράψε μας περισσότερα για το κομμάτι της διαδρομής Τίρανα- σύνορα Μαυροβούνιου.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
σας ευχαριστώ γλιγλι , romantic woman , kai eleni

θα παρα8εσω και την αντι8ετη εικονα συντομα κα8ως και περισοτερες πληροφορίες
 

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα προκατάληψης το ότι δεν ταξιδεύουν Έλληνες στην Αλβανία αλλά καθαρά θέμα ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων θέλει πρώτα να ταξιδέψει σε πόλεις ή χώρες που είναι τουριστικά ορόσημα. Και επειδή τα ταξίδια του μέσου Έλληνα στο εξωτερικό δεν ξεπερνούν τα 10 σε όλη του τη ζωή είναι φυσικό να μην περιλαμβάνονται στο τουριστικό του πλάνο η Αλβανία.
Αν και ήδη αυτό τείνει ν' αλλάξει και όλο και περισσότερες οδικές εκδρομές οργανώνονται προς Αλβανία είτε οργανωμένες είτε ατομικές.

Πάντως οι πληροφορίες σου είναι πολύ καλές και αν μπορείς γράψε μας περισσότερα για το κομμάτι της διαδρομής Τίρανα- σύνορα Μαυροβούνιου.

ναι συμφωνω , δεν εχει ακομα τόσες υποδομές αλλα ειλικρινα , μερη εχει άπειρα , για μια τοσο μικρη γεωγραφικά χώρα ,

όσο για την ερώτηση σου , αυτην τη διαδρομή την είχα κάνει προπερσι , ο δρόμος είναι μια χαρά μέχρι την σκόδρα , οπού πιάνεις τα 90 άνετα , η άσφαλτος είναι καλη , και πρακτικά είναι μια ευθεία , θέλει όμως προσοχή ειδικά το βράδυ ... γτ επειδή είναι μια ευθεία ξεγελιέσαι και πατας περισσοτερο το γκαζι απ οτι πρέπει , αυτος ο δρόμος είχε κατασκευαστεί το 2004 νομίζω

τώρα απο σκοδρα μέχρι μαυροβούνιο , που είναι 30 χιλιόμετρα ο δρόμος ειναι πρακτικά αυτος που υπήρχε επι κομουνισμού , θα ταλαιπωρηθεί λιγάκι καποιος που 8α περάσει απο εκεί , αλλα είναι μόνο 30 χιλιόμετρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom